Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od vlk972 »

Zdravím všechny rozpadlíky, jsem tady nový, ale dovolím si založit tohle vlákno.
Je mi jasné, že tu nikdo nebude zveřejňovat polohu místa, kam se uchýlí, aby přežil a ani to nechci. Spíš mi jde o vaše názory na to, jakým místům se vyhnout, kam nemířit za přežitím a proč. Můžou to být užitečné rady pro ostatní.
Díky.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Leto II. »

Pominu pozvolný nástup PA doby (sílící šikana státu, cenzura, zavírání, časté zkoušky výjimečných stavů - methanol, pochody extremistů apod.), protože v takovém případě už budu buď v zahraničí, nebo (vzhledem ke své nátuře, projevům a činnosti), když to prošvihnu, tak v base, případně na hřbitově.

V případě nástupu SHTF situace v řádu hodin či dnů (výpadek elektřiny, hurikán :-), rabování,...) bych se vyhnul "oblíbeným" destinacím pro "na poslední chvíli" získávání vybavení - prodejnám zbraní a střeliva (bude tam jednak dost narváno, jednak pokud např. nepojedou platební terminály a ztráta důvěry v papírové peníze bude silná a rychlá, tak tam bude nervozní a dobře vybavený personál). Z obdobných důvodů bych se vyhnul obchodům s vhodným vybavením ("bau" obchody (svítilny, sekery, oblečení, atd.), outdoor obchody a podobně) a supermarketům s jídlem. Být ušlapán davem, nic moc.

Na to platí citace z Grey State "Those, who panic, will die first". Ti, co zpanikaří, zemřou první.

Dále bych se vyhnul frekventovaným dopravním tepnám (přesun zbytků složek ozbrojené moci) a oblastem s předpokládanou koncentrací lidí (náměstí, nádraží, případně zřízené evakuační tábory). Pokud budou zbytky státní moci vyhlašovat zřízení evakuačního místa v bodě "A", zamířím rychle opačným směrem (koncentrace zpanikařených lidí a ozbrojených složek nic-moc).

To je asi vše. Prostě bych se vydal méně frekventovanými cestami v klidu domů (zase žádný azimut přes les v maskáčích a klobouku s větvemi - ještě potkám nějakého zdejšího rozpadlíka, co mě bude považovat za státního agenta najatého k jeho likvidaci, a zlikviduje mě "preventivně"). A dlouhodoběji pak podle situace, ale to už není otázka "kam ne", ale "kam ano" a to, jak správně píšeš, nepatří na ty internety.
matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od matoa »

ja by som určite nešiel do blízkostí elektrární... aspoň nie atómových... to mi stále vŕta v hlave, že čo bude s tými elektrárňami, keď nebudú ľudia, čo sa o to budú starať... a potom by som nechodil na miesta kde je veľa ľudí... asi by som sa vyhýbal okoliam čističiek vôd, chemických tovární a podobných blbostí, ale to len v prípade, že by som musel cestovať... inak by som nikam nechodil a zostal "doma" ... ale to všetko závisí od toho čo bude :)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od JimmyJazz »

Kamkoliv, kde se da predpokladat velke soustredeni lidi.

Co se tyce modernich JE, tak ty jsou konstruovany tak, aby se bezpecne vypnuly i v pripade selhani lidske obsluhy. Tudiz treba takovy JETEL by tudiz mel byt relativne v pohode.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od big bang »

V prípade pandémie predsa všetci nepomrú naraz za hodinu a ak to bude zlé tak vláda dá príkaz na odstavenie atómových elektrárni z dôvodu nedostatku personálu a za pár hodín už nebeží a za pár týždňov je vypnutá(vychladenie primárneho okruhu) ale mäso by to bolo v prípade WW3 a to útoku na EU EMP vlnou(2-3 atomovky na nízkej obežnej dráhe), v tom prípade(u nás a u vás v ČR) by sa asi nič nestalo ale po EU je toľko Fukušimských elektrárni(nútené chladenie reaktora el. čerpadlami) že by to určite nebola sranda :head
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Nobody »

Souhlas s Jimmym, místům, kde bude velká soustředěnost lidí. I kdyby se mě vláda snažila na takové místo dostat.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od bivoj »

No, k tomu se ovšem váže jeden z klasických problémů - co potom dělat v případě státem vyhlášené evakuace? Například v případě nějaké větší živelné katastrofy (viz např. nyní Sandy v USA). Tam se primárně vláda snaží dostat obyvatele do "bezpečných míst", ale se všemi neduhy co z toho vyplývají. Jak se správně zachovat v takové situaci? Asi hodně záleží na povaze oné katastrofy, ale sám za sebe skutečně nevím co bych dělal, kdyby v ulicích jezdilo houkající policejní auto a vyzývalo k opuštění obydlí a evakuaci na předem určené místo. Je totiž možné, že v případě "neevakuování se" může přijít skutečná pohroma které nebudu schopen čelit a pak budu (příp. i s rodinou) za hvězdu zpráv, kde mě záchranáři vyzvedávají z po střechu zatopeného baráku vrtulníkem apod. Je ovšem taky možné, že dobře připraven může člověk podobnou (ne tak fatální, jako povodeň co bere barák nebo rozsáhlý požár) katastrofu přestát bez úhony. Nebo se evakuovat stylem lone wolf?

Je třeba asi hodně dobře (a rychle) zvážit všechny okolnosti a dle nich se zachovat. Ale jednoduché to nebude...
Při požáru v oblasti Breezy Point ve čtvrti Queens zasahovalo více než 190 hasičů. V jednom hořícím domě zachránili 25 lidí, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci a zůstali ve svých domovech.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/sandy-queens-je- ... anicni_aha
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od JimmyJazz »

V pripade mestem/statem vyhlasene evakuaci bych to samozrejme provedl, nicmene ne na dane shromazdiste, ale k nekterym pribuznym. Otazka je, zda v pripade narizene evakuace oznacit po opusteni byt nejakou ceduli oznamujici, ze byt byl evakuovan...
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Nobody »

No já bych s evakuací váhal a dal bych na své uvážení. Povodní se bát vzhledem k poloze nemusím, na požár jsem připraven. Mám tu dostatek zásob, i prostředků k tomu je ubránit. Zemětřesení, nebo jiné přírodní katastrofy v rozsahu, v kterém by mě ohrozily, nejsou příliš pravděpodobné. Jinak řečeno, myslím, že se o sebe zvládnu postarat i ve vypjaté situaci.

Venku jsem snadný terč a moc toho nenadělám. Navíc si nedělám příliš velké iluze o správných rozhodnutích zodpovědných lidí a vím, jak kokotsky se někteří rozhodují. Při evakuaci bych tak sice byl na "bezpečném" místě, ale s největší pravděpodobností bych přišel o zbran, zásoby a velkou část svobody. Navíc se v delším horizontu obávám nemocí a toho, že vláda nebude mít vodu a jídlo pro tolik evakuovaných.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od alive »

urcite nepujdu do mesta...
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od escibe »

Tak tak co nejdál od města
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 261
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od sroub »

Města jak který, ale určitě se vyhnu Praze. Tam se dá předpokládat výrazně vyšší koncentrace zombie....
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od escibe »

Praha samozřejmě, třeba takový Hodonín ten bude asi v pohodě :D
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od vlk972 »

Státem (rozhodnutí městských úřadů a pod. považuji za státní) nařízená evakuace je asi dost ošemetná věc. Ony totiž záchranné složky také mohou provést násilnou evakuaci a pak člověk asi musí odejít jen s tím, co má zrovna na sobě. A lidi, k násilné evakuaci se úřady umí uchýlit i u nás, např. v roce 2002 jsem se na jedné sám podílel při povodních. Tenkrát to bylo správné rozhodnutí, stará paní odmítla opustit domeček a my dostali rozkaz jí prostě odvést násilím. Odvezli jsme na pramici jí a pejska, na víc nebyl čas a než jsme uveslovali cca 30 m na sucho, domeček už nebyl.
Takže já bych asi příkaz k evakuaci uposlechnul, ale za každou cenu bych se snažil evakuovat jinam, než by mně chtěly úřady nahnat. Samozřejmě závisí na povaze důvodu k evakuaci.
Bivoji, i já si do nedávna myslel, že můj domov povodeň ohrozit nemůže, nikde blízko žádný vodní tok. Nakonec k tomu stačil 10 minut trvající přívalový déšť a voda byla úplně všude. Sice napáchala jen nehorázný nepořádek, ale po 4 dnech to přišlo znovu a mnohem silnější. Voda z deště brala s sebou panely, rvala ploty i s podezdívkami a nesla je stovky metrů.
Omlouvám se, že se tak rozepisuju, tak trochu mimo téma, jen chci říct, že stát se může fakt všechno.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Dan.te »

