Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA době.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Maximus »

To chalys: To buď jedině rád - v zimě tam přespává asi jen jeden medvěd a ten je v zimě z principu neškodný. Jak se probudí, tak má dost velký akční radius a navíc jsou zdejší medvědi zatím povětšinou slušně vychovaní a nestahují se k hotelovým popelnicím a lidem se vyhýbají.

Nicméně teď jsem viděl fotky z tohoto roku, jak si dva medvědi zapózovali ve dne u sochy Radegasta :twisted:.
chalys
Příspěvky: 7
Registrován: 09.12.2013 20:14
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od chalys »

NO v zimě by mě na Smrk asi nikdo nedostal, teď jsme tam byli asi měsíc zpátky a v noci bylo něco pod nulou a ten vítr. Brrrrrr. Na Radhošti jsem viděl stopy letos v únoru, tak s tím Radegastem je to možný.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Reno »

Maximus píše:...Nicméně teď jsem viděl fotky z tohoto roku, jak si dva medvědi zapózovali ve dne u sochy Radegasta :twisted:.
A neměl bys nějaký odkaz? Takovou kuriozitu bych rád viděl, pokud to tedy nebyla nějako fotomontáž... :)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

Letošní Čečensko
http://www.zkracovatko.cz/NLJttl
:D
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Reno »

Hdm píše:Teď přemýšlím co je lepší v situaci, kdy už není šance zdrhnout a prase mě již přímo ohrožuje. Dělat mtrvýho, nebo vytáhnout nůž a snažit se ho trefit na citlivé místo(oko, čumák, ucho). Že ho otevírákem nezaříznu je mi jasný, spíš jestli se tím pícháním kudličkou ještě víc nerozparádí. :?:
1) Těžko říct, jestli by se ti vyplatilo dělat mrtvého, protože divoká prasata žerou i mršiny... :twisted:
2) Standardní zavírací nůž má pro "souboj" se vzrostlým divočákem moc krátkou čepel, ideálně by to chtělo něco takového.

Obecně je černá v "souboji" s člověkem nebezpečná zejména tím, že svými zbraněmi (zuby) dokáže způsobit velice hluboká tržná zranění a pokud by při tom byla zasažena nějaká velká tepna, tak ... :?
Heike píše:Pokusil bych se ho znásilnit. Vidělo by že jsem větší prase než on...
:lol: :lol: :lol: Originální řešení... Máš s tím nějakou pozitivní osobní zkušenost? :twisted:

Jinak tady nebyl zmíněn historií prověřený "Bivojův chvat", po jehož aplikaci je možné divočáka - agresora odnést například na místně příslušné policejní oddělení a podat na něj trestní oznámení... :twisted:
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

Osobní zkušenost nemám, ale když čtu různé návody, aby byly hned vyvráceny, tak ten můj je jediný o kterém nikdo neřekl že nefunguje. Ale vážně...kdys jsem vyhazoval na nějaké pofiderní akci, a šel pěšky přes les domů, jsa poněkud rozhněván. Předem mnou hluk, čekal jsem že si na mě potkali ti chlapci(celkově řečeno to nebyl hezký začátek přátelství), rozsvítím baterku, proti mě vepřík-a jak jsem bylv ráži, dnes bych zdrhal-zařval jsem na něho : Ty jdi taky do...a on se klidil...velká klika...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

Heike : Nedávno se mi stalo to samý za stejných okolností. Agresora se mi podařilo zahnat zvolánim "jedeš, obludo!" A to celej les nic a objevilo se až když sem se přiblížil k prvnímu baráku.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

kregan: Tak na mě čekal taky až když jsem vycházel z lesa..jinak kdysi jsme šli úvozem, vedli kola, nad ránem, a napříč cesty přebéhala malá prasátka, a několik velkých, docela nepříjemný pocit. Kamarád to komentoval: Až si nějaké sele blbě šlápne a zakvičí, tak přijde maminka :D . Nic se nestalo, ale v naprosté tmě, navíc v dolíku, kolem kukuřice, docela to měnilo situaci. V otevřeném lese(dobrý oxymoron) bych se nebál tolik.
Uživatelský avatar
Spitfire
Příspěvky: 9
Registrován: 22.05.2013 12:06
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Spitfire »

Měl jsem příležitost prát se s kancem, sice domácím, ale pořádným.
Mrcha se snaží nabrat člověka rypákem pod stehno a srazit ho na zem, kde už ho nějak potrhá a pošlape.
Upřímně řečeno, setkání s divočákem je věc, které se opravdu bojím při pobytu v lese, nedej bože při nocování.
Sokolkomunista
Příspěvky: 12
Registrován: 22.04.2013 22:16
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Sokolkomunista »

Necital som cele vlakno, tak neviem ci to tu uz je. Ale rad by som nieco poznamenal, ked uz lesnictvo/polovnictvo studujem. Urcite tu uz mnohi pisali, ze v PA dobe, budu stavy zveri zle, natoz, ze uz teraz to nie je bohvie co, s malou, pernatou zverou... To ma len napadlo na zaciatok...
V SR doteraz nebol smrtelny uraz sposobeny medvedom.
A vlk sa vyhne cloveku ako sa len da. Su pripady, ked vlk zautocil na cloveka, ale len v pripade, ze mal so sebou psa. To je aj dost velky problem revirov, kde maju vlky.
Ale celkovo, stavy vyssie uvedenej zveri su chabe. Statistiky, ze tu mame niekolko tisic medvedov a podobne... Ach, jedneho medveda vidia v 10 reviroch a hned tu mame 10x viac medvedov...
(nie z mojej hlavy, ale od ludi, co sa dlhe roky pohybuju v tejto problematike)
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Pampalíny »

Smrťák medvědem nebyl jen protože vždy daného zachránili doktoři. Vážně pošramocených je na SK 1-2 do roka.

Co se týče sčítání - tohle se spíše týká rysů, kteří mají revír cca 100km2 a jejich revíry se překrývají. U medvěda jsou odhady poměrně přesné.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

To je hodně slušný přístup. Předchozí vlákno jsem nečetl, ale metodou kvalifikovaného odhadu tuším o čem jste psali. Ne, napadení muflonem se bát nemusíte, je totiž býložravý...A teď vážně, nějak nechápu souvislost přežití v PA se stavy pernaté na Slovensku.
Sokolkomunista
Příspěvky: 12
Registrován: 22.04.2013 22:16
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Sokolkomunista »

Rys zkonzumuje cca 0,5kg masa denne. To je 50-60 raticovej ročne (veľkosť srnčej).
Vlk 2kg na den. Viete si predstavit co by tu bolo (u nas, stavy ČR nepoznam), keby statistiky boli spravne? Podľa štatistik, ktore robia ludia, co sa tomu proste nerozumeju, pocetnost vlka vykazuje 1600ks (SR)... Co je skutocne biologicky neunosne... Mame tu cca 400 vlkov (Rigg,2008)
Pampalíny píše:Co se týče sčítání - tohle se spíše týká rysů, kteří mají revír cca 100km2 a jejich revíry se překrývají. U medvěda jsou odhady poměrně přesné.
Populacna hustota moze byt v roznych castiach arealu dost rozdielna. Priemerne hodnoty udavaju 1 rys na 10-100km2, v strednej Europe 10-40km2. Na Slovensku je to podľa Hella 27km2.
Medvedov odhaduju vyse 1000, ze tu mame. Odbornici 600-800. No je to presne, ako sa to vezme... A arealy medvedov, tak isto ako aj vlkov sa mozu prekryvat. Za istych okolnosti sa "toleruju" (medvede-konkurencia, vlky-potrava)

No, ale moj nazor na problematiku topiku.
Hovorit o uzemi tychto predatorov. Nie je ich vela teraz. V PA dobe, ked nebudu mat tolko potravy ako maju dnes, bude ich este menej. Urcite budu tiez prenasledovane. Cize pre mna by to bol jeden z najmensich problemov.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od the.marek »

Jasně, že závisí na typu PA a jeho důvodu (když asteroid, nebo druhá doba ledová vyhubí 90% života na zemi, asi toto téma bude nejmenší problém), ale jinak bych řekl, že žvěři se bude dařit stejně jako teď, ne-li lépe... A to, že je nějaká PA doba ani nepozná... Nebudou žádní myslivci, pytláci apod... Žádná "regulace zvěře", nebo jak tomu myslivci říkají apod... Pokud příjde nějaká extrémní ekonomická krize, občanská válka, a podobné PA scénáře, tak srnku, či pašíka v remízku to určitě nazabije, ani to nijak nepocítí... Tot můj názor.
Sokolkomunista
Příspěvky: 12
Registrován: 22.04.2013 22:16
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Sokolkomunista »

the.marek píše:...ale jinak bych řekl, že žvěři se bude dařit stejně jako teď, ne-li lépe... A to, že je nějaká PA doba ani nepozná...
Dari sa jej, lebo sa clovek o nu stara. V PA dobe sa opat priroda zhosti ulohy, ktoru dnes prevzal clovek. Selektivny vyber. (zima, predatory, choroby)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Fjord »

Dostala jsem dnes mejlem nádherné video o černém leopardu.
Pokud se potkáte s jakýmkoli zvířetem, existuje vždy možnost se s ním "domluvit". Nejsou to žádní hloupí tvorové, jednající bez důvodu, spíš naopak. Ale jak vysvětlit zatvrzelým materialistům, že existuje i něco víc, než jsou oni sami, je složité. Ani ten ošetřovatel tomu nevěřil.

Koukněte :angel
http://www.youtube.com/watch?v=87RSV_OXBF4#t=583
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Maximus »

S medvědy se "vyjdenávat" moc nedá, protože nemají téměř žádnou mimiku a laik nemá absolutně žádnou šanci rozpoznat pravé rozpoložení medvěda.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od MRAK »

mě přijde, že maj mimiku dobrou …. ale bohužel furt jednu -> pořád nasranou
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od PaF »

Heike píše:To je hodně slušný přístup. Předchozí vlákno jsem nečetl, ale metodou kvalifikovaného odhadu tuším o čem jste psali. Ne, napadení muflonem se bát nemusíte, je totiž býložravý...A teď vážně, nějak nechápu souvislost přežití v PA se stavy pernaté na Slovensku.
Netrp iluzí, pošťuchoval jsem se s muflonem, který mne nechtěl nechat projít v oboře kolem stáda. Po dvou pokusech jsem vycouval, protože v něm chytaly piliny stále víc a víc. A mimochodem, bylo to jako přetlačovat se s autobusem...
Nechtěl mně sežrat, ale konflikt vyhledával... Asi dělal dojem :lol: na muflonky
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od MRAK »

spíš v tobě viděl potenciálního soka …
že tys mu po těch muflonkách pokukoval … ?
Odpovědět