Bugout 101

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
SDE
Příspěvky: 26
Registrován: 21.11.2012 10:30

Bugout 101

Příspěvek od SDE »

Předesílám, že bugout a survival v přírodě není mou specializací. Mé prepperské úvahy se převážně ubírají jiným směrem. Proto pokud jakákoliv má úvaha je úplně blbá, upozorněte mne na to :).

Přečetl jsem celé toto vlákno a celkem mě zaujalo. Hlavně úvaha, že člověk by třeba 2-3 dny v přírodě měl zkusit. Není to první případ, kdy jsem se s tím setkal a samozřejmě to dá rozum, že zkusit by se to mělo. A tak až bude teplo (ano, jsem začátečník, takže první pokus chci dělat radši v létě), udělám si takový malý pokus přečkání víkendu v lesích. Myslím, že by to mohl být zajímavý zážitek. Člověk má zkusit všechno :)

Z toho, co jsem tu ale četl mezi ostatními rozpadlíky mě pár věcí unikalo. Předně třeba to, že všichni vyprávěli o pokusech o třeba i několikatýdenním trvání někde v zahraničí. Co mi tam chybí je jedna důležitá věc. Pokud survival v přírodě berete jako hobby, tak oK. Pokud to ale mám brát jako trénink na případnou SHTF situaci, pak mi ve vašich historkách chyběl jeden důležitý komponent - zbraně. Na Jůtůbu a zahraničních fórech či prepperských stránkách se o tom samozřejmě mluví. Je prý nemyslitelné předpokládat ostrý bugout jen s pistolí. Základem ostrého bugoutu je samozřejmě puška, protože pokud bude situace tak drsná, že musíte utéct do divočiny, tak spoléhat jen na pistoli s účinným dostřelem v řádu jen několika málo desítek metrů je kravina. Někteří v tom čundráckém vlákně mluvili o max zátěži 30kg. Pokud budete mít pušku, pistoli a pár zásobníku navíc, tak vám to sežere dobrejch 5-6 kilo. Osobně mi přijde nerealistické bugoutovat nanečisto bez tak značné části nakládky, se kterou pak na ostro počítáte. Jak to řešit? Nést jen 24 kilo a těch 6 nechávat na zbraně? Nebo se hecnout a nést 36 kilo?

Další věc jsou problémy se zákonem. Pokud by člověk měl jít do lesa a přečkat tam pár nocí, tak je to samozřejmě OK. Mám ale za to, že např. stanovat se smí jen v kampech. Nerad bych byl uprostřed noci buzen policajtem, kterého na mě zavolal hajnej, že v lese nelegálně kempuju. I kdybych si místo stanu např. hověl v houpací síti (bratr coby voják z povolání absolvoval výcvik v rovníkové džungli a tam se spalo jedině v sítích kvůli broukům, parazitům, jedovatejm potvorám a jiné havěti), nerad bych řešil několikatisícovou pokutu. Nebo si neumím dost dobře představit, že někde na podvečer potkám hajného a budu mu vysvětlovat, že ta kosa s plným třicítkovým banánem vůbec není na pytlačení, že tam jenom nacvičuju bugout :rofl . I kdybych ji kvůli skrytému nošení měl na krásně ve futrálu, stejně bych byl v jeho očích jasnej pytlák...

Přečkat 2 noci se samozřejmě dá celkem v klidu i bez nějakých brutálních survivalovejch schopností. Na tak krátkou dobu si mohu nést dost jídla i hadrů. Ani tu pušku nebudu na nic potřebovat. Pokud bych to ale chtěl pojmout jako první lehký trénink na ostrý bugout, jak se dají tyto věci v naší občas přitroublé zemi řešit?
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Bugout 101

Příspěvek od scorpio »

