Projekt a stavba domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od alive »

Pockej, ty me mates...ja resim kkomin na kamna...krb ma svuj, a ten funguje dobre:-) (asi proto, ze jsem ho nestavel ja :-)
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od big bang »

tak ti to poleze kachľami :lol: skús tu turbínku na komín čo podporuje tah a potom uvidíš :yes
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od drigon »

Dobrý den, jde-li o stavbu domu, který má splňovat předpoklady na PA dobu, do dřevěnice bych radši nešel (nepočítám-li vchodový přístřešek atd). Spíše považuji za vhodnější systém ztraceného bednění vylitého betonem (dá se to i vyztužit). Jsou to např: velox, durisol. Jsou to dvě dřevoštěpkové desky vylité betonem. Na vnější desce je u betonu tepelná izolace z polyestyrenu. Dřevoštěpková deska se nahodí běžnou omítkou, mohlo by to mít i jistou protipožární odolnost. Beton v jádru stěny má slušnou tepelnou akumulaci. Dlouho udrží teplo, proto je ve starých kamenných barákách teplo i dlouho po skončení vytápění. Toto je výhodné při topení na tuhá paliva, která se z principu hůře regulují, barák se tak rychle nepřehřeje. Známí měli okál, topení na uhlí bylo ve stylu rychle hic, rychle kosa. Beton má i slušnou balistickou odolnost (je silný 15cm), nějakým sapíkem se to jen tak neprostřelí. Asi by se na to musel vzít nějaký panzerfaust. Tudíž, když po Vás začne v noci někdo střílet, můžete se schovat za zeď a pak mu poslat zpět olověnou navštívenku. U dřevěnice by Vás mohl zastřelit zkrz zeď(kde ležite se prý dá zjistit i teplokamerou). Před několika lety jsem na střelnici střelil do 30ti cm smrkového špalku z devítky, kule zalezla skoro 15 cm hluboko. Kolega to zkusil z SA58 a bylo to durch. Doufom, že Vás můj návrh zaujal a těším se na odpovědi. M.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od DeadMan »

:roll: beton je tepelný vodič ten nic neakumuluje a při požáru toho taky moc nevydrží zvlášť při velkém žáru a 15cm je nic i z pohledu balistiky to je tak na luger 100% ale puška v pro nás horším případě kulomet si s tím poradí (tím ale neříkám že hned první rána jde skrz) jinak ta kamera se jmenuje termo :roll:

Byl jsem pracovně několikrát v Izraeli a viděl jak místní (vyšší třída) staví domy vpodstatě je to celé odlité z železobetonu kde stěny jsou min. 30cm tlusté ale tam neřeší -20°C takže to ani nezateplují což by u nás asi nebylo ideální a takovýto odlitek by se v našich končinách špatně zateploval (z venku, zevnitř ? vznikaly by tepelné mosty atd.) nemluvě o nákladech protože cena by byla tak 2x vyšší než z dnes běžně používaných materiálů (rozvody by asi musely být na povrchu nikoli ve stěnách jak je běžné atd. to už radši dům a k tomu bunkr :) ).
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od urbanwarrior »

Navíc desky typu velox nejsou betonové, ale štěpkocementové - ten beton je pouze v několika dutinách a slouží jako zpevnění. Když se potom lije věnec, beton zateče do těch dutin a spojí se to do rámu. Velox nemá balistickou odolnost vůbec žádnou. Stavět dům (tedy nadzemní podlaží z tvárnic ztraceného bednění mi přijde jako ptákovina (drahé, pracné, špatné izol. vlastnosti), možná tak ještě podzemní podlaží nebo podezdívka.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od colek »

Z litého betonu se třeba v Mnichově staví hodně,je to rychlý a jak znám Němce,tak asi i levný.Nemůžeš posuzovat ceny podle toho,co Ti tady zloději napálí.Jinak rozvody se řeší při stavbě bednění,na bednící desky se připevní krabice,propojí se husím krkem a celé se to zaleje.Topení a voda se rozvádí z páteře vetšinou plastovými hadicemi po podlaze,pak se zalijí betonem.Zevnitř se dělá sádrová stěrka,tepelná izolace je z venku 200mm fasádní čedič.A síla stěny je 150mm vibrovaného betonu,což mi přijde celkem slušná balistická ochrana.Pokud nedorazí panM. s Jěštěrkou. :sad
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od PetrNO »

z tohoto pohledu jsou nejlepší "zemljanky" - u prahy sem viděl jednu (ale nemůžu najít odkaz, bylo v časáku architektů..)
jinak u zlína..

litej beton v díře-svahu nebo rovině, okolo 1-2-3 metry hliny - naspu

tepelna, hlukova izolace max, samozřejmě i neprůstřelnost:-)

nasel jsem to..
http://earch.cz/clanek/1942-betonovy-tu ... y-dum.aspx
Uživatelský avatar
bomber
Příspěvky: 26
Registrován: 26.11.2012 21:47
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od bomber »

Co se stavby domu pro PA týče, bych viděl ideál v "hobitím" domku, kdy nosná konstrukce je dobře izolovaná proti vlhkosti a dům je min. ze dvou stran pod zemí se zelenou střechou - otevřená fasáda na jih kvůli teplu.
Vrstva zeminy a trávy je perfektní izolant a předpokládám, že je to i ideál co se zpomalení střel týče.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od PetrNO »

akorát že to není prdel tozbouchat - jako nějaká parta co staví dům z balíků.. je na to potřeba docela dost znalostí a hlavně technické přesnosti (kvalita materiálu betonu atd..)
izolace, vzduch atd...

taková vyšší liga..

samozřejmě, nevlastní-li návštěvník polní dělostřelectvo ráže 75 a výš, je to v pohodě :-)
ale vzhledem k tomu že se tady budou hlavně pohybovat bandy ženců trávy tak by to mělo bejt jedno z nejodolnějších řešení ... alespoň se tu zatím neprobírá stavba minometů :-)
Uživatelský avatar
bomber
Příspěvky: 26
Registrován: 26.11.2012 21:47
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od bomber »

Není to zas až tak složité a lze uplatnit i použití alternativních materiálů. Chce to jen prostudovat spousty materiálů co se provádění hydroizolací týče. Ale v dnešní době, kdy stojí spousta takových domů a internet je plný informací to není takový problém. Trochu bych viděl problém ve finanční náročnosti, ale jsou i alternativní způsoby staveb - zkusím pohledat jeden příklad co mě osobně zaujal ;)

EDIT:
něco v tomto stylu

i když tohle není nejodolnější konstrukce.... ale pro inspiraci to stačí
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od drigon »

Zajímavý baráček, co si postavil ten Angličan. Jen mám obavy, že postavit to u nás, tak to neprojde kolaudací. Když jsem kolaudoval barák, tak po mě stavební ůřad chtěl "glejt" snad ode všeho. S pozdravem. M.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od sigmark »

před lety jsem narazil na zajímavý asi hodinový dokument o ekologickém bydlení a jeden architekt tam předváděl svůj dům, říkal mu onion house. kulaté podzemní (zeminou zaházené) místnosti se stropním světlíkem, měl to perfektně vymakané. akorát ten nábytek do takových cimer je trochu divočina, jinak to bylo dooooost zajímavé
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od maci »

Naposledy upravil(a) maci dne 05.12.2012 20:33, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od sigmark »

kdepak, tohle je proti tomu co jsem viděl amatérština... i když v nouzi to taky jde. to byl nějaký britský dokument...ale já si vzpomenu, a pak to sem švihnu
Uživatelský avatar
bomber
Příspěvky: 26
Registrován: 26.11.2012 21:47
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od bomber »

Ono úřady, resp. předpisy, jsou problém, se stavebním úřadem mám bohaté zkušenosti.
Obecně jde podle předpisů postavit vše - problém jsou finance. Ale pokud je potřeba, dá se dost vlastními silami.

Tady je docela zajímavý odkaz kolem podzemních domků
http://www.norishouse.com/PAHS/UmbrellaHouse.html
Martin688
Příspěvky: 1
Registrován: 17.06.2013 18:51
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Martin688 »

Dobrý den. Přemýšlím také o investici a chtěl bych si pořídit tepelné čerpadlo. Známí mi doporučili zn. Ochsner od http://www.reklamune.cz
Nemá někdo zkušenosts touto značkou? Děkuji Martin

Dnes máme nějakou úrodu spamerů - asi to teplé počasí se přičinilo. Nebudu pátrat po tvých úmyslech. Za další komerční odkaz máš trvalý BAN MacGyver
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Maximus »

Vzhledem k životním "kotrmelcům", které nás s ženou potkaly od dob založení tohoto vlákna v roce 2011, jsme finančně i zkušenostně o trochu jinde a po roce urputného "boje" s naším kamarádem architektem míříme do finále a řešíme už detaily.
Vzhledem k jistým okolnostem jsme koncept dřevěnice opustili a pokorně se vracíme k železobetonu a pálené cihle ;).

