Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

vrb píše: 05.09.2022 23:22 Hagen:
Zkus prosím nastínit jak bys to chtěl zvládnout na celoevropské úrovni, nebo alespoň v rámci ČR.
Mě napadá jen coby se ještě mohlo víc podělat a jak neuvěřitelně jsme technicky nepřipravení na nějaké problémy.

Jedině, že by Putina trefil šlak a vzal to tam do ruky někdo z mladší generace a domluvil se po dobrém. Ale na domluvu po dobrém by zase neslyšeli západní psychopati a chtěli by Rusko definitivně zničit, tak už fakt nevím jak to řešit.

Energeticky jsme v ČR cca z 85% závislí na Rusku.
Potravinově cca ze 70%.
Po technické stránce by bylo potřeba, odhaduju, tak 20 let intenzivní práce a nákladných investic, abychom se vymanili z těchto závislostí. A investicemi myslím 50% HDP každý rok. A ne to rozkrádat na stáních zakázkách a prožírat úřadama co ještě navíc škodí lidem.
Současná politická garnitura napříč Evropou s několika málo výjimkami je v krizi zcela nepoužitelná.
A ty politiky tam musel někdo zvolit, já je teda nevolil.
Pokud by někdo začal před 15 lety podnikat systematické kroky proti závislosti na Rusku, byl by v dalších volbách demokraticky odstraněn.

Ano, nezbývá nám v současné situaci, než škemrat o pokračování dodávek z Ruska. To, podle tebe bezcharakterní, politici dělají.

Když si uděláme průnik několika nejznámějších proroctví, tak tam je, že Evropa bude v dohledné době téměř vylidněna. Dřív se při výkladu těchto proroctví předpokládala jaderná výměna mezi NATO a Varšavskou smlouvou. Teď to vypadá, že to ani nebude potřeba a zničíme se tu sami.

Fakt nevím jak to teď rychle řešit, zkus prosím místo nadávek a bezúčelného bědování popsat co s tím navrhuješ dělat. Nejen pro nás. Čtou to tu i státní složky a třebas se tvým návrhem ve svodce BIS někdo inspiruje.
Nejsem ekonom, natož kouzelník, abych věděl jak tu krizi vyřešit. Kdybych to věděl nejspíš by jsi se o mě dočetl ve světovém tisku ;) . Takže ptát se mě na to co s tím dělat nemůžeš myslet úplně vážně. ;)
A státní složky jako je BIS a pod. s tím už vůbec nemají co dělat a jak to řešit.
A co se bědování týče... jsem tu asi jeden z mála co neběduje, nepanikáří,...
Je mi proti "srsti" vyřešit ten problém tím, že se necháme ruskem vydírat.
Je mi proti "srsti" jakkoliv ustupovat, a jakkoliv se domlouvat na našem "přežití" s něčím takovým jako je rusko.
Už jen proto, že z dlouhodobého hlediska se od ruska stejně budeme muset dřív nebo později odstřihnout, takže to lezení do ruské prd... nás nezachrání.
Navíc si nejsem úplně jistý, že pokud budeme u rusáka škemrat o energie, že nám vyhoví. Ne, jakmile zjistí, že se bez něj neobejdem, dá nám to sežrat. Evropa je pro rusko nepřítel, a bude ji chtít zničit i když budem škemrat.
Naopak. Pokud ukážeme slabost a dovolíme mu s náma cloumat, tak to bude dělat. S ruskem už není oboustraně výhodná domluva možná.
Takže nevím jak tu krizi řešit, ale vím jak jí neřešit.
Bez ruského plynu a ropy to bude těžké. A příští rok (zima) bude ještě horší než letošní. Mnoho podniků zkrachuje, životní úroveň se dramaticky sníží, spousta lidí si sáhne na dno (někdo i na život), ale protože to musíme zvládnout (jiná cesta není), tak to taky zvládnem. Nevidím to nijak růžově, ale lidi už zvládli horší věci.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Hagen:
OK, teď už chápu tvůj postoj. Prostě Rusko je pro tebe po té hrůze neakceptovatelné.
Ale mám jiný názor a s tvým řešením nesouhlasím.

Já jsem větší humanista a chtěl bych, aby se to vyřešilo beze ztrát na životech v ČR. Už takhle je škoda těch životů na UA.
Takže ne to utnout naráz, ale postupně budovat energetickou a potravinovou nezávislost.

Ale jakmile se přežene ten průšvih tak to dopadne jako obvykle. Rozkrádačky ze státního, uplácení voličů a nejlevnější dovozové řešení čehokoliv pod diktátem EU.
A lidi taky nepočkají doma na smrt, když bude nouze. Ale jsou schopni tady vytvořit nějakou hrůzu srovnatelnou s NSDAP třicátá léta nebo KSČ ala padesátá léta. Pak na to můžeme dojet všichni.

Je teda pravda, že o víkendu místo demonstrací makám doma na přípravách na zimu jako pominutý.

Z mého pohledu Putin ví, že Evropa není schopná se semknout a systematicky pracovat na řešení, tak spoléhá na to, že se zničíme sami při prvních problémech. A svým způsobem, když si problémy budeme prohlubovat neuváženými kroky, tak ženeme Putinovi vodu na mlejn. Proto je můj postoj takový. Kdo má více pravdy ve svém názoru uvidíme v blízké budoucnosti.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Nejde ani tak o to, že je rusko neakceptovatelné. To by byla otázka morálky.
Já si myslím, že je rusko už nepoužitelné.
Vezmu to příkladem:
Když ti do bytu vtrhne lupič, o kterém je známo že bez skrupulí vraždí, loupí, znásilňuje,... o kterém je známo, že lže, neplní dohody, nedá se mu věřit, a spoléhat na sliby,...
Máš dvě možnosti.
1)Snažit se s ním nějak dohodnout, aby ti (a tvé ženě a dětem) nic neudělal, a doufat že udělá vyjímku a dodrží, když se nepostavíš na odpor slib, a odejde.
2)Přestože je silnější, připravenější,... půjdeš do rizika, a začneš se bránit.
JÁ VOLÍM DRUHOU MOŽNOST.
Rusko je jako ten lupič.
Nedá se mu věřit, nedá se s ním dohodnout, a vezme si co chce bez ohledu na nějaké dohody a sliby.
To, že se mu ustoupí nic neznamená. Obětujem Ukrajinu, zrušíme sankce, a až si to s Ukrajinou vyřídí (a bez naší pomoci to bude rychlé), doplní si zásoby všeho co mu díky sankcím chybí, a PAK NÁM TO VŠECHNO STEJNĚ VYPNE.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

Hagen píše: 06.09.2022 7:16
Takže nevím jak tu krizi řešit, ale vím jak jí neřešit.
Bez ruského plynu a ropy to bude těžké. A příští rok (zima) bude ještě horší než letošní. Mnoho podniků zkrachuje, životní úroveň se dramaticky sníží, spousta lidí si sáhne na dno (někdo i na život), ale protože to musíme zvládnout (jiná cesta není), tak to taky zvládnem. Nevidím to nijak růžově, ale lidi už zvládli horší věci.
Akorat je drobna otazka kdo to vysvetli davu na Letny, a to ani nebude treba cekat na tu pristi zimu.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Permonik »

Hagen: Ano, ty volíš druhou možnost, ale protože sis problém zjednodušil jen na dvě možnosti. Těch je ale víc. Zároveň dost lidí dává na roveň plyn a druhý iphone nebo dovolenou v chorvatsku, tedy jako zbytnost, bez které se dá obejít. To platí pro lidi s kotlem, krbem, ale ne pro všechny a ne pro průmysl. Některé obory zničíš za měsíc, ale nevybuduješ ani za deset let. Armádu platíme z daní a (teoreticky dle NATO) tam jdou procenta z HDP, tak by se to HDP ale taky nemělo zaříznout na nulu. Podpora ukrajiny a ukrajinců u nás stojí peníze. Už teď dost lidí nadává na to, co ukrajinci dostanou zdarma a oni prd. Čím víc půjdou firmy (daně, nezaměstnanost) do háje, tím rychleji nebudou peníze na vše možné a padne podpora ideálů. Ty jsi možná schopen sebeobětování za dobrou věc, což je fajn, ale většina voličů rozhodně ne. Můžeš si myslet nebo dokonce skutečně mít stokrát pravdu, ale tak to v demokracii nefunguje.
Také pokud víš, že máš problémového souseda, tak porovnáš sílu armády a výkon ekonomiky a zbrojního průmyslu. Pokud jsi slabší, ale dokážeš dávat víc peněz do zbrojení, tak je nesmysl jít na steč hned. Takhle se sice porazí rusko, ale mezi poraženými bude i celá evropa.
drigon
VIP
Příspěvky: 2960
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Hagen píše: 06.09.2022 12:00 Nejde ani tak o to, že je rusko neakceptovatelné. To by byla otázka morálky.
Já si myslím, že je rusko už nepoužitelné.
Vezmu to příkladem:
Když ti do bytu vtrhne lupič, o kterém je známo že bez skrupulí vraždí, loupí, znásilňuje,... o kterém je známo, že lže, neplní dohody, nedá se mu věřit, a spoléhat na sliby,...
Máš dvě možnosti.
1)Snažit se s ním nějak dohodnout, aby ti (a tvé ženě a dětem) nic neudělal, a doufat že udělá vyjímku a dodrží, když se nepostavíš na odpor slib, a odejde.
2)Přestože je silnější, připravenější,... půjdeš do rizika, a začneš se bránit.
JÁ VOLÍM DRUHOU MOŽNOST.
Rusko je jako ten lupič.
Nedá se mu věřit, nedá se s ním dohodnout, a vezme si co chce bez ohledu na nějaké dohody a sliby.
To, že se mu ustoupí nic neznamená. Obětujem Ukrajinu, zrušíme sankce, a až si to s Ukrajinou vyřídí (a bez naší pomoci to bude rychlé), doplní si zásoby všeho co mu díky sankcím chybí, a PAK NÁM TO VŠECHNO STEJNĚ VYPNE.
Pak je ještě třetí možnost (pokud to půjde, samozřejmě).

S neřádem začít (dle situace i naoko) jednat a někdo z rodiny vystartuje pro kámoše/sousedy. Když se to povede bude nás víc. Pak to ten neřád třeba vzdá sám.

V této situaci se politikům vrací rozeštvávání obyvatelstva proti sobě za účelem lepšího ovládání ("rozděl a panuj"). A taky to, jak byli do vrchních funkcí leckdy "vykopáváni" ve stylu "čím neschopnější a ideologicky zapálenější tím vyšší funkce".
Lidí už mají jejich žvanění plné zuby a touží po někom, kdo "bouchne do stolu" a zavede pořádek. Pak budou v podstatě následovat tři možnosti.

A) probruselák: ještě víc Zeleného úderu, pravomocí do Brusele, drahota, ...

B) prorusák: lidi si mohou myslet že nám zařídí levný plyn a suroviny jako doposud. Jenže rusák je na nás nakrknutej, tak nám to může dát pěkně vyžrat (i nějakou "deratizací").

C) někdo, komu na nás bude skutečně záležet. Bude se snažit navázat/pokračovat v úzké spolupráci se státy V4 a ostatními státy bývalého východního bloku tak, aby u nás zůstaly zachovány rozumné podmínky k životu. Bez ideo zběsilostí a "plánovitě nedostatkového hospodářství ".
Koukej tak, aby jsi viděl.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

vvitty píše: 06.09.2022 12:05
Hagen píše: 06.09.2022 7:16
Takže nevím jak tu krizi řešit, ale vím jak jí neřešit.
Bez ruského plynu a ropy to bude těžké. A příští rok (zima) bude ještě horší než letošní. Mnoho podniků zkrachuje, životní úroveň se dramaticky sníží, spousta lidí si sáhne na dno (někdo i na život), ale protože to musíme zvládnout (jiná cesta není), tak to taky zvládnem. Nevidím to nijak růžově, ale lidi už zvládli horší věci.
Akorat je drobna otazka kdo to vysvetli davu na Letny, a to ani nebude treba cekat na tu pristi zimu.
U toho davu ne Letné jsou dvě možnosti.
Buďto budou mít politici "koule", (což nepředpokládám) a řeknou lidem narovinu jaká je situace.
Zkrátka připravte se na pořádnej sešup, a místo demonstrací si zkuste najít nějakou brigádu,...
Říct narovinu, že spoléhat se na vládu že lidi nakrmí a zahřeje je naivní a nereálné,...
A nebo, (což je pravděpodobnější) dál krmit lidi sliby, ujišťovat je že se to zvládne, a že stát je vlastně taková velká kojná, kde se pro každého bezpracně najde volný cecík.
Já osobně bych místo demonstrací a doufání ve vládní záchranu utíkal do lesa pro dříví, a scháněl tu brigádu.
Důvěra ve stát mě opustila už před mnoha lety.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Permonik píše: 06.09.2022 12:22 Hagen: Ano, ty volíš druhou možnost, ale protože sis problém zjednodušil jen na dvě možnosti. Těch je ale víc. Zároveň dost lidí dává na roveň plyn a druhý iphone nebo dovolenou v chorvatsku, tedy jako zbytnost, bez které se dá obejít. To platí pro lidi s kotlem, krbem, ale ne pro všechny a ne pro průmysl. Některé obory zničíš za měsíc, ale nevybuduješ ani za deset let. Armádu platíme z daní a (teoreticky dle NATO) tam jdou procenta z HDP, tak by se to HDP ale taky nemělo zaříznout na nulu. Podpora ukrajiny a ukrajinců u nás stojí peníze. Už teď dost lidí nadává na to, co ukrajinci dostanou zdarma a oni prd. Čím víc půjdou firmy (daně, nezaměstnanost) do háje, tím rychleji nebudou peníze na vše možné a padne podpora ideálů. Ty jsi možná schopen sebeobětování za dobrou věc, což je fajn, ale většina voličů rozhodně ne. Můžeš si myslet nebo dokonce skutečně mít stokrát pravdu, ale tak to v demokracii nefunguje.
Také pokud víš, že máš problémového souseda, tak porovnáš sílu armády a výkon ekonomiky a zbrojního průmyslu. Pokud jsi slabší, ale dokážeš dávat víc peněz do zbrojení, tak je nesmysl jít na steč hned. Takhle se sice porazí rusko, ale mezi poraženými bude i celá evropa.
Permoníku, máš pravdu v tom, že já jsem schopen se obětovat za dobrou věc. Taková už je moje povaha. A radši budu žrát chleba z pilin než škemrat u rusa.
Ale o to nejde.
Jde o to, že si lidé myslí, že když budou škemrat u rusa, tak jim rus ten chleba dá. NEDÁ.
Mají pocit, že když obětují svobodu, když pohřbí morálku, strčí si hlavu mezi nohy, a budou líbat ruskou zadnici, že nás putin velkopansky zachrání.
NEZACHRÁNÍ.
Vytře si s náma ten svůj zadek.
To si vážně někdo myslí, že když se s ním dohodnem, zrušíme sankce, a obětujem Ukrajinu, že nám pustí plyn, ropu, a bude náš kamarád?
Vidím jen dvě možnosti:
Dělat dál co děláme, pomáhat Ukrajině (je to i náš boj, ale my nekrvácíme), odstřihnout se od ruské energie, a snažit se přežít.
Nebo se s putinem dohodnout, nechat Ukrajinu padnout,... a být odstřiženi od ruské energie a snažit se přežít.
Tak jako tak nám rusko žádnej plyn ani ropu už nedá.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Já se z větší části přikláním k názoru Drigona.

Současná závislost je sice ostudná, ale je to realita nynější situace. Tím, že to zatneme naráz zničíme i sebe.

Jsem pro postupné omezování závislosti.
Dnes máme na to technologie, o kterých se nám před 20 lety ani nesnilo. Ještě poladit akumulaci.
( Při výrobních cenách 0,5 - 0,8 Kč/kWh nemá smysl se akumulací zabývat. Při dnešních cenách 15-25Kč/kWh už to smysl dává. Proto to nemáme rozvinuté z minulosti. Bude to celé nové odvětví. Akumulační mix. Krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá akumulace. )
I když podle prognóz by cca od roku 2030 měla být k dispozici fúzní energie, tak bude energie tolik, že se nebude zase akumulace vyplácet.

A tím omezováním závislosti myslím nejen omezování závislosti na Rusku, ale na všech ostatních světových gaunerech jako jsou Arabské ropné státy, USA, Čína, Francie, Velká Británie a další.
A ne závislost na Ruském plynu změnit na závislost na dováženém LNG. Potom by nás potopení pár tankerů s LNG dostalo zase do stejné situace.
A když UA dokázalo tak snadno a rychle potopit raketový křižník Moskva, tankery s LNG by byly jen lahůdkou s o něco větším ohňostrojem. Protilodní střelu dnes odveze běžný náklaďák - tzn. na moři kdejaká rybářská bárka.

Můžeme s ostatními obchodovat za určitých výhodných podmínek, ale nesmíme na nich být životně závislí aby nás mohli kdykoliv vydírat.

Edit: Hagen: Zatím dodává aspoň ten uran a nějaký čas dodávat ještě bude i ten plyn a ropu. Nemáme času moc, ale myslím si, že využít by se měl maximálně efektivně.
To, že se snažíme postarat primárně o sebe sami je super, na tom se shodneme. V současnosti náš stát zvládá současně podporovat ruskou i EU stranu a poškozovat svoje občany. I když v naší diskuzi to vypadá jako kontradikce.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Aktuálně:
Energetické protesty se rozjíždějí po celeé Evropě:

V Německu:
https://www.youtube.com/watch?v=lq6NiP33m84
V GB:
https://www.youtube.com/watch?v=KPWxpG7Gpns

V Neapoli na protest lidi veřejně pálí vyúčtování za energie:
https://www.youtube.com/watch?v=T12NLBEZPsk
Stejně tak ve Skotsku.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

vrb píše: 06.09.2022 14:15 Já se z větší části přikláním k názoru Drigona.

Současná závislost je sice ostudná, ale je to realita nynější situace. Tím, že to zatneme naráz zničíme i sebe.

Jsem pro postupné omezování závislosti.
Dnes máme na to technologie, o kterých se nám před 20 lety ani nesnilo. Ještě poladit akumulaci.
( Při výrobních cenách 0,5 - 0,8 Kč/kWh nemá smysl se akumulací zabývat. Při dnešních cenách 15-25Kč/kWh už to smysl dává. Proto to nemáme rozvinuté z minulosti. Bude to celé nové odvětví. Akumulační mix. Krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá akumulace. )
I když podle prognóz by cca od roku 2030 měla být k dispozici fúzní energie, tak bude energie tolik, že se nebude zase akumulace vyplácet.

A tím omezováním závislosti myslím nejen omezování závislosti na Rusku, ale na všech ostatních světových gaunerech jako jsou Arabské ropné státy, USA, Čína, Francie, Velká Británie a další.
A ne závislost na Ruském plynu změnit na závislost na dováženém LNG. Potom by nás potopení pár tankerů s LNG dostalo zase do stejné situace.
A když UA dokázalo tak snadno a rychle potopit raketový křižník Moskva, tankery s LNG by byly jen lahůdkou s o něco větším ohňostrojem. Protilodní střelu dnes odveze běžný náklaďák - tzn. na moři kdejaká rybářská bárka.

Můžeme s ostatními obchodovat za určitých výhodných podmínek, ale nesmíme na nich být životně závislí aby nás mohli kdykoliv vydírat.

Edit: Hagen: Zatím dodává aspoň ten uran a nějaký čas dodávat ještě bude i ten plyn a ropu. Nemáme času moc, ale myslím si, že využít by se měl maximálně efektivně.
To, že se snažíme postarat primárně o sebe sami je super, na tom se shodneme. V současnosti náš stát zvládá současně podporovat ruskou i EU stranu a poškozovat svoje občany. I když v naší diskuzi to vypadá jako kontradikce.
Já nejsem pro okamžité odpojení od ruského plynu a ropy. Bylo by to správné (a časem se tak stane), ale bylo by to nerozumné.
To jsi mě špatně pochopil.
Pokud budeme odebírat ruské energie jako obchodní partneři, podle nějaké dohody. Stylem rus dodá-Evropa zaplatí,...pak je to nemorální, ale rozumné.
Já reagoval na ruské prohlášení "pokud nezrušíte sankce, nebude plyn". Pokud by jsme na toto vydírání přistoupili, budou následovat další a další podmínky, výhrůžky,...
A nakonec, až by jsme rusku ve všem vyhověli a ustoupili, nechal by si putin od nás vítězoslavně políbit prsten, a vše by vypnul.
Takže obchodovat (zatím) ANO. Nechat se vydírat a přistupovat na nějaké podmínky NE.
Ani o píď.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

proforma píše: 12.12.2021 12:37 No, ja to vidim jednoduse:

- CEZ chce statni uver/zaruky/garantovanou vykupni cenu pro nove jaderne bloky.
- stat mu neco z toho da, protoze proto.
- tak holt CEZ bude mit povinnost dodavat do ceske site takovy objem energie za vyrobni cenu + primerena marze, kolik odpovida podilu jeho vyrobnich kapacit na celkovych kapacitach instalovanych v CR (nejen jaderky, vsechno, vcetne solaru apod.).
- zbytek at si klidne proda na burze treba za 20 Kc/kWh.

Trochu rizene hospodarstvi, ale ono k tomu dojde. Pokud stat vlastni 70 % CEZu, je to logicka a asi jedina proveditelna moznost.
Hehe, uz je to tady:



Screenshot_20220907-012809_Samsung Internet.jpg
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-ene ... .seznam.cz
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Hagen:
Takže po diskuzi a vyjasnění postojů jsme se víceméně shodli. Nebo alespoň našli nějaký oboustranně přijatelný kompromis.
A tak by to mělo být.

Proforma:
Ono ani jiné řešení není možné. Když to bude v zákoně, tak přes to nejede vlak a hotovo. Doufám jen, že nastaví mantinely rozumně.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

„Důležité je, že budeme mít obchodníka, ten nakoupí energie a poskytne je za přijatelné ceny veřejnému sektoru,“ řekl dnes Síkela.

Co to je veřejný sektor?
drigon
VIP
Příspěvky: 2960
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

A co občané ČR a firmy?
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

@cipis: to je presne ta otazka, ktera mne napadla taky. Resp. vim, co je verejny sektor, ale prekvapilo mne, ze zere 1/3 celkove spotreby CR, jak uvadeji jinde. Coz by znamenalo, ze ten zakon chteji pojmout dost siroce. A to by zase bylo dobre, protoze by se tam casem daly vecpat i domacnosti, potom male firmy, potom stredni... a proste sanovat celou ekonomiku. To je zasadni, aby nepadly firmy. Nakonec by se to mohlo priblizit tomu, ze by se na burze prodavaly jen ty prebytky, jak jsem uvadela :-)

@vrb: i ten zakon by byl asi napadnutelnej, zalezi na tom, jak to budou formulovat. Ja bych tam nedavala podminku od urcite velikosti zdroje, to bude vzdycky vuci nekomu diskriminacni a nekdo bude rvat, ale udelala bych to nasledovne:

- povinnost prodavat za regulovane ceny by meli vsichni vyrobci, kteri kdykoli v minulosti, soucasnosti nebo budoucnosti obdrzeli jakoukoli dotaci z verejnych zdroju na provoz, udrzbu nebo vystavbu. Cili jedno, zda to byla dotace/prispevek/zvyhodnena pujcka na vystavbu, instalaci, odsireni, vykupni cenu apod. Tedy tykalo by se to vsech bez ohledu na typ technologie, vlastnictvi nebo velikost.

- mnozstvi elektriny prodane za regulovanou cenu by se urcovalo podle podilu velikosti instalovaneho vykonu daneho zdroje vuci celkovemu instalovanemu vykonu v cele CR. Tedy u maleho solarnika s dotaci by to bylo par set kWh/rok, u uhelky nejake GWh, u Temelina treba 1 TWh.

- spravedlive kriterium, ktere by se zaroven kazdy rok prizpusobovalo situaci - nove instalovane FV v urcitem objemu, vetrniky, uzavreni nejake elektrarny apod.

