Maso v přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Asi jsem se nesrozumitelně vyjádřil......... příležitostný lov jsem dával do souvislosti hlavně s tím delším přesunem, lov do pastí při přesunu je opravdu nepraktický.
Ne všechny pasti ihned zabíjejí, takové nemusíš kontrolovat denně a tím se snižuje riziko, o kterém píšeš. Samozřejmě ho nelze úplně vyloučit. Ale předpokládám, že případný lovec se nebude pohybovat sám a hlavně musí postupovat s jistou obezřetností. Nakonec to neplatí jen v PA dobách, ale i dnešní pytláci by nás mohli poučit.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: maso v přírodě

Příspěvek od sroub »

dracekvo píše:....A to si nejsem jistej, jeslti stačí tak vyčichnout, aby se do ní něco chytilo....
Nemusí vyčichávat, stačí jí trochu navonět kouřem. A ani neni třeba rozdělávat po větru táborák, mírně žhnoucí troudnatec taky čmudí a naparfémuje danou past dostatečně.
Spíš řešim problém jak v PA s provázkem, prakticky 99% pastí je potřeba svázat, napnout, natáhnout nebo tak něco, a s kořínkama nebo houžví to úplně tak snadno nejde. A tahat s sebou po kapsách klubko dratve, to asi taky každej nedělá....
Ale to už je trochu OT
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Josef »

Já samozřejmě chápu, že Abyssal jako "liškolog" nerad slyší, že by se měly tyhle hezké a šikovné šelmičky lovit, nedej bože i konzumovat. I já mám taky určité druhy zvířat, se kterými sympatizuji a představa mít je na tallíři, pro mne není obvzvlášť lákavá, ač by si mnohý jiný gurmán servítky nedělal. Ale berme to s nadhledem, prostě že se bavíme o zcela krajní nouzové situaci. I to, že dokud bude možnost použít jiné dostupnější zdroje obživy (např. slepice za rezivým plotem aj.), že se tomuto druhu lovu logicky vyhneme. A při pouhém teoretizováním a probíráním možností zde v diskuzi, žádnému zvířeti o život nejde.
Uživatelský avatar
Abyssal
Příspěvky: 12
Registrován: 28.10.2012 12:46
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Chrudim

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Abyssal »

zajímavé slovo " liškolog"
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: maso v přírodě

Příspěvek od miculas »

Abyste si udělali představu o možnostech lovu při delším přesunu (žádná čekaná, pasti, kochání se přírodou apod.), udělejte si jednoduchý pokus. Sbalte bágl a vyražte na víkend do lesů. Naplánujte si dvou až třídenní delší přesun mimo turistické trasy, po cestě počítejte zvířata, která potkáte a představte si, zda a jakým způsobem by jste byli schopni je na vzdálenost, v jaké od vás jsou, ulovit. Uvidíte, že to s tím obstaráním potravy tímto způsobem není žádná prdel.
Naposledy upravil(a) miculas dne 01.11.2012 20:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: maso v přírodě

Příspěvek od bivoj »

Jsem celkem zvyklý se takto pohybovat v přírodě a těch zvířat a ptáků, co člověk za cestu potká, je celkem přehršel, pokud se umíte v lese chovat (jako že 98% populace neumí). S dlouhou malorajdou bych se v lese nebál hladu (snad krom tuhé zimy).
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Já bych Muculasův pokus lehce upravil. Ono uvidět zvíře, či ptáka a myslet si, že bych ho dostal není zas takový problém, pokud je člověk potichu.
Pokusil bych se to zvíře "ulovit" legálně - předesílám, že zvíře přežije bez jakýchkoli následků. Vezměte s sebou místo pušky foťák a po spatření zvířete se k němu snažte přiblížit tak, aby jste dokázali pořídit co nejdetajnější fotku bez použití teleobjektivu, či zoomu. Doma sedněte k PC a uvidíte, kolik opravdu dobrých fotek z toho bude. Myslím, že nic moc.
Vím, že vystřelit z pušky se dá na delší vzdálenost, než fotit, ale zase účelem lovu by byla jistá kořist a ne pronásledovat po zbytek dne postřelenou kořist. Možná by už byla minice vzácná a k lovu by se muselo použít třeba luku a opět je cílem rychle smrtící zásah. Uvidíte, že to není nic jednoduchého a takový příležitostný lov znamená víc hladu, než pocitu sytosti.
Během víkendu se vydám tohle vyzkoušet a pokud bude zájem, napíšu jak jsem dopadl.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Takže je tady zpráva z mého pokusu. Od 6 hodin jsem se potuloval lesem. Zvěř jsem sice viděl v celkem slušném počtu - 2 stádečka srnek 4 a 6 ks, 2 divočáky a jezevce. Přiblížit jsem se dokázal k oběma srnčím stádečkům na vzdálenost cca 40 m. Vystřelit z pušky by se asi dalo, ale fotka se nevyvedla.
Když to shrnu tak bych maso skoro určitě získal za použití pušky, i "ládovačky", nebo kuše. U malorážky by už asi úspěch nebyl tak jistý. Ten kdo umí střílet z luku, což není můj případ, by asi s prázdnou taky domů nešel.
Ale rozhodně nic jednoduchého by to nebylo.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: maso v přírodě

