Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Armyburza.cz
Nedávno jsem tam kupoval svoji třetí. Za 1100,- Stav 1A.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Já teda nevím, na co přesně to potřebuješ, ale já jsem teď koupil na alíku tuhle (3x3m), a za ty peníze je to naprostá pecka :yes

https://m.aliexpress.com/item/328675380 ... .jpg_.webp
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

Ulfhednar píše: 17.01.2021 18:24 Armyburza.cz
Nedávno jsem tam kupoval svoji třetí. Za 1100,- Stav 1A.
Diky! Ted tam zrovna zadna neni, ale zkusim to sledovat. :yes

DeadMan píše: 17.01.2021 18:41 Já teda nevím, na co přesně to potřebuješ, ale já jsem teď koupil na alíku tuhle (3x3m), a za ty peníze je to naprostá pecka :yes
https://m.aliexpress.com/item/328675380 ... .jpg_.webp
Diky za tip! Vypada dobre, nechal jsem si ji v zalozkach, ale ted mi jde skutecne o tu maskovanou bavlněnou cestu ČSLA. :)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Kolik toho vydrzi a kolik váží? Díky.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Přes půl kila.

Dle mého je o úroveň lepší, než ta z Decathlonu.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Jak vydrží déšť?
Já roky používám klasiku od DD Hammock. Je strašně spolehlivá a hrozně moc vydrží. Teď mají Ultralight verzi, co má asi 30 deka, kamarád jí koupil a testuje jí, zatím vypadá fajn, kromě ceny. Ale ona se i ta klasika od DD dá nosit v pohodě, Dávám jí do kapsy na camelbag spolu s tyvekem. A jak říkám, její odolnost je neskutečná. Celý den po ní chodili lidi v botech po šutrech v blátě (ne, k tomu jsme jim tu plachtu nepůjčil, ale to je jiný příběh) a přežila to bez ztráty kytičky. Od té doby jsem s ní zažil i hodně luxusní bouřku v horách a pořád drží.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

:roll: brácha má DD, až s ním půjdu někam ven, tak ti udělám podrobnou analýzu......
You cannot kill me as I am already dead!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

Dostala se mi do ruky reflexní plachta BE-X Frontier One Rugged Bivy Tarp, kterou dělala/prodávala firma Begadi (begadi.com). Teď už se, jak vidím, nedělá, ale jiné tarpy s reflexní vrstvou tam pořád mají, tak něco napíšu, kdyby někdo přemýšlel o koupi.

Jde o plachtu s reflexní vrstvou na vnitřní straně a s obvodovým suchým zipem, který umožňuje sepnout tarp do obdélníkového bivvybagu – čili taková levnější verze Jerven bagu. Zaujala mě možnost tenhle koncept reflexního pytle vyzkoušet za menší peníze.
Plachta má 250x200cm a devět popruhových oček (rohy, střed každé strany a jedno uprostřed). Na svou rozloženou velikost není sbalená příliš velká, když se porovná třeba s bashou. Jsem ale zvyklý na ultralight plachty (nebo na pončo), čili batoh mi po přidání plachty přeci jen ztěžknul, cca 560g je už znát. Příjemným bonusem je, že k plachtě je sáček ze stejného materiálu (čili dobrý i na záplaty) a má i správnou velikost, takže dostat plachtu zpátky dovnitř není nijak těžké. Suché zipy dovolují sepnout tarp podélně do obdélníku, nic víc.
Kvalita zpracování je dobrá, švy jsou zalepené páskou a plachta neproteče ani v lijáku. Trochu bych se obával, že s delším nešetrným použitím by se popruhová očka mohla někde začít vytrhávat – okraje jsou sice hodně odolné (plachta je tam přeložená a navíc je na ní našitý sucháč), ovšem očka jsou přišitá jen dvěma řadami stehů, čemuž tak úplně nevěřím. Během několika nocí venku ale nic nepovolilo, i když jsem za očka šňůrou docela bral, takže s trochou opatrnosti to asi nebude v běžných podmínkách problém. Kdyby se už očko někde vytrhlo, nebude zase narozdíl od kovových ok problém ho spravit i v terénu. Oka jsou malá, kolík z větve se nevejde, takže není od věci rovnou navázat prodloužení z paracordu nebo gumolanka.
Testoval jsem hlavně dvě věci: jak plachta dokáže využít teplo z ohně a nakolik je po sepnutí do bivvybagu použitelná jako nouzový spacák. Teplo odráží plachta velmi dobře, pocitově jen o málo hůř než izofolie. Subjektivně tím „zvětšuje oheň“ – i u menšího čuďáku se člověk ohřeje znatelně víc, a to nejen když za sebe plachtu napne, ale i když si ji jen hodí přes ramena jako plášť a k ohni se posadí. Když se plachta napne jako lean-to a zajistí se izolace zespoda, tak není zas takový problém při udržení dlouhého ohně spát i v teplotách kolem nuly bez spacáku. Bohužel pro vysokého člověka není plachta dost velká, aby se z ní postavil poloviční jehlan, který by teplo využil nejlépe – leda bych spal na boku a stočený jak kočka.
Během testování se ukázala ještě jedna vhodná aplikace: když jsem se v zimě na chvíli zastavil v chůzi, hodit na sebe plachtu jako plášť proti vychládání bylo opravdu příjemné i bez ohně. Zkoušel jsem to samé s nereflexní plachtou, ale rozdíl byl citelný; odrazivá vrstva na tarpu pomáhá. V „plášťovém“ použití trochu překáží sucháč, který se chytá za výstroj, sbírá jehličí... jednou jsem si takhle strhnul z hlavy čepici přímo do závěje. Zpětně groteska, ale jinak otrava.
Jako spacák bez ničeho (jen s karimatkou a oblečením odpovídajícím denní teplotě) to není moc příjemné. V teplotách kolem nuly jsem uvnitř poklimbával, ale spát se zimou nedalo. S uhlíkovým ohřívačem v náprsní kapse bundy už jsem občas zabral, ale stejně jsem si moc neodpočinul. Když člověk dovnitř hodí pořádnou otep suché trávy, situace se o dost zlepší, jak se povrch plachty zvedne od těla (tam, kde se plachta dotýká těla, logicky nehřeje vůbec, takže pokud jsem žádnou další izolaci nepoužil, bylo nejlepší ležet na boku – nejmenší plocha kontaktu s plachtou). Když je čas natrhat trávu, tak je plachta a ohřívač docela použitelná kombinace i v chladnějším počasí. Samozřejmě je člověk ráno zpocený, což může být v zimě rizikové, ale zjistil jsem, že většinou doschnu za chůze. Tráva v plachtě je v tomhle ohledu opět výhoda, protože kondenzace se neotře všechna do oblečení.
Co fungovalo velmi dobře, byla kombinace plachty jako bivvybagu a lehkého spacáku. Plachta přidala odhadem 5-7 stupňů tepelného komfortu. Zároveň spacák vychytal kondenzaci, takže jsem ráno nebyl skoro zpocený; spacák je samozřejmě nutné na další noc vysušit, nebo se smířit s horší izolací.

Čistě osobní dojmy: Zpočátku jsem byl z plachty docela nadšený, později se začalo ukazovat, že je to pro moje použití tak trochu ani ryba, ani rak. Mám dva metry, takže 250cm plachty je mi trochu krátké, na plánovaný vandr do deště si ji nevezmu; zároveň nenahradí pončo (sucháč se chytá o sebe, takže pončovité použití ala Jerven tu funguje jen velmi nouzově) a tím pádem je to zátěž navíc. Na výšlap nalehko je zas těžká, to mi stačí pončo a šňůry. Pro případ nouze je snazší strčit do kapsy izofolii nebo foliový survival bag (i když tarp má tu obrovskou výhodu, že nešustí). Kdybych si znova vybíral, tak bych si tenhle konkrétní tarp asi vzal jen pokud bych měl menší postavu, nebo kdybych byl připravený si na plachtě udělat dodatečné úpravy, hlavně dořešení použití jako oděvu proti dešti. Verze 3x2m, klidně bez sucháčů a ideálně z o něco lehčího materiálu? Jo, to bych si taky dal líbit. Ale takhle mi tarp leží ve skříni a asi tam i zůstane.

Koho by zajímalo víc, např. v recenzi https://www.airsoft-milsim-news.com/rev ... bivi-tarp/ je spousta fotek.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Stenny: pěkná recenze :yes
Kde a za kolik jste ji bral?
Óðinn á yðr alla
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

Ulf: Přímo od Begadi, cena byla tehdy myslím asi 70 euro.
Moje možná výhledově skončí na bazaru.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Díky. Máte možnost srovnání? Vydrží to třeba (opakovaně) boučku, jako DD Hammock nebo (překvapivě) lehký StS?
Možná bych Vám ušetřil Burzování.
Óðinn á yðr alla
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od fransilice »

DD hammock mám již 6 let(celoročně venku od údolí až po hory)-sníh,mráz,vichřice,plískanice i vedro na letní louce....zatím bez jakéhokoliv propuštění...hlavně u hammock je neskutečná variabilita stavění díky mnoha očkům,takže i na zimních horáh lze postavit tak,že to je v podstatě uzavřené jako stan...kamarád si pořídil odlehčenou verzi a ta si myslím,že na zimní provoz asi moc nebude-přeci jenom je to jen takové plátýnko...jen bacha na použití plachty u ohně-dalšímu z naší bandy již odešel zátěr,páč má ve zvyku si plachtu postavit poblíž ohně a chceš,nechceš-to teplo od ohně prostě plachtě nesvědčí,takže se mu zátěr začal loupat
Naposledy upravil(a) fransilice dne 10.04.2021 9:13, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Díky. Já mám taky ten klasický (8let dostává za uši) a drží skvěle. Jen nestavim žádné super tvary, většinou prsknu Áčko a zalezu
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

DeadMan píše: 03.08.2016 17:50 Jedná se o Tarp 2 od Jurka a je to naprosto geniální věc.
DeadMan: Prosím kolik je pod tím tarpem reálně místa? Dovedeš si představit, že se tam vyspí 2 dospělí a 2 děti?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Reálně je to tak pro dva dospělé a bagáž. Že by se tam vměstnala čtyřčlenná rodina, si neumím představit.
You cannot kill me as I am already dead!
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od CombatMedic »

Pořídil jsem v akci na níže uvedeném webu bivak pro prvosledové ruské jednotky (nejsem příznivcem Ruska :D ). Mám v plánu ho využít cca v červnu, tak pak hodím nějakou lepší recenzi.
Stál 75euro, pošta byla zdarma. Dorazil asi za 10 dní.

+ zpracování mě překvapilo
+ podlepené šití
+ součástí je bílý převlekáč bivaku
+ váha (cca 1.1kg bez bílého převlekáče)
+ maskovací vzor
+ cena

- tyčky jsou kovové (hliník?), stříbrné - už jsem je stříknul Krylonem
- konce tyček mají ostré hrany - už jsem je zapiloval
- nemá kompresní vak

To stěžejní je samozřejmě paropropustnost, kterou reálně vyzkouším až v červnu.

https://rusvvo.com/sk/attrezzature/sopr ... ra/bivouac
Skilled And Resolute
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od MarS »

PeFi píše: 20.08.2020 22:09 Z Decathlonu pár věcí mám, není to vždy jen low end, ale pokud člověk ví co chce, tak občas i velmi slušný poměr cena/kvalita..

Díky za tipy. Naturehike jsme neznal - hodně zajímavé kopie. Coleman stan Tauri connect x2, i Decathloní stan (ale ne Forclaz Trek 100, ale Trek 500) postupují do dalšího kola, stejně jako zaujaly některé Naturehike a Terra Nova.

Forclaz Trek 100 sice vyhoví, ale trochu problém kam dát batohy (předsíňka je malá a je jen jedna. Trek 500 má dvě předsíňky a to je docela rozdíl - u Jurka Midi Duo se nám dvě předsíňky osvědčily (pouze ložnice byla pro dva lidi zbytečně široká - 150 cm). Pokud je jen jedna předsíňka pro dva lidi, tak musí být rozumně velká. V tomto směru je absolutní bomba Big Agnes Copper Hotel HV UL2 :o

K tomu Decathlonu: Občas se v Decathlonu dají najít hodně zajímavé kousky. Cokoliv co má v názvu Forclaz a číslici 100 je určené pro občasné použití, takže už z principu vždy radši koukám po řadách Forclaz 500 nebo 900, které by měly vydržet trochu víc a případně po skialpové řadě Simond. Mám v oblibě destinace, kde se letní počasí fakt umí vyřádit.

Už jsem se po celonočním slejváku probouzel v 5 cm hlubokem jezeře - to naštěstí tehdy podlážka (low cost stanu Salewa) ustála na 100%. Zato u sousedů jsem to ráno viděl, jak vypadá péřový spacák tak nacucaný vodou, že ho ze stanu tahali dva lidi. Taky jsem zažil, že mě ten stejný stan celou noc mlátil po hlavě - laminátové tyčky ve větru k mému úžasu nepopraskaly, ale jinak si to v poryvech větru kompletně lehalo. Přešel jsem pak k Jurkovi s hliníkovými tyčkami a celkově lepší odolností na vítr.

Jurkovy hliníkové stanové kolíky s kulatým profilem jsem postupně pozohýbal (kulatý profil je u hliníku fakt na kočku a křivý kolík dělá víc problémů než by člověk čekal). Část kolíků jsem proto nahradil kolíky z Decathlonu.
Použil jsem výborné hranaté velmi lehké hliníkové kolíky https://www.decathlon.cz/koliky-ultrali ... 27888.html Tyto kolíky jsou hranaté lehké a pevné, ale jsou docela krátké (16 cm), takže nejsou univerzální a do málo soudržné půdy jsou skoro k ničemu. Škoda že nejsou aspoň o 2 cm delší - tak jako to má Jurek: https://www.jurek.biz/jurek/Jurek-Kolik ... m-d224.htm )

S Jurkem, bez sněhových límců (na co límce v létě), jsem zažil jak se nám valí mrak skrz stan - v reále mlha tvořená jemnými kapičkami vody o teplotě tak 5 stupňů prolétala slušnou rychlostí stanem a takto to bylo celou noc (i ráno) - takové horizontalní vydatné mrholení. Poprvé v životě jsem měl tehdy v zapnutém spacáku průvan a teplotně to byla díky 100% vlhkosti noc hrůzy. Od té doby vím, že na vnějším materiálu spacáku taky dost záleží - nesmí profouknout :lol:
Stanování ve valícím se mraku mělo jednu výhodu - ráno stačilo nahý vylézt ze stanu a celotělová hygiena byla rázem hotova - bylo to skoro jako by člověk byl ve sprchovém koutě. Mlha zajistila dostatek soukromí během této koupele a příšerná zima mi byla tak jako tak :lol: Když jsem se dočetl, že spacáky s komfortem pod nulou jsou do stanu i na zimu zbytečné, protože ve stanu si to člověk vždycky vydýchá, tak nad tím jen kroutím hlavou. Vysoká vlhkost vzduchu při teplotách kolem nuly umí být pěkný pěkný prevít.

Ve výsledku těch celkem konkrétních představ, co vše by stan pro dva měl splňovat mám tolik, že bych si ho snad měl zkusit sám vyrobit :lol:

Co jsi nakonec pořídil a jak si případně spokojený?
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od MarS »

Bill Masen píše: 18.08.2020 19:04 Ten hubba hubba je dobrej a nebál bych se ani čínský kopie naturehike. Má ho kámoš a já od Naturhike jinej typ. Stejně to budou šít v jedný fabrice.
Jestli se nepletu, ta čínská kopie Hubby je NatureHike Mongar? Cenový rozdíl propastný, hmotnost se s danou cenovkou okopírovat samozřejmě nedala. Nicméně, pokud by kvalita provedení byla srovnatelná s MSR asi by to pořád bylo zajímavý.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od MarS »

ne tak materiál je volitelný a modrá varianta je z 15D a 20D nylonu jako má Hubba, udávaná hmotnost bez kolíků 1.57kg.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Bill Masen »

Hubba hubba má cenu dvojnásobnou, oproti NatureHike.
Odpovědět