Význam zbraní v PA době

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Význam zbraní v PA době

Příspěvek od MRAK »

Admin: odděleno z diskuze Jak velký arzenál a co v něm
hanpari píše:Já za sebe pochybuji o tom, že PA doba bude plná přestřelek. A když k ní nakonec dojde, bude před ní možná následovat takové období relativního klidu a usilovné práce, že veškerý arsenál bude dávno zapomenutý někde v truhle, protože si neumím představit nikoho, jak denně na pole tahá kalašnikov a bednu munice. Ale třeba se pletu :)
Já si naopak velmi dobře dokážu představit hafo lidí, kteří na to pole půjdou, ale jen sklízet to, cos ty zasel.
:|
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hanpari »

Ja predstav si ne. Docela věřím, že se budou zemi potulovat různé bandy a že na nějaké přestřelky určitě dojde. Ale půjde spíš o výjimečný stav. To dá logika věci, protože, jak už jsem psal jinde, pokud budeš žít v zákopu, sotva budeš mít čas obdělávat pole, atd.

Ale proto jsem založil vlákno všední den v PA době. Přestřelka určitě náplní všedního dne nebude. A pokud ano, tak brzy všichni pomřou hladem.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od MRAK »

Já ti rozumím. Vím jak to myslíš. Ale lidem prostě nevěřím. Po světě běhá mnoho hyen a kojotů (se vší úctou k těmto zvířatům)
Osobně meče na pluhy překovávat nebudu. Raději se na to pole s puškou potáhnu. To je prostě o povaze.
Ale jsem rád, že jsou tu mezi námi i optimiti. I takových je třeba. :yes
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od MRAK »

Ještě jsem přemýšel o tom, cos napsal.
A napadlo mě, jestli nejsem opravdu moc militantní a nedůvěřivej .... a pak jsem si vybavil problém, co jsem řešil nedávno.

Scháněl jsem pro manželku auto. A jeden z prvních požadavků, které jsem na nové auto měl, byla bezpečnost. Dostatečnej počet airbagů, včetně koleních a hlavových, a to i vzadu, kde jezdí děti.
A to přesto, že moje žena jezdí pomalu a opatrně.

Chápeš kam tím mířím? Doufat, a předpokládat, že ostatní taky budou jezdit pomalu a opatrně, prostě nemůžu, anžto jde o život mé ženy a dětí.

A to samé je to s tím polem a puškou.

Ty svůj osud svěříš do rukou těch druhých - pokud budě spoléhat na jejich zdravý rozum a slušnost a cokoliv ....
Já na to nespoléhám.

Tak asi takhle nějak ....
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hanpari »

Ty mne špatně chápeš. Já neříkám, že na zbraně nedojde. Ale tvrdím, že budeš mít každý den jiné starosti, než sledovat horizont, kde se vynoří nějaký mizera.

Představ si, že budeš třeba rok žít na své farmě a nic se nepřihodí. Když věříš, že dokázeš rok obdělávat pole s kvérem na zádech a nepokusit se ho odložit, máš můj obdiv.

S bezpečnostní je to asi tak, jak ti potvrdí v každém podniku. Stane se úraz a hned se kontroluje, jestli všichni mají ochranné pomůcky, které se běžně nenosí. Po týdnu nadšení odezní a objeví se, až se zase přihodí další úraz.

Nezlob se na mne, ale tvůj příklad s autem není moc dobrý. To není přece žádný triumf vytrvalosti plácnout se přes kapsu, když na to máš a koupit bezpečnější auto. Vysolit peníze je nejsnazší věc na světě, ať už máš proto důvod jakýkoliv. Fakt bych si k tomu tak negratuloval.

Být denně ve střehu, když se nic neděje, se nedá koupit za žádné peníze - a žádný člověk to nedokáže, čest výjimkám.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od MRAK »

Edit.

Možná jsem tě jen špatně pochopil.

Ať se každej zařídí podle sebe.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

My, co jsme zvyklí nosit zbraň 100% času (snad jedině mimo spánku), tak s trvalým nošením v PA době problém mít nebudeme. Pro příklad jak to bude fungovat nemusíme chodit úplně daleko. Taková apokalyptická doba je pro civilisty v Afghánistánu už dávno realitou. Takže studujte jejich životní zvyky, třeba se to bude jednou hodit i nám :)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hanpari »

Vím, že jeden japonský mistr bojových umění se odmítal i koupat, protože se mu zdálo, že při koupeli nechává příliš velký prostor pro útok :)

Kdesi jsem četl, že se řešilo, jaká je nejlepší zraň pro sebeobranu - a nakonec kdosi chytrý řekl, že nejlepší zbraň pro sebeobranu je neprůstřelná vesta :)



Doufám, že jsem se Mraka a nikoho dalšího nedotkl. Chtěl jsem jen vyjádřit přesvědčení, že super arsenál není až tak důležitý, protože žádný člověk nedokáže nedělat chyby. A chytrý protivník využívá slabých stránek.

Představte si sami sebe, například s pistolí u pasu a puškou někde poblíž. Právě štípete dřevo.
Já být útočník, tak napřed použiji dalekohled. A potom vás odstřelím ze zálohy. Jak se proti tomu dokážete bránit super výbavou?

Mimochodem, uvědomte si, že útočník, který si vás prohlédne dalekohledem, se vás nemusí vůbec pokusit zastřelit, pokud u sebe nebudete mít zbraň a nebudete pro něj představovat hrozbu!



Jistě, pokud bude útočník tak slušný, že vám napřed rytířsky pošle oznámení: "Teď si prosím zalezte do bunkru a já na vás za patnáct minut zaútočím!", pak souhlasím, mít 50 000 nábojů a dva samopaly je super. Ale asi se shodneme, že takový protivník asi není to nejnebezpečnější, co vám hrozí. :)


Jo, ale protože tohle vlákno je o něčem jiném, tak za sebe považuji za dostatečný arsenál karabinu s otevřenými mířidly a krátkým zásobníkem tak na deset nábojů. Asi nejlépe dobře zastřílený samonabíjecí SA vz.58 se sklopkou, aby nebyl příliš těžký a dal se pohodlně nosit na zádech. Pak nějaký dobrý nůž a nejspíš revolver s dlouhou hlavní. A v mém případě sadu náhradních brýlí, protože bez nich mi je jakákoliv dlouhá hlaveň na houby :)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Karlos »

hanpari píše:Chtěl jsem jen vyjádřit přesvědčení, že super arsenál není až tak důležitý, protože žádný člověk nedokáže nedělat chyby. A chytrý protivník využívá slabých stránek.
Tak samozrejme ze nikdo nedokaze nedelat chyby ale podle tve logiky by tedy nemelo cenu hlidat ani prezidenta jelikoz i jeho ochranka dela chyby. JENZE to ze udela chybu v dany okamzik a daneho charakteru NEZNAMENA ze zrovna v dany okamzik je nablizku nejaky lotr ktery zrovna teto chyby a v danem case je schopen uspesne vyuzit.

Predstav si to jako HRAD na jehoz hradbach je straz, i kdyby se jeden vecer cela posadka ozrala jak zakon kaze a cely zbytek vecera hrad nikdo nehlidal da se s velkou pravdepodobnosti predpokladat ze se vubec nic nestane... pritom by stacilo par nepratelskych vojaku k obsazeni celeho hradu, JENZE oni o tom nevedi, nevedi co se deje za hradbami, nemohou tusit ze obranci se spontane ozrali :)

Neco jineho je pokud budou mit informatora uvnitr... ale proti zrade z vlastnich rad je hodne obtizne se ucinne chranit, nepodarilo se to ani hodne paranoidnim lidem, rezimum...

Proto si myslim ze nosit v pohnutych dobach SKRYTE pistoli nebude od veci... pak te ani ten "pruzkumnik" s dalekohledem hned neodpraskne a porad jeste nejsi zcela bezbranny...

Jinak ale mas pravdu v tom ze casem - zvlaste pokud by se delsi dobu nic nestalo - by clovek s ostrazitosti urcite polevil a casem by i ten Sa58 na pole prestal tahat... u vetsiny by to bylo presne jak jsi popsal tu bezpecnost prace...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

podle me je dulezitejsi se vic cvicit v boji bez strelne zbrane, v boji s improvizovanou zbrani, nozem, rukama... docela mi to tu pripomina jednu knizku, kterou jsem dysi cetl...uz si nevzpomenu na nazev, ale poenta byla zhruba v tomto...dej se odehraval za druhe svetove valky, hlavni postavou byl zid, ktery vedel, ze jednou ho odvedou do koncentraku, tak se na to zacal pripravovat, aby tam prezil...zacal drzet hladovky dehydratovat se, trýznil své tělo, aby byl odolnějsí...jednoho dne mu došel papír, že se má dostavi na schromaždiště...cestou na něj ho přejel tramvaj...(pro ty, kdo tuto knihu četli, se omlouvám, za případné lehké nesrovnalost, ach ta pamet :-D)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hanpari »

Rainier - souhlas :)

Admin - ja myslim, ze jsem psal o něčem jiném. Ale živě si tě představuji, jak okopáváš brambory v letním parnu a nosíš kabát, abys schoval pistoli za pasem. :)
Jinak pistole proti dlouhé zbrani tě stejně staví do nevýhody.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od marish »

Tohle přece závisí na spoustě faktorů. Jestli je relativní klid, půjdu okopávat brambory, a nikoli pod kabátem, ale ve vnitřním pouzdře na gatích můžu mít pistoli. Jestli ve tři kilometry vzdáleném městě zuří boj, nepůjdu okopávat brambory. Když bude něco mezi tím, můžou dva okopávat a třetí hlídat s puškou.
Připravenost neznamená záruku přežití, ale jen zvyšuje pravděpodobnost.
Je to i o pocitech, teď se cítim bezpečně, když se zvýší počet TČ v mém okolí, když bude občas slyšet střelba, když budu nucen chodit v rizikovou dobu rizikovým územím, nosit začnu- zvýší se můj pocit ohrožení.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Maximus »

Osobně mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem musel chodit hlidat úrodu na našem poli, které bylo relativně nedaleko od cikánské osady. Pokud člověk v sezóně ráno zaspal, nebo večer se na to vykašlal, tak měl minimálně část úrody sklizenou a někdy to zvládli "kluci pracovití" sebrat úplně všechno.

Pokud se vám k poli plíží parta mladých cikánů, o kterých víte, že každý z nich má v kapse nůž a někdo i sekeru za pasem, tak se beze zbraně cítíte opravdu "blbě". To byl jeden z důvodů, proč děda na pole rezignoval - ochranou pole trávil tolik času, že to přestávalo být absolutně rentabilní. V jiných částech Slovenska a třeba v Maďarsku kolem osad "nepřizpůsobivých" zemědělství docela kolabuje, protože snad nic kromě řepky se ani nedá pěstovat.

V případě kolapsu bude lidí, kteří přejdou na tuto "strategii" velmi mnoho a pro "farmáře" budou představovat vážný problém.

Prostě primárně neočekávám nějaké ozbrojence, že mi půjdou zabavit zásoby do domu, ale spíš partu "sběračů" vyzbrojených podobně, nebo jen o trochu líp než ti cikáni a ozbrojenci na poli jsou proti takové verbeži nejlepší ochrana. Bude určitě dost polí, které nebudou mít tak důkladnou ochranu a bude tak daleko snadnější pro tyto "sběrače" se dostat k cizí úrodě, než riskovat ozbrojený konflikt.

Navíc někdo má "chalupu" v sousedství velkého lesního masivu (jako já), což má samozřejmě svá pozitiva (dřevo, zvěř, houby, lesní plody,..) ale také nevýhody, jako je třeba parta "trempíků", která si z lesa může udělat v "zajímavých dobách" základnu a z ní pak přepadat různé samoty a polosamoty :twisted:.

Navíc taková kosa či mosin se mezi motykami a dalším vybavením, které si berete na pole docela ztratí. Také je jasné, že když budete provádět nějaké polní práce, tak zbraně máte uložené na zemi někde poblížn a v případě ohrožení sebou mrsknete na zem a jste v okamžiku u své zbraně připraven k obraně.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Karlos »

hanpari: mit zbran skryte nemusi nutne znamenat okopavání brambor ve vaťáku ;)
A s tou vyhodou a nevyhodou, na kontaktni vzdalenost je naopak velkou nevyhodou puska (neobratna, pomalu strilejici)... a pokud se bavime o tom ze te sejme na 100m ze zalohy tak ti nepomuze ani kulomet...

Jinak tak jak pise Marish kazdy si to vyhodnoti podle aktualni situace, zda si zbran vzit ci ne... jen ti kteri zadnou mit nebudou budou tohoto rozhodovani usetreni.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

ja bych mozna pouzil trochu jiny uhel pohledu. Mrak: rikas, ze prestane platit pravo a zakony...ted je otazkou, bude to dobre nebo spatne? Tim chci rict, je potreba se zamyslet jake tady mame dnes zakony? jak jsou postaveny? v PA dobe me nebudou zajimat zakony proti prani spinavych penez typu, ze nad urcitou castku musi byt pouzita bezhotovstni platba atd...bavim se o majetkovych a nasilnych cinnech. Urcite nejen me pripada, ze dnesni zakony nahravaji spis zlodejum a nasilnikum...dyt za opakovane kradeze dostane borec podminku pac si hlida castku, za kterou ty veci jsou, za napadeni casto dostane jen podminku (byl prece bezuhony) nebo to lina policie nenabere jako TČ, ale hodí to na přestupek proti občanskému soužití...ted se vratme do dob minulých, co se delalo se zlodeji? co se delalo s násilníky a vrahy? vesnicani se s nima vypořádali po svém...za vesnicí, osadou se odvedl k vyskému stromu a tam se povesil...a takhle to bude i v PA dobe...lidstvo dela takovy kruh, kterým se vrací ke svým počátkum (jetli je to spravne nebo spatne nechavam na kazdem z vas). nedelam si iluze, ze nebudou zlodeji vrazi atd...jen tim chci rict, ze samotny clovek nic nezmuze, proto nez planovat kolik zbrani si nachystam, kolik munice nekde zasiju, bych rekl, ze je rozumejsi premyslet, nad vybudovanim spolecnosti-osady z nekolika chatrci, kde nekdo bude delat na poli, nekdo v dilnach, atd...sam se clovek s vetrelci nevyporada, ale pokud to bude spolecenstvi, tak lumpy zazene a ty co ne pro vystrahu povesi... a co se tyce zbrani

jak rekl Albert Einstain: pokud ve třetí světové válce budou použity jaderné zbraně, tak ve čtvrté se budou používat kameny a klacky
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od MRAK »

já jsem svůj příspěvek po zamyšlení smazal, takže na vysvětlenou k těm zákonům .....

rozhodně jsem myslel zákony obecné - tzv slušné .... nekrást, nezabíjet, atd ....

nejsem obhájce právního systému - a souhlasím s tím, že dnešní zákony ve velké míře ochraňují poachatele, na úkor oběti ...
souhlasím se vším co jsi napsal ...
já chápu kolaps systému jako šanci navrátit na zem zdravý rozum .....

....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Význam zbraní v PA době

Příspěvek od Maximus »

Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že bych neměl počítat s možností ozbrojit všechny schopné členy osazenstva "chalupy". Arzenál z "oldtimerů" vč. naší kosy nestojí mnoho a svoji službu v případě kolapsu rozhodně udělají.

Pokud mi pole budou hlídat dva členové "rodiny" tak jim bude stačit třeba jen ten Mosin a Makarov, tj. ani za necelých 7 tisíc bude každý z nich ozbrojen střelnou zbraní, která jim dá jasnou převahu nad "lůzou"s noži a sekerami.

Někdo si spoří do penzijního fondu, jiný kupuje pozemky a hezký "kus historie" v třeba ráži 7,62x54R :twisted:.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Význam zbraní v PA době

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak to není podle mě o to za každou cenu ozbrojit každého člena domácnosti. Je to spíše na jakou situaci se připravuješ, jestli situaci ala jugoslávie, ala rusko , ala argentina či todální propad ala serial Colony(tj. po epidemii, či totální jaderné válce). Přeci jenom pokud by se dali do skupiny 3-4 rodiny pak stačí na rodinu i 2 zbraně, pokud počítáš jenom svoji rodinu, pak 4 josou základ. Potřebuješ mít zbraň pro někoho kdo bude na poli a pak pro ty co zůstanou v domě. A ani jedné skupině nestačí pouze 1 zbraň. A vždy asi je vhodné mít v záleze nějakou o které nikdo neví, pro případ, že by někdo ze skupiny chtěl vyhostit tebe i když jsi vše připravil ty (sklady, zásoby, budovy) a přijít ke všemu rychle bez práce. Holt bude jiná doba...
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Význam zbraní v PA době

Příspěvek od rudde »

Já bych bral tohle 8-)

http://rudde.sweb.cz/Zbrane/Oldies/Historie.JPG

(samozřejmě z praktických důvodů místo Stgw by tam měla být 58, ale to by už nebylo tak pěkné na pohled :)
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Význam zbraní v PA době

Příspěvek od omaha »

K té Stg44, dají se sehnat u: http://hza-kulmbach.de/ . Nemám to daleko :)
Odpovědět