Příspěvek od PaF »

Clovece, jsi dobry. V jake oblasti a v jake honitbe jsi byl, ze jsi byl uspesny s jezevcem? Ja se snazil jezevce nacapat nekolik dni - mel jsem potvrzeny vyskyt, ale houby, houby.... A jak jsi meril vzdalenost? Na 40m k srnam v neprehlednem terenu jde, ale vim ze zkusenosti, ze odhad "by voko" byva dost zkresleny...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: maso v přírodě

Příspěvek od big bang »

Dnes som sa bol prejsť a do cesty mi vbehlo: 3 bažanty a 1 zajac a 1 srnka 50-100m a 2 na 200-300m a 10-15 na 400-600 :yes
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od felix5 »

vlk972 píše:Ten kdo umí střílet z luku...
ten kdo umí střílet z luku na 40m a trefit je docela mástr . já už trénuju rok a můžu říct že zajíce bych trefil nejvejš na 15m . srnu tak na 25 aby z toho vzešla nějaká rozumná úspěšnost .

jinak k těm vzduchovkám a štětinkám. za štětinky bych si nejradši zlámal hnáty . jako malej sem s nima střílel a oddělal s nima vývrt na dvou vzduchovkách. navíc sou oproti diabolkám citelně méně přesné . jde o to že pokud nejsou štětinky štětinek dokonale stejné - jako že rozhodně nejsou. stačí aby byla jedna trochu víc nebo jinak ohnutá a už to letí jinam. rukama to rozhodně nebylo.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

PaF: potloukal jsem se na okraji křivoklátských lesů. Odhady vzdáleností jsou vždy celkem nepřesné. Takže když jsem si myslel, že to je 30 m, raději jsem napsal 40.
K jezevci, tady u nás jich je hodně, kousek za vsí je něco jako jezevčí městečko, opravdu hodně veliká nora a tam se dá vidět i přes den. Přiznávám, že tam jsem se šel podívat úmyslně. Ale vzhledem k tomu, že to byl vlastně lov, je to asi v pořádku?
Ke střelbě lukem, sám to neumím, jsem na luk prostě levej. Ale mám kamaráda, co s lukem umí. Ty vzdálenosti, o kterejch tu píšu jsou pro něj na jistý zásah, když vycházím z rozměrů jeho terčů a zvěře, kterou jsem viděl. Na jakou vzdálenost by zasáhl zajíce ale fakt netuším. A určitě hodně taky záleží na luku a šípech.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od felix5 »

jasný . šlo mi spíš o to že ono i těch 30m je hrozně moc i když se to nezdá. pro představu - jeden list má 40m a ty tečky kolem sou lidi : http://mw2.google.com/mw-panoramio/phot ... 584430.jpg
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

No vzdálenosti, který píšu jsou fakt jen odhad. I když si myslím, že sev tom celkem dobře trefuju.
A ano, 40 m je dost daleko, jen to potvrzuje, že lov není nic automatického a jednoduchého. Čím blíž se dostaneš, tím větší šance zasáhnout. Důvod pokusu byl právě ověřit si, jestli dokážeme zvěř uvidět a přiblížit se k ní tak, aby se dala ulovit - vyfotit bez zoomu a teleobjektivů, což je mnohem těžší, než vystřelit a zasáhnout z pušky.
Mimochodem, přítomní myslivci jistě potvrdí, že většina úlovků je střelena právě na vzdálenost do 50 m, ať jde o hon, nebo čekání na kazatelně.
Nevím, kolik lidí ten samý pokus udělalo, ale já chodím do lesa hodně a většinou neuvidíš žádnou zvěř, i když třeba černá je šíleně přemnožená.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Grunt »

Nobody píše:Nevíš Josefe, jaký způsob přípravy zvolit, pokud otevřený ohen by byl příliš riskantní?
Co třeba na ohni uzavřeném?
Rookie81 píše:já bych zvolil oheň v zemi ve vyhrabané jámě
Konkrétně Dakota pit fire.
Naplánujte si dvou až třídenní delší přesun mimo turistické trasy, po cestě počítejte zvířata, která potkáte a představte si, zda a jakým způsobem by jste byli schopni je na vzdálenost, v jaké od vás jsou, ulovit. Uvidíte, že to s tím obstaráním potravy tímto způsobem není žádná prdel.
Má zkušenost je malinko jiná. Dost možná to může být tím, že oblast ve které žiju je zvěří docela přemnožená a přitom naprosto krotká. Též jsem si myslel, u televize ovlivněn všelijakými Májovkami a Americkými nesmysly, kde se zvěř zásadně stopuje, že o zvěř není v lese a na polích téměř možné zavadit. Jenže jsem brzy po vyražení do lesa přišel na to, že to není vůbec pravda. Zmíněné ptactvo mi přijde jako dobrá varianta. V oblasti kde žiju je např přehršel všelijakých bažantů a koroptví (osobně bych řekl, se to hopská po polích jako slepice na dvorku). Tuhle jsem tak před týdnem byl na toulkách, šel jsem večer kolem nějakého palachu a málem jsem si leknutím pustil do textilu. Pár metrů ode mně vystartovala nějaká koroptev a asi z šoku vystartovala přímo proti mě a zavadila o mě. Těžko říct kdo z nás dvou byl vylekaný víc. O kilometr dál jsem šel po silnici kolem malého remízku a tak deset metrů ode mně zpoza stromů vystartovalo přes silnici tak pět macatých šesteráků. Že se k nim přibližuji přitom naprosto ignorovali a vyskakovali zpoza lesíka jeden za druhým (až když vyběhli na kopeček se zastavili, otočili a začali mě zpovzdálí sledovat). A že někdo nezůstal o hladu, o tom svědčí nález který jsem na téže místě sesbíral tak za 10 minut:
A to jsem sbíral jen to co leželo přímo na vozovce
A to jsem sbíral jen to co leželo přímo na vozovce
Dokonce si pamatuju, že jednou v zimě u výrubu si to cválel po silnici statný jelen. Hlavu vzhůru, oči kterýma nás sledoval v koutku (proč neotočil hlavu nechápu, asi to paroží co nesl bylo docela těžké) a přitom si to pár metrů od nás po cestě pěkně pomalu vyklusával a zároveň naprosto ignoroval, že tam rubeme dřevo. Na křižovatce se zastavil, otočil, chvilku nás pozoroval co to děláme a když vyhodnotil, že asi nic důležitého, otočil se na patě a jedna noha za druhou jako vídeňský Lipicán. Srnky, to je kapitola sama pro sebe. Dokonce se mi podařilo i to výše zmiňované. Šel jsem lesem kolem vysoké trávy a z ní vykukovali malinké růžky. Srneček se snažil hrát mrtvého brouka a tak jsem pár metrů od něj zastavil, chvilku ho pozoroval a čekal kdy se proti mě rozběhne. Když se nic nedělo, tak jsem aspoň z kapsy vytáhl mobil, vyfotil ho, mobil schoval a šel dál:
Skoro jsem mohl natáhnout ruku a dotknout se ho
Skoro jsem mohl natáhnout ruku a dotknout se ho
Jen divoké prasata se mi asi opravdu vyhýbají. Zatím jsem při svých toulkách neměl tu čest ani s jedním. A abych pravdu řekl, tak jsem i rád a ani o to nijak nestojím.
vlk972 píše:Pokusil bych se to zvíře "ulovit" legálně - předesílám, že zvíře přežije bez jakýchkoli následků. Vezměte s sebou místo pušky foťák a po spatření zvířete se k němu snažte přiblížit tak, aby jste dokázali pořídit co nejdetajnější fotku bez použití teleobjektivu, či zoomu
To je fakt. Jedna věc je zvíře spatřit, druhá ho nějak udolat. Mají velice dobře vyvinutý čuch a jsou pěkně hbité když už někoho zmerčí. Malinko bych taky pokus upravil. Gopro Hero HD na hlavu a Paintballku do ruky. Klidně by se dal vyzkoušet i nějaký luk. Ostrý hrot nahradit takovou tou umělohmotnou dětskou přísavkou nebo něčím podobně neškodným a myslím si, že by to mohla být i docela prdel. Teda do doby než by se nějaké zasažené zvíře rozzuřilo a rozběhlo se přímo proti mě a nebo než by mě chytl nějaký lesák/myslivec a tu prdel mi zmaloval :-)
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Grunte, ono to s tím stopováním zvěře zas tak úplně mimo není. Ne všude a ne každý den zvěř potkáváš tak snadno, jak popisuješ a jak asi někteří z nás i zažili. Ale vzhledem k souvislostem - příležitostný lov při přesunu, je stopování mimo mísu. Jinak ale je možné, i když úspěšnost bude asi nízká.
Samozřejmě jedna věc je vidět, druhá ulovit - to už chce dávat pozor na směr větru, prudké pohyby, nutnost tichého pohybu. A snažit se dostat co nejblíž k cíli. Proto jsem pro pokus zvolil tu fotku, pořídit dobrou fotku bez zoomu nebo teleobjektivu je daleko náročnější na přiblížení, než střelba z čehokoli.
S tou paintbolkou, nebo lukem bych byl opatrný. Hlavně kvůli zmiňovaným myslivcům. I když na druhou stranu, při nutnosti lovu v PA, nebo pokud kohokoli okolnosti donutí pytlačit, je třeba hodně pozornosti věnovat i tomu, aby se z lovce nestala kořist jiného lovce. Takže kdo se rozhodne zkusit, tak opatrně. Jestli zásah paintbolkou, nebo šípem s přísavkou nějaké zvíře rozzuří, si netroufnu odhadnout, ale pokud to nebude bachna, co provází malý v pyžámkách, tak asi ne.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Grunt »

