Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Zabili jste a připravili si někdy rybu?

Ano - nemám s tím problém
166
76%
Ano, ale vadí mi to
19
9%
Ne
13
6%
Chystám se na to
19
9%
Nezvládnu to
2
1%
 
Celkem hlasů: 219
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od miculas »

Uživatelský avatar
Abyssal
Příspěvky: 12
Registrován: 28.10.2012 12:46
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Chrudim

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Abyssal »

dík
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od kiwiisek »

Musím na sebe prásknout , jakej jsem blbec :lol:
Přes 20 let chytám a kuchám ryby , filetuju , ale :
vždycky mě štval ten bordel v kuchyni...kvůli tomu jsem pak , abych to nějak omezil , nosil dom jen lysáče (kapra)..
ale pak jsem stejně musel ze schránek vybírat letáky pod kapra , abych si nesvinil linku...
No a asi před dvěma lety jsem zase nesl dom kapra a nevím, na co jsem myslel , začal jsem z něj odřezávat filetový bok a když jsem ho měl skoro hotovej , všiml jsme si , že mám na lince "nějak" čisto.. ;)
No zapomněl jsem ho předtím vykuchat.. ;)
Od té doby to dělám stejně , vezmu z něj maso a břicho otvírám jen když chci dělat polívku...
Připadal jsme si jak jouda , že jsme na to nepřišel dřív :lol:

Na králíky mě zaučil děda...nejdřív jsme ho jen držel při stahování ( stál jsem na studni )...
A pak jsem se ho učil zabít a stahovat...
Samozřejmě jsem mu hned napoprvé dal moc velkou ránu , takže děda hlavu z kůže vyřezal :)
Ale pak už to jelo jak na drátkách...
Slepice spařuju , nejvíc jsme jich dal 30 naráz , byly to vyřazený nosnice....to byl očistec , protože pera měly zaštípaný a byl to děs je tahat nehtama..
A největší kus , co jsem zabil a rozboural ,byl beran...
Stahoval a porcoval jsem ještě srnu , ale tu zabilo na hlavu auto a nechal mi ji myslivec , kterýmu jsme ji podle zákona dovezl..on ji jen prohlédl...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od proforma »

Kralika klidne, ale rybu ne. Desne klouze, a to i v uterce, vetsinou to konci nejakym mym drobnym zranenim :-) Takze z bezpecnostnich duvodu v posledni dobe kupuju hotovy filety a jeste si k tomu usetrim nasledny hodinovy uklid kuchyne :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od štaflík »

K tomu návodu - důležité je, že když se ryba páře, tak mezi zadními ploutvemi být přesně ve středu. Jakmile jste mimo osu, jde to tam přes kůstky jimiž jsou přichyceny ploutve hrozně blbě.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od kiwiisek »

to proforma :
No právě s tím jsem mimo jiné bojoval , když jsem nejdřív otevřel břicho kapra a vybral vnitřek..
Ale když břicho neotvírám , tak kapr neklouže a navíc krásně drží tvar i na druhej filet..
Dřív se v tu chvíli změnil na klouzající, beztvarou hmotu a trvalo mi dýl , než jsem ten filet odřízl..
A ani esteticky to nebylo kdoví co...

BTW: nádhernej Ragdoll :yes
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od K4cer »

Co se dá na rybě neumět?

Majznu přes budku, uříznu hlavu, otevřu, vypitvám (bacha na žlučník), oškráby šupiny nebo stáhnu z kůže (kapra, zvyk z vánoc, táta nesnášel kůži, dokonce ani na kuřeti ne), naporcuju
Z hlavy vyndám voči a žábry, hlava je dobrá do polífky (žábry sou hořký a zkazí celou polívku; do polívky taky jikry, kusek jater a maso z hlavy, líčka sou chutný)

Rybu chytám do hrubý utěrky, jasně že klouže ale snesitelně, a průběžně oplachuju tekoucí vodou, to taky pomůže
Vánoční zabíjení dělám v koupelně, velký prkno přes vanu - jednodušší úklid
K tomu stahování, jen si naříznu přední spodní růžek (břicho - hlava) a pak ji pomalu stahuju po uhlopříčce k vocasu a hřbětu, jen občas si pomůžu nožem
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od proforma »