Původně jsme chtěli stavět jednovstevnou obvodovou zeď z Heluz Family 44, pak se nám moc líbili cihly plněné perlitem, které mají výborné tepelně izolační vlastnosti a navíc některé jsou certifikované jako balisticky odolné proti puškovým rážím, nicméně tento sympatický materiál je již nad našimi finančními možnostmi - museli by jsme volit mezi hypoteticky potřebnou balistickou odolnost a velikostí domu, která má pro nás větší význam.

Nicméně předpokádám, že Heluz Plus 36,5 s 18 cm Multiporu nebude úplný papír (až bude postaveno, tak udělám na zbytcích postřelovací testy, abych věděl, co mohu očekávat). Tato kombinace při využití různých akcí nevychází o tolik dráž mež klasická kombinace vzduchocihla olepená polystyrénem. Navíc dvojvrstevná zeď má jednu nezanedbatelnou výhodu a to je odolnost proti stavební nekázni zedníků či případně nedořešeným teplelným mostům. Jeden z dobrých přátel, který vlastní stavební firmu, mi upřímně přiznal, že na svůj dům by z 15 zedníků které zaměstnává, pustil s klidným svědomím maximálně dva či tři. Druhou vrstvu tvořeno Multiporem si nalepíme svépomocí a oproti polystyrénu má životnost velmi podobnou cihlovému podkladu, nedegraduje, je značně ohnivzdorný (doporučuje se na ochranu železobetonových konstrukcí, což o polystyrénu rozhodně nelze říci) a v případě zaplavení se nemusí strhávat kvůli vyschnutí promáčeného zdiva. Navíc to vypadá, že v EU sojuzu bude fasádní polystyrén velmi brzo považován za nebezpečný odpad a tak vlastně ušetříme za jeho budoucí likvidaci a jeho nahrazení něčím ekologicky méně závadným po uplynutí jeho životnosti za 30 až 40 let :x).

Edit: Takže se do pelotonu možných zařadil Heluz Family 50, protože mi kamarád stavař dnes volal, že je nám schopný poskládat partu schopných zedníků, kteří by jednovrstevnou konstrukci měli v pohodě zvládnout a výjde to levněji za podobných tepelněizolačních podmínek.

Příčky budou z Heluzu 17,5 cm a 14 cm, režných cihel či případně i jiné šířky (11 cm ?) či výrobců, protože tady se dá pár korun ušetřit nákupem zbytků ve stavebních bazarech.

Nicméně na zateplení soklu a podlahy se nic kromě polystyrénu nedá použít - vidím to na 10 - 12 cm (náš architekt by nedával nic, ale to mi příjde až příliš "tradicionalistické"). Ovšem pod spíží izolace nebude z jistě pochopitelných důvodů.
Jinak kombinace podle zatížení místností EPS 100 S, EPS 150 S a do sklepa pro jistotu XPS (i když bude provedena drenáž a hydroizolace, tak přece jenom je to blíž podzemní vodě).


Hydroizolaci ještě ladíme, základem je ale s podzemní vodou nebojovat, ale oddrenážovat ji pryč od základů.

Částečné podsklepení a překlady bude monolitický beton s dostatkem železa, ale kvalit Ptyče to zdaleka nedosáhne :evil:.

U komínů je asi sázka na jistotu Schiedel Uni, nicméně levněji se dají občas sehnat třeba Eko komíny, na které není také moc špatných referencí.

Střecha bude dostatečně dimenzovaná, nicméně to vidím na lehoučký Alukryt s RAL barvou, sladěný s hliníkovým okapovým systémem, které mají potenciál nás při dostatečně kvalitním provedení přežít a díky barvě nebude tolik provokovat případné sběrače kovů. Musí se ale dbát na dobré odvětrání kovové střechy, protože se pod ní přirozeně o dost víc kondenzuje vlhkost než u pálené či betonové tašky.

U oken byl s architektem docela boj, protože trval na dřevěných oknech, ale pokud se mi "pochlubí" renomovaný stavitel dřevěnic nebo výrobce euroken, že na své domy si dali kvalitní plastová okna, tak na dřevěné okna mě nikdo nepřesvědčí. Zatím se kloním k plastovým oknům Salamander BluEvolution s trojsklem a střešním plastovým oknům Roto Designo rovněž s trojsklem.

O vytápění jsem se zmiňoval v příslušném vláknu, ale rekapituluji to tu - trvám na samotížném systému, nicméně doplněný o čerpadlo (jeho výhody nepopírám), a kotel na dřevo musí být funkční bez elektřiny a splňovat 3. emisní třídu (je jich jako šafránu) a systém bude spojen s akumulační nádrží o objemu 1,5 m2. Radiátory mám vyhlédlé litinové Viadrus Styl. Bohužel je velký problém najít topenáře, který si troufá naprojektovat samotíž do velkého domu. Všichni už si zvykli přijít s hromádkou Cu trubek v podpaží do domu a s tím propojit celý dům. Do systému příjdou zapojit i solární panely, které díky dotaci Nová zelenám úsporá vypadají už dostatečně návratně.

Tvrdou vodu ve studni vyřešíme pomocí ION Scale Buster S20, nicméně doufám že nás neotrávíme zinkem :chuckle.

Hrubou stavbu bude dozorovat osobně výše zmíněný přítel. To je ovšem pouze část stavby, na střechu, rozvody vody a elektřiny či výkopové práce budou jiní a samozřejmě na všechny bude dohlížet nezávislý stavební dozor (mám na něho jenom ty nejlepší reference), protože vždy platí důvěřuj, ale prověřuj :(.

Budu velmi vděčný za případné poznámky, rady a vlastní recenze.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od JirkaK »

Věřím, že máš vše dobře promyšlené a těžko se radí jen tak od boku.

Osobně na střechu preferuji pálenou tašku- dával jsem ji na dům i chatu.
Při poškození je lehká oprava a pálená taška vydrží i další generaci. Na starém RD jme, měli tašku starou 70 let a nic ji nebylo, pouze z vrchu byla z černalá, ale pořád zvonila při poklepu.
Jinak dnes jsem viděl ve zprávách několik střech poškozených větrem a vždy šlo o plechové střechy.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Maximus »

Pálenou tašku jsme chěli původně také, ale jsou prý problémy s kvalitou - "obyčejnější" tašky zdaleka nevydrží to co vydžely tašky vyrobené v minulosti - horší materiál i výpal.
Navíc plechové střechy musí být udělané dobře a menší šablony, které se nám líbí, v pohodě drží na domech postavených na mořských pobřeží Norska či Islandu, takže věřím, že není plechová střecha jako plechová střecha, navíc i v podhorských a horských oblastech u nás či v Alpách jsou "tradičnější" plechové střechy, kakže "horalé" asi ví proč.

Nicméně ještě udělám propočet ceny nějaké kvalitní glazované tašky - nicméně pro hliníkovou střechu kromě ceny samotné krytiny mluví i o něco lehčí, tj. levnější krovy.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od cipis »

Též bych dal klasiku, před rokem a půl jsme dali nově Creaton Rapido, zároveň se sousedem, takže toho dovezli skoro dva kamiony. Na cca. 250m2 jsme si to položili v 5 lidech za den sami.
Na dvou částech, kvůli sklonu 13°, je (zatím teda jen na jedné, druhá část snad letos) Ruukki Finnera. Taktéž jsem to položil sám. Krovy máme z příhradových vazníků (tzv. studiový vazník, kdy vznikne i prostor na podkroví), takže tam by se už moc neušetřilo kvůli váze krytiny, protože ty vazníky prostě menší vyrobit nejdou :) Krov vyšel na cca. 200tis. (půdorys 22x10), včetně zaplachtování (Tyvek Solid) a zalaťování. Vazníky ukotvili za jeden den, plachtování/laťování dodělali druhý.
Jinak k tomu zatížení, ta krytina není až taková hrůza, protože se ti tam stejně připočítá sníh a vítr. Pak máš zatížení od stropu, takže těch 42 Kg/m2 tam už moc roli nehraje.
Naposledy upravil(a) cipis dne 01.02.2014 21:46, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět