Ochrana proti hmyzu

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Fenring »

V současné době, kdy jsem se začal mimo jiné zajímat i o hledání s detektorem, jsem přišel na problém, který tady můžeme zkusit rozvést. Není třeba se omezit pouze na můj případ, myslím že tohle téma tady není a třeba se někde někomu bude hodit to prodiskutovat i kolem.

Asi skoro každý se občas vyskytuje v lese, kde na něj útočí hejna různého bodavého i nebodavého hmyzu. Řekněme, že proti tomu se lze víceméně bránit repelentem, nebo prostě pohybem.

Problém může ovšem nastat v případě, že zaujmete nějakou statickou polohu (tedy něco dělám, hledám, nebo prostě odpočívám). Pokud trefíte opravdu kvalitní lokalitu vlhkého lesa s přehradou kolem, tak vás ty bestie skoro sežerou. Pokud už máte zkušenost, zkusíte se nastříkat repelentem, což odradí docela slušnou část komárů apod. Nicméně k ideálu to má daleko.

Tedy moje úvaha: Nějaký typ moskytiéry na hlavu ( aby se ideálně nikde nedotýkala obličeje - kruhového tvaru), dlouhé rukávy, nohavice. A samozřejmě repelentní nástřik. Našel jsem i moskytieru celeho člověka http://www.army-shop.cz/img_produkty/ve ... 779408.jpg, ale u toho mi teoreticky vadí, že pkud se dotýká kůže, mohou komáři prostě bodat skrz.

Neřeším krutopřísné survivalisty, kteří v rámci survivalu nehledí kolem sebe, ono když musíš, tak musíš. :D Jde mi o zlepšení podmínek pro práci v lese.

Nějaké nápady, zkušenosti rady nejen do našich končin?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

odpovím trošku mimo na otázku, nale nejsem si jistý, jestli to tu na rozpadu už zaznělo, ale raději to napíšu. Co jsem zjistil, tak většina lidí tuhle věc vůbec neví.

Jedinná účinná látka která funguje je DEET http://en.wikipedia.org/wiki/DEET

Neodrazuje hmyzáky ani nic podobného. Pouze váš učinní neviditelnými pro jejich receptory. Bězně prodávané repelenty u nás v kámech mají obsah 5-25% DEET a zbytek je pouze voda a nějaké vonítka (kvůli ceně).
Zkuste někdy použít repelent Lifesystem s obsahem 95%. Sice je dražší ale fakt funguje. Používají ho lidé, kteří jezdí někam zo zahraničí, kde hrozí malárie a tak podoě.

Taky jsem chodil s detektorem, a moc dobře si nedokážu představit jak v tomhle někde chodím, pořátím, že se člověk musí za ty očka zaseknout za každou větvičku a ostružinu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Maximus »

V Rusku se mi osvědčila kombinace obyčejné moskytiérové síťky na klobouk z armyshopu, která chrání hlavu (nemusím si tak stříkat chemii do obličeje) a na zbytek 50% DEET :yes.

Pozor na DEET, zejména koncentovanější roztok umí leptat některé plasty a syntetické tkaniny - zrovna zmíněný 50% DETT se mi docela "pustil" do střenek victorinoxe.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od marish »

Také se dá dočíst, že DEET je toxické rozpouštědlo, a při použití nad 50% v repelentech se už výrazně nezvyšuje jeho účinnost. Pro několika hodinovou expozici stačí prý koncentrace okolo 25%. Může to být i lobby výrobců repelentů s nižším obsahem, což je zase dáno tím že některé státy nepovolují výrobky s vyšší koncentrací, třeba vědí proč.

O repelentech se tu už tuším někde psalo...
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Etranger »

Když u nás před lety Ukrajinci kopali pro telefonní rozvod mazali se naftou.Tvrdili že je to účinnější než cokoli jiného,vždy dostupné a u nich doma běžné když jdou do lesa.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Heike »

Kdysi jsme bivakovali na našem oblíbeném místě, a bylo tam komárů k zešílení-Nedalo se ani vrátit zpátky k mamince, tak jsme dělali co nás napadlo-Silně se ovonět kouřem z cigaret, další možnost ovonět se kouřem z jehličí. Člověk sice dost páchne, ale lepší než zešílet z těch bzučivých stvůřiček. A existuje rostlina, roste v mokřadech-jméno nevím, vypadá asi jako šťovík. Dělali jsme bojovku, a měli jsme čekat asi dvě hodiny na místě a sledovat naše oběti, než se dostanou na pozice ostatní z našich-mračna hovad a komárů, v tábořišti měli malý ohýnek, do kterého házeli mokrou trávu, aby je nesežrali, a já tam našel tu rostlinu. Stačilo kus utrhnout, v dlaních rozemlít, a potřít se po oblečení, rukách a hlavě a byl klid. Po akci nechápali že všichni se plácali a my stojíme a nic na nás nejde.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Kocour »

Jojo, DEET je asi základ. Přinejmenším jej doporučuje Světová zdravotnická organizace.

V našich podmínkách je největší problém v tom, že většina spotřebitelsky balených repelentů obsahuje jako přísadu voňavku. Když má člověk strávit v přírodě víc dnů a navíc bez možnosti se mýt, tak při aplikaci takových přípravků každé cca 2-3 hodiny smrdí za chvíli jako stará děvka. Protože ten DEET v koncentracích 15 nebo 25% poměrně rychle vyprchá, ale voňavka ne :(

Zkoušel jsem hledat nějaký repelent určený do tropických oblastí, který by neobsahoval zbytečné příměsi, a nakonec jsem našel Lifesystems Expedition 100+ (95% DEET) nebo Lifesystems Expedition 50+ (50% DEET). Neobsahují zbytečné voňavky a jako bonus jsou v provedení s hliníkovými nádobkami a bezfreonovým/beztlakovým rozprašováním (pumpička). Nicméně se dají sehnat jenom ve specializovaných prodejnách a nejsou úplně laciné. Typicky se prodávají taky v místech, kde se dá očkovat proti tropickým chorobám. Jsou to opravdu expediční repelenty a ten 95% se dá použít jenom s bavlněným oblečením, protože syntetické úspěšně rozežere (a taky například horolezecká lana, smyčky a jiné textilní výrobky !)

Nicméně s tím jsem se nechtěl spokojit, protože se mi pro naše podmínky jevily jako trochu přehnané, a nakonec jsem objevil Predator MaXX. Prodává se v tlakových sprejích a v regálu se pozná podle olivově zbarvené nálepky s trochu militantním zjevem. Obsahuje 50% DEET a bohužel taky voňavku, ale protože stačí aplikovat 2x až 3x denně, dá se to vydržet (pokud tedy zrovna nechceme tábořit v národním parku v USA mezi medvědy). Na rozdíl od výše uvedených expedičních se dá koupit v drogériích (i když taky ne všude).

(Ještě se prodává Predator MaXX Plus, který ovšem obsahuje 25% DEET a 25% čehosi jiného, tak pozor na záměnu)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Kocour »

A ještě k těm přírodním či improvizovaným repelentům:

Nafta - v Amazonii zase na sebe dřevorubci patlali petrolej. Je možné, že nějaký aromatický uhlovodík taky hmyz odpuzuje. Nicméně oficiální medicína to pomíjí - buď je takovéhle namáčení se do ropných produktů nezdravé, takže vytloukáme klín klínem, nebo nepraktické?

Ta bylina - nejmenuje se vřesna bahenní?
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od vlk972 »

Mám taky pocit, že se tu tohle už v minulosti probíralo.......
Ale dobrá. Celkem slušně funguje i listí ořešáku, promnout v ruce a potřít volnou kůži. Funguje to, jen člověk získá poněkud nezdravou barvu, která chvíli vydrží. Pořád lepší, než se nechat sežrat hmyzákama.
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od mato2722 »

môj recept: listy rozmarínu lekárskeho 24 hodín lúhovať v obyčajnej vode, potom scediť, zriediť s octom v pomere 4:1, naliať do rozprašovača a postriekať sa... funguje to dobre, kým s ačlovek poriadne nespotí, potom aplikovať znova.. nevýhoda: smrdí za octom...
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od PaF »

V dunajske delte i za polarnim kruhem jsme s uspechem pouzivali bezny kuchynsky ocet. Levny, k každých potravinách k dostani.Zaroven neutralizuje jiz ziskane stipance. Clovek ovšem po pul dnu lehce pachne jako bezdomovec, ale co uz tak. Lepsi nez vonavky :).
Jinak Predator z nasich spreju funguje asi nejlíp. Bacha ale na leptání plastů, je to fakt brutální - uz od tech 50%! Při dnesni vybave - zbrane, rybarske pruty, strenky nozu apod... :roll:
Uživatelský avatar
P. K. R.
Příspěvky: 36
Registrován: 20.02.2013 14:37
Bydliště: jižní Jih

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od P. K. R. »

