Projekt a stavba domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Hdm »

Fabulous: :yes

alive: a teď nepřemýšlej, že na to nasadíš obyčejnou kovovou rouru co to prodlouží, protože to ti vůbec nepomůže, bude studená a je to k ničemu. Kdyby nástavba pak musí být zateplená.

Nevím jak je to s těma vrtulema na nucený odtah s výkonem. Pokud sezeneš zkus si ji půjčit a vyzkoušet co to udělá.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

Podle nejakejch kominickejch tabulek je minimum 3m na 140 diru...o par metru vedle mam ty samy kamna s "kominem" z vobycejnejch rour, dlouhejch asi 1,5m. Tahnou jako krava...Co rikal ten kominik, tak 200 diry na 4m musi tahnout jak diva...mel pravdu, jen ten smer je spatne...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Fabulous »

Uz si to presne nepamatuji, ale myslim, ze vetsi prumer potrebuje vetsi delku :)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Hdm »

Fabulous: :yes

Mě naopak topenář říkla, že 200 díra je 8m tak akorát, aby to táhlo.

Pokud vedle táhnout, pak musí být nějaký problém s umístěním komína:

pozice komína na střeše - hned za hřebenem nebo krátký na úpatí střechy
nebo
okolní budovy, stromy atp. ovlivňují vítr a sráží ho do komína
nebo
je tam skřítek s vějířem a mává špatným směrem :lol:
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od urbanwarrior »

hdm: nejsem komínář, ale jestli myslíš tou vrtulí nucený odtah, tomu se říká lomanco (taková rotující kulová turbína), byl bych opatrný osadit ji třeba na kouřovod od kamen, aby se nezanesla sazemi... svěřil bych to každopádně profíkovi - lomanca se užívají na odsávání "čistého" vzduchu. Jinde jsem to neviděl.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Hdm »

jo to myslím. Na komín to dát může, už jsem to s topenářem konzultoval a problém říkal, že to není. Zanášet se to samozřejmě bude a musí s tím počítat, ale on moc na výběr nemá. Komín co netáhne je jen zbytečnou dírou do střechy.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

vrtuli na komine jsem mel...v bytovce - na krbovky, hlavni zdroj tepla, takze pres zimu se topilo porad. Delka komina 20m a vrtulku jsem cistil 2x za rok kdyz se cistil komin...oskrabala se spachtli. Fungovala vyborne...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od urbanwarrior »

Tak jo, klasik říkal, že každý den se člověk dozví nebo naučí něco nového. Každopádně standardní užití to není a pokusil bych se info toho topenáře ověřit ještě jinde . Sicher ist sicher...
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od surikata »

Mám podobný problém s krbovou vložkou průměr komína 200 a celková výška nad krbem 6m a nad sřechou 2,5m ,žádné koleno, vrchní část je zaizolovaná. Dům je v údolí a jsem už z toho docela na prášky. Sice hoří, ale pokud ji otevřu tak trochu zakouří. Skla mám černé jak bota. Faktem je že to stavěla firma která mi celou dobu tvrdila že to umí ,ale je to naprosto sprasené čeká mě rekonstrukce. Jediná možnost co mě napadla je obsence přívodu vzduchu pod krb má totiž 16KW. Co vy na to?
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od maci »

důvody:
- komín je ohřátý od sluníčka a kamna netáhnou
- v údolí je inverze
- máš tam někde blízko střechu ze směru větru a ta na závětrné straně udělá větrný horizontální válec
- máš utěsněný okna, nebo celý byt a jediný volný průduch do bytu (sklepa) je přes komín (nepoužíváš rekuperaci, nebo nucený větrání?)
- jaký je přívod vzduchu?

Nejblíže je asi tenhle obrázek.
Přílohy
svah.gif
svah.gif (2.57 KiB) Zobrazeno 16698 x
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

Maci: komin je od slunicka za barakem a situace se podle slunicka ani denni doby nemeni. Zavetrna strana...moc tu nefouka (udoli) rozdil mezi vetrem a bezvetrim nejni.Okna a barak utesneny urcite nejsou (starsi barak) rekuperace ani nic podobnyho. Privod vzduchu...myslis do baraku, kvuli vymene..? To jsem neresil, panz sem tahne vsude mozne:-) Zkousel jsem otevriv dvere ven, zadnej rozdil. Kdyz se komin ohreje: tzn. bud totalne vyuzenej barak, nebo noviny ve vybiracich dvirkach, tak to tahne jako krava...Doplnim, ze komin je zvenku, prilepenej na barak..
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od maci »

Koukni na to http://forum.tzb-info.cz/105922-obraceny-tah-komina

Pokud tedy je komín alespoň trochu izolovaný proti ochlazování z venku, má snahu táhnout.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od big bang »

alive tak najpravdepodobnejšia možnosť je tá že komín je podchladení a treba kúpiť minerálnu vlnu a komín zatepliť a potom ako sa ohreje tak musí ťahať ako vysávač či je inverzia, fúka alebo je -30 :geek: :yes :rofl
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

jo, kdyz je teplej, tak tahne jako krava. Izolovanej nejni, je klasicky stavenej z kamenu a vnitrek vylejvanej betonem...Sakra, driv to fungovalo a ted ne? :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Fabulous »

Driv byly kominy z tepelnych izolantu - cihel. Ty ho mas z tepelnych vodicu - betonu a kamene :) Jinak stavba krbu a krboveho kominu byla velka veda a zkuseni stavitele byli patricne vazeni. Dneska tam kazdej nouma soupne vlozku a rika si "pan kamnar" :D
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

fabik: na myslenku stavby kamennych kominu me privedl soused...ma na baraku tri, stavene stejnym zpusobem: kamen, beton a velka dira. Vsechny tri funguji normalne. Proto mi ten muj nejde do palice :-/
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od big bang »

alive píše:Maci: komin je od slunicka za barakem a situace se podle slunicka ani denni doby nemeni.
V tomto bude ten problém, že susedov komín je na slnku a zohreje sa a tvoj je v tieni a je podchladení a vzduchu v ňom sa nechce von na teplejší vzduch :chuckle

A možné riešenia: zatepliť ho, ale pred tým by som vyskúšal tú turbínku na zvýšenie ťahu čo sa tu spomínala :clap
Naposledy upravil(a) big bang dne 07.11.2012 19:50, celkem upraveno 1 x.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od maci »

A nevede to ten soused domem? Aspoň část? Přeci jenom uvnitř domu tolik nevychladne.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

Maci: dva jo, treti ma na dilne, taky zvenku...No, premejslel jsem hodit do nej ventilator (dospodu, k vybiracim dvirkum), kterej by se zapinal pro zatapeni...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od big bang »

alive a z krbu sa ty vyvalí dym, pretože bude mať tendenciu ísť menším odporom cez krb(ako cez vychladnutý komín) :lol:
Odpovědět