Čundry, vandry, toulání po přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Karlos »

Níže uvedený příspěvek byl zachráněn ze smazaného vlákna o přežití na strelectví... Jeho autorem je uzivatel RMP a příspěvek sem vkládám s jeho souhlasem (uzivatel RMP na "rozpad.cz" není přítomen, tedy nemůže reagovat na případné komentáře, ale je k zastižení na střelectví)...

Berte tento příspěvek jako "startovní" k diskuzi o čundrování a všem co s ním souvisí (jak se zaridit, tipy na lokality, fotky z cundru apod.)


Příspěvek od RMP:

Chlad: Od bolestivého a nepohodlného pocitu chladu po reálné ohrožení života nebo zdraví je ve skutečnosti dost daleko. To ohrožení vlastně nastává až tehdy, když se pocit chladu vytrácí. Samozřejmě, ze všeho nejdůležitější je při takovém počínání pokora před přírodou. Raději tahat v báglu o svetr, fusekle nebo pláštěnku navíc, přemýšlet i tom, kam se v nouzi "evakuovat" a umět včas ustoupit. Pochopitelně, někde na Mladoboleslavsku to jistě není tak vyhrocené, jako na Zlatém návrší, ale všechno je relativní. Co nesnáším jsou "sportovci", kteří "jsou dobří, protože se nebáli riskovat" - co na tom, že pak riskují i životy záchranářů, nebo v krajním případě i finančně ruinují své už tak zdrcené rodiny, protože "oni se přece na převoz mrtvoly z Tater připojistit nepotřebují" (abych se snad někoho nedotkl - není řeč o žádném konkrétním případu).
Mým nejextrémnějším zážitkem byla noc při -15. Tedy od té doby jsem nocoval už i při -27 (vždy pod širákem, stan nikdy*), ale toto bylo bez spacáku, jen ve vatované kombinéze na pláštěnce na sněhu. Ale byla to kontrolovaná akce, 1km od domova, kdy jsem okamžitě přestal (asi v 5 ráno), jakmile se mi chlad začal jevit snesitelným (první známka podchlazení). Přišel jsem domů a na ex vypil flašku stolního oleje :) (a tyhle blbosti už nepodnikám).
Navíc na chlad se dá dobře vycvičit, podobně jako třeba na běžeckou vytrvalost (ne že bych já osobně byl zrovna zdatný sportsmen :). Před pár lety jsem začal sprchováním studenou vodou, dnes se v zimě občas koupu venku a doma si třeba na 40 minut (bývalo, dnes mám rekord 1hod 20min ve vodě 9C :) lehám do vany naplněné tak studenou vodou, jakou vodovod poskytne. Na začátku to bývalo bolestivé, dnes si tam polehávám a čtu. Ale zase, že bych "z hecu" třeba v zimě přeplaval rybník, to ani náhodou - nevidím důvod, proč pak na jaře coby vynořivší se utopenec strašit rybáře.
Taky vcelku nedbám na linii, přes léto mám kolem 83-85 kg, ale na zimu pravidelně lezu na 90.
Pozor na jednu věc - ono to s tím alkoholem v úvodu je ve skutečnosti recese. Panáka po snídani, proč ne. Něco jiného je v létě posedět někde u stánku a pak se svalit na louce, ale v zimě je opilost smrtelně nebezpečná. Podobně i cigarety - jednou do měsíce si u piva pár kousků dám, ale v mrazu to dost omezuje prokrvení periferních tkání, což je dobrá cesta k černým prstům a díře místo nosu.
Velká záludnost podchlazení je také v tom, že nekončí s koncem pobytu v chladu, ale ještě chvíli poté klesá teplota tělesného jádra. Takže na to pamatujte např. při zimním plavání, kdy se po vylezení z vody dostaví veliká euforie a pocit „nakopnutí“, ale ospalost a únava se dostavují tak do 15 minut (stihněte vyhledat úkryt)
*co se stanu týče, tak samozřejmě ho nepovažuji za nic změkčilého či nepotřebného, naopak pokud bych opravdu potřeboval do přírody vyrazit na nejistou dobu a za nějaký účelem, zcela jistě bych se jím vybavil. Mé „podširákové“ výlety jsou jen časově omezená hra, jistá forma sportu, a vždy mám připraven plán pro případnou evakuaci (třeba snadno zvládnutelno trasu k nějaké obci atd.)

Relativita chladu:
Při pobytu v přírodě také důležité, aby se člověk oprostil od civilizačních klišé, kterými se bezmyšlenkovitě řídí zápecníci. Tedy:
- předpověď hlásí -1 , a tak je u toho obrázek šály a rukavic (= vem si péřovku a klapky na uši :)
- předpoveď hlásí +25, a tak je u toho trojbarevný míč a sluníčko (= kraťasy a tílko :)
- předpověď hlásí občasný déšť, a tak jsou tam tři kapky (= na pochod do Prčice vyraž v gumovkách :)
Člověk nezvyklý na přírodu nepochopí, že při -2 se dá chodit v tričku, lze se ponořit do řeky a umýt, a taky si může spálit nos od sluníčka. Zrovna tak nepochopí, že když je odpoledne +25, tak je v noci za deště a ve větru možné umřít na podchlazení, neboť takové klima odvádí teplo stejně, jako ta koupel v zimní řece (ovšem trvá celou noc). A podobně mnozí nechápou, že zabalit se při prvních kapkách deště do igelitu znamená 100% promáčení, ale zevnitř.
Kdesi jsem měl nějakou tabulku, jak je skutečné odvádění tepla závislé na vlhkosti vzduchu a rychlosti větru. Bylo to velice poučné, neboť už poměrně mírný vítr při +2 znamenal totéž , co "statických" minus 10, a naopak +25 ve vlhké jungli vedlo ke stejnému přehřátí, jako +45 na poušti (ta čísla si teď vycucávám z prstu, nevím to přesně). Schválně si zkuste občas bez dívání na předpověď a na teploměr odhadnout, jaká je právě teplota. Při pohledu na některé lidi v metru to i dnes ráno vypadalo na dobrých - 15 :) (pozn. psáno v době, kdy venku bylo -1 stupně )


Materiál: Co se vybavení týče, není nutno kupovat značkové věci v řádu tisíců korun. Já nakupuju v army-shopech (výborný je třeba v Praze v Hybernské). Vůbec si nemusíte hrát na vojáky ve Vietnamu, mnohé výrobky působí dostatečně civilně, ani kupovat originální výstrojní součásti (to je věc spíše pro sběratele militarií). K sehnání jsou i kvalitní repliky vojenských věcí (třeba firma Mil-Tec), které jsou cenově dostupné, a přitom dobré. Vojákům se musí přiznat, že jejich věci jsou většinou dobře vyzkoušené (a zároveň vyráběné ve velkých sériích=levné), takže je to něco jiného, než nápady marketingových expertů ze zasklených kanceláří Nike apod.
V zimě na horách nosím dvě tenká trika z Moiry (raději než jedno silné), a na to bundu ze zdvojeného šusťáku (zase si pod tím nepředstavujte takový ten StB baloňák z 50.let :). Když mrzne, tak pod tím mám ještě pletený svetr, a když naopak prší, tak si naopak bundu sundám a přehodím přes sebe gumotextilní pončo od Jurka. (překryje i bágl, a tím, že není přiléhavé jako oděv, tak zespodu dostatečně větrá). A když je taková ta směs počasí 0 +/- 2 stupně, chvíli mrholení, na hřebení mrazivý vítr a do kopce pot na zádech, tak ten šusťák vyhovuje, protože v prvním úkrytu uschne za 20minut. Rychleschnoucí věci mi připadají lepší, než voduodpudivé, impregnované nebo neprodyšné.
Z moderních materiálů mne v podstatě zaujala jen zmíněná Moira, je skvělé, že schne mnohonásobně rychleji, než bavlna. Ale co se týče vrchního oblečení, tak jsem zjistil, že docela dobře funguje obyč. šusťák (větrovky), např. má žena nosí goretex. bundu, a když doopravdy prší, tak vlhneme a schneme přibližně stejně dlouho, akorát já za zlomek ceny. Do silnějších mrazů nosím bavlněnou (nešustí) vatovanou bundu (ušil jsem ji z posedového vaku) a pod ni opět trika z moiry.
Z Moiry se mi akorát nějak neosvědčily krátké spodky - nějak mne řežou. Přes počáteční skepsi jsem se odhodlal do tlustých ponožek Moira(přece jen to bylo hodně přes 200,-/pár), ale moc mne potěšily. Dost trpím na puchýře, a docela proti tomu pomohly. Navíc jsou dost odolné, rozhodně se hned tak neprošoupou (mluvím o typu TREK, potom snad dělají ještě cyklistické). U trika jsem akorát zpočátku naletěl s volbou barvy(pozn. psáno před pár lety, dnes už je dostupná vcelku pestrá paleta barev).
- koupil jsem bílé a tmavě modré (to nejtenčí, hrozně je mi v létě horko), a když jsem se na sebe jednou podíval v zrcadle, tak jsem si připadal jako striptér - na prsou a na břiše prosvítal každý chlup a, ehm...bradavky, což u 90kg pána přece jen nepůsobí tak přitažlivě, jako u slečny v bikinkách :). Hodně častým argumentem u moderních materiálů je „membrána“. Ale právě ty nepromokavé membrány jsou diskutabilní. Za „provozu“ dochází k několika situacím:

- při skutečném dešti (ne nějaké mrholení či poletující déšť se sněhem) také promoknou, je to jen otázka času

- nepromoknou za žádných okolností, ale pak už mají nízkou prodyšnost (tj. totéž jako cokoli +pláštěnka)

- splňují jakékoli požadavky, ale jsou drahé jak sviň, a také to už pak není věc, co se dá jen tak hodit do pračky, nebo u které tě neznepokojí 10 cm "skoba", ledabyle sešitá při baterce.

Musím se smát pokaždé, když na horách sejdu z hřebenu a prohlížím vidím free-cool týpky u vleku - má na sobě péřovku do -25, postává u bufetu a stejně je mu zima, a když čtvrt hoďky táhne sáňky s dítětem, tak se díví, že se potí :)
Jo třeba myslivec na posedu nebo vlekař, to je věc jiná, tam to echt tlusté oblečení má smysl - ale zase není důvod mít himálajskou třičtvrtěkilovou bundu z kajčího peří (i když budiž, chce li-rozhazovat), ale poslouží starý dobrý vaťák. Vůbec není od věci mrknout se někdy na věci v obchodech s pracovním oblečením (Brudra, Bauhaus). Najdou se tam některé i docela dobře vypadající oděvy, které už nepůsobí nutně zednicky nebo popelářsky, a jsou to stokorunové položky. Pravda, logicky na tom nejsou tak dobře třeba s prodyšností, ale před pár lety jsem tak třeba koupil vysoké oteplovačky s kšandami za cca 300,-, které si sice moc nehodí na náročný pohyb, ale dobře se v nich nocuje nebo někde sedí. Na nějaké sáňkování či blbnutí se psem by se jistě taky hodily.
Jinak samozřejmě vůbec nic nemám proti tomu, když někdo moderní a třeba i hodně barevné materiály nosí, když se mu to líbí. Rozhodně nejsem takový ten týpek s liščím ocasem za kloboukem, a jedině s usárnou nebo teletem na zádech, vzpomínající na Klondike a pohrdající "paďoury". Jen jsem chtěl říci, že mnohé údajně kosmické vlastnosti některé předražené výstroje se dají při troše uvažování nahradit i překonat obyčejnými věcmi.
Pokrok je pokrok, to samozřejmě. Ale při výběru věcí dám vždy o chlup více na zkušenosti, než výsledky zkušeben (různé „mm vodního sloupce“ apod.). Nejsem nějaký militarista nebo asketa, ale když někdy spím v mrazu - v jégrovkách, s "kocourem" kolem ledvin a vlněném svetru - tak jsem rád, že jsem se poučil od Rusů ve Stalingradu, a ne z nějakého barevného katalogu


Boty: Když se dobře mastí, tak není nad kůži. Moderní materiály možná dobře odpuzují vodu při mrholení a brouzdání rosou, nicméně v navoskované kůži můžete stát v potoku, a jste v suchu. Konkrétně na zimu jsem koupil české armádní zateplené boty (teď nevím - vzor 95?), a za cca 2000,-, dobře mi slouží už několik let. Mimo mrazy nosím kotníkovou kombinaci kůže-textil (je to syntetika, ale určitě nic "inteligentího") za cca 1700,- od fy. MAGNUM. První pár jsem koupil jsem v roce 1995, a vyřadil až 2006. Absolvovaly se mnou ráchání ve vodě a v bahně za povodní 97 i 02, možná tisíce kilometrů pěšky na čundrech, a pořád dobře sloužily. Na údržbu používám vojenské leštidlo, nebo ještě raději takovou směs včelího vosku a nutriího tuku (nevzpomenu si, jak se to jmenuje) . Extra drahé to není, asi přes stovku za tak 200g.
Postup času jsem dospěl k názoru, že není ani tak nezbytné vyhledat anatomicky optimální botu ke konkrétní noze. On se ten tvar nohy stejně při dlouhém pochodu pozmění. Mám poměrně ploché nohy a také dost trpím na puchýře, a rezignoval jsem na pokusy s botami za 4000,- a více s tvarovaného vnitřku z nějaké mechovky apod. Namísto toho kombinuji ortopedickou vložku + silikonovou vložku Scholl. Je to taková vrstvička silikonu s textilem, trochu podobná polepu na pingpongovou pálku. Velice příjemně tlumí tlaky a nárazy a dá se prát. S její pomocí učiníte pohodlnými i třeba galoše z lékařské čekárny :) Pár vložek stojí něco k 200,-, nevýhodou však je, že se jich prošoupe třeba i několik za rok. No ale kdo je na puchýře náchylný, ten ví své. Rovněž dobře tlumí vložky vystřižené z karimatky (to je ostatně to jediné, na co ji používám), ale velmi rychle se opotřebí, prostě se rozmačkají )jeden pár vydrží tak 50km).

„Dopravní prostředky“: No a když tu máme zimu - co vám říkají sněžnice? Já jsem si je před asi osmi lety půjčil, a to jsem s nimi byl v našich horách úplný exot. Tolik mne to chytlo, že jsem si hned další rok koupil svoje, a docela mne těší, že to lidé začínají znovuobjevovat (ovšem jen doufám, že jich zase tolik nebude :) Sjezdové lyžování nebo snowboard mne moc neláká a ani to neumím, a běžky jsou pro mne taky jen takové břemeno. Běžky se hodí na protaženou stopu po naplánované trati, ale já se raději potuluju jen tak za nosem v krajině bez lidí, a to mi pak s těmi sněžnicemi jde lépe. Na ledě nekloužou, a i v opravdu hlubokém sněhu to je jen o málo namáhavější, než chůze v botách za sucha. Dostanete se na nich prakticky všude, a při přepravě se vejdou do báglu.
U sněžnic jepodstatné, jaký účel mají plnit. Pokud jde o to, vyhrabat se ze zapadlé chalupy a dojít pár desítek metrů k silnici, tak jistě vyhoví i takový ten klasický typ, pevně přivázaný provazem k botě. Ovšem pozor, jednak je to dost namáhavé, a také každý spoj, řešený svázáním provazu, je ve sněhu a mrazu dobrou pastí, neboť se změní na nerozebiratelný tlustý drát.
Slušné sněžnice se dají pořídit tak od 2-3 tisíc. U nás kdosi vyrábí takový ten tvar vypleteného oka, ale samozřejmě již s volnou patou. Prý nejsou špatné, osobně jsem je na noze neměl. Já jsem si koupil přesně tytéž, které jse měl vypůjčené při své první zkušenosti (půjčil mi je horal, co s nimi úspěšně chodil po Kanadě a Britské Kolumbii). Pak jsem si pořídil svoje. Jedná se o americké Mountain Safety Research - Denali Classic. Je to taková lyžina z houževnatého plastu, v jejímž středu je kyvně uložena taková téměř mačka. Vázání se hodí na jakoukoli botu jakékoli velikosti (pokud se jedná o vodě neodolné boty, tak je možné je obout s nataženou igelitkou). Upínání je velice rychlé, což je dobré, když prošlapanou cestu najednou přehradí krátký úsek hlubokého sněhu (nasazení a sejmutí není zdržení na čtvrt hodiny, jako u těch špagátových). Základní délku mají necelých 60 cm, a do kyprého sněhu, na nejistý led nebo pro velikou zátěž se dá plocha prodloužit o nástavce (ty se ovšem kupují zvlášť). Myslím, že nejlepší je pořídit ten nejdelší, se kterým je sněžnice dlouhá cca 80 cm. (snímání nástavce je opět velice triviální). Jinak jsou tyhle sněžnice poměrně štíhlé, takže je chůze přirozená s nohama u sebe, a nemusíte kráčet jako medvěd. Jediná mrzutost je cena - samotné stály přes 5 tisíc (pozn. v roce 2003), za nástavce pak ještě asi 1 500 navrch (jsou velice kvalitní a odolné, ale výroba jistě není tak cenově náročná - zkrátka je to předražené. Zásilka z USA by asi byla příznivější). Na druhou stranu, záleží na úhlu pohledu -někdo dá stejné peníze třeba za tenisovou raketu. Pak se na trhu objevují ještě mnohé další typy, které bych asi nezvolil, neboť vyžadují speciální botu, uzpůsobenou danému systému vázání.
Dobrá věc jsou nesmeky, ale to si vygooglete sami :)

Příručky pro přežití: Pár těchto příruček jsem viděl. Mnohé mi připadaly blízké spíše západnímu naturelu, tj."aby tě nic nezaskočilo, měl neustále připraveno:..." - a následují seznamy desítek položek z outdoor-shopů.Bližší je mi např. ruské pojetí, kdy máš-li u sebe nůž, vyhrál jsi (viz třeba knihy Marka Chlíbka, http://www.specnaz.cz. Někomu to asi přijde poněkud extremistické, ale vždyť se také bavíme o extrémní situaci).
No a docela pozoruhodné tipy lze nalézt u zdánlivě vzdáleného oboru - experimentální archeologie. Nevím, jak dnes, ale cca před 20 lety vyšla pozoruhodná kniha manželů Malinových "Vzpomínky na minulost". Dovíte se tam, jak moudří a důvtipní byli tzv. primitivní lidé, jak výhradně z materiálů, dostupných v přírodě, vyrábět obydlí, nástroje, zbraně. Ani moc nepřeženu, když řeknu "z hovna bič".

Musíme si uvědomit, že až jednou dojde ke zhroucení civilizace (a dle mého názoru dojde), tak GPS, "inteligentní" materiály, energetické potraviny apod. časem dojdou. Pak bude opět důležité umět z trávy vyrobit špagát, z bahna barák a z větve zbraň, schopnou ulovit prase. Možná to nepotká ještě nás, ale je důležité tyto vědomosti uchovat a předat potomkům, protože jedině v nich přežijeme i my.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Maximus »

Jen pár technických připomínek:
Armádní "repliky" oblečení od Mil-tecu jsou co do kvality spíše typický low-end. Uvedený autor je jedním z mála lidí na netu, kteří si tuto značku chválí. Jinak tato německá firma dává třeba do prodeje i různé armádní přebytky a tam je pak kvalita jasná.

Například polský Helikon (oficiální dodavatel pro polskou armádu) je co do kvality minimálně o třídu lepší a cenově je na tom +- stejně.

Stejně tak vývoj technivkého oblečení je zase o kus dál. Doba, kdy synonymem memránového oblečení na svrchní vrstvu byl jen Gore-tex už dávno skončila. Máme s ženou bundy z 2vrstvého BlocVentu (nepromokavost min. 20 000 mm H2O a paropropustnost 30 000 g/m2/24hrs) a osobně se mi ji podařilo zevnitř trochu "orosit" pouze jednou v létě v Alpách, ale to byla okolní vlkost přes 90% a já se na "těžko", tj. s krosnou, snažil dostat na 3tisícovku ;).

Na práci kolem domu či "campu" je samozřejmě lepší něco levnějšího a praktičtějšího ("křebíkuvzdorného" či "jiskrovzdorného"). Ideální materiálem pro tyto účely je bavlna či směsový materiál s vysokým zastoupením bavlny.

Co se týká outdoorových bot, tak je potřeba hodně hledat, ale naštěstí je na trhu dost modelů, aby si skoro každý našel ty svoje "papuče". Zde je dobré dát přednost celokoženým botám s minimem švů. Je nutné počítat s tím, že membrána vydrží 100% maximálně dva roky a pak je z boty klasická "pohorka" a i u kožených bot s membránou platí mazat, mazat a zase mazat :).

Tím neodsuzuji boty s kombinací kůže-textil. Mají výhodu v o dost větší vzdušnosti nohou a například u klasických "Jungle boots" se počítá z průnikem vody do bot a samozřejmě zase s jejím odvodem. Osobně jsem dal třeba pro putování po tundře a plavbě po řece skrze tajgu v Rusku kombinaci velmi lehkým pohorkám (kůže-textil s GTX) a gumákům před mýma oblíbenýma Hanwagama.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Schwimm »

Minulý týden jsem byl na vandru v České Kanadě,počasí přálo, nicméně jsem řešil každou noc úkryt. Osvědčila se mi obyčejná zakrývací plachta v rozměrech 2 na 3 metry. Gramáž volíme podle požadované odolnosti. Tento rozměr luxusně stačí pro 3 lidi plus bágly.Největší feature je ovšem používat na stavbu krom lana pár obyčejných gumových pavouků. Je to rychlé ka stavbě,flexibilní při větru a dešti. Pavouky lze použít při přesunu jako dodatečné upevnění dalšího materiálu k batohu. Vřele doporičuji
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od joseff »

Mohu doporučit do kalhot a bundy použít futrování z pravé ovčí vlny,
né nějakou umělou napodobeninu.

Proč ovčí vlna?
1) I pokud je úplně mokrá neztrácí termoizolační vlastnosti.
2) Může se použít i obráceně, pokud potřebujeme něco studeného udržet delší dobu studené.
3) Vlna je naprosto nehořlavá. V nouzi je možno proběhnout menším požárem,
pokud přes sebe hodíme nějakou deku nebo peřinu z ovčí vlny.
4) Ovčí vlna odrazuje některé parazity.
5) Při běžné chůzi se člověk nepotí, ale při zpocení po běhu se pot odpaří.
- není vhodné používat v létě :D

Ještě lepší termoizolační vlastnosti má kůže z ledního medvěda,
ale v našich krajích asi žádného nepotkáme. :shock:
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Steril »

IMHO je kvalitní stan fakt důležitá věc - z mýho zevlování po sibiři sem si odnes to, že odolnost proti větru je opravdu ZÁSADNÍ - ubrání člověka i vůči větším přírodním průserům - stačí na "sněhový" převisy stanu naházet kameny a v lepším stanu seš uplně v pohodě i při masivní bouřce.
I v kvalitním stanu sem v nižších sibiřskejch teplotách+kvalitním spacáku měl na sobě uplně všechno oblečení, co jsem měl sebou, jinak se absolutně nedalo usnout.
Pokud jde o ostatní aspekty přežití tak dle mých zkušeností stačí krátkodobě při velký fyzický zátěži pro 10 lidí 3kg vařený pohanky+1konzerva lančmítu/den. (velká fyzická zátěž = 1000 metrů převýšení nahoru denně/25kg batoh).
Nejdelší nutnost přežití a nošení vlastního jídla jsem zažil právě při treku na sibiři, tam jsem zhubnul 10kg během 14 dnů, a předtim sem opravdu nebyl buřt, šlo to převážně ze svalů.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Josef »

Ovčí vlna je skutečně dobrá věc. Nejen, že z ní mám doma "peřinu" (z vlastních ovcí plemene "merino") a nenechám na ni dopustit, ale i na vandry jsem pravidelně jezdíval s vlněnou dekou, ono taky dřív nic pořádného nebylo. Byla výborná zejména, k ránu, když už můj tehdy chabý spacák nestačil. Dávno ale už dosloužila (pozor na moly). Pokud by si chtěl někdo vlněnou deku koupit, člověk aby dnes pohledal. Má-li v praxi vydržet nebo se alespoň podobat originálu, musí mít totiž keprovou vazbu*, která se při vzniku děr už dále nepárá. Ale to má dnes málo která deka. Klasického vzoru i keprové vazby se ještě drží české repliky historických vlněných dek dodávaných v minulosti společností Hudson's Bay Company dnes určené pro export do Kanady. Takže kdo si chce něco takového solidního pořídit, ještě jakousi šanci má. (http://www.general-store.cz/produkt.php?id=2063, http://indiani.cz/obchod/category.php?id_category=20) Bohužel na trhu se objevují pouze jako "pětičárkové"**, což je na táboření pro jednoho nocležníka nadstandardní rozměr (cena i přepravní váha), třiapůlčárková by stačila, ale velkou je škoda stříhat... Objevují se však bohužel i napodobeniny, které keprovou vazbu nemají. Dobré vlastnosti přírodní vlny mít budou, ale musíte je včas opravovat když vzniknou nějaké díry nebo roztřepené okraje. Při troše štěstí se dá sehnat i originální HBC deka, která je co do hustoty, hřejivosti (i ceny) někde úplně jinde (http://tradingpost.wz.cz/deky.htm). Přesně z těchto dek si mountainmani, trappeři, indiáni a později i polární výpravy, vyráběli kabáty "kapucáky" (tzv. kapote), se kterými dokázali v drsné přírodě i mrazech úspěšně přežít i bez dutého vlákna, goretexu a jiných Hi-tech materiálů dnešní doby.

*) Keprovou vazbu na dece poznáte v místech, kde má deka barevné pruhy. Pruh není souvisle barevný, ale je tvořen soustavou jakýchsi šikmých proužků, mezi kterými prosvítá barva původní osnovy
keprova-vazba-deky.jpg
keprova-vazba-deky.jpg (10.19 KiB) Zobrazeno 38905 x
**) Čárky, o kterých v textu píši, neudávají počet pruhů na vzoru, ale počet malých černých čárek na okraji deky, které u těchto typů "obchodních" dek udávají její plochu a dříve znamenaly počet bobřích kožešin, za které se směňovaly. Na obrázku je deka "tři a půl čárková", pro jednoho rozměrově tak akorát...
carky-na-dece.jpg
carky-na-dece.jpg (9.12 KiB) Zobrazeno 38905 x
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od PaF »

Souhlasim, ze deka z ovci vlny je fajn a driv to byla dobra volba (-30 let) :lol: . Dnes si ale nedovedu predstavit, ze bych ji dal prednost pred modernim spacakem. Kozene boty klasickeho typu (-30 let) jsou stale konkurenceschopne. Ale deka uz neni. Ale na chatu nebo chalupu jako kvalitni posila, proc ne. Ikdyz dute vlakno v dece je stejne pohodlnejsi, uz kvuli vaze a nealergennosti.

... teda spis -35 :roll: Ono to leti. Pred 30 jsem uz mel perovou mumii bez zipu.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Josef »

Samozřejmě, na vandr je deka už dnes zbytečně těžká. Tu pětičárkovou odhaduji na cca 2,5-3kg a v téhle gramáži by mohl člověk sebou vzít luxusní spacák do mínus třicítky. Ale pokud těžkou vlněnou deku nemusíte táhnout na vlastním hřebě, tj. domů, do chajdy, do auta nebo případně pro toho, kdo putuje koňmo - k nezaplacení. Berte to jen jako tip. Protože syntetická deka někam k ohni prostě není zrovna dobrá volba (pokud jste se nerozhodli dobrovolně uhořet).
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od marish »

Dík za tip. Jako velmi vyjímečný venkupřespávač zatím nepořizuju spacák, a vlněná deka by se hodila...
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

A jak na vandru perete?

Představte si, že jste 3 týdny někde hodně daleko od civilizace ...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Záleží v jakých podmínkách. V první řadě je třeba si uvědomit, že denní náplň vandru/expedice mimo civilizaci, který trvá týdny je především v přesunu z místa na místo. Vandr/expedice má nějaký cíl a tomu je podřízena výstroj a výzbroj.

Ve velehorách (zima-led) neperu - je to zbytečný. Tam, kde je voda peru obyčejnou vodou, bez přidávání jakýchkoliv přísad. Věci suším za pochodu na batohu. V těchto otázkách není co vymýšlet. Věci vám nebudou vonět po fialkách, ale když se budete rozumně umývat nebudete smrdět sobě ani ve skupině. Samozřejmě pro člověka, který je zvyklý se dvakrát denně sprchovat horkou vodou a bere to jako nutnost, nebude tato situace vůbec lehká. Kouzelnou záležitostí pro udržení příjemného pocitu jsou vlhčené dětské ubrousky (dají se s nimi dělat zázraky) a tuhý deodorant. Spousta holek kolem mě je schopná strávit v opravdu drsných podmínkách dlouhou dobu a dokážou se udržovat čisté a voňavé. V běžném životě by jste nepoznali, že to jsou holky co se dokážou prodírat džunglí, lézt na vysoké kopce, pít z kaluže nebo jíst brouky.

Najdou se lidi, kteří jsou schopní prát v horách v jezeru, nebo u pramenu s nějakým saponátem, ale těm patří kopat je do prdele tak dlouho, až je dokopete ne jejich pohovku k TV.

PS: Kdo si nevyzkouší strávit pár týdnu mimo civilizaci, nevyzkouší si, co s jeho psychikou udělá zima, hlad, vyčerpání, stesk, nedostatek spánku, smrtelné nebezpečí atd. (o požadavcích na vůdce raději ani nemluvím), bude velmi překvapený sám ze sebe, když náhodou takové zajímavé časy nastanou pro veškerou populaci. Všem bych přál, aby toto překvapení bylo pozitivní, ale bohužel mé zkušenosti hovoří pro pravý opak.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Nobody »

Mohl bys popsat, co se během týdnů s psychikou děje a jak to zvládat? Myslím, že jde o dobrou zkušenost, ale podnikám a být týdny mimo civilizaci je nereálné.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Velmi zjednodušeně:

Pokud vše běží podle plánu, skupina má schopného vůdce, dostatek vody, potravy, sil, tepla, bezpečí, přeje ji počasí, tak se celkem nic neděje a pokud nenastane chyba velitele, či zvrat v podmínkách, proběhne akce bez větších problémů . Vše záleží na zkušenostech, fyzické a duševní kondici účastníků, výstroji, výzbroji atd.

Pokud plánujete soukromou akci, můžete výběr členů ovlivnit a vybrat si kvalitní tým, na který se můžete spolehnout. Pokud se jedná o komerční akci, není většinou výběr účastníků podmíněný prokázáním připravenosti. Komerční akce jsou samozřejmě nastaveny tak, aby zájemci byli dostatečně informovaní a věděli do čeho jdou. Posouzení připravenosti je na jejich osobním úsudku.

Bez ohledu jestli se jedná o soukromou nebo komerční akci, je klíčovou záležitostí role vůdce a silného týmu.

Jakmile akce začne, dokáže každý účastník hrát svoji roli, kterou si zvolil předem jen po určitou omezenou dobu. U každého je tato doba jiná. Tato doba skončí prostým uběhnutím určitého času, nebo nástupem menších či větších těžkostí. Jakmile jednotliví účastníci zahodí své "masky" stanou se sebou samými a jednají instinktivně v souladu se svou pravou osobností. U někoho tato změna může být sotva patrná (jedná se zejména o zkušené) u druhého dalšího se může jednat o diametrální změnu (většinou nezkušení).

První těžkosti odhalí první slabé jedince. Ti se začnou projevovat různými způsoby - většinou je to podrážděnost, zpochybňování rozhodnutí, jízlivost, netečnost atd. V konečném důsledku má vývoj situace tři možné konce:

1. Schopný vedoucí s dobrým týmem se snaží všechny potencionální rozbušky zničit již v zárodku, nebo ještě lépe jim předejít. Stmelí tým a z těžkostí jej vyvede.
2. Část účastníků se s vývojem situace propracuje k odevzdanosti. Rezignuje na vše a bez pomoci nedokáže svoji situaci řešit
3. Další část účastníků se bude snažit situaci řešit aktivně, dojde k mnoha konfliktům, včetně možných násilných střetů. Dojde k přerozdělení rolí. Skupina se buďto reorganizuje (málo pravděpodobné) nebo akci vzdá či zahyne.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

Add. Praní prádla na čundru:

Z vlastní malé zkušenosti vím, že lidi na čundru občas komunikují s okolím – během cesty např. dokupují zásoby, příp. se mohou přesunovat třeba vlakem. Jako ostatní lidé se např. během veder v letních měsících potí a protože na vandr netáhnou velký kufr náhradního oblečení – musí si čas od času různé části oděvu přemáchnout. V naší zemi je poměrně hustá síť různých kempů s umývárnami, kde se dá problém přeprání poměrně lehce vyřešit. Mýdlo je při praní zpoceného oblečení docela na nic, protože neodstraní rozkládající se bakterie potu, které se po usušení a dalším následném propocení oblečení projeví typickým zápachem.

Něco jiného je však situace, kdy jste např. v zahraničí s panenskou přírodou bez kempů a jste donuceni si oblečení si přeprat doslova v lese.

Proto se ještě jednou zeptám: Máte někdo praktickou zkušenost s praním prádla v polních podmínkách? Pokud ano, jakou?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Mohl by jsi tedy popsat konkrétní situaci - jaká akce, v jakém ročním období, v jaké nadmořské výšce, v jakém terénu, na kolik dní je akce, jaké zdroje si neseš na zádech, jaké zdroje využiješ na trase, způsob nocování, způsob stravování, atd.

Těžko radit na obecnou otázku. Obecná odpověď je na základě patnáctileté profesní zkušenosti s vedením různých skupin v různém terénu ode mě o pár příspěvků výše.

Praní v jakémkoliv přírodním zdroji sladké vody v horách (potok, ledovcová říčka, studánka, jezero, napajedlo...) za pomoci mýdla či jiného saponátu je zvěrstvo. To samé platí pro osobní hygienu. Samozřejmě v tajze to bude akceptovatelnější než v Karpatech.

V civilizaci ve velkých tocích, či moři je to akceptovatelné (záleží na svědomí každého).

Mimo civilizaci na vandru (neustálý přesun) nevypereš nijak jinak než vodou, kterou máš právě k dispozici, která má zároveň danou teplotu. Pokud máš čas, dostatek paliva, větší kotlík a mýdlo, můžeš vyprat klasicky ručně v teplé vodě za pomocí mýdla a vodu vylít na vhodném místě (mimo zdroje čisté vody, mimo tábořiště, pokaždé jinam, každý den dvojnásobek vzdálenosti od tábořiště...). Možnosti praní v divočině zkrátka vychází ze zdrojů, které máš u sebe. Pokud se pohybuješ v civilizaci, není praní nikde na světě problém.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

Budeme se pohybovat 3 týdny v zahraničí v nadmořské výšce okolo 700 - 1000m, dřeva bude dostatek. Teploty by měly být i v noci mírně nad nulou. Vybavení normální, pár konzerv s sebou, ostatní jídlo se dokoupí během cesty

Nedělejme z praní prádla nějakou velkou vědu. :)

Otázku ještě trochu zjednoduším:ˇJakou vhodnou, dobře přenosnou nádobu, vhodnou na praní špinavého prádla (využitelnou třeba i jinak) byste mi prosím doporučili?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Ok to zní skvěle. Přibal bych lahvičku tekutého mýdla na praní, ale nečekej zázraky. Vtip je i ve vhodně zvoleném oblečení. Moderní lehké funkční věci - některé odolávají pachu déle, jiné vůbec.

V rámci optimalizace se věci na vaření (potraviny, palivo, nádobí, vařič) a spaní rozkládají mezi co nejvíce účastníků. Pokud budete vařit 4 lidi dohromady, je vhodné vzít větší kotlík 3 - 5l ve kterém budete společně vařit a individuálně prát. Extra nádobu na praní na zádech nikdo rozumný nenosí a v ešusu se pere dost blbě ;) Od místních pastevců či jiných obyvatel si lze často ledasco také vypůjčit.

Pokud je v místě levné oblečení (v podstatě kdekoliv na východě), beru sebou oblečení se kterým nepočítám, že bych jej vezl zpátky (především stará bavlněná trička - 2 na týden). Není pak líto je vyhodit, nebo když přijdu o zavazadlo ve kterém mám stará hadry, tak mě to tak nebolí, než když přijdu o expediční hi-tech vybavení v řádu statisíců. Zároveň se snadno hadrama dovybavíš na místě.

Ono je to spolu všechno provázané a jedna rada bez druhé může zcela postrádat smysl. Nejsvobodnější cestování je s absolutním minimem, které lze snadno nahradit z místních zdrojů.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Sehr »

Spina se da odstranit pomoci kartace. Prach pomoci vody. Povesene pradlo zas odstrani zapach. A pro citlivky kostka mydla se neztati.




http://www.muzeum.svitavy.cz/stale-exp/ ... sky/444-1/
Celá staletí se pralo sodou a popelem. Do nádoby s vařící vodou se dalo prádlo a posypalo se sodou a dřevěným popelem a potom se mačkalo, mnulo a nebo se v něm šlapalo.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Grunt »

Nobody píše:Mohl bys popsat, co se během týdnů s psychikou děje a jak to zvládat?
Tuším, že asi nic moc pěkného.
Nobody píše:Myslím, že jde o dobrou zkušenost, ale podnikám a být týdny mimo civilizaci je nereálné.
:D Z nějakého mě neznámého důvodu má většina podnikatelů, šéfů, manažerů a bůhvíčeho tento názor. Dáme sázky na to jak moc by byl překvapen?
optim píše:Mýdlo je při praní zpoceného oblečení docela na nic, protože neodstraní rozkládající se bakterie potu, které se po usušení a dalším následném propocení oblečení projeví typickým zápachem.

Něco jiného je však situace, kdy jste např. v zahraničí s panenskou přírodou bez kempů a jste donuceni si oblečení si přeprat doslova v lese.
Moje babička, když už nemohla jinak tak alespoň oblečení převařila a nechala na špagátu do sucha na mírném vánku uschnout. Co zkusit něco takového?
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Nobody »

Ted nevím, co tím myslíš. Ano, teoreticky bych se mohl sebrat a na měsíc někam vyrazit. Prakticky bych tak přišel o velkou částku. A i když peníze nejsou na mém žebříčku hodnot nejvýš, tak hodlám vydělávat velké peníze, dokud to jde. Ono to bude čím dál těžší a z jednoměsíčního příjmu nyní, mohu zakoupit zásoby potravin na několik let dopředu.

Rozpad civilizace, kdy budeme lítat po lesích, je možná varianta. Zvyšování nezaměstnanosti a chudoby, beru jako nevyhnutelný scénář. Proto je pro mě prioritou připravit se na to.
Odpovědět