Omlouvám se za následné OT.
Vlk972 to co popisuješ pro Bivoje není povodeň, ale záplava. Nejde mi o slovíčkaření, jen na to chci upozornit, protože některé pojišťovny toto rozlišují a pokud máš pojistku proti povodni a spláchne tě přívalový déšť(a né stoupající hladina nějakého toku) nemusíš dostat ani korunu.
Povodeň je zaplavení území vodou, která se vylila ze břehů vodních toků nebo vodních nádrží (přehrad a rybníků), nebo která tyto břehy a hráze protrhla.
Záplava je vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí a může být způsobena i z jiných zdrojů než vodních toků, např. dešťovými srážkami, táním sněhu, z vodovodních zařízení a nádrží apod.
Ale zpět k tématu. Souhlasím s tím, že v případě SHTF pryč od od větších seskupení lidí. Taky jsem jednu dobu uvažoval nad tím, zda blízkost vojenské posádky k místu případného PA útočiště je výhoda či nevýhoda. Samozřejmě záleží na scénáři průseru, ale výhody jsem spatřoval v tom, že to bude asi jedna z posledních fungujících struktur, případná ochrana, možná i zdroj pomoci a informací. Na druhou stranu pokud jim přestane fungovat zásobování, bude blízké okolí prvním místem kam půjdou "nakupovat" a pokud bude kolaps totální, tak se obávám, že zde se mohou objevovat první warlordi.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Nobody »

Tak násilnou evakuaci není myslím moc co řešit, jedna věc je naložit babičku, druhá ozbrojeného chlapa, který se rozhodne, že nikam nepůjde. Nikdo nebude nasazovat krk aby tě dostal do bezpečí, zkrátka tě nechají kde jsi, at si nějak poradíš. V případě opravdu velkého průseru by se myslím nikdo nezdržoval ani s tou babičkou.

Ve vojáky příliš nedoufám, myslím že spíš na pomoc obyvatelstvu budou myslet na zajištění bojeschopnosti vlastních posádek a obnovu infrastruktury. Přijde mi to jako nejrozumnější, co mohou udělat, ačkoliv to může znít hrozně. Nemají dost zdrojů, aby pomohli všem a základ je soustředit se na alespon nějakou obnovu. Tak v konečném důsledku zachrání lidí víc.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Leon Chamel »

Velice samozřejmě záleží na povaze situace, ale budou-li v mezidobí existovat nějaké sběrné/humanitární/uprchlické tábory, kryty nebo podobná zařízení, kam budou úřady pod příslibem přístřeší, jídla, lék. péče a hlavně bezpečí směřovat stáda bezradných lidí – tak právě tam kroky mé rodiny téměř jistě nepovedou. (Výjimkou by mohlo být třeba vlastními silami neřešitelné onemocnění.)
Blízkost vojenské posádky bych osobně vnímal spíš jako možný zdroj budoucích problémů...
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od Annele »

Myslím, že je rozdíl, zda probíhá evakuace v dnešní době, kdy je vše v pořádku, kvůli nějaké nepředvídatelné příčině (povodeň, průmyslová havárie...) a když už vypukla krize, je nedostatek energií, jídla, pitné vody nebo probíhají boje v ulicích.
V prvním případě nepovažuji státem nebo skupinou řízenou evakuaci na určité místo za nebezpečnou. Nejlepší je samozřejmě se sám včas odsunout ke známým.
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od k.vancura »

Rozhodně se vyhnout všemu, co byt jen vzdáleně připomíná sběrné / utečenecké tábory. Masa lidí bez vyhlídek, bez majetku, bez nějaké závratné péče. To je cesta do pekel a v přípdě průseru super ohnisko pandemie jakéhokoli druhu.

Všeobecně bych se držel dál větších osídlení, jako jsou krajská města a okresní města. Směr bych všeobecně viděl spíš venkov.

No a jak tady zaznělo ohledně vojenských posádek...já bych je viděl spíš jako pozitivum, pokud se tím chci propracovat jako pokud možno bezúhonný člověk. Je pravda, že z armády se asi budou rekrutovat první warlordi, ale je zde předpoklad, že tito warlordi budou mít zdroje všeho druhu, dostatečnou palebnou sílu a díky struktuře velení si zachovají i do určité míry civilizovanost. Určitě spíš, než nějaký samozvaný Calvera. Že by asi nastoupili vojenské soudy, represe a podobně to ani, ale aby velitel vjel do vesnice a srovnal ji kanonádou a kulometnou palbou se zemí spíš ne.

Takže všeobecně dál od velkých sídlišť a koncentrace lidí, hlavně dál od evakuačních center a táborů...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kam rozhodně nezamíříte v PA době?

Příspěvek od kregan »

k.vancura píše:Rozhodně se vyhnout všemu, co byt jen vzdáleně připomíná sběrné / utečenecké tábory. Masa lidí bez vyhlídek, bez majetku, bez nějaké závratné péče. To je cesta do pekel a v přípdě průseru super ohnisko pandemie jakéhokoli druhu.

...

Takže všeobecně dál od velkých sídlišť a koncentrace lidí, hlavně dál od evakuačních center a táborů...
To může platit na našem území. Nicméně v cizině mnoho jiných možností nebude. Milióny lidí může pokládat za štěstí, že země kam utekli takový tábory zřídila a podařilo se jim tam dostat.
Odpovědět