Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Zabili jste a připravili si někdy rybu?

Ano - nemám s tím problém
166
76%
Ano, ale vadí mi to
19
9%
Ne
13
6%
Chystám se na to
19
9%
Nezvládnu to
2
1%
 
Celkem hlasů: 219
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Ivana »

MacGyver píše:Zároveň mám pro mnohé drsný názor, že člověk, který nedokáže zabít zvíře pro maso, by toto maso ani neměl jíst.
Souhlasím a nepřipadá mi to drsné. Kdyby si každý musel zabít ten svůj řízek, to by bylo najednou všude vegetariánů a hlavně vegetariánek.
Fjord píše:Předtím, než to zvíře či rybku sežeru, bych je měla požádat o pochopení, že ji chci zabít a poděkovat ji.
S tímhle taky souhlasím.

Ony oba dva tyto názory a přístupy jsou totiž o něčem, co se už ztrácí nebo ztratilo, a to uvědomování si vzájemných souvislostí a osobní odpovědnosti. Když poděkuju rybě že ji chci sníst tak to není metafyzika o tom, že by to té rybě nějak pomohlo, ale o tom že si já sama uvědomím v plném rozsahu že beru život a že to dělám kvůli jídlu. A přebírám za to plnou zodpovědnost. Ne jako člověk co si to jde koupit zabité (udělají to za něho jiní) a pak říká to já bych nikdy nemohl....
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od EBE »

V týchto veciach pred a po zabití zvierat človekom, by sme sa mohli učiť od domorodých obyvateľov amerického aj austrálskeho kontinentu, kde je to veľmi samosebou zviazané a pochopenie, že príroda okolo nás jestvuje ako živý organizmus a všetko so všetkým je zviazané a prepojené. Táto schopnosť nám európanom "moderným" ľuďom akosi unikla, vytratila sa, alebo sme ju potlačili ako niečo mystické a zbytočné. ;)
Preukázane sa teraz vedci a výskumníci dohadujú, ako je možné, že si zvieratá uvedomujú nás ľudí - srnka uteká pred nebezpečenstvom vlkom do dedín, zranené zviera príde k ľuďom kde hĺadá pomoc a rovnako si zvieratá uvedomujú aj vzťahy medzi sebou - nechajú žiť, ak vedia, že by to prinieslo prospech celej komunite, zviera tuší, že by druhé zviera v lokalite vyhynulo a tak hľadá potravu inde, dovolí mu sa rozmnožiť do prijateľného počtu a nezdecimuje ho ako to často ľudia urobia do nuly.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Ivana »

EBE píše: Preukázane sa teraz vedci a výskumníci dohadujú, ako je možné, že si zvieratá uvedomujú nás ľudí - srnka uteká pred nebezpečenstvom vlkom do dedín, zranené zviera príde k ľuďom kde hĺadá pomoc a rovnako si zvieratá uvedomujú aj vzťahy medzi sebou - nechajú žiť, ak vedia, že by to prinieslo prospech celej komunite, zviera tuší, že by druhé zviera v lokalite vyhynulo a tak hľadá potravu inde, dovolí mu sa rozmnožiť do prijateľného počtu a nezdecimuje ho ako to často ľudia urobia do nuly.
Tohle mě zajímá. Mohla bys mi sem prosím napsat nějaké zdroje, kde tohle bylo vědci dokázáno?
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od EBE »

Ivana: danou problematikou sa zaoberá Etológia zvierat, problematika je obšírna, tiež som ju chvíľu študoval, niekedy je až desivé, ale aj zábavné, čo všetko si zviera uvedomuje vzhľadom k človeku, niekomu trucuje pes :) , iného prekvapí niečo na balkóne, ako mńa toho leta sokol myšiar, po zoznámení a úplatku pod dverami balkóna v podobe myších úlovkov som rezignoval a dovolil im vychovať na balkóne mladé, doteraz ma chodia občas pozrieť, mám všetko dobre zdokumentované na fotkách, vracia sa hlavne to ktoré som dokrmoval, bolo najslabšie. Vzťah zviera človek je ale asi do inej diskusie a na nové vlákno, ale je podstatné ako sa zachová v núdzi človek k zvieraťu a opačne.
Veľa napovie aj zaujímavé čítanie: http://archivator.sk/zvierata/489-myslenie-zvierat-vlk
Naposledy upravil(a) EBE dne 08.10.2012 16:46, celkem upraveno 1 x.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od JimmyJazz »

EBE: zas' zvirata neprechval. Simpanzi jsou pekelni parchanti. Castokrat horsi, jak lide. Podobne jsem na tom treba delfinoviti.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od EBE »

Jimmy :yes
ryba ale pri zabití pre nás nebude mať iné postranné úmysli, a skončí šťastne na pekáči ;)
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od SharKhan »

JimmyJazz píše:EBE: zas' zvirata neprechval. Simpanzi jsou pekelni parchanti. Castokrat horsi, jak lide. Podobne jsem na tom treba delfinoviti.
Tu je jeden parchant s AK 47:

http://www.youtube.com/watch?v=GhxqIITtTtU

:twisted:
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Ivana »

SharKhan píše:Tu je jeden parchant s AK 47:
:twisted:
Dovoluji si tvrdit, že za to nemůže ten šimpanz.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Nasgol »

SharKhan píše:
JimmyJazz píše:EBE: zas' zvirata neprechval. Simpanzi jsou pekelni parchanti. Castokrat horsi, jak lide. Podobne jsem na tom treba delfinoviti.
Tu je jeden parchant s AK 47:

http://www.youtube.com/watch?v=GhxqIITtTtU

:twisted:

Bože, to sů k*k*ti :)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Hdm »

šak jim to taky pěkně ukázal, kdo to tam šéfuje :clap
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Steril »

To video je virál (reklama) na film "Zrození Planety opic" z roku 2011. Teď zpátky k rybám, co vy na to?
Já rybu nikdy nezabíjel, psychicky v tom problém nevidím, technicky by ale obzvlášť ta příprava mohla být oříšek - asi nestačí nějak rozříznout po délce a vyšťourat vnitřnosti, co? :shake
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Ivana »

To bys jí trápil. Praštit hlavou o něco nebo praštit do hlavy. Teprve pak rozříznout a vykuchat vnitřnosti. A to může být skoro všechno, záleží na druhu a velikosti. Pak můžeš stáhnout kůži a odkostit. Pokud kůži nestahuješ pak doporučuju mechanicky nebo s pomocí soli oškrabat sliz z kůže. Dovnitř můžeš nacpat kopřivy, doporučuje se to.
EBE píše:zranené zviera príde k ľuďom kde hĺadá pomoc a rovnako si zvieratá uvedomujú aj vzťahy medzi sebou - nechajú žiť, ak vedia, že by to prinieslo prospech celej komunite, zviera tuší, že by druhé zviera v lokalite vyhynulo a tak hľadá potravu inde, dovolí mu sa rozmnožiť do prijateľného počtu a nezdecimuje ho ako to často ľudia urobia do nuly.
Promiň, ale to co popisuješ není etologie. Etologie jako věda rozhodně neoperuje výrazy jako zvíře dovolí, zvíře nechá žít, zvíře tuší, zvíře ví. Připisování lidských vlastností a motivů se říká antropomorfismus, zvířata zcela postrádají lidské motivace.
Naposledy upravil(a) Ivana dne 09.10.2012 13:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Steril »

Díky za shrnutí. Samozřejmě jsem počítal s tím že rybu před započetím kuchání zabiju ;)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Ivana »

Steril: Promiň, moje blbost. A koukám žes mě zbavil další iluze - myslela jsem si že to video je autentické.
Naposledy upravil(a) Ivana dne 09.10.2012 13:41, celkem upraveno 1 x.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od JimmyJazz »

Co jsem tak pozoroval prodejce ryb o vanocich tak to delaji tak, ze do podberaku chyti kapra, pak za pomoci takove dratene rukavice pridrzi na prkenku a baci ji palickou po hlave nacez ji vykrvi (o anatomii ryb nevim mnoho, ale evidentne me ryba nekde za zabrami docela dulezite tepny). Nekteri preskoci omraceni a rovnou rybu podriznou. Pak otevrit dutinu brisni a vykuchat.
Ja osobne bych to tedy zkusil takto. Pokud by to byla mensi ryba(pstruh apod.), nebal bych se to resit dekapitaci za pomoci napr. sekacku ci sekery.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Ivana »

Pstruhovi můžeš v pohodě hlavu nechat, dokonce je na ní nejlepší maso - říká se mu líčka. Odkrvovat taky není nutné, pokud krev hned zpracuješ, dá se taky jíst, například dát do polívky. Odkrvuje se jen z toho důvodu že se krev rychle kazí.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od JimmyJazz »

Jako rybu zaziva (byt omracenou) vykuchat? To mi zrovna moc koser (je to vubec koser v pravem slova smyslu?) neprijde.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od EBE »

Etológia skúma z porovnávacieho hľadiska správanie zvierat a človeka. ethos - správanie
http://www.infovek.sk/predmety/biologia ... /index.php posledná časť tabuľky: individualizmus
Ivana: nepriamo sa to prelína, naše poznatky nesiahajú v tejto oblasti až tak ďaleko a ani pre nás ešte nie je náš vlastný mozok otvorená kniha, aby sme to úplne vylúčili, ale viem kam mieriš, vlastnosti ľudí prisudzovať zvieratám z vedeckého hľadiska, neviem či z etického alebo dogmatického, je asi stále vedecky odmietané, ako niekedy tvrdenie že zem je plochá a nie guľatá, že zviera nič necíti a nemôže cítiť smútok a žial, smútiace slony sú fakt a pod. ;) Každý sa asi stretol s tým, že každé zviera je individualista a dokáže nás milo, nemilo prekvapiť.
Ale k téme: http://dobre-jedlo.sk/jedla-z-ryb/kapri ... mi-skryty/
http://www.youtube.com/watch?v=XPm4qln9n5s Pitvanie pstruha ( video nie je vhodné pre slabšie povahy ) ale keď chcete jesť musíte to uniesť :nod
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od vlk972 »

Zabití ryby......... pomocí hadru, nebo v rukavici (ryba prostě v ruce klouže a třeba úhoře holou rukou vůbec nejde udržet) jí přidržet na břiše na podložce a pak něčím omráčit. Já používám větší a těžší nůž, ryba musí jakoby ztuhnout po prudké křeči. Potom hned větším nožem bodnete přes žábry, směrem do hlavy, mělo by být slyšet křupnutí. Takhle rybu rychle a snad humálně zabijete.
Ke kuchání je lepší menší a ostrý nůž s tupou, nebo kulatou špičkou, má se začínat od řitního otvoru, směrem k hlavě a ostřím nože ven z ryby, aby nedošlo k proříznutí střev. Břišní dutinu otevřete někam mezi prsní ploutve. Pak prostě rukou vyhrábněte vnitřnosti, vymyjte a můžete stahovat, porcovat upravovat k jídlu.
Ještě jedno upozornění, při kuchání úhoře dávejte pozor, aby vám do oka nestříkla krev, zakrvácenou kůži na rukou anjinde hned umyjte, bývají napadeni parazitem, který údajně může ohrozit zdraví a život člověka. Proto se má nechat vykapat krev.
Uživatelský avatar
Abyssal
Příspěvky: 12
Registrován: 28.10.2012 12:46
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Chrudim

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Abyssal »

Mohl by sem někdo napsat jak přesně chytit rybu a upravit tepelná úprava už mě je jasná ale to chytnutí a následné vykošťování a vše okolo toho.
Odpovědět