Pokud půjdeš poprvé a ještě sám, rozhodně začni třeba s jednodenní akcí (včetně přespání), kde si vyzkoušíš spaní v lese, rozdělávání ohně apod. a líp si to užiješ. Další level je víc dní (nocí), kde už budeš muset táhnout víc věcí, minimálně víc jídla a vody. A pokud budeš v pohodě vegetit venku několik nocí, začni minimalizovat výstroj a kup si znehodnocenej samopal vz. 58, který je zbraň kategorie D a kdybys potkal hajného, nebo myslivce, stačí mu ho dát do ruky, ať tu pytláckou vražednou zbraň natáhne a zkusí vystřelit a máš po problémech. Stejně tak doporučuju školní/znehodnocené náboje, namísto funkčních. Dělají to tak military fandové a problémy s tím nejsou.

A co se týká "kempování" v lese (teď myslím normální les, žádné chráněné území), je to dost o lidech, ale pokud neděláš bordel a nemáš uprostřed lesa vatru s dva metry vysokými plameny, možnost, že narazíš na myslivce nebo hajného je dost malá a když by se podařilo, nebude z toho ve většině případů dělat vědu, možná bude mít blbý kecy. Jinak to můžeš vzít i jako výzvu, při bug outu do lesů bys taky nechtěl, aby o Tobě věděl každý, takže maskování, minimální narušení prostředí, "zalézt do díry" :twisted:
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Bugout 101

Příspěvek od Leon Chamel »

Obě otázky jsou docela ošidné a názory se nesjpíš budou různit. Pokud jde o nošení (běžné, plnotučné) pušky při pěším bug-out, osobně bych s sebou kosíka ve zjitřené době netahal, byť s těžkým srdcem. Hmotnost zbraně a nábojů je totiž jen jeden z problémů, puška přes rameno při úprku krajinou hlavně představuje bezpečnostní riziko pro jejího civilního nositele. V takové situaci se IMHO nejlépe uplatní ultra-krátké, skrytě nositelné karabiny nebo pistolové konverze, které umožňují relativně přesnou střelbu na střední vzdálenost.
Pokud jde o ty legislativní patálie s kempováním v přírodě, pamatuji si z jedné debaty vyjídření právníka, že přenocování v lese je OK, "táboření" už nikoli. Rozdíl spočívá ve stavění stanu a myslím, že i zakládání ohně... Každopádně tohle bych příliš neřešil a bral to tak, že součástí takového nácviku by měl být i výběr takového místa k přenocování, kde mě s největší pravděpodobností nikdo nenajde. V kombinaci s pozdním utábořením, nenápadným chováním na místě a jeho opuštěním brzo ráno (samozřejmostí by mělo být i uvedení místa do původního stavu) se IMHO není čeho bát. Teda kromě klíšťat :lol:
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Bugout 101

Příspěvek od Koniáš »

Ze začátku se pár dní jen tak procházej s malým báglem po lese kde to znáš.
Ono v noci vypadá i známé prostředí úplně jinak. :D
A dej někomu vědět kde jsi ať ti můžou známí při problému pomoct. Já dávám vědět vždy i když jdu jen po Beskydech.
Ne jak kámoš mi před léty vykládal: " Kua baba mě nasrala, tak jsem odešel na chvíli do lesa. Vrátím se po 3 dnech a ona je furt nasraná. No pochopíš to?" :D :D :D
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Bugout 101

Příspěvek od vlk972 »

Souhlas s Leonem.
Na místo váhy zbraně vem třeba vodu v PETkách. Když zjistíš, že je náklad moc těžký, můžeš se vody vždy zbavit a ulevit si aspoň trochu.
Přenocování v lese, no ber to opravdu jako trénink skrytého pohybu, jak tu píšou kolegové.
P.S. nesením skryté pistole nic neporušuješ, pokud vlastníš škorpa, máš zbraň s dostatečným dostřelem, kterou ale neseš legálně. S dlouhou zbraní bys problém mít mohl i pokud bude ve futrále.
SDE
Příspěvky: 26
Registrován: 21.11.2012 10:30

Re: Bugout 101

Příspěvek od SDE »

PLan je vyrazit v patek odpoledne a nejdrive v sobotu dopoledne se vratit. Pokud vse pujde hladce, tak bych chtel ucinit navrat az v nedeli. Nepujdu sam, pritelkyne se timto napadem nechala take strhnout - dobrodruzny typ :).

Vzhledem k tomu, ze oba strilime, pri ostrem bugoutu bychom oba meli pistole i pusky. Pritulka strili dobre a ja neopovrhuji zadnyma rukama, co umi mackat spoust :). Ten napad s prostou simulaci vahy zbrane se mi celkem libi. Jen teda pri ostrem bugoutu bych mel pusku na popruhu a banany nejspis v sumce na pasku. Misto bananu si vezmu jednu cutoru navic, ted je otazka, jak simulovat pusku na popruhu. Leda ze bych si vzal ten popruh a na nej povesil 2 flasky od limonady :chuckle

Mimochodem Leone, proc je podle Tebe puska pri ostrem bugoutu problem? Ja povazuju pusku za otazku zivota a smrti. Pokud by se jednalo o dlouhodobej bugout s zitim nekde v nejakem BOL, tak ta puska je nutna ne na lov - strelivo proste jednou dojde a co pak? - ale k obrane. Doporucuji toto video. Pokud bude nejaka brutalni katastrofa - treba nejaka pandemie - a bude nutne se vyhnout kontaktu s kymkoliv behem prvnich tydnu (nez to vsechno vymre), tak plnotucnou pusku povazuju za nezbytnost. Mimochodem vojaci se skryte pohybujou terenem cele veky a vsichni bez vyjimky maji v ruce pusku... nejak mi nedochazi ten problem :oops: ...

Co se tyka toho ohne. Nekde jsem cetl, ze je u nas nelegalni zakladat ohen jen tak v lese. Prej se to smi jen na "oficialnich" ohnistich na turistickejch cestach. Je to pravda?

P.S.: Jak se batuzkari stavi k te spaci siti? Mne to, kdyz mi bratr vypravel o Guyane, dost zaujalo. Ty site jsou levne, male, lehke, clovek ma pokoj od vsi haveti mimo te letajici (a i to se da osetrit), nemusi se to vysusovat, dest se da osetrit pouzitim nejakeho nepromokaveho prehozu, neni to tolik videt (v cerne siti v maskacich), nemate problem s chladem od zeme a hlavne clovek je na ceste pri spani mnohem akceschopnejsi. Kdyz lezite v siti a spite, partak je na hlidce a vzbudi vas, tak ze site se dostanete snaz, tiseji a nemusite se ani obouvat :). Na tech par noci na pochodu mi spaci sit prijde idealni...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugout 101

Příspěvek od Fabulous »

Člověče, spal si někdy v přírodě? Síť je do našich končin (s výjimkou teplých nocí) pěkná hloupost :D
SDE
Příspěvky: 26
Registrován: 21.11.2012 10:30

Re: Bugout 101

Příspěvek od SDE »

Naposledy jsem spal v prirode jako dite na tabore. Proc je sit hloupost? Zachumlat se do neceho ultra tepleho snad nemuze bejt takovej problem ne? Nebo jo? :oops: Stan chrani pred destem ale ne pred zimou...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugout 101

Příspěvek od Fabulous »

Bude ti strašná zima odspoda. Spacák se zmáčkne a přestane hřát, spodek bude neustále ochlazován vzduchem... Prostě na to zapomeň, nefunguje to.
SDE
Příspěvky: 26
Registrován: 21.11.2012 10:30

Re: Bugout 101

Příspěvek od SDE »

Moc se mi to tedy nezda :) Ale hadat se se zkusenejsim nebudu, tak sebevedomy nejsem :). Zkusim nekdy v siti prespat na mamine zahrade a uvidim. Jak bys teda spal jinak, kdyz stan neprichazi v uvahu?
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Bugout 101

Příspěvek od Kocour »

Takže:
- oheň v lese se samozřejmě zakládat nemá, v některých případech (horko, sucho) to dokonce ani není žádoucí, i kdyby se to smělo. Oblíbená trampská tábořiště jsou ovšem většinou stejně někde poschovávaná a čistokrevný les to není, jsou to různé lomy, soutěsky, louky u potoků, skalní převisy a tak. Jenom jednou se mi ale přihodilo, že na mě přišla lesní stráž a nechtěli přistoupit na moji námitku, že pobřežní niva opravdu není les. Oheň je romantický a dá se rozdělat s minimem přinesených předmětů, ale často je praktičtější vařič, a ten se dá ukecat celkem snadno a není nápadný z dálky.

- se spaním versus tábořením je to tak, že když sebou za šera někam praštím a za rozbřesku se sbalím a odejdu, nikdo to řešit nebude. Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě vyhmátnul někdo, kdo by mi mohl v přenocování překážet. Druh bivaku (igelit, stan, bivakovací pytel atd.) závisí na okolnostech. Podle mě je stan potřeba až v horách nad hranicí lesa, zatímco všude níž se dá postavit daleko vzdušnější i lehčí přístřešek z igelitu. Jednak se dá kotvit mezi dva stromy a nejsou potřeba žádné tyčky, a jednak v lese nehrozí takový vítr, aby ho zničil. Houpací síť jsem zkoušel a má dva fundamentální problémy: člověk je prohnutý jako banán a nedá se narovnat, a spacák je zespoda spláclý, takže neizoluje. V oblastech, kde se to používá, jde opravdu hlavně o ochranu před lezoucím hmyzem. Akceschopnost v síti je docela iluze. Dobře zalezlý a zamaskovaný člověk ve spacáku na zemi je prakticky neviditelný.

- palné zbraně: jestli někdo tvrdí, že do divočiny potřebuje pušku, tak to je sice pravda, ale týká se to opravdové divočiny v Americe, ne naší kulturní krajiny, kde člověka nemůže napadnout žádná větší šelma a lovit se stejně nedá (příliš vysoká hustota bugoutujících obyvatel na množství zvěře, navíc to dělá kravál). Předpokládejme, že při rozpadu by cizinec s puškou byl automaticky považovaný za nepřítele nebo banditu, takže je dobrá leda tak když už člověk půjde v doprovodu dalších několika desítek ozbrojenců. To je mimochodem i ten příklad vojska, u kterého se nad ručnicemi nikdo nepozastavuje.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Bugout 101

Příspěvek od Reccol »

Hamaka (kvalitní, ne ty houpací kusy provazu co se tak prodávaj) je hezká věc na letní noci - člověk se pohupuje, jemnej větřík, kouká na obloku, díky moskytiéře má klid... Ale izolace zespoda žádná. Nouzově se to dá řešit hozením klasický pěnový karimatky do sítě - trochu to pomůže, ale izolaci země to prostě nenahradí.
Jinak chrápu v podstatě vždycky ve žďáráku, občas nad sebe napnu plachtu, když má bejt opravdu hnusně.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Bugout 101

Příspěvek od Leon Chamel »

SDE píše: Mimochodem Leone, proc je podle Tebe puska pri ostrem bugoutu problem? Ja povazuju pusku za otazku zivota a smrti.
Mimochodem vojaci se skryte pohybujou terenem cele veky a vsichni bez vyjimky maji v ruce pusku... nejak mi nedochazi ten problem :oops: ...
Neva, zkusím svůj názor (žádné dogma to není) vysvětlit: Jsi-li přesvědčen, že se dokážeš v naší malé, hustě osídlené, komunikacemi protkané zemičce pohybovat pouze v skrytě a naprosto nenápadně s běžnou puškou, a to nejen v dnešní době, ale třeba i za vyhlášeného výjimečného stavu (= aktivní ozbrojené složky, checkpointy, zákaz nošení zbraní vynucovaný drakonickými tresty) a obecně v jakékoli SHTF situaci (= lidé naprosto nedůvěřující ozbrojeným cizincům, aktivní domobrany,...), můžeš samozřejmě flintu bez obav nosit. Nebo se musíš smířit s tím, že po tobě budou třeba už z dálky střílet, stejně jako po těch zmíněných vojácích :-)
Já to neumím, snažil bych se proto jako správný chameleon alespoň o co největší nenápadnost a ošuntělou nezajímavost. Žádné maskáče, velký bágl, tacticool serepetičky - zkrátka raději nic, co by nasvědčovalo tomu, že mám zbraň, něco zajímavého nebo představuji hrozbu. A až skutečně v krajním případě z ničeho nic jedna ruka dlouhá 8-)
SDE
Příspěvky: 26
Registrován: 21.11.2012 10:30

Re: Bugout 101

Příspěvek od SDE »

To, co rikas, je samozrejme naprosto validni pohled na vec. Na druhou stranu mi to moc nepripomina klasickou situaci vyzadujici unik do "divociny". Pokud totiz funguji ozbrojene slozky statu, pokud lide jeste organizuji domobrany a podobne, tak to jeste neni zrale na bugout.

Osobne bych v takove situaci zkousel prezit doma. Muj standardni prepping se soustreduje na ekonomicky kolaps, nasledne vlny kriminality, polo-ochromeny IZS a ozbrojene sily. V takovem pripade bych neutikal do divociny, protoze i v te bide bych daleko snaze prezival normalne doma.

Ja na bugout nahlizim jako na vec, ktera je az to absolutne posledni nejzoufalejsi reseni. Zivot v ochromene civilizaci na urovni pred 200 lety mi porad prijde jako vyssi zivotni standard a lepsi podminky pro zivot nez totalni self-dependence nekde v divocine. Bavim-li se o "ostrem bugoutu", tak si predstavuji nahly a absolutne zdrcujici pad spolecnosti...jako treba tu zminenou pandemii nejake vysoce nakazlive a velmi smrtici nemoci (co ja vim, treba unik produktu nejake armadni laboratore), kde zustavani kdekoliv pobliz nejakych lidi je rizikem. Pak uz by mi nejaky stat mohl vlezt na zada, protoze zadni policajti by uz neslouzili....vojaci taky ne, tudiz zadne checkpointy, ani zakazy a drakonicke tresty. Tak si predstavuji scenar hodny bugoutu.
Radola Gajda
Příspěvky: 18
Registrován: 11.01.2013 22:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Südböhmen

Re: Bugout 101

Příspěvek od Radola Gajda »

Také přidám pár zkušeností... Jsem v klubu vojenské historie a několikrát za rok máme různé soukromé celovíkendové akce s tábořením v terénu a podobně. Vrcholem je vždy na konci října závod několika klubů v jednom našem pohraničním pohoří. Vždy už je tam tou dobou kolem nuly, někdy už i sníh. Nejvíc vzpomínám na závod při kterém se šel noční pochod 35km v plné polní (asi 20kg plus zbraň a munice, vysazeni jste v neznámém lesním terénu, kam jste dopraveni dodávkou se zavázanýma očima), celou noc byly přeháňky deště se sněhem a to vše v dobových podmínkách - okované boty, místo spacáku jen kabát, deka a celta atd... Já jsem to dal za 12,5 hodiny a pár posledních kilometrů už byl odpočinek každých sto metrů :-) Tábořiště je vždy na soukromém pozemku, takže bez problému, celá akce je vždy nahlášená na PČR kdyby jim snad někdo volal že se tam pohybujou lidi s kvérama... Zbraně samozřejmě jen déčkové. I tak chtěli policajti (a ze zákona to tak má být i u těch déčkových zbraní) aby kvéry byly skryté - alespoň zabalené v dece nebo celtě. Toho samozřejmě všichni nedbali a když se opravdu policajti rozjeli na kontrolu a potkali první tým s odhalenýma kvérama, každý z kluků dostal na místě pokutu asi 500 Kč.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Bugout 101

Příspěvek od JimmyJazz »

Doporucuji na zacatek nejdriv vzit bagl a naplnit ho PEt flaskami s vodou + jidlem na jeden den. Rano pred vychodem slunce vyrazit na vlak, dojet par stanic od mesta (tzn. z Prahy dojet napr. na Karlstejn) a potom po vlastni ose a s vyhnutim se velkym sidlum dojit zpet domu. Tohle by na zacatek melo stacit jako proverka k tomu, zda je clovek vubec schopen se pohybovat se zatezi v terenu a nebyt viden. V tomhle okruhu je plne pokryti signalem telefonu, tudiz v pripade nouze se pomoci clovek dovola. Pokud situace nebude az tak spatna avsak dost spatna na dalsi pokracovani, tak lze zavolat z nejblizsi vesnice znamym/kamosum a nechat se odvezt zpet. Dalsi moznost je vylit zatez a naskocit na nejblizsi vlak/autobus domu. Teprve pote, co clovek absolvuje neco takoveho v pohode, bych zacal pridavat kilometry a dalsi ukony jako prespani, rozdelani ohne apod.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bugout 101

Příspěvek od dracekvo »

Mě teď v létě láká, než nějaké přesuny, zkusit na 3 dni vyhledání lokality a setrvání na ní bez toho, aby si mě někdo všiml. Pokud bych měl z jakéhokoli důvodu opustit domov, budu se snažit setrvat v místech, kde to znám, což mi může poskytnout výhodu. Teď beru v potaz pouze důvod opuštění, ala nepokoje, či jiné události, kdy je důležité opustit domov, ale není důležité se přesouvat až tak daleko.
Úkolem bude zajištění vodního zdroje (nejspíše jednoduše poblíž potůčka) + vybudování maskovaného úkrytu za pomocí minima nástrojů. Lopatka, provázek, sekerka. Dále pak otestování různých technik jak mít maskovaný oheň.
Co jsem byl minulé léto na obchůzce v oblasti, co se mi zamlouvala, tak hlavní problém je najít místo, kde je minimální pohyb lidí. Les jako takový nepřipadá v úvahu (houbaři). Šel sem podél potoka, kde lesy moc nejsou, spíše houštiny a nalezl jsem stopy po myslivcích (krmelce), dále pak počítám, že tudy můžou procházet i pejskaři. Pes je mimochodem celkem nemilé stvoření. Může vás snadno prozradit štěkotem. Stačí aby vás ucítil, nebo jste si ho nevšimli a prozradili se hlukem. Také jsem našel stopy po 4kolkách, ale těch se nemá cenu asi moc obávat. Jsou hluční a většinou si všímají jen cesty před sebou.
Také chci vyzkoušet jaké to je, pak setrvávat v úkrytu, když už člověk nebude mít co na práci.
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Bugout 101

Příspěvek od PaF »

Kluci, je to docela zajimave, jak se svet meni...

Za mych klukovskych let jsme vsechny tyhle veci zazivali ve Skautu, pozdeji tabornickem oddilu a jeste pozdeji na cundrech... Dokonce i lepsi pionyrske oddily naucily zakladum pobytu v prirode.

V siti se neda spat, aspon v tech dostupnych a skladnych ne. Jestli rikate neco jineho, pockejte za par let, co budou delat zada. A kosa zespodu se neda rozumne resit. A lezt do a ze site, to je komedie,...Nehlede na to, ze zamaskovat dvometrovy valec metr nad zemi mezi dvema stromy, to je orisek :)

V lese neni problem najit misto, kde mne nikdo nevymakne. Za stovky noci v lese se mi to stalo jednou, kdyz jsme s moji tehdy jeste ne zenou spali 5m od cesty, neb se ji nechtelo do rosti, a chrapali do pul osme, protoze jsme spali teprve 3 hodiny :) Hajny mel pochopeni :yes Nemeli jsme ohen, odpadky byly v igelitaku vedle usarny, a ta moje byla fakt mila :lol:

Takze v klidu. Jen je misto na spani treba volit mimo cesty, v hure pristupnem terenu... A pusky ve futralu bych se nebal, pokud ji mas na skup. E, je po tom kazdemu kulovy. Ale i v bugout bych nesl pusku skryte, abych se nevystavoval nebezpeci, ze ji nekdo bude chtit. Pri prepadeni zblizka musi stacit pistole, pri predpokladu ohrozeni musi puska do ruky.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Bugout 101

Příspěvek od Vito »

ve skautu se pořád takové věci zažívají, to nepřestalo :)
to přespání v lese není vůbc problematické a člověk tam vůbec nemusí chodit se strachem, že dostane pokutu nebo ho někdo bude vyhazovat. když se zaleze mimo frekventovaná místa a nedělá se zbytečný hluk nebo velký oheň a pak se ráno všechno uklidí, tak není problém.
ta hamaka je dobrá do nějakého dlouhodobého tábořiště čistě jako rekreační záležitost, jak už tu zaznělo.
já si na přespávání v lese beru pogumovanou celtu, která mi zároveň slouží jako pláštěnka, z té není problém během 5, max 10 minut postavit přístřešek, ale pokud je opravdu hezké počasí a nepředpokládá se, že by v noci přišel déšť, tak není potřeba nic stavět. pod sebe mám nafukovací matraci, není to taková ta samonafukovací sranda, ale jak říkám já "hubonafukovací". ve složeném stavu to skoro nic neváží a je hodně malá a i dost odolná proti propíchnutí. tepelná izolace naprosto dokonalá a komfort spánku úplně někde jinde oproti klasické karimatce.
SDE
Příspěvky: 26
Registrován: 21.11.2012 10:30

Re: Bugout 101

Příspěvek od SDE »

PaF píše: A pusky ve futralu bych se nebal, pokud ji mas na skup. E, je po tom kazdemu kulovy.
Já se právě obávám, že tak jednoduché to v ČR nebude. Ono totiž i kdybych měl kosu na Bčko, tak pokud ji budu mít ve futrálu ve stavu vylučujícím okamžité použití, nemůže mi nikdo nic říct. Pokud ji budu mít na Ečko (na to ji taky mám), tak ji v tom futrálu můžu mít nabitou a zas mi nikdo nemůže nic říct. Jenže jsme prostě v ČR. Tady je chlap s puškou v lese buďto myslivec nebo pytlák. Já sice nemám předpis, který by mi zakazoval tam tu pušku vzít, na druhou stranu v praxi při setkání s myslivcem jsem si jistej, že to prostě příjemné nebude. Podle mě je skoro jisté, že bude volat fízly. Je skoro jisté, že fízlové přijedou naočkovaný a nebudou příjemný. Je skoro jisté, že budou mít "všichni jasno" a jen si budou připadat, že "proti tomu zkurvenýmu pytlákovi nemaj důkaz, protože ho chytli bohužel dřív než něco picnul."

Vpomínám si na případ, kdy nějakej vůl střelil improvizovanou puškou srnu. Myslivec to viděl z posedu a zavolal poldy. Poldové vyhmátli nějakého maníka, který říkal, že je v lese na houbách. A víte, co ho "usvědčilo"? Jejich nezvratným důkazem bylo to, že ten chlap měl v kapse náboje do malorážky. Pušku u sebe neměl, tu policajti vyhrabali, někde v tom lese byla schovaná. V mém světě to žádný důkaz není...

U nás jsem si ale skoro jistý, že bych i s puškou ve futrále a Ečkovým ZP putoval na policejní služebnu, kde bych byl velice nepříjemně vyslýchán a pak po uplynutí nějaké doby bez důkazu poslán domů, protože by prostě nebyly důkazy. U poldů bych ale byl již nálepkován za pytláka...
Odpovědět