vlk972 píše:Grunte, ono to s tím stopováním zvěře zas tak úplně mimo není. Ne všude a ne každý den zvěř potkáváš tak snadno, jak popisuješ a jak asi někteří z nás i zažili.
Já jen popisuju svoji zkušenost. Tady nenarážím do zvěře, ale zvěř naráží do mě. Ale jsem si vědom, že to tak nemusí být všude.
vlk972 píše:S tou paintbolkou, nebo lukem bych byl opatrný. Hlavně kvůli zmiňovaným myslivcům.
Tak jak zvíře samotné, tak myslivec může být rád, že je to jen kulička a ne olovo. Zvíře z toho důvodu, že už by v opačném případě kopalo dávno kopýtkama k nebi a myslivec z toho důvodu, že nepytlačím. Zas jsem si vědom, že někomu nezainteresovanému to může připadat jako, že střílím do zvěře z nudy kuličkama :-) Co by libovolný myslivec udělal je mi jasné: To by asi také létali kuličky, ale jiné :-)
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Nevím kde bydlíš, tady se myslivci do lesa v noci bojí. Pytláci se neštítí střelby na myslivce.
Ale i tak pochybuju, že by měli pochopení pro tenhle experiment.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: maso v přírodě

Příspěvek od PaF »

Sipem s prisavkou asi nic netrefis... A s tim, ze Te budou mit s lukem v lese za pytlaka muzes pocitat nasichr.
Pokud dokazes strelit zvire z airsoftky, dokazes to i s malorazkou. A to staci.
Ale na ty myslivce bacha. Nekteri jsou vztekla paka a jsou schopni te smaznout a tvrdit, ze mysleli, ze je ohrozujes ostrou jako pytlak.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Se softkou bych to nezkoušel. Jinak s varováním před myslivci souhlas. Jednak pytláků je mnohem víc, než si myslí většina lidí a opravdu se neštítí střelby na myslivce, kteří se logicky cítí ohrožení a taky někteří dřív střílí, než přemýšlí.......
Odpovědět