Jak jsem připraven na BLACKout

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tomáš »

Abych se vrátil trošku k tématu...

topení:
Mám dům postavený jako pasivní, tedy s velkou tepelnou izolací. Mám vyzkoušeno, že v zimě do mrazů cca -15° topím jednou za 2 dny a teplotu v místnostech udržím na přijetelných 21,5-22,5°. Topím cca 4-6h (dle zimy venku), tím vytopím obývák a zároveň nahřeju akumulační nádrž. Záloha pro čerpadla je měnič a baterie (případně baterie z aut). Tady bych potřeboval dořešit dobíjení. Stále jsem se nerozhodl mezi elektrocentrálou nebo panelem FVE. Oboje má výhody i nevýhody.
Venku mám 40m3 dřeva, 2 sekery a rámovou pilu

Světlo:
spousta čajových svíček
poměrně hodně velkých svíček (z IKEI)
13l petroleje a 2 petrolejky, náhradní knoty (ale těch mám málo :head )
zásobu AA, AAA baterek, čelovky

potrava/voda:

trvanlivé jídlo a balená voda samozřejmostí
Lednice má 16akumulační dobu,krazák je starý, tam hodnotu neznám
Toto je slabé místo neb při delším výpadku by hodně jídla přišlo v niveč (proto řeším i tu centrálu), ale v zimě by se to dalo rěšit mrazem venku
studna
tablety na úpravy vody
vařič VAR 2 a několik kartuší + redukce na velkou bombu
2x10kg PB lahve a starý nouzový plynový sporák

zábava:
deskové hry
knihy
karty
skládací puzzle
papíry+fixy
tady jsou velké mezery jak zabavit děti...musely by si prostě trošku zvyknout

ostatní fungování domu:
mám okenní rolety na elektřinu, to je problém
vzduchotechnika, patrně v rámci šetření energií bych vypnul a větral okny jako po staru :D (a nebo FV panely / centrála)
splachování ze studny kýblem

Vše a konkrétní kroky využití věcí by záleželi na charakteru blackoutu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dracekvo »

Když schodíš hlavní jistič a všechno vypneš, tak si měnič můžeš zapojit na rozvody domu a žaluzie si naštelovat podle potřeby pomocí toho měniče.
Jen to chce trošku vědět co člověk dělá :) Případně si napájení rolet nechat předělat od nějakého elektrikáře na zástrčku, která v běžné situaci bude v zásuvce. Pokud budeš potřebovat, tak to vytáhneš a zapojíš do měniče.
Otázka je, jestli na to máš v rozvaděči místo.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tomáš »

V rozvaděči je místa málo, je sice na 72 pozic, ale trošku jsem se rozvášnil když jsem ho zapojoval, shodou okolností zrovna elektrikář jsem ;)
Takže to co píšeš by samozřejmě šlo.
Ostatně v případě delšího blackoutu bych to tak "předrátoval" abych využíval domovní rozvody a ne nějaké prodlužky.
Jediné co mě mrzí, že jsem nedal někde po baráku "páteřní" rozvody v mědi s větším průřezem na případný rozvod při 12/24V, kvůli joulovým ztrátám, ale to už by byl asi zbytečný luxus.
Problém je v současném měniči, má výkon jen 150W, takže ten stačí jen na oběhová čerpadla, ostatně to bylo jeho prvotní zařazení, takže mu to ani nemohu zazlívat :D
A ten rozhodně nemohu jen tak napojit na rozvod celého domu, žena a děti by to okamžitě odpálili (pojistku) zapnutím něčeho silnějšího.
A teda s těma žaluzkama, nedaří se mi najít kolik mají spotřebu, ale po jendom by to ten měnič určitě utáhl, to jo.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

12/24V po baráku je hovadina, když už malé napětí, tak 48V.
Měnič se dá dokoupit.
A asi bych to zkombinoval, centrálu i fotovoltaiku.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tomáš »

šlo mi právě o to, že by v případě 12V šlo jednoduše připojit na jakoukoli autobaterku, kterou najdu na ulici :D
Ale přiznám se, že jsem na dím zrovna 2* nepřemýšlel, takže to byla jen taková myšlenka.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

Z 12V při zátěži na druhém konci baráku nic mít nebudeš ... Ztráty v měniči jsou násobně menší.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Hohepa »

Vodič s průřezem 2.5mm2 a délkou 20m z materiálu Cu má odpor 0.142ohmů

Místo jmenovitého proudu 10A protéká vlivem odporu vodiče skutečný proud 8.939A
Orientační úbytek napětí = 1.424V (= jmenovitý proud * odpor vodiče)
Skutečný úbytek napětí = 1.273V (= skutečný proud * odpor vodiče)
Odpor zátěže = 1.2ohmů ( = jmenovité napětí / jmenovitý proud)
Místo jmenovitého příkonu 120W je na odporové zátěži skutečný příkon 107.271W
https://it.cestuji.info/vypocet-odporu- ... p#vysledky
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

Jasně, to známe, proto taky píšu to, co píšu.
12V rozvody po baráku jsou naprostá hovadina, ukazuje to i ten tvůj příklad, kdy se ztratí 11% na pouhopouhých 1x0W zátěže.
Pokud tím chce krmit barák, tak rozhodně měnič a systém na 48V (či vyšší) napětí baterií.

Navíc ta délka vedení 20 m, co jsi zadal, tedy 10 metrů zátěž - zdroj, tak je asi tak na vymotání z technické místnosti na chodbu. V reálu máš ty délky násobné, při 25m vzdálenosti (zadat 50) se ztratí už čtvrtina výkonu.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od ecart »

I já zastávám názor, že tahat 12V rozvody v normálním baráku je kravina.
V rámci zachování objektivity však musím upozornit, že tak strašné ztráty, jak se tady vykreslují, to nemá.

Například:
12W LED na 12V, bude tahat proud 1A.
Proud 1A na 20m dlouhé smyčce z Cu 2,5mm2 způsobí úbytek napětí 0,15V.
Jde tedy výkonovou ztrátu 0,15W.
Budu-li mít takových okruhů 10ks, bavíme se o celkovém ztrátovém výkonu menším než 2W.

I ten nejlepší měnič z 12V DC na 230V AC bude mít výkonovou ztrátu v jednotkách wattů, tedy násobně vyšší.

Pokud bychom se tedy bavili jen o světlech v pár místnostech, dávaly by 12V rozvody smysl. Důvodů, proč se to v praxi moc často nedělá, je více. Jednak DC proud vypaluje vypínače, druhnak pokud se v domě žije, tak je předpoklad, že se budou provádět i další činnosti a ten měnič na 230V AC tedy stejně poběží.

12V světelné rozvody tedy najdete hlavně na lodích, v karavanech nebo v chatách. Prostě tam, kde se večeře peče na ohni nebo venkovním grilu, pračka tam vůbec není a světlo se používá hlavně k tomu, aby člověk trefil do postele a z postele na WC. V takové lokalitě by měnič běžel trvale na prázdno a tedy zbytečně vysával baterky.

Snad jsem to napsal pochopitelně.
Pokud si to někdo chce vypočítat sám, nebo plánuje místo Cu použít rozvody Al, tak mohu doporučit bezvadnou appku "ElectroDoc".
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

No hlavně do těch ztrát započítej cenu mědi a materiál a práci na tu trasu. Tahat duální vedení cykynou, kvůli 12V, je opravdu příšerně ztrátové.
Obzvlášť při dnešních cenách. A zejména teď jsou to hodně zajímavé počty, třeba u soláru, kde se rozhoduješ, jestli dáš 4, 6, 10 či 16mm2 apod. Je cena mědi víc nebo míň než ztráty při použití menšího průřezu? A ztrátu počítat z ceny 3,60 nebo 10 Kč za kWh?
Na orientační světla typu nespadnout na schodech nebo trefit na hajzl stačí světýlko s akumulátorem, který čas od času nabiješ. A je jedno z čeho, z nabíječky přes solár, z centrály, když se kvůli něčemu pustila, v době, kdy jde proud ...
Myslím, že původní tazatel to zvažoval na jiné věci než pár světýlek v jednotkách W.

Pokud je to loď/auto/karavan, tak jasně, i kvůli normál, ale v obyč. domě/bytě je to nesmysl i na ta světýlka.

Když už, tak je lepší využít datovku a 48V POEčko. Ale na strukturku to chtělo myslet už dávno, při budování baráku/bytu.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od step »

Takhle jsem při rekonstrukci baráku počítal taky. Ve 12V mi to vycházelo jako nesmysl peněz za měď při zamýšleném provozu všech světel v baráku na DC a i jiných věcí. Nakonec jsem to nerealizoval ani na 24 či 48V. Měnič je jednodušší. Jen mám nachystané chráničky ze sklepa až na půdu na ev FV panely, akorát střecha je otočená VZ směrem, tak si od toho moc neslibuji.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

VZ je v něčem lepší, a pokud máš ty střechy velké, tak to bude i lepší, svítí ti tam totiž ráno i večer, takže máš elektriku po větší část dne než čistý jih, byť nedosáhneš na jmenovitý výkon.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od ecart »

Potvrzuju.
Taky mám orientaci panelů východ-západ a ten pocit, když si ráno vařím čaj pomocí slunce, které se právě vyhouplo nad obzor, je super :)

Čitý jih je dobrý v zimě, tedy cca 4 nejhorší měsíce v roce. Po zbytek roku je lepší východ-západ.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

VZ má oproti J tu nevýhodu, že při totožné střeše je potřeba 2x tolik panelů :D
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od step »

Aspoň pár panelů na jih bych uvítal. Přesně kvůli té zimě.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

To také není tak jednoznačné, poznatky některých instalací jsou takové, že panely jsou schopné v poloze vodorovné dávat překvapivě dost energie i právě v té zimě, pokud samozřejmě nejsou pod sněhem. Defacto fungují na osvícení rozptýleným světlem z "oblohy" a ne přímého slunka.
Takže tím, že na střeše VZ budeš mít defacto 2x větší nainstalovaný výkon než na ten jih (na sever nula, že ...), tak to doženeš.
Na pořizovačku za panely to vyjde samozřejmě 2x dráž, ale jde nám spíše o co nejdelší možnou dodávku než nějaký maximální výkon, který je v krátkém časovém období, kdy se navíc musí trefit počasí.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tomáš »

Jen abych doplnil svou myšlenku prve na 12V rozvod. Myslel jsem to tak, že bych netahal paralelní druhou větev cykynou, prostě bych na světla místo 1,5mm použil třeba 4mm. Když jsem stavěl přes 4lety, zas tak strašné ceny to nebyly. A pro normální provoz na 230ti by to bylo (neznatelně) lepší :D
V případě blackoutu bych pak jen vyměnil žárovky za 12V a jak říkám, mohl to krmit případně i baterkou u auta, kdyby bylo nejhůř.
Ale jak říkám, moc jsem nad tím nepřemýšlel a jsem ve výsledku rád, že se to tu probralo a když to bude někdo číst, tak si z toho odnese, že to je vlastně k ničemu :D
Naposledy upravil(a) Tomáš dne 19.10.2021 18:29, celkem upraveno 1 x.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Joe Azbest »

cipis píše: 19.10.2021 17:58 VZ má oproti J tu nevýhodu, že při totožné střeše je potřeba 2x tolik panelů :D
Tak to prý není pravda. Snížení výkonu orientace VZ (taky to tak mám) proti jihu je okolo 20%. A výkon je během dne z panelů orientovaných VZ distribuován rovnoměrněji. Někde jsem to četl, když tak mě vyveďte z omylu. Každopádně až to prověřím v praxi tak poreferuji (ale to bude chvílku trvat)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

No, já to nemyslel čistě výkonově.
Ale všechny amatérské instalace bez dotací atd. končí tak, že ty panely narveš úplně všude, kam se vlezou.
Takže když by se ti jich na J střechu vlezlo 16 (kdybys měl J střechu), tak jich nebudeš dávat 10 na každou VZ, ale dáš 16 na V a 16 na Z :D

Jsou k dohledání různé grafy, pro orientaci a sklon, jaký je předpoklad snížení výkonu.

Teď (v létě to bylo o fous lepší) špičky:
Východ 3x680Wp dává 3x 400W, jih 1440Wp dává 1200W a západ 810Wp cca. 400W.
Východ cca. 15°, jih 25° a západ 60°sklon.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od ecart »

Roční výnosy FVE v ČR:

10kWp ideální jih:
jih.png
5kWp východ + 5kWp západ:
v-z.png
Odpovědět