Jak jsem připraven na BLACKout

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od PeFi »

MrPorter píše: 07.10.2021 14:24 Když už se tu řeší ta hmotnost větších bomb - nemáte někdo zkušenost s kompozit lahvema Tomegas? Píšou že 10kg bomba váží prázdná jen cca 5kg.
To platí u bomb, které nejsou ocelové, al ejsou kompozitní. Ty lahve mají svoje četné výhody, mj. sníženou hmotnost a podstatně zvýšenou požární bezpečnost (hoří a nebouchají). Zásadní nevýhody jsou dvě:
- cena za prázdnou nádobu není cca 1000 Kč, ale cca 2500 Kč
- množství míst, kde ti vymění prázdnou za plnou je velmi omezené. Často je nepodporují ani tam, kde pod značkou Tomegaz berou na výměnu ocelové 5 kg bomby.

Tzn:
2 kg a 10 kg ocel (a asi i 33 kg ocel ) jsou nejběžnější
5 kg mají jen někde
kompozitní 5/7,5/10 kg mají jen na LPG Tomegas a u taky u některých prodejců grilů atd.

Navíc ocelovou 5 kg kralupol jsem bez problémů vyměnil za 5 kg Tomegaz, ale nevím, zda to tak snadno půjde i u kompozitních.

V mém případě:
- na nejbližší benzince jedině 2 kg a 10 kg
- o kus dál navíc i 5kg ocel (Tomegaz)
- kompozity Tomegaz jen na 3 místech v okruhu 15 km okolo středu krajského města

Z uvedeného důvodu ještě nemám 10 kg, protože už dva měsíce váhám mezi ocelí a kompozitem.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od JirkaK »

Mám takový dotaz.
Běžně používám lampový olej na svícení na chatě, protože mi tak nesmrdí jako petrolej. (mám elektřinu)
Olej nakupuji průběžně a mám ho max 3 roky a to je v pořádku a nemá to vliv na jeho vlastnosti.
Chci nakoupit větší množství do zásoby, ale nevím jak dlouho se dá skladovat než začne degradovat a přitom se ještě zeptám, jak dlouho vydrží při skladování petrolej.

Jinak mám bomby 2 x 10kg a 1 x 2 kg, přikoupím ještě jednu větší, vařič 2 plotýnkový
potravin dostatek a na rychlý úprk balíčky NRG 5
voda - studna -pouze užitková, ale po převaření pitná - opakovaně vyzkoušeno (jinak vodovod)
několik balíků minerálek
v nouzi topení kamny na dřevo.

Jinak při delším blackoutu mizím z RD na chatu (RD na patro, klasická řadovka a bydlíme tam 3 rodiny), kde mám vše připravené - chata zděná a obyvatelná - používám celoročně - zahrada s chatou od domu 3 km
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od bivoj »

JirkaK píše: 07.10.2021 17:41 ...přitom se ještě zeptám, jak dlouho vydrží při skladování petrolej...
Pokud se petrolej skladuje v dobře uzavřené a neprůsvitné nádobě (aby nemohl absorbovat vzdušnou vlhkost a aby nezačal "kvést") a v teplotě 0°C - 25°C, vydrží cca 5 let. Ale já mám i kanystry s petrolejem starým více jak 10 let a je pořád OK.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od JirkaK »

Diky
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Foxy »

80 let starý petrolej v 10l plechovce (kanystříku) z pocínovaného plechu. Smrdí jinak, ale svítí normálně. V primusu hoří bez problému. Musel jsem ho přelít, protože původní plechovka v rohu narezla a začala sáknout. Bez toho by nejspíš ten petrolej vydržel dalších 80 let bez problémů. Tož tak asi.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Maric »

S blackoutem se s největší pravděpodobností začnou množit vloupačky, tak jsem si na test pořídil alarm LX-AL1 na devítivoltovou baterii. Známého před lety vykradli když byl doma, a to ani nebyl rozpad. On se ženou spali v ložnici, gaučový pes s nimi, syn v pokoji, a zloděj vesele loupil v obýváku.
Je to jednoduché PIR čidlo se zvukovou signalizací (gong, nebo přiměřeně hlasitý alarm 80dB). Cena odpovídá provedení a účelu, na eshopech se dá pořídit za necelých 250 Kč. Velikost alarmu je 11x3,5x7 cm, dosah čidla je avizovaný na 8 metrů, aktivní úhel cca 60 stupňů. Baterie má v přístroji vydržet rok. Přístroj není vodotěsný, tak se s tím při použití venku musí počítat.
Klasická nevýhoda je, že PIR čidlo se dá obelhat velmi pomalým pohybem, ale pochybuju že při blackoutu budou zloději čekat aktivní alarm. Další nevýhoda je, že se dá k přístroji přistoupit zezadu a vypnout ho. Což je v podstatě i výhoda, protože při správném umístění se dá alarm vypnout aniž by vzbudil zbytek rodiny.
Můj účel použití je jednoduchý. Od vnitřních dveří alarm namířím na dveře vnější nebo okno, a jdu spát. Ovládání je posuvným spínačem se třemi pozicemi (gong-vypnuto-alarm), takže po krátkém zaškolení zvládne obsluhu i malé dítě. Verdikt je takový, že jsem za ty prachy spokojen a pořídím další na pokrytí kritických míst v domě. Pes a ani jiné zvíře v domě nežijí, takže falešné poplachy nehrozí.
A jako doplněk se dá pořídit klasický dveřní/okenní alarm zhruba za polovinu ceny, ale ten jsem nebral kvůli ne příliš velké variabilitě použití.
dentista Žurovský
Příspěvky: 8
Registrován: 10.10.2021 17:35

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dentista Žurovský »

Jeste bych dodal ze kdo ma psa, at nema iluzi ze ho muze pres noc pustit a on bude strezit. Zlikvidujou mu ho. Treba cikani na to maji specialni nastroj, nasadu od smetaku na konci pobitou hrebiky.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od mart0 »

Maric píše: 11.10.2021 10:38 ...tak jsem si na test pořídil alarm LX-AL1 na devítivoltovou baterii...
Něco takového bych potřeboval s vysílačkou s dosahem cca 500m, tedy abych dostal na dálku informaci, že se tam někdo pohybuje. Zařízení na GSM je dost, ale jsou závislá na funkční GSM.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Maric »

U tak jednoduchého zařízení si dokážu představit, že šikovný kutil dokáže přepojit sepnutí alarmu (zvukový výstup) na sepnutí pípáku na PMR vysílačce. A dají se sehnat i PMR s funkcí chůvičky, ovšem tam je sledování prostoru pouze akustické.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Montezuma »

Ty alarmy jsou dobrej nápad, furt jsem přemýšlel, co doplnit do našeho podkrovního bytu, ale pro řešení důležitějších věcí jsem neměl moc kdy zkoumat nejlevnější řešení. Tohle tedy velmi elegantně můj problém vyřešilo.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Maric »

Ještě doplním, že alarm se stejnými funkcemi a detekčním úhlem 140 stupňů se jmenuje LX-AL2 a je o pár desetikorun dražší.
Dveřní/okenní alarm LX-AL3 jsem našel dokonce za necelých 50 Kč. Nevýhodou ovšem je, že funguje na knoflíkové baterie, které se nedají sehnat dobíjecí. Dveřní alarm má systém blízkého magnetu, takže by se dal využít i kreativně v podobě nástražného drátu nebo pružinové pasti s alarmem, a tak podobně. Možná dokoupím i tento pro nějaké kreativnější zabezpečení.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

dentista Žurovský píše: 11.10.2021 11:37 Jeste bych dodal ze kdo ma psa, at nema iluzi ze ho muze pres noc pustit a on bude strezit. Zlikvidujou mu ho. Treba cikani na to maji specialni nastroj, nasadu od smetaku na konci pobitou hrebiky.
Bože dobrej,.... co to je zase za blábol?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od bivoj »

Klid, jen další reinkarnace místního trola s desítkami nicků...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od devlop »

Byl dotaz ve vlákně na výběr vysílačky, čím ji živit, když původní, síťový adaptér nelze použít z důvodu výpadku proudu. Adaptéry jsou obvykle na 9V (např. Alinco), případně na 10V v případě Bafa. Koupil jsem tedy na zkoušku https://dratek.cz/arduino/3199-step-up- ... na-9v.html.

Vypadá to, že funguje, naprázdno dává 9,25V, po připojení k nabíječce Bafa odběr z powerbanky lehce přes 500mA, nabíječka svítí, Baf se nabíjí. Pro mne elegantní řešení v jednom káblu, není třeba nic bastlit, což je pro ty elektrobastlířinou nepolíbené docela podstatné.
IMG_20211011_163908.jpg
IMG_20211011_164118.jpg
IMG_20211011_164127.jpg
dentista Žurovský
Příspěvky: 8
Registrován: 10.10.2021 17:35

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dentista Žurovský »

Tazi píše: 11.10.2021 16:01
dentista Žurovský píše: 11.10.2021 11:37 Jeste bych dodal ze kdo ma psa, at nema iluzi ze ho muze pres noc pustit a on bude strezit. Zlikvidujou mu ho. Treba cikani na to maji specialni nastroj, nasadu od smetaku na konci pobitou hrebiky.
Bože dobrej,.... co to je zase za blábol?
A co je jako na tom blaboliveho ?? Prijdou v noci k plotu, pichnou psa, i kdyz nechcipe hned, tak pojde bez veterinare brzy, par dni a maji rajon vycisteny od hlidacich psu. Bezny modus operandi cikanu z osad na vychodnim Slovensku.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Germanik1 »

Tohle se dělá bez tyče a železa, daleko jednodušeji. Ví to každý lump. Tyč s hřebíky je sadistická hloupost.
Udělám co musím
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Liqid »

Asi chtějí ušetřit na buřtech...
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

A v Číně psy žerou, a v Afghánistánu je běžně střílejí na ulici,... a ty sem motáš cikánský osady ne Slovensku :D
Taky toho psa můžou otrávit, zastřelit,... a nebo prostě přelézt plot a ukrást.
Blábol je to proto, protože nemá žádnou informační hodnotu.
A konkrétně u mě by jim zrovna tenhle fígl nevyšel. Otrava rovněž ne. Každý má holt psa vychovaného/vycvičeného jinak ;) .
dentista Žurovský
Příspěvky: 8
Registrován: 10.10.2021 17:35

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dentista Žurovský »

Podstata veci je v tom, ze kdo si mysli ze bude v noci chrnet a pes bude strezit dum, tak nebude mit psa. A to bude v dobe byt jen castecne anarchie spatne, velky pes je silny psychologicky faktor, velmi dobre doplnuje palnou zbran na odstraseni.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

Na psy je tu jiné vlákno :evil: .
Nicméně moji psi řvou (to fakt není štěkot, ale řev) když někoho zaregistrují už na cca 50 metrovou vzdálenost. Ještě jsem nespal tak tvrdě aby mě to nevzbudilo, a ještě jsem nebyl tak línej, abych se nešel podívat co je rozčílilo. Takže ano, dali by se zastřelit (s tlumičem i v tichosti), ale jiný způsob jak je umlčet mě nenapadá ;) .
Odpovědět