Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA době.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Wilderness »

Chlapi psal jsem, že na to koule mám ne, že tak budu konat třeba v rámci lovu. Lov je něco jiného.
Mluvím o napadení.
S divočákem a vlkem (osamoceným) malou šanci máte při patřičných dovednostech, ale medvěda nedá ani Rambo..

S divočákem se navíc ani prát nemá cenu, stačí být hbitý.
Lovit ho je jiná.
S vlkem se prát dá, ale tak s 20%úspěchem.

Ale medvěd? Ne a ne a ne!
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od PaF »

Usmevna představa, osobní souboj s divocakem. Doporucuju natrénovat s domacim prasetem vahy cca 50kg. :lol:
Metrakovy knour te zabije jednim trhnutim hlavou. Z otevrene tepny v trisle to trva tak 2min.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Wilderness »

Ale jistěže PaF to se všechno ví... ale nebavme se tu o nějakém řeckořímském zápase, že ho člověk položí na lopatky...

Nakročíme-li do sci-fi tak je vcelku možné i toho medvídka dostat bude-li se k tomu člověk 10let trénovat. NIC NENÍ NEMOŽNÉ....
Vše pak záleží na setinové akci a reakci, dvouvteřinovému provedení a hbytosti jak Jackie Chan....

Křováci se perou a loví s horšími predátory a nemají v chalupě kulomet..no a někteří to i přežijí..... :tmi
Nobodyman
Příspěvky: 15
Registrován: 16.06.2013 13:08
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Nobodyman »

Víš co máš dělat při setkání s medvědem? Nemusíš dělat nic, on už se o všechno postará sám:)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Hohepa »

Zatím jsem četl jen o dvou lidech, co dokázali sejmout medvěda jen nožem.
První je Olda Šetrný a druhý je Vinetů.
Nicméně postavit se jen se sukní v ruce rozzuřenému býku vypadá jako úplně stejnej nesmysl.
No a kam to po pár tisíciletích tréninku dotáhli toreadoři ?
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Wilderness »

:yes tak tak
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Maximus »

Pokud jsem se ocitl bez střelné zbraně v lokalitách s vysokým rizikem setkání s medvědem (takové ty zapadlé lesy "ursusíny" na Slovensku či Rumunsku mimo turistické oblasti a časy, tak jsem měl vždy u sebe místo trekových hůlek pořádnou hůl - dřevěný oštěp, který mi přece jenom dává určitou možnost držet distanc či se po vzoru kamikadze se s patřičným rozběhem pustit do obrany bližního svého. Na hrotu oštěpu mám pak vyrobenu nějakou improvizovanou koncovku, abych se někde nenabodl sám.

Naštěstí jsem to nikdy nepotřeboval v praxi testovat. Při průchodu nejvíce rizikovými (stezka s medvědími stopami a lejny) místy občas odpálím malou petardu, chvíli počkám a pokračuji v cestě.

V oblastech, kde spíš hrozí jen zdivočelí psi stačí hůl lehčí - na rozdíl od kolegů s trekovými hůlkami či dokonce bez nich jsem s nimi nikdy neměl problém.
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od pavel131 »

Nedávno jsem viděl film o správci chráněné oblasti kde lezou pořád medvědi mezi lidi a žerou odpadky. Tam je zaháněl pepřovým sprejem a gumovými broky.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Wilderness »

pavel131 píše:Nedávno jsem viděl film o správci chráněné oblasti kde lezou pořád medvědi mezi lidi a žerou odpadky. Tam je zaháněl pepřovým sprejem a gumovými broky.

Zaříkávač medvědů
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

My v Rusku v oblastech výskytu medvědů dělali kravál. Shazovali kameny ze svahů, tloukli holema do stromů a zpívali. Kamarád, co jezdí na Kamčatku, kde potkávaj cca 5 medvědů denně nosí u pasu po vzoru domorodců takovou tu svíci, kde se škubne za provázek a ona začne jasným plamenem hořet. Prej se s tim pak mává medvědovi před čumákem.
Uživatelský avatar
Čert
Příspěvky: 3
Registrován: 17.06.2013 19:25
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Čert »

Taky jsem četl o chlapovi, který bránil svou rodinu před medvědem jen nožem a nebyl to výplod pana Maye. Přežil, byl totiž vetenirář (ten chlap) a tak věděl kde chlupáče polechtat, ale sám přiznal že to byl rozhodně dost zoufalý čin, který vyšel jen díky cca 99,9% štěstí (takže spíš omylem). Tolik asi tak k souboji člověk vs medvěd. Když jsem se na Fatře svěřoval jednomu bačovi o tom, že jsem koukal z cca 25m na medvěda, jak jde kolem a vůbec o mne nejeví zájem, tak jen pokrčil rameny a řekl že o nic nešlo, prý kdyby mě přestal ignorovat, tak prostě stačí jen neposkakovat at ho nerozdráždím a pořádně zařvat at se lekne (nikdy jsem to nevyzkoušel). Jeden můj kolega mi popisoval svoje setkání s medvědem v rumunsku, kdy mu na pár metrů posvítil do očí silnou baterkou a medvěd šel jinam (přes den to asi nebude moc fungovat). Nenapadá mne proč by na mě měl zdravý medvěd útočit, pokud jej neohrožuji, neblokuji mu jakkoliv cestu a navíc ještě dělám rámus popřípadě se oháním ohněm.
Co se týče vlků, ty jsem taky potkal. dva na cca 15m. neignorovali mě, celou dobu co šly kolem mne sledovali jestli pro ně já neznamenám nebezpečí. to se rozhodně bojím spíš zdivočelých psů. Člověka se nebojí a když jich bude smečka... V případě kolapsu se rozhodně najde spousta jedinců, kteří své domácí mazlíčky vyhodí, protože je nebudou schopni živit a to že by sami snědli své mazlíčky tak to nehrozí. Popřípadě od nich mazlíčci sami odejdou neb majitelé budou mrtví. Už jsme párkrát projížděli skládkou kterou okupovali smečky zdivočelých psů a byl na nich vidět agresivní postoj vůči vozidlu, které narušilo jejich teritrium. Pěšky bych tama rozhodně nechodil, asi by to nebyly jen pohledy a vrčení...
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od PaF »

Že je smečka divokých psů prů..r, je fakt. V Rumunsku vyzkoušena obrana holí, házením kamenů a prakem s říčními valouny. Kombinace a) a za c) je správně. Po prvním zásahu z praku je pokoj, ti chlupatí fešáci nejsou blbí. ;)
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od the.marek »

Žádnej Tokarev, ani .44ka... Stačí pořádně zařvat... :-D

http://navratdoreality.com/?p=view&id=21511
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Hohepa »

Jen techniská , fešák je odborné označení KASTROVANÉHO PSA .
To se u divokých psů nedá předpokládat :lol:
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Johan »

PaF píše:Že je smečka divokých psů prů..r, je fakt. V Rumunsku vyzkoušena obrana holí, házením kamenů a prakem s říčními valouny. Kombinace a) a za c) je správně. Po prvním zásahu z praku je pokoj, ti chlupatí fešáci nejsou blbí. ;)
To si myslím není ideální případ. V Rumunsku jsou zvyklý na určitá pravidla od pastevců a před holí a kamenem mají velký respek.
beduin z pouste
Příspěvky: 18
Registrován: 26.08.2015 9:49
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Praha

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od beduin z pouste »

Já jsem si vzal na pomoc jednak spis Ochránců přírody o velkých šelmách, druhak Brehmův atlas zvířat, který je sice v mnohém zastaralý, nicméně, dneska by asi těžko šlo do knihy o přírodě dát návod jak lovit medvěda...
Takže:
1) Většinu útoků připisovaných vlků mají na svědomí kříženci, nebo rovnou zdivočelí psi. V tomto kontextu také nutno chápat statistiky z Brehma v tom smyslu že: "U přírodních národů je vlk nejstrašnějším nepřítelem, Laponské slovo mír znamená v překladu tolik, jak mít klid od vlků. Vlci vlastně zmařili pokus chovati soba ve stádě na jižních pohořích Norska. V Livonsku bylo roku 1823 roztrháno cca. 15 000 ovcí, 2 000 skotu, 2 000 koní, 3 000 koz a jehnat', 4 000 vepřů, 1 000 psů a 2 000 kusů drůbeže. V Poznan'sku roku 1823 roztrháno 19 (! :shock: ) lidí, ačkoliv vláda předchozího roku vyplatila 4168 tolarů zástřelného..."
2) Pokud jde o lov, zmíním se, že dle Brehma rys je schopný zalehnout a nechat se přejít honci, na druhou stranu, na samotného psa se vrhá, stejně jako v poranění a zuřivosti může napadnout i lovce! Vlk je podle něj lovec číhanou, honem, do pastí, v Laponsku pak chlapem na sněžnicích či lyžích s kopím. Medvěd je loven na újedi, a: "Je-li chyben, nebo vycítí li lovce či nebezpečí, prchá, a celé dny se neukáže. Naproti tomu, raněn vrhá se i na lovce. Pokud ten nestihne vyšplhat na strom, musí se bránit pažbou, nebo tesákem. Medvěd je výborný šermíř- i poraněnými tlapami odráží dobře rány. Rána z předu neporazí ho nikdy, bezpečná je rána ze strany." Dále, na Kamčatce je loven špalkem ve větvích stromu před hnízdem včel, která vybírá- medvěd ho odsune, ono se vrátí a praští ho do hlavy, o to silněji ho medvěd odstrčí atd.. Tohle mám podotýkám z více zdrojů. Na Leně loven Jakýmsi zařízením podobným houpačce, pověšené rovněž před hnízdem, jenž se zdánlivě hodí jako stupátko- medvěd nan' stoupne, a také spadne! Na Urale, užívá se prý smyčky se velkým kamenem, která se nastraží jako oko, medvěda zdržuje... Ten brzy pozná co ho tíží a rozhodne se závaží zbavit- i hodí ho ze skály, ono ho ovšem stáhne, a medvěd letí též... (! :shock: Jak jsem koupil, tak prodávám, to poslední se mi moc nezdá, ale kdo ví...)
3) Pokud jde o maso, tak vlka prý nechce žrát ani pes ( nedobrý), rys je pochoutka, a medvědí zejména tlapy (spomen'me si na Sama Hawkinse) a sádlo prý výborné...


Edit:
Jinak, pokud jde o hrozbu medvědí, tak určitě vařit, vyměšovat atd. dále ( 100 metrů nejmín') od tábořiště, mít různá plašítka (šnůru s plechovakama), petardy, atd.. Pokud přijde na střelbu, nepálit na hlavu, ale na krk...
S přípravou na PA jsem začal poměrně nedávno, poté, co se mi podařilo dát "pod střechu" jeden velký projekt... Proto tolik příspěvků s formulacemi jako: "plánuji", "v horizontu dvou let" atd....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Josef »

Píšeš: "Pokud jde o maso, tak vlka prý nechce žrát ani pes (nedobrý)"

Myslím, že to nebude chuťová záležitost (upečený vlk asi nebude o moc jiný než upečený pes, pes má 98% genů vlka - geneticky tedy není důvod k výrazně odlišnému chemismu).
Příčinou, proč se pes vlka nedotkne, může být odmítání kanibalismu. Psovité šelmy se většinou vzájemně nežerou. Vlk, který běžně loví kojota (obrana teritoria), ho potom také nežere a to ani když právě dlouhodobě hladoví. Asi nepůjde o nějakou vyšší etiku, ale spíš o instinkt, který říká "nežer něco, co může mít parazity přenosné na tebe".
Může to být i ze strachu. Samotný pes se vlka bojí. Vlk, pokud je pánem ve svém teritoriu, běžně psy loví jako kořist, je silnější, má lepší smysly a psi to instinktivně velmi dobře vědí. Vzpomínám, když jsem měl před pár lety "důvěrnější kontakt" s vlčí smečkou (pracovně v ZOO) a vrátil se odpoledne domů, moji psi zavětřili a ustrašeně zalezli do boudy. Nevylezli, dokud jsem ze sebe ty montérky s vlčím pachem nesundal.
beduin z pouste
Příspěvky: 18
Registrován: 26.08.2015 9:49
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Praha

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od beduin z pouste »

I to je možné a když nad tím přemýšlím, tak snad i pravděpodobnější, i když si myslím, že vlk bude šlachovitější a hubenější- opět bez přímé zkušenosti si dovolím tvrdit, že i u těch národů, kde je pes pochoutka, nejedí jen tak něco, ale nějaké šlechtěné, nebo alespon' krmené kusy.
Mimochodem, pokud, jde o ten vztah vlků a psů, tak, opět Brehm, tentokrát odněkud z Chorvatska: "4 psi honili 3 vlky. Dva pronásledovaní se skryli do křoví, zatímco poslední se pronásledovatelům ukázal, a lákal je na sebe tak, aby je dostal mezi sebe a schované druhy! Ve chvíli kdy se mu to povedlo, vrazili tito psům do zad, a z hafanů se do vsi nevrátil jediný. I pokud je pronásledován jen jeden vlk, tak pokud vidí, že se první štváč vzdaluje ostatním, čeká na něj, aby ho zardousil."
S přípravou na PA jsem začal poměrně nedávno, poté, co se mi podařilo dát "pod střechu" jeden velký projekt... Proto tolik příspěvků s formulacemi jako: "plánuji", "v horizontu dvou let" atd....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Josef »

Drobnější vlk (italský nebo iberský) o váze cca 36kg, je konstitucí strovnatelný se psem, třeba německým ovčákem, s tím rozdílem, že první odlišnost, která razí do očí je to, že je nohatější (delší nohy). Tím opticky vypadá štíhlejší. Ale tělo je dostatečně masivní a velmi dobře osvalené. Velmi věrnou "kopií" vlka je samozřejmě ČSV. Při hlubším ohledání skutečného vlka si všimneš větší hlavy, zejména v partii za ušima. Tlama je úzká, zuby velmi silné. Čenich (nosní houba) je ve srovnání s NO i ČSV menší, stejně tak i uši. I ocas je kratší než u psa. Kožich má, co do textury a pocitu při pohlazení nejpodobnější malamutovi nikoli ovčákovi. Na krku je kožich velmi hutný, kůže silná odolná proti kousancům a hodně volná. Vlk je osrstěný i na břiše, zatím co většina psů ne, pouze ve slabinách je kůže holá. (Víc jsem si během té chvilky, kdy byl vlk z veterinárních důvodů v narkóze všimnout nestihl, ale i tak děkuji za příležitost se s tímto zvířetem takto důvěrně setkat.)
Odpovědět