Projekt a stavba domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od honzasl »

Podle předpisů (prý) má být užitková dešťová voda udělaná tak, aby v bytě nebyl žádný volný kohoutek, ze kterého se dá napít.

Já jsem si to udělal v novém tak, že z centrálního rozvodného místa má vytaženou extra trubku pro záchody a pračky a až jednou dobuduju nádrž na dešťovku, připojím přepojím z vodovodu na lokální.

Co jsem neudělal, ale udělal bych podruhé, je příprava na šedou vodu. A to tak, že bych si udělal extra vývod pouze a jedině ze sprchy/vany do nádrže na šedou vodu a následnou filtraci. Ve sprše se projede kvanta vody a přitom odtéká relativně čistá, respektive čistitelná.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Jason »

Ja mam v projektu dvoji vedeni vody - na WC, pracku ,(tam je vyveden i kohoutek s normalni vodou z radu) a ven na zalevani je to jedna vetev (pokud bude nadrz na destovku prazdna, tak se prepina na klasiku vodovodni).

K baeaku budu mit korenovou cisticku i s jezirkem, takze odtud by se pripadne brala brat seda voda pri nedostatku srazkove (samozrejme bez pracky a s pridavnym filtrem)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od dracekvo »

U nového domu, který má být trošku smart, není problém si dát vodoměr s impulzy a pak cokoliv protékajícího vyhodnotit domácí automatizací a nechat si poslat alarm.
Kamarád má dokonce v dřevostavbě servoventil na přívodu vody do domu a v technické místnosti malou vaničku s hladinoměrem. Při jeho naplnění (havárie pračky, atd) dojde k uzavření vody v baráku.
Stejně tak při odjezdu někam velice snadno zavírá vodu, pouze stiskem tlačítka.

Jak zajišťujete čistotu dešťovky? Protože když vidím ten bordel a tu špianvou vodu v nádrži co mám na zalévání, tak si nedovedu představit tohle pustit do záchodu, natož v tom prát.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od honzasl »

A já zas nerozumím tomu, co kdo má se špínou v deštové vodě :)

Jeden zásobník na zalévání mám betonový bývalý septik a v něm je voda čistá a průzračné, až to láká k napití. (fuj fuj, furt je to septik). V pylové sezona na povrchu plave kvanta pylu ze stromů, který se usadil na střeše a mechanické nečistoty (jak se drolí betonové přepážky) jsou kleslé dole. Stačilo by správně umísti sací koš. V nové plastové nádrži očekávám jen ten pyl.

V sudu, který mám u dalšího okapu je voda taky průzračná, ale stěny sudu jsou pokryté červenou vrstvou od nějaké bakterie. To by měl eliminovat umístění zásobníku pod zem bez světla a tepla.

ALE!

Mám fungl novou střechu Dacora a nové svody Rukki. Před rekonstrukcí byl na střeše eternit a mech. To jsem musel mít na vstupu do IBC kontejneru cedník s punčochou a pravidelně čistit. Takže problém není v dešťové vodě, ale ve střeše.
mar00
Příspěvky: 27
Registrován: 31.03.2020 12:51

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od mar00 »

Přesně tak, u dešťové vody záleží na množství srážek, ročním období, střeše, provedení nádrže. Pyl, listí, semena, mech, dle materiálu střechy i spláchnuté kamínky, slimáci v nádrži atd. Vítr na střechu pořád něco nosí. Pokud tam není filtr, tak bývá kvůli nečistotám problém s netěsnícím splachováním záchodů.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od cipis »

Z Onduline je teda pěkný binec, ale furt se to dá. Za 5 let to stejně musím vyměnit (konec životnosti), tak to pořeším rovnou i s nějakou větší nádrží, teď mám akorát jeden IBC kontejner.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od proforma »

- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Joe Azbest »

Pěkny cvičení v CADu. Ta stavebnice bude dražší jak normální zděný barák.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od mart0 »

Namalovat to, není zase tak těžké, vyrobit to, navíc za přijatelnou cenu, to už je jiné. A ani se neptám na koupelnu, záchod, kuchyni, napojení na sítě...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od dracekvo »

Nejhorší je vždy u takového papundeklu jeho izolační vlastnosti. Pro teplé podnebí ok, ale pro naše pásmo nepoužitelné.

Taky by mě zajímal projev stavby, když bude trošku větší vítr. Aby se vám dům nenakláněl o 10° :D
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od JOBU »

Popravde, riadna somarina...
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Jason »

Mam dotaz ohledne "renovace" betonu. Na pozemku mam jednu cast plotu betonovou - podezdivka a sloupky, cca 50m. Misto pletiva ted budu davat drevo a chci rovnou ten beton lehce poopravit. Neni nijak poskozenej ale preci jenom je tam par desitek let. Plus dva sloupky jsou lehce praskly - v miste spojeni s podezdivkou. Potreboval bych poradit cim ty sloupky "prilepit" - myslim ze dokazu vyklepnout trosku betonu a tim vznikne mezera do ktere bych neco dokazal vtlacit. Ale ted resim co?!

Jinak celkove ten betonovy povrch mam v planu odrbat silnou wapkou a potom nastrikat flexi lepidlem na dlazdicky (vyzkouseno mnohokrat pri vyrobe pozadi do akvarek nebo terarek)..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Pez »

Chemická kotva.
Buď v kartuši do pistole na silikon nebo si půjčíš v půjčovně profi pistolí. To je cenově výhodnější.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od vrbodol »

Jsem taky pro tu kotvu. V práci to používáme na autozvedáky a drží to jak přibitý. Vylejvání spár betonem bych nevěřil, podle mě to během jedný dvou zim vymrzne a bude to tam akorát jako špunt ,ale třeba to jen neumim a nějakej místní zedník ti poradí.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od cipis »

Opatlat to tím flex lepidlem nedoporučuji. To za dva roky popraská, zateče do toho a bude to znovu to samé. Ono má trochu jinou roztažnost než ten beton a bude se to škubat a ani perlinka to nezachrání.
Řeším sokl na baráku, který je z "kvalitního" betonu a pěkně se to sype. Takže wapka, no a přemýšlím nad nějakou hloubkovou penetraci. Pak do toho půjdou na chemii kotvy, rastr a buď cetris desky nebo prostě nějaký zavěšený obklad.
Pokud tam má ten beton zústat, tak možná natřít epoxidem, ale mám takový dojem, že když to ostříkáš, napenetruješ, tak to ještě xx let vydrží a pak to uděláš celé znovu. Než nějaké opatlávání čímkoliv, co ve finále vyjde násobně dráž, než to zbořit a vybetonovat znovu.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Jason »

Ta chemicka kotva je super napad, diky mockrat!

Nove betonovat se mi nechce, preci jenom je to cca 15 - 20 kubiku betonu - zaklady jsou tam vazne festovni. Vzhledem k tomu, ze z obou stran bude zivej plot, tak uplne nebudu resit jak to dlouho vzhledove vydrzi.. A co to striknout nejakou cementovou smesi? S tim po pravde nemam zadne zkusenosti.. Jde mi hlavne o to, ze kdyz budu drbat ten beton, tak aby se to trosku zacelilo...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Pez »

Tu chem kotvu použij jen na přilepení sloupku. Pokud se tam dostaneš flexou s diamantovým kotoučem, tak lehce zvětši tu prasklinu, vyfoukej od prachu a pak to tam natlač a uhlaď.
Jinak na sanaci jsou postupy. Třeba tady
https://www.cz.weber/sanace-betonovych-konstrukci#
Akorát jestli je ten beton celkové zvětralý, že se nedostaneš na pevnou hmotu, tak tomu nic nepomůže.
Většinou se to opravuje jen po zem a pod povrch se to nedělá a to je chyba. Pak to zas začne odpadat odspodu.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Nicotinick »

Na tyhle opravné věci na beton je výborný PCI Polycret K40, chce to jen dodržet technologický postup. On vůbec PCI je zřejmě špička ve stavební chemii.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět