Projekt a stavba domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od BlackList »

Mě příjemně překvapila balistická odolnost VPC:
http://www.kalksandstein.de/?page_id=13491

Pro běžné ruční ráže údajně stačí 11,5cm příčka, pro puškové do 308Win cca 15-20cm.
AKI
Příspěvky: 1
Registrován: 27.02.2014 15:07
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od AKI »

V roku 2011 som realizoval dom. Dva roky som studoval teoriu, lebo som chcel nieco pasivne a moderne....
Nakoniec som skoncil kompromisom. Dokumentaciu som nakreslil a dal architektovy nech to hodi to architektonickej reci.
Dom som volil poschodovy: Mensia plocha na pozemku - vaecsia zahrada. Mensia plocha strechy - mensie tepelne straty. Mensia plocha podlahy - mensie tepelne straty. Jednoduchy tvar ziadne balkoniky, vybezky, striesky a ine somariny co maju radi architekti.
Obvodove mury Heluz 30cm brusena zateplene 15cm sivy fasadny .14 W/(m2.K)
Strecha - Isover 32cm v dvoch vrstvach .24 W/(m2.K)
Podlaha - Podlahovy polystyren 28cm .14 W/(m2.K) - Podlaha na prizemi sadla rovnako ako susedovy co zateplil zem 5cm polystyrenom.
Plocha 244 m2. Celkovo tepelna strata 7,4 kW
Vykurovanie kondenzacnym kotlom a krbovou vlozkou s vymennikom do vody plus 1000l zasobnik.
Vykurovanie je podlahove.
Co sa tyka vykurovania tak tento rok som plyn este nepouzil a kedze je mierna zima tak som spalil 5 priestorovych metrov tvrdeho dreva. A to vsetko na udrzanie konfortu 22-24°C.
Samotiazne kurenie som neriesil. Podla mna je to nepotrebne.
V pripdade pruseru:
Maly pruser vypadok prudu - 1 az 5 tyzdnov: Prud do obehoveho cerpadla zabezpeci nahradny zdroj prudu. Momentalne centrala na benzin. Neskor uvidime
Velky pruser vypadok prudu radovo mesiace: Kurenie sa stava sekundarna zalezitost a zasoba dreva zostava na zabezpecenie tepla na varenie. Nizka tepelna strata plasta domu zabezpeci minimalne teplotu okolo 10-15°C v zavislosti od teploty vonku (noc -3°C den 2-3°C).
Viac detailov na poziadanie...

Dalsie ulohy do buducna:
Vyriesit zdroj nudzoveho prudu ziedny siloprud (svetlo, male spotrebice) - solar, vietor, para, teplo....
Vyriesit odpadove vody - momentalne ficim na verejnej kanal. sieti
etc.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od viktor »

bych mel dotaz na zdejsi studnici informaci...
jak nejjednodušeji ohrat užitkovou vodu solarem v množství cca 5O l pro jednu osobu v sezonich mesicich ?
moje představa amatéra je v podobe ještě jednoho bojleru pouze pro solar a nebo predrazeneho klasickému bojleru ( preci jen to zvedne teplotu na vstupu a el.solarni panel o cca 100 - 200 W a bez regulace rovnou na teleso teleso, tak se ptam to by slo a nebo je to konina ? vim ze vykon co udavam je nizky ale alespoň něco.. nejde mi o plnej bojler na cca 60 °C ale proste lehce ohratou vodu ..
diky za info
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
sigurd
Příspěvky: 394
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od sigurd »

Potrebuješ ohriať 50l bojler o 40°C-to je cca 2,4 kWh-pri osvite soláru 6-8 hodín potrebuješ panely cca 400W(2x 250W).K tomu menič pre ohrev bojlera,zapojený priamo na prívod bojlera a hotovo.Prehriatie pri neodobratí teplej vody nehrozí-normálne to vypne termostat boilera.Meniče pozri odkaz fotovoltaický ohrev vody-sú jednoduchšie a lacnejšie,ako meniče na 220V sinus.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Germanik1 »

Re AKI : Ty jsi byl před stavbou okukovat u mne na Slapech. 😆Ještě střecha svirajici ostrý úhel, vlastní studna a čistička. Čerpadla zatím zálohuji gelovou baterií, ale chybí mi dodělat ostrovní fotovoltaika. Do toho se mi moc zatím nechce, jednak vývoj baterií je nyní rychlejší, jednak už tak nápadný objekt bude přitahovat pozornost. Ale budu muset.
Udělám co musím
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od viktor »

diky sigurt dosel jsem k podobnym zaverum takze to asi bude fungovat, :-) dik
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Tomáš »

viktor píše: 10.05.2020 16:28 bych mel dotaz na zdejsi studnici informaci...
Asi to není úplně to co hledáš, ale přidám zkušenost co mám od tchána.
Nemá doma žádný solár, protože tehdá když stavěl, tak ještě moc nebyli a teď je už líný něco řešit:D Ale když stavěl (má patrový dům se sedlovou nezateplenou střechou), tak si udělal paralelní větev přívodu studené vody z řádu na půdu, tam natáhl (asi) 2 coulové trubky z jedné strany půdy na druhou a zpět a pak do bojleru.
Když je jaro/léto a pod střechou je vedro, tak pouští vodu do bojleru přes to. V zimě to vypouští.

Neříkám, že to funguje nějak extra, ale poměrem k ceně a složitosti takového sytému bych řekl, že to funguje moc dobře.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od viktor »

Ne, naopak , je to presne něco takového co hledam, proste me prijde uplne zcestne ohrivat bojler z uplne studene vody v lete , když mam venku tepla vic nez dost. Jasne ze existuji ruzne tvz sofistikovane systémy jak to udelat, ale jsou slozite drahe, hledam něco co nejjednoduššího a nejlevnějšího..
¨dik
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Jason »

A co predehrivat vodu do bojleru odpadni vodou? Meli jsme to tak v odchovne akv. ryb - nerezovy vymenik. Dokazali jsme predehrat vodu o cca 6 - 10 stupnu. To je pak uz usetreni. Obrovska vyhoda je, ze odpada potreba cerpadla (dalsi energie), vse funguje diky tlaku vody
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od dracekvo »

Pro domy existují výměníky na odpadní vodu. Ale co jsem zaslechl, tak pak člověk nědělá nic jiného, než že je neustále čistí od vlasů a dalšího bordelu.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Kapo »

Kedysi som čítal o svojpomocne postavenom pasívnom dome. Tam mal ohrev vody v lete zabezpečený velice jednoduchým spôsobom. Ktorý iba minimálne zasahoval do základného vykurovacieho systému ktorého súčasť bola akumulačná nádrž.
Princíp bol v tom, že na streche bol suchý kolektor,a keď bolo teplo, a bolo treba teplú vodu, tak sa zoplo čerpadlo, a to začalo tlačiť vodu z akumulačky do prázdneho kolektora, kde sa voda zohriala a samotiažovo stekala späť do akumulačnej nádrže.
Výhody to ,/hlavne dávnejšie, keď solár stál majland/ malo, že sa to dá svojpomocne, bez počítača, bez nemrznúcej zmesi, za pár korún.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od JOBU »

O tom predohreve som uvažoval už dávnejšie, avšak nenatrafil som na žiadny dostupný výmenník, všade len teoretické obrázky, alebo veľkoodber na bazény. Nemá niekto tip, kde to kúpiť, kľudne aj do sz. Díky.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Kapo »

Ja zväčša pozriem, čo pýtajú za nové, a potom popozerám po bazošoch. /niekedy za starú haraburdu pýtajú viac, ako za nové :D /
Napr. https://dom.bazos.sk/inzerat/111519737/ ... 3-kusy.php
https://dom.bazos.sk/inzerat/111293123/ ... v-vody.php
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Jason »

My jsme si ho nechavali delat z nerezenu. A s cistenim nebyl temer zadnej problem (dostatecna velikost trubek atd)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od JOBU »

Blbo som to napísal, sorry, mal som na mysli ten predohrev cez výmenník na odpad.
Susedovi sme robili ohrev cez cca 100m dlhú čiernu hadicu na streche, ide to do cez čerpadlo s časovačom a termostatom do obojživelníka, a celé leto ma teplú, resp. až horúcu vodu v podstate zadarmo. V zime samozrejme všetko vypúšťa.
Funguje mu to už spoľahlivo zopár rokov...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od proforma »

Stavba roubenky krok za krokem na fotkach: https://www.drevostavitel.cz/clanek/nad ... ukama/last
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od Jason »

Vcera mi konecne prisla finalni verze projektu na dum.. Trvalo to ale myslim ze to bude stat za to..

Jedna z veci kterou jsem resil byla destova voda na WC a pracku - doporuceni pro vsechny kteri by uvazovali o dotaci "Destovka" - vykaslete se na to! Absolutne ale absolutne se to nevyplaci!
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od TomSmith »

Dešťovka na záhony, na WC a podobné studna. Každopadně i když teď studnu nemáš, není špatné si nechat natahat k WC apod. extra trubky aby jsi časem mohl použít "jinou" vodu.
Řešil jsem se studnařem že mám teda extra trubky k WC pro případnou studnu, on že teda nic moc, že sám to má opačně. Extra trubky jen do kuchyně tam jde pitná voda a celý zbytek baráku ze studny ;)
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od drigon »

Rodiče mají celý barák na studnu, městská voda jim jde jen do kuchyně.
U baráku mám vyvrtanou studnu, příští rok ji budeme zapojovat do domu. Nejspíš to udělám zrovna tak.
Studniční (dešťová) voda do WC má jednu podstatnou výhodu: když začne protékat záchod poznáte to podle zapínání čerpadla. U městské nic nezapíná, jen vodoměr se pomalu točí. A pak se nestačíte divit, kolik je natočino. (Jako skorotchýně, která žije u nás. Do bytu občas chodí děcka kvůli výuce. Protékal záchod, zjistil jsem to náhodou a výsledek 130m3 vody v ha.zlu).

Přeji hezký den a jsem s pozdravem. M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
mar00
Příspěvky: 27
Registrován: 31.03.2020 12:51

Re: Projekt a stavba domu

Příspěvek od mar00 »

Také mi přijde nejlepší mít samostatné rozvody pro WC a zbytek. Pak můžeš mít městkou všude, studniční všude, nebo studnu jen na WC. Koupelnu určitě napojit stejně jako kuchyň, ne jako WC. Část lidí vodu z kohoutku v koupelně i pije a pokud máš patrový dům a koupelnu v patře a kuchyň jen v přízemí, tak si někdy chodíš napouštět i vodu na pití do koupelny. Pokud by studna byla kontaminovaná, tak bych si tím nechtěl ani čistit zuby, nebo se v tom sprchovat, a děti už bych v tom nenechal vůbec. Voda v koupelně má být pitná.
Odpovědět