@Kacer: ja to v podstate umim, jen se pri tom obvykle zranim :-) Rybu majznu, preriznu pater tesne za hlavou a pak uz nadchazi faze "darcovstvi krve" :-) Zkousela jsem pitvat i s dratenou rukavici, ale to jde jeste hur :-)

@Kiwiisek: to neni ragdol, ale siamak, puvodni varianta (dneska se tomu rika kocka thajska. Ale muj kocour je starsi nez stanoveni tehle nove rasy, pro me je to siamak, ma to i v prukazu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od kiwiisek »

Na rybě nic složitýho není ;)
1) vypíchnu oči , aby neviděla , že jde na smrt..
2) vytrhnu jazyk , aby nekřičela ( doporučuju hlavně začátečníkům , kvůli sousedům , mohli by na vás poslat Kubišovou)
3) posadím rybu na břicho a vší silou praštím paličkou rybu seshora do krku..(palec druhé ruky držte kolmo k podložce, ne vodorovně , rychle zjistíte , že to tou paličkou bolí stejně do prstu , jako kapra do krku...začátečníci mají tendenci při ráně přivírat oči ;) )
4) kdo má prkýnko dřevěný , může si skrz žábry při proříznutí a odkrvení kapra nožem rybu přidržet , aby se mu při stahování dresu nesmýkal..
5) seřadíme prsty do řady , přizvedneme si šupiny u ocasu a jedním tahem , až ke krku sundáme rybě dres , jen drobný šupiny na břiše ošmrdláme nožem..( tato operace je většinou zlomová v tom , proč pak mnozí napříště odmítají kapra zavraždit...kapr má na boku pás "receptorů" , kterým ve vodě vnímá okolí...takže když se Vám stane , že Vám při svlíkání šupin kapr najednou několikrát , rychle za sebou, ocasem zabouchá zespodu do předloktí , neznamená , to , že ho to lechtá , nebo že je stále živý , ale je to jen reflex...přece jste provedli bod č.3 a 4 ;) )
Zde ještě malá technická : spousta lidí si nechá kapra zabít při koupi a pak do vrazí doma do lednice , že ho naporcuje , až bude mít čas , nebo ho hodí jen do dřezu a nechá ho tam třeba tři hodiny , než na něj přijde řada.. CHYBA !!! Triko kaprovi musíte sundat bezprostředně po zabití...jinak šupiny v lůžku zatuhnou a dost se tím natrápíte silově , i časově...
;)
Uživatelský avatar
chosen one
Příspěvky: 33
Registrován: 21.02.2015 0:12
Pohlaví: muž
Bydliště: východní Polabí

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od chosen one »

kiwiisek píše:Na rybě nic složitýho není ;)
1) vypíchnu oči , aby neviděla , že jde na smrt..
2) vytrhnu jazyk , aby nekřičela ( doporučuju hlavně začátečníkům , kvůli sousedům , mohli by na vás poslat Kubišovou)
3) posadím rybu na břicho a vší silou praštím paličkou rybu seshora do krku..(palec druhé ruky držte kolmo k podložce, ne vodorovně , rychle zjistíte , že to tou paličkou bolí stejně do prstu , jako kapra do krku...začátečníci mají tendenci při ráně přivírat oči ;) )
4) kdo má prkýnko dřevěný , může si skrz žábry při proříznutí a odkrvení kapra nožem rybu přidržet , aby se mu při stahování dresu nesmýkal..
5) seřadíme prsty do řady , přizvedneme si šupiny u ocasu a jedním tahem , až ke krku sundáme rybě dres , jen drobný šupiny na břiše ošmrdláme nožem..( tato operace je většinou zlomová v tom , proč pak mnozí napříště odmítají kapra zavraždit...kapr má na boku pás "receptorů" , kterým ve vodě vnímá okolí...takže když se Vám stane , že Vám při svlíkání šupin kapr najednou několikrát , rychle za sebou, ocasem zabouchá zespodu do předloktí , neznamená , to , že ho to lechtá , nebo že je stále živý , ale je to jen reflex...přece jste provedli bod č.3 a 4 ;) )
Zde ještě malá technická : spousta lidí si nechá kapra zabít při koupi a pak do vrazí doma do lednice , že ho naporcuje , až bude mít čas , nebo ho hodí jen do dřezu a nechá ho tam třeba tři hodiny , než na něj přijde řada.. CHYBA !!! Triko kaprovi musíte sundat bezprostředně po zabití...jinak šupiny v lůžku zatuhnou a dost se tím natrápíte silově , i časově...
;)
1) Tak jestli před tím, než rybu klepneš a vykrvíš vypícháváš oči, tak jsi DOBYTEK !!!
2) Ryba... jazyk... hmmm, viditelně tak maximálně trháš mouchám nožičky...
3) rybu posazenou na břicho bouchat zeshora do krku? - tak to bych chtěl předvést... nejlépe na tobě
dál už to nemá smysl komentovat...

edit: Doufám, že to byl vtip a já jsem ho jenom nepochopil...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Bill Masen »

chosen one píše: 1) Tak jestli před tím, než rybu klepneš a vykrvíš vypícháváš oči, tak jsi DOBYTEK !!!
2) Ryba... jazykak... hmmm
To žádnej vtip není, tak se to běžně dělá. Zvlášť ten jazyk je důležitej. Já na něj jednou zapomněl a za chvilku u nás byla Kubiška i se Srstkou. Dostal jsem ty ty ty, musel jsem si za trest vzít dvě koťátka. Byly ale úplně stejný, tak abych je rozeznal, tak jsem jedno pojmenoval Mourek a druhý utopil v rybníce. :chuckle
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od kiwiisek »

to chosen one :
Samozřejmě , že to byla nadsázka , ale přístě tedy dopředu uvedu : TOHLE JE NADSÁZKA :nod

to bill Masen :
:chuckle
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od malajizva »

sem se málem počůral už u křičící ryby... :lol:
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
chosen one
Příspěvky: 33
Registrován: 21.02.2015 0:12
Pohlaví: muž
Bydliště: východní Polabí

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od chosen one »

Dobrá dobrá, beru zpět. :tmi Vrátil jsem se vylitej z hospody a nadsázka byla asi nad moje rozlišovací schopnosti... :wasntme
Mimochodem, když už jsme u toho vypichování očí, je to první věc, kterou po podříznutí dělám, krásně se potom ryba drží a při dalším postupu neklouže...
Ale obráceně opravdu ne e... :shake
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Mirino »

Když už se tady celkem důkladně probírá mechanismus kuchyňské úpravy, tak bych si dovolil doplnit jednu věc. Pokud použijete hlavu z kapra na polévku, tak nezapomeňte kromě žaber odstranit i takovou tu kostěnou destičku u požerákových zubů-tzv hořkou kost. Jde to odloupnout nožem, asi jako nehet. Ponechání žaber, nebo této kůstky zapříčiní hořkou polévku.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od kiwiisek »

V pohodě :nod :hand
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od danny1691 »

Pokud se počítá kapr na vánoce tak nemám problém. Dostane ránu, kudlu do "krku", nechám vytéc krev a pak jedu. Loni jsem si to zkusil s Morou Companion HeavyDuty MG.
Prvně to bylo poněkud rozpačité, ale pak už to jelo jako po másle. Když jsem dělal podkovy, tak Mora kousala kosti jako nic. Fantasticky seděla v ruce a vůbec nebylo poznat že mám ruce od slizu, krve a vody.
Každopádně to není zrovna nůž šéfkuchaře, ale tahám ji sebou do lesa a jeden neví na co ji budu potřebovat...

Jinak už jsem porcoval kůzle a jako soplák jsem asistoval u zabíjení králíků. Takže tam bych asi taky neviděl problém.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od opavak »

Dokážu zabít, i připravit rybu :lol: :lol: :lol:
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od Serža »

ryba v poho...nejvíc jsem zpracovával srnu
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Anketa - dokážete zabít a připravit rybu?

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Tak jsem léta nevěděl, že se musí vyříznout žábry a vždy byla polévka hořká. Mnoo skončila na WC.
Před pár lety jsem se dozvěděl to o vyříznutí žaber. S radostí jsem o vánocích začal s rybí polévkou,
bohužel byla stále, sice méně, ale trochu hořká. Putovala jako obvykle na WC.
TAKŽE DÍKY " MIRINO" za informaci o hořké kosti.
Miki
Odpovědět