Dobré téma, fajn rady.
A už Němci za války měli tohle - je to "useful" doplněk i dneska (BW síťka je totožná)... http://www.zib-militaria.de/WH-Mueckenschleier
Ta nafta, resp. vyjetý olej je údajně i proti klíšťatům atd. (takže monterky z dílny do lesa ideál). Základ je ale být oblečen od hlavy až k patě (ano jsou lidi, který jdou do lesa v kraťasech, a pak se diví, kolik toho maji na sobě nachytanýho), repelent už je pak taková "přidaná hodnota" 8-) ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od sigmark »

BEN´s repelent má 95% deetu, takze z techto vod asi jeden z nejucinnejsich.
obvykle v prirode delame ohen, a kour je coby repelent taky osvedceny
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Tina »

mato2722 : Ten rozmarýn ani netřeba luhovat v octu, stačí rozemnout mezi prsty a potřít se tím. Pravidelně to aplikuju v Řecku na dovolené, kde to roste skoro všude a večer je klid od komárů.
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od mato2722 »

Tina: nie v octe, vo vode...verím, že to funguje na pokožku, ale aj na odev?
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Lachtan »

Já mám vynikající zkušenost s MOSPEL - nejúčinnější repelent jaký jsem kdy potkal :yes
čert ví co to obsahuje, ale některé plasty to leptá statečně (tak si holt musím po napatlání omýt dlaně), ale veškerou hmyzí havěť to odpuzuje dokonale.

nějaký odkaz pro představu: http://atc-center.com/index.php?route=p ... ct_id=1998
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od alive »

rozmaryn s hrebickem a vylouhovat par dni v lihu...a nebo jen ten rozmaryn, jak psal Evik...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od bivoj »

Lachtan píše:Já mám vynikající zkušenost s MOSPEL - nejúčinnější repelent jaký jsem kdy potkal :yes
čert ví co to obsahuje, ale některé plasty to leptá statečně (tak si holt musím po napatlání omýt dlaně), ale veškerou hmyzí havěť to odpuzuje dokonale...
Obsahuje nejpravděpodobněji DEET, jak tu už bylo zmíněno (to sedí i s tím leptáním plastů). Pokud jde o nejúčinější repelent, tak to je asi ten od Lifesystem (Expedition 100+) který obsahuje 95% DEET. To je ale pro naše podmínky naprosto zbytečné, to se hodí snad jen pro expedice do tropických a malarických oblastí. Pro naše podmínky úplně stačí verze 50+, kterou osobně používám.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Lachtan »

Asi jo, nějaký sajrajt to bude 8-)

Z druhé strany je napsáno:

A product based on research by U.S.Department of Defense :D

Active Ingredient: N,N-diethyl-m-toluamide (chemie je opravdu naprosto mimo mé obzory, takže co to je netuším ani omylem... :shake )
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Ochrana proti hmyzu - DEET

Příspěvek od Foxy »

N,N-Diethyl-meta-toluamid nebo diethyltoluamid je přesně to, co má zkratku DEET a správně by se to mělo jmenovat N,N-Diethyl-3-methylbenzamid.
Přes ten odpuzující název je to jednoduchá a celkem snadno připravitelná látka. Hmyzákům nejen nesnesitelně smrdí, ale taky blokuje jejich čichací orgány. Diethyltoluamid jim blokuje specielně receptor pro oktenol, což je právě ta látka, která krvelačným hmyzím upírkům neomylně hlásí naší přítomnost.
Molekula DEET je odvozena od toluenu a bude tak obdobně agresivní vůči širokému spektru umělých hmot. Odhadoval bych, že nejvíce zasáhne právě ty nejběžnější a nejlacinější plasty na bázi polystyrenu.
Tahle látka je hodně rozšířená a povolená. Výrobci přípravků s obsahem DEET doporučují, aby se tyto výrobky nepoužívaly pod oblečením nebo na poškozenou kůži; přípravek se má navíc smýt, pokud už není potřeba jeho účinek. Podle všeho by tedy diethyltoluamid neměl být jedovatý, osobně jsem však k látkám, co mají jako základ benzenové jádro s navěšenými cancourky dost ostražitý. Na holou kůži bych čistý diethyltoluamid užil jen v krajní nouzi, protože pro tenhle šmejdík bude pokožka asi poněkud prostupná. Dlouhodobě a ve vyšších koncentrací by přeci jen mohl být i jedovatý. On totiž diethyltoluamid inhibuje aktivitu acetylcholinesterázy, což by v nejhorším případě mohlo vést až k nervosvalové paralysi a následné smrti pomalým udušením.
Osobně bych se i bál diethyltoluamidem ošetřené pokožky vystavené dlouhodobému působení přímého slunce - možná iniciace rakovinného bujení. Ale třeba mám jen velké oči a zrovna tenhle derivát benzenu je neškodný...
Odpovědět