Lov za účelem obživy

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Germanik1 »

Takových "kmenových honiteb" moc není. To musí být super, když se znají a nikdo nemůže fixlovat. 👍
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Haluziak »

sigurd> ok jasně stanovené pravidlá, ale kámoš se ucházel o fleka - odpověď od předsedu: jo to nějak půjde za rok za dva. Tak tam za dva roky udělal víc práce než všichni ostatní dohromady. Tak co už mě přijmete? No teď to nejde, je nás moc (a to tam prý měli i dědky co mají 95 let a zbroják už nemají a do lesa nedojdou). Tak třetí rok otročiny, jeden dědek natáhl brka a hle místo dostal jeho vnuk, co tam ani nebydlí a v honitbě nikdy nehnul prstem.

A pak myslivci v médiích naříkají, že mladí nejsou. S takovýmhle přístupem se ani nedivím.

PS: Já mám třeba problém, že rodina má nějaký lesy, jenže kousek tu kousek támhle, takže výměra pro honitbu veškerá žádná.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od PaF »

Přikoupit "paseky" teď není problém ;) .
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od sigurd »

Mladých a cudzích nikto nechce-stále niečo riešia,chcú to robiť po novom,zbytočné emócie-preto je výhodné zobrať niekoho domáceho,osobnostne zrelého a overeného,ktorý vie oceniť "pohoda-klídek-tabáček" v združení.
Starí,skúsení,múdri,rovní chlapi sa u nás tešia veľkej úcte-ísť s takým "páprdom" na obhliadku revíru je najlepšia škola života,ak už človek dozrel natoľko,že vníma o čom je reč...
Nie sme rodina poľovníkov,ale každoročne robíme vianočnú nádielku do krmelca v našom lese-zver zacíti zeleninu a kvalitné seno zďaleka,čaká na okraji lesa a ide s nami úplne blízko pol kilometra ku krmelcu-taký zážitok nekúpiš...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Matěj »

Není nad rovné chlapy, kteří se těší účtě. Jako bývalá manželka jednoho člena jednoho nejmenovaného sdružení (protože rodinný příslušníky členů bereme, i když jen občas, podle toho, jestli ukecáme dostatečný počet dědků, ale jiné, i když v obci žijící celý život, chodí na brigády atd. nebereme, protože je nás moc apod. ), která si při lezení na posed ustřelí příčku žebříku brokovnicí a spadne jako pytel brambor. :)
Přitom prý nadšená "myslivkyně", kterou člověk nepotkal nikdy na brigádě a po rozvodu už do lesa zřejmě ani nepáchla. Ale starým dědkům při hlasování asi zvýšila tlak a zatměla v hlavě.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od OldSoldier »

Když to máš těžký. Členové spolku jsou za ty léta hlavně dobří kamarádi, kteří toho spolu zažili spoustu. Pouštět si mezi sebe cizí kolegy, od kterých neví co čekat se jim moc nechce. Ber to tak, že jste parta kamarádů, ke kterým přijde někdo z ulice, že by s nimi rád začal chodit na pivo. Taky budeš opatrný.

Další oblíbený mýtus je, že myslivci zadarmo hospodaří na cizím. To také není pravda - za pronájem honebních pozemků se platí nájemné a navíc uživatel honitby je zodpovědný za škody, kterou zvěř způsobí právě tomu vlastníku, na jehož pozemku dané sdružení hospodaří.

To píšu jako člen dvou spolků, kam jsem se dostal jen díky tomu, že už tam byli moji příbuzní, kteří mě doporučili a zaručili se za mě. A přesto jsem dostal tříletou zkušební dobu a odřel ty nejhorší práce.

Berte to tak, že myslivecká sdružení nejsou veřejným spolkem, kam se může přihlásit kdokoliv. Je to spíš sdružení lidí, kteří investovali hromadu peněz, času a práce do svého revíru a vlastně ani moc nejsou zvědaví na to, aby jim "čerstvá krev" měnila jejich pořádky.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Cep »

Ta výše nájmu by mne zajímala. V rodině pozemky co jsou v honitbě jsou, ale nájem žádný nebo nulanulanic.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od OldSoldier »

Zalezi na dohode, ale dneska uz se cena v nekterych honitbach pohybuje az kolem 500,-Kc/ha/rok
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Cep »

Přiznám se, že mám asi zmatek v pojmech - a z tohoto jsem moc nepochopil.
Takže asi nejde o pronájem honitby, ale o to, že člověk má pozemky mimo intravilán, ty jsou součástí honitby - má z toho něco? Za jakých předpokladů?
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od OldSoldier »

Musíš se stát členem honebního společenství a pak máš možnost si vyjednat platbu za nájemné - záleží na tom, kolik toho v dané honitbě máš. Jiné možnosti máš s 1ha a jiné se 100ha.

Např. u nás se za nájemné v úhrnu vyplatí cca 20k Kč, protože valná většina z nás je členy mysliveckého sdružení a tedy nemáme nárok na nájemné. Ti, kteří jsou vlastníky pozemků, ale nevykonávají právo myslivosti, dostávají nějaký nájem. Není to na zbohatnutí, ale na druhou stranu se nemusejí starat o škody na jejich pozemcích, které by způsobovala volně žijící zvěř.

Osobně to beru jako vzájemně výhodný vztah - myslivci loví a starají se o zvěř, zemědělci mají klid na svou práci a ostatní vlastníci se nemusí tolik bát, že by jim černá zvěř zorala jejich pozemky (převážně louky).

Ono koneckonců myslivcům není co závidět - je to krásný koníček, ale není to na nějaké zbohatnutí (alespoň na většině území ČR).

Já už to tady psal - pro preppery je lov jednou ze základních dovedností a každému doporučuji se, pokud může, se o to začít zajímat, protože se to může hodit :)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Germanik1 »

Základní premisou je, že vlastník nevykonava práva myslivosti na svém pozemku. Tam vidím jistý problém. Bolševická manýra. Nakládání s cizí věcí. Zbytek chápu.
Udělám co musím
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Maximus »

Pokud ma majitel honebniho pozemku lovecky listek, tak ma pravo být clenem mysliveckeho spolku, ktery tento pozemek myslivecky obhospodaruje. Existuje o tom myslim i judikat Nejvyssiho soudu.

Nelze realizovat chov a péči o zvěř na zahumenku co ma 3000 metrů - ve své podstatě ani na jednotkach hektaru a proto je stanovena minimální velikost honitby - myslim že stale platí 500 ha. I obora musi mit nejakou minimální velikost - bylo to tuším 50 ha.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Cep »

OldSoldier píše: 27.09.2021 13:33 Musíš se stát členem honebního společenství a pak máš možnost si vyjednat platbu za nájemné - záleží na tom, kolik toho v dané honitbě máš. Jiné možnosti máš s 1ha a jiné se 100ha.
...
Šanci asi máš, pokud tě nepřehlasuje zbytek členů - členoů MS, to pak asi je šance na zajímavější nájem 0.0nic .
Ale i tak je to fungování zajímavé. Je to ale všechno 'z ruky', tak není moc zájem se v tom angažovat.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Maximus »

Clenstvi v mysliveckem sdružení umoznuje (nepocitam poplatkove lovce) ziskat praktické zkušenosti s lovem, které v žádné příručce nevyctete. Respektive vyctete, ale jen praxe z vás udela skutecneho lovce.
Alternativou je treba se venovat fotografovani "wildlife" a naucit se obeznavat zver a dokazat se k ni dostat na potřebnou loveckou vzdalenost.
Clenstvi v MS take umožňuje toulat se s dlouhou po reviru (optimálně v místě PA refugia), což v nejakem prechodnem PA scenari nemusi byt na skodu.
Praktická zkušenost umoznuje optimalizovat vlastní zkusenosti, techniky lovu vhodnych pro danou oblast, vyladit lovecke stelivo pro vasi zbraň co do presnosti i ucinku ve zveri - optimální je spise volit pokud nemame psa maximální "stop efekt" než resit maximálně par kilo výkonnou strelou znehodnocene zveriny a složitě dohledavat stovky metrů i po dobrem zasahu odbehlou zvěř.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od OldSoldier »

Souhlasim s Maximusem - osobně vnímám myslivost coby skvělou průpravu k lovu. Stejně tak není na škodu naučit se v polních podmínkách zvěř rychle a čistě vyvrhnout, praxe v rozpoznání potenciálních nemocí ulovené zvěře. A také nesmím zapomenout, že jako myslivec budu znát svůj revír jako své boty - každou studánku a schovku budu mít obšlápnutou.

Stejně tak se hodí lovecká zkušenost ve střelbě - přesná střelba na čekané, ale také během naháněk rychlá střelba na běžící cíl se hodí nejen při opatřování stravy, ale v případných konfliktech. Tohle se prostě na papír natrénovat nedá (maximálně tak brokovou střelbou na asfaltové holuby).

A abych nebyl úplně OT, tak tu mám jednu čerstvou zkušenost.

V revíru se nám objevil vlk - od té doby to vypadá, že by se zvěř z lesa ztratila a lov je mnohem obtížnější. Jde mi o to, že v PA, kdy v lese bude lovit úplně každý zvěř se bude chovat úplně stejně - tedy stane se prakticky neviditelnou a lov bude extrémně obtížný. V tu chvíli se bude hodit zkušenost z mírové doby.

Koneckonců, jako jeden z mála myslivců, vítám snahy o povolení lovu pomocí luků a kuší - ne, že bych takto lovil každý den, ale naučit se to chci, protože střelivo nejspíš jednou dojde.
Image2021-10-05_045.jpeg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Maximus »

Kuse je fajn zbraň, mam 150 lbs Hortona, ale praktičtější mi prijde si nakoupit o pár stovek nábojů navic.

U výkonné kuše bych se moc nespolehal na to, že si vystrouham nouzově trvanlivé a přesné dřevěné lovecké šípy. To uz radeji si vsadim na lukostřelbu - tam mam zkusenosti s mymi luky do 50 lbs. S dobrym loveckym sipem bych se nebal jit na cokoliv do velikosti srny.

Navic ztraty kvalitnich sipu z karbonu pri lovu (uviznuti v nedohledane zveri, dopad na tvrdou prekazku - stačí strom,..) budou na dennim poradku.

Lov kuší a natož klasickym lukem je úplně jina úroveň lovu - nemluvim o pobijeni zvere v oborach, ale o lovu v situaci, kdy by zvěře bylo v lesich už velmi malo a navic by byla extrémně ostražita.

Pokud by chtel nekdo spolehat na to, že se uživí lovem pomocí luku, tak pokud uz nebude mit dobře natrenovanu strelbu z luku na presnost a rychlost a k tomu dovednosti, jak se dostat ke zveri na dostrel, tak umře driv hlady, nez se to stihne naučit.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Tazi »

Já si myslím, že kdo není myslivec (event.pytlák) a nezná les, a jak to tam chodí, tak by neulovil nic.
Já osobně, ač se považuju za celkem dobrého střelce, bych tam chcípnul hlady dřív než bych nějakou zvěř vůbec zahlíd. Pokud bych musel něco lovit, tak jedině na řece kachny, labutě,... nebo houbaře (Kalivoda to zvládal i s Glockem).
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od OldSoldier »

No mě u toho lovu kuší zajímá hlavně to, že je to tiché - kulová rána je slyšet na kilometry a proto bych se rád naučil lovit i něčím tišším.

Nejde o to, že bych se neuměl ke zvěři dostat na pár metrů, ale trefit se...
Přílohy
vlcsnap-2021-10-26-11h50m50s253.png
sonor
Příspěvky: 40
Registrován: 20.07.2021 13:20

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od sonor »

Zvěře bude dost, co znám nimrody od nás, tak mají v zásobě maximálně tři krabičky.
Pokos
Příspěvky: 9
Registrován: 26.10.2021 11:53
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Pokos »

Jeste k tomu razi, co bezne nejsou mezi lidma. Pak si flintu mohou povesit na hrebik. Pravy rozpadlici sedi na "zastarale" 7,62x39. U nas kdyz v posledni vesnici reknes ze chces "samopalaky" tak jich pak za veprovou konzervu dostanes hrst :)
Odpovědět