Ochrana proti hmyzu

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Johan »

Gervais píše:Johan:

prošel jsem 3 cestopisy a všude upozornění, jak je večer u sice krásné západu žrali komáři... = spíše má pravdu Cep než tvůj sarkasmus...
Byl jsem tam celkově měsíc, od hor až po pobřeží a to včetně příbřežních mokřin. Toliko k mému sarkazmu. Ale ve městech jsem byl tak celkově dvě noci, tak třeba měli komáry tam. ;)
Ale samozřejmě že jde o štěstí. Člověk se sekne o dva dny a komáři už nejsou či naopak jsou apod.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Wilderness »

Ochrana proti hmyzu

Jako clovek snazici se vyhledavat co nejjednodussi a vsudypritomna reseni pro nez nemusim tahat batoh narvanej harampadim ani mit sklep jak fotbalove hriste ci se neustale na neco spolehat, musim rici, ze

Napr. na letavou protivnou havet neni nic lepsiho nez poradne zacoudit ohynkem a hezky se vyudit.. Do haje s chemii strikanou. Kdo to ma sebou porad tahat nejaky ty repelenty, delat si zasoby atd.
To same se shanenim bylin a vyrobou tinktur. To jsou navic i veci, ktere kuprikladu tamhle nekde na pochodu delsi dobu mimo civ neupotrebite.

S komary to mam jasne, s klistaty je to horsi.. zcela verim ucinostem rozmarynu, fenyklu i octu, ale jak rikam, zatezovat se tim nyni v klidku je sranda.
Proto bych nekdy velmi rad zjistil neco velmi nejjednodussiho a nejimprovizovanejsiho jako se treba potrit blbou hlinou. Hold to ale budu muset testovat.. Nevim jak klistata vycituji pritomnost cloveka, ale co si poradne podrhnout nohy zmolkem travy? Aj.

Snad uz to zde nebylo rozebrano, ale ve filmu Utek ze sibire je cosi znazorneno proti komarum jako obojek na krk?
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od bacil »

Mě veterinář říkal, že svám děckám dal na nohy takový ty obojky proti klíštatům. Není to schválené na lidi a nikdy nebude, ale je lepší nechytit klíště a ty jedy na sobě stejně nemá pořád. Jenom to zdaleka není zadarmo.

Prostě na zvířata se dělá kdeco co funguje, ale pro lidi se dělají jenom předražené demoverze.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Venet »

Wilde, celkom proti komárom zaberá sa natrieť žmolkom vratiča - tanacetum vulgare. Nieje to 100%né, ale pomáha - a vratič máš na každej lúke a nemusíš ho so sebou nosiť.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Baca »

Proti kliestom empiricky funguje byt permanetne intoxikovany alkoholom. Cerstva skusenost poslednych dni :-D Prve dva dni kazdy ucastnik vegetovania v prirode nachadzal klieste v hojenj miere v roznych stadiach vysavania. Po dvoch dnoch sa udrziavala hladina alkoholu v krvi na urovni takmer triezvosti (jedno poldeci za jednu az dve hodiny, alebo kriglik piva za hodinu :-D ) Nalez kliesta rovny nule, narozdiel od deti, ktorer boli permanetne patlane patentnymi priemyselnymi vodickami a spraymi proti obtiaznemu hmyzu a alkohol samozrejme nekonzumovali :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Lyster »

Zdravim. Já jsem si zakoupil celkem fajn kšiltovku s moskitiérou. Ze předu sice vypadá s tou kapsou dost zvláštně, ale dufám že bude fungovat tak jak má. Plánuji dovolenou ve Finsku.
Přílohy
4196.jpg
4196.jpg (6.72 KiB) Zobrazeno 23214 x
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Count »

Jaké má ta moskytiéra zapínání / stahování kolem krku, pokud nějaké má? Jestli ne, tak bych si to rozmyslel. Abys nedopadl, jako dítě v cestovní postýlce s moskytiérou. Když se tam dostane komár před tím, než ji přikryješ, tak máš ráno dítko jako po neštovicích a komára s rudým břichem. :-)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Lyster »

Count píše:Jaké má ta moskytiéra zapínání / stahování kolem krku, pokud nějaké má? Jestli ne, tak bych si to rozmyslel. Abys nedopadl, jako dítě v cestovní postýlce s moskytiérou. Když se tam dostane komár před tím, než ji přikryješ, tak máš ráno dítko jako po neštovicích a komára s rudým břichem. :-)
Moskytiéra je jako tubus, který přetáhneš přez kšilt a celou hlavu. Má to na konci stahování na gumičce. Takže se to dá uzavřít.

Pár fotek...... huf, myslim že to bylo mé první selfie v s mobilem. :)

PS: Omlouvám se, nějak jsem nemohl přijít jak fotky při ukládání na fórum otočit.
Přílohy
20150805_221251.jpg
20150805_222504.jpg
20150805_221156.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od PeFi »

https://www.mediexpert.cz/p/b-komplex-repelent/

V podstatě b-komplex forte, pouze thiaminu je tam 9x víc, než v b-komplexu forte. Je potřeba začít to zobat pár dní předem, pak to funguje.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od the.marek »

Mapa zobrazuje prostorové rozmístění velikosti rizika onemocnění klíšťovou encefalitidou. Míra rizika je vyjádřena v šesti stupních, které jsou na mapě vyjádřeny postupně různou barvou od zelené (bez rizika) po fialovou (velmi vysoké riziko).

http://web.natur.cuni.cz/gis/klistata/mapa.html
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od krvfx »

Nechci sýčkovat, ale tahle mapa je naprosto k ničemu. Tipl bych si, že někdo vzal koncentraci listnatých stromů a zkombinoval s teoretickou statistikou výskytu klíšťat. Pochybuju, že by někdo sebral miliony vzorků a udělal rozbory...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od kregan »

Taky tam vidim korelaci rizika s výskytem.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Count »

Mě to spíš než listnaté stromy přišlo v první chvíli jako přehled luk a pastvin. O tom, že klíšťata skáčou ze stromů a musíme mít proto čepici, nás poučovali na pionýrských táborech, ale to už je minulost, viz https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistate ... hostitele-

Ale v projektu k mapě píšou jen o lesní vegetaci. Což mi moc neštimuje. Přeci jen můžeme do toho započítat vegetaci luční, kde bude výskyt klíšťat podobný. Údaje o encefalitidě berou z údajů Státního zdravotního ústavu, takže nikoli z terénu. Mapu beru jako střípek do mozajky a pokud bude dále rozšiřovaná s možným doplňováním např. na základě sběru v konkrétních oblastech, má smysl. Ale samotná je k ničemu. Nyní říká "Nechoďte do lesa, číhá tam klíště" :)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Venet »

Nechoďte do lesa! číha tam klíště...
https://www.youtube.com/watch?v=A6EIORwZZu8
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od K4cer »

Mě (zřejmě teda) docela funguje cibule (sežrat, né natírat se - i když, to sem vlastně nezkoušel nikdy). V lese běžně konzumuju cibuli, k paštice, k buřtům/špeku, atd., a mám dojem že mě hmyz - a i všichni ostatní teda - docela obcházejí :mrgreen:

Jesli je to cibulí nevím, ale v kombinaci s cigárama to docela funguje. Samotný cíga bez cibule moc nefungují.
Klíště sem neměl ani nepamatuju (snad 15 let?); nutno dodat že mám vždy dlouhý kalhoty zapravený v kanadách, blůzu, a klobouk.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Count »

Po lese se potulující chlap s kalhotami v kanadách, v jedné ruce buřta, ve druhé cibuli a mezi rty notně čoudící cigáro. Utekl bych i já, natož klíště. ;)

Našel jsem teď na klíšťata toto a jsou na to dobré ohlasy. Má někdo zkušenost?

http://www.lekarna.cz/hacek-na-klistata-2ks-v-sacku/
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Baca »

Zalezi na tom, kto a ako to vyrobil. Ak ej to presne odliate sluzbu to urobi.

No podla a mna je najdolezitejsie nenechat kliesta sa prisat. Zatial co mi najviac vychadza, je permanentna hladina alkoholu v krvi a rozmarinova tinktura (natierat) Sem tam zafunguju niektore komercne prostriedky, ale zalezi na obdobi, pocasi, dennej dobe az tak, ze je nemozne urcit kedy co a ako pouzit.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Josef »

Ta zmiňovaná mapka je přinejmenším na... Schválně jsem se díval na oblast v mém okolí. Místa s vysokými travinami, kde jsou doslova stovky klíšťat (kam nepouštím ani psa, protože najdete klíště na každém druhém stéble), jsou na mapě označená jako naprosto bezpečná. Naopak oblasti vysokého vzrostlého dubového lesa, kde prakticky není tráva a kde jsem nikdy žádné klíště nechytil, jsou označena jako vysoce riziková. Takže jediné, na co můžete mapu úspěšně používat, je nějaký druh strategického plánování pohybu v lese - v tom smyslu, že co je označeno červeně je ve většině případů listnatý les. Co je označeno zeleně a žlutě, je les jehličnatý nebo smíšený (nicméně i tyhle informace se mohou hodit, třeba při houbaření v neznámé oblasti). Dodržovat zásadu - hladké kalhoty, nějaký ten repelent a dostatečně "nechutnou" krev v těle, se kdykoli při pohybu v přírodě vyplatí. A následné "odhmyzení" po návratu musí být samozřejmost. Bude asi o dost účinnější, než koukat do nějaké mapy, byť by sestavené s těmi nejlepšími úmysly.
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od Butch »

Nemáte někdo zkušenost s likvidací šršňů? Nějaký doporučený, zaručeně fungující přípravek?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochrana proti hmyzu

Příspěvek od K4cer »

Butch píše:... s likvidací šršňů? ...
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... ni#p115411

:mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět