Čundry, vandry, toulání po přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Bill Masen »

Gall píše:Boty do spacáku dávám, úplně dolů ale jen pod podmínkou že jsou zcela suché, pokud jsou mokré tak je jen vycpu buď suchou vymrzlou trávou nebo použitejma zasmrádlejma ale suchejma spodkama a tričkama.
Tak tohle je hodně velká prasárna
Gall píše:Souhlasím že ne každému bavlna vyhovuje, mně nevyhovuje nic umělého na tělo, jako druhou vrstvu už problém nemám.
Pokud si vezmeš bavlněný tričko, je zbytečný dávat jako druhou vrstvu něco umělého. Odvod potu je už stejně zastavenej.
Gall píše:Pokud je mi zima i ve dvou vrstvách, nepřidávám na sebe ale na spacák, většina lidí používá Žďárského vak, já se spokojil s US pytlem na mrtvoly případně igelitovou plachtou.
Tak tohle je obrovská kravina. Přes noc vypotíš přes půl litru potu a uzavřeš ho do igelitu? To musíš bejt úplně mokrej.
Gall píše:Jednu vychytávku mám k tomu navíc, když jde do tuhého používám Каталитический Грелка https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... eneral.jpg
v roce 78 stála 1rubl a 20 kopějek, dnes se to sežene od Zippa za nějakejch 900,- vočí.
Maj to v každym druhym armyšopu za 150,-
Gall píše:V absolutním mrazu mne nejvíce oslovil klasický US šosák, který stáhnu kolem stehen a v kombinaci s originál kapucou je kolikrát lepší jak kdejaká super drahá vymoženost kterou sem míval ale neoslovila mne svojí jednoúčelovostí
Absolutní mráz, to myslíš –273,15°C? Ve velkým mrazu, už nefunguje funkční oblečení, protože pot, než se dostane ven, tak zmrzne v oblečení a utvoří bariéru. Ta tělo se vezme neprodyšná vrstva, která pot do oblečení nepustí a na to se dají vrstvy izolační. Člověk je spocenej, ale je mu teplo.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od mukl »

Takhle se touláme my
Přílohy
Rybaření
Rybaření
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od jameson363 »

Bill Masen píše:
Gall píše:Souhlasím že ne každému bavlna vyhovuje, mně nevyhovuje nic umělého na tělo, jako druhou vrstvu už problém nemám.
Pokud si vezmeš bavlněný tričko, je zbytečný dávat jako druhou vrstvu něco umělého. Odvod potu je už stejně zastavenej.
Doporucuju zkusit vic termotricek. Delaji se opravdu prijemna, mnohem prijemnejsi nez bavlna. Akorat nejsou nejlevnejsi a zase tolik rozsirena. Za sebe muzu doporucit material Capilene od Patagonia nebo Vaporwick od The North Face. Ja osobne zase nemuzu nosit merino, kouse me to a chladi, takze mam dost citlouvou kuzi, ale treba ji mam jinak citlivou. Bavlna je v zime fakt zlo. Kamaradi treba nosili pres termo triko jeste bavlnene armadni hnede, aby to vypadalo vic hooah a kdyz jsem jim rikal, jakou delaj picovinu a zkusili to sundat, tak uz na sebe v zime bavlnu nevzali ani smykem, protoze bavlneny spodni pradlo v zime je fakt zlo.
Gall píše:Pokud je mi zima i ve dvou vrstvách, nepřidávám na sebe ale na spacák, většina lidí používá Žďárského vak, já se spokojil s US pytlem na mrtvoly případně igelitovou plachtou.
Ja jsem zvyklej spat ve spacaku v zime zimnich hadrech (Softie komplet). Je fakt, ze se te spacak moc nevyhreje a celkove je to horsi ne regulaci tepla, ale zase o dost lip se mi vstava a vylejza ze spacaku. Na vylejzani nahej nebo jen ve spodkach ven do snehu jsem asi moc mekkej.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Patrol »