- zaroven by se to nedotklo tech, kteri si nejaky ten zdroj vybudovali a provozuji jej ciste za vlastni penize (napr. mala hydroelektearna z byvaleho mlyna, pokud to clovek udelal sam a nezadal na to napr. dotaci na opravu pamatky).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

@proforma: jakakoliv rozlisovaci podminka bude uz z principu diskriminacni. A s ohledem na ocekavane "papirovani" s tim spojene povazuji za logicke ze to bude az od urcite velikosti - asi nema smysl neco takoveho resit pro zdroje produkujici radove desitky kWh denne (typicky MVE, male solarni instalace, male kogeneracni jednotky atp.). Samozrejme je otazkou jak bude formulovany zakon, na tiskove prohlaseni se neprisaha.

V podmineni kdysi obdrzenou dotaci / verejnou podporou chapu sice Tvuj zamer, ale jeho formulace zpusobi vic dohadu nez jednoducha podminka viz vyse. Napriklad debaty zda podpora na zamestnani osoby z uradu prace a jeji preskoleni je tou dotaci ktera se pocita, nebo ne. Stejne tak dotace na opravu pamatky zas tak moc nesouvisi s elektrarnou v mlynskem nahonu (obvykle nepokryje ani viceprace ktere pamatkari pozaduji oproti bezne provedene citlive rekonstrukci). Atd... Aby to pak nedopadlo jako obvykle ze se bude zbytecne travit cas vymahanim "drobnych" a prehlizet :cash :cash :cash :cash .
drigon
VIP
Příspěvky: 2960
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Pokud skutečně připravují zákon o levných dodávkách elektřiny státním obchodníkem považuji za velmi vhodné do zákona hned ze začátku zařadit i dodávky občanům a firmám. Protože k čemu bude státní správě levná elektřina, když už občané a firmy budou na huntě a v ulicích.
Protože pokud si státní správa zařídí levné energie jen pro sebe a na občany a firmy se "vykašle" to spousta z nich vezme jako podraz a potvrzení toho, že na ně vláda kašle a kope jen za sebe a spekulanty (EU).
Způsobí to jednak zhroucení ekonomiky, ale nejspíš i hodně masové protesty a vyloučit nepůjde ani generální stávka.

Řešení energetické krize a drahoty musí přijít co nejdříve (ideálně během hodin až jednotek dní). Protože velké váhání způsobí jednak problémy v ekonomice, ale hlavně i nárůst proruských nálad (lidé si nemusí uvědomovat možné důsledky).

K dodávkách za stanovenou cenu nařízených majitelům elektráren PŘIPOJENÝCH do sítě lze souhlasit. Akorát bych nenařizoval množství, ale podíl dodané elektřiny z množství dodaného do distribuční soustavy. Protože byť mohou mít dva majitelé stejně velké FVE, bude mít každý jinak velké přetoky (dodávku do DS). To jednak kvůli umístění (stíny, údolí atd), ale i kvůli vlastní spotřebě (někdo spotřebuje málo, někdo skoro vše). U ostrovních elektráren je leckdy dodávka nemožná (není přípojka, nebo má majitel dvojité rozvody a jeho FVE není konstrukčně schopná připojení).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Souhlas. I s temi podily - ty jednotky jsem uvadela pro ilustraci, ze ani male zdroje by se podobneho zakona nemusely obavat. Ostrovni systemy jsou z toho vylouceny uz z podstaty veci :-) Ale nemyslim, ze by administrace musela byt nejak extra slozita - musi existovat seznam vsech pripojenych zdroju (musi je mit CEZ distribuce, kdyz jejich pripojeni povoluje) a soucasti povoleni je i instalovany vykon. Asi si nikdo neda FV na trvale zastinenou strechu, ze... Takze u tech malych FV by to bylo rocne opravdu jen par stovek kWh dodanych do site za regulovanou cenu, to daji v letnim obdobi za 2 dny. A proste by se jim to objevilo na fakture za odebranou energii jako radek navic. Zadne slozite papirovani apod.

I kdyz si samozrejme umim predstavit, jak z toho udelat neprekonatelny byrokraticky moloch :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od FarmářJan »

moloch to bude. Nepružnost se projevovala pěkně za covidu i tam, kde to hořelo. U FV bude problém i s tím, že velka část měst je nějak regulovaná a omezena v FV památkáři nebo i jejich vlastními územními plánem
Odpovědět