Prošel jsem si tohle téma a u příspěvku Marglina,který přidal pár fotek z Broumovek, na mě úplně dýchla nostalgie. Já už na vandru nebyl asi 20let. Bydlíval jsem dřív ve městě a víkendy trávil na vandrech s kamarády. Co jsem se přestěhoval do Českého ráje na samotu, tak nějak tahle potřeba ustoupila.V přírodě jsem prakticky každý den, když přijedu z práce, stačí vyjít před barák. :lol:
Tenkrát nebylo k dispozici tolik skvělých materiálů, které odvádějí pot,rychle schnou atpd.. Na drahej spacák měl málokdo, takže jsme jezdili i v zimě s dekáčema a taky to šlo. Spali jsme většinou někde pod převisem, kde jsme si jako spodní vrstvu lůžka nahrábli suché listí( pod převis obvykle nafouká vítr listí čisté a suché), nebo hrabanku, na to pak celtu, která to listí držela lépe pohromadě,na to deku, nebo karimatku a na tom spacák přikrytej ještě nějakou dekou,kabátem, nebo něčím. Po odhrabaném listí vznikl vyhrabaný prostor, kde jsme rozdělali oheň.Kouř se plazil po skále a teplo se v prostoru udrželo díky tomu, že otevřenou stranu převisu jsme zaplachtovali celtou, což také krylo světlo od ohně. Používali jsme systém mnoha vrstev, vše mokré dál od těla, a co nejdříve usušit. Před spaním jsme očistili kanady, vysušili je těsně u ohně, a pak je hodili do nohou spacáku.Oheň jsme používali i na vaření a sušení všeho. Jako nejúčinnější topení v nohách fungoval pes. Většina psů si hrozně ráda zaleze do nohou spacáku, celou noc nevyleze a krásně hřeje. Kupodivu se ani nikdy žádnej neudusil, ale to asi díky hvězdářským dekáčům. :D Když opravdu hodně mrzlo, tak jsme se střídali celou noc ve službách u ohně, a spacák bdícího byl bonus pro spící,protože jinak by naše výbava stejně nestačila.
Nejnádhernější byly rána, kdy kolem byvaku přes noc napadl metr prašanu, mrzlo až praštělo, že vám šla hustá pára od huby, a do toho svítilo slunce tak ostře, že to až oslňovalo.Bdící uvařil čaj s rumem a ta vůně rumu spolu se slaninou na pánvičce,vás vytáhla z pelechu. Je fakt, že i jen po pár dnech takového vandrování byl člověk cítit kouřem rumem a česnekem na několik metrů, ale pokud člověk nebyl prase, tak to byla vůně a né smrad. :rock
Na tělo při přesunech jsem měl oblíbené takové umělé, hrubé tričko, které odvádělo pot skoro jako dnešní Moira, ale pokud jsme někde zabyvakovali, rád jsem se převlékl do pohodlného bavlněného. Na noc umýt nohy, čisté ponožky+tlusté pletené. Svetr taky pletený od mámy a zbytek ošacení byl obvykle ze starých armádních kousků.Šusťáky jsme nikdy nenosili, protože se snadno propálily, ušmudlané od popela vypadají blbě a protože šustěj. :chuckle
Zátěž jsme si ještě ztěžovali tím, že co by muzikanti jsme s sebou tahali nástroje, ale ta radost a překvapení lidí, když třeba navečer z vánice do horské boudy vstoupí partička vandráků s nástrojema včetně kontrabasu, to stojí za to si zažít. Cesty vlakem nám to taky zpříjemňovalo. Tak to byl můj kousek nostalgie, Ještě přidám pár ilustračních fotek.:mrgreen:
tap.jpg
1230076_404004509699451_198244025_n.jpg
snídaně.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od K4cer »

Kregan: co sou to za botičky na 4tý fotce? (http://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/183 ... .jpg?ver=3)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od K4cer »

Ehm, pátý fotce, samozřejmě.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

Kanady francouzský armády.
Čím víc víš, tím míň neseš.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od fransilice »

borci....najde se tu nějaký bushcrafter,čundrák,vandrák z okolí chebu,sokolova???
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od PaF »

2Patrol... Tak na mne dýchly moje vlastní čundry ;) Dvanáctistrunná kytara v tvrdém pouzdře (kamarád), 15 kg focení (já) a Východné Karpaty 1982... Jako bychom na té fotce na štrece byli my :yes
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Leto II. »

Únor je ideální doba na testování vybavení a schopností. Člověk prostě chce vyrazit ven a něco zkusit.

Ve čtvrtek 23.2.2017 jsem vyrazil v noci směrem Štíty. V lese za Štíty jsem ve 4:00 ráno otestoval nafukovací karimatku, spacák a merinové spodní prádlo. Na 2 hodinky jsem usnul a bylo mi teplo. Pak jsem vyrazil do Horních Studének. S východem slunce 6:48 jsem vyrazil po červené značce smrem na sever. Na zádech jsem měl batoh Gemma o váze 20 kg (spacák, samonafukovačka, stan, oblečení, 3l tekutin, jídlo, EDC Vanquest kapsa (1.2 Kg), mačeta Cold Steel cutlass a „krmení“ do Glocka a kosy – 300 kusů). Za pasem Glock a přes rameno kosu v pouzdru.

Cesta byla dost pod sněhem a hodně foukalo. Došel jsem až k penzionu na Kocandě a vydal se zpět po lesní cestě nad silnicí do Bušína. Závěr jsem vzal přes lokalitu „Na Horách“ a přes kopec do Horních Studének. Celé to bylo cca 13 km a vzalo i s přestávkami na jídlo a šplháním na čertovu skálu 5 hodin. Odpoledne jsem projezdil okolí (klášter v Králíkách, bunkry) a na neurčeném místě postavil stan, snědl večeři, nafoukl karimatku a navlékl Devold a IceBreaker a vlezl do spacáku.

Kupodivu ani přes den ani v noci nebyla problém zima, čehož jsem se bál nejvíc. Problém byly boty, které kvůli nedokonalé impregnaci po prvním výletě promokly durch (a poslední 3 km jsem šel v mokrých), takže jsem je nechal schnout zbaběle v autě a vazl si na noc do spacáku (vyzuté) náhradní. Teplota bylo malinko pod nulou a i když spacák už je starší, prádlo zafungovalo skvěle.

Druhý den jsem udělal obdobný okruh z Janoušova okolo vrchu Bouda a Čečola. Tentokrát druhé boty vydržely a nesl jsem s sebou jen menší batoh (Dragon Egg) s náhradním prádlem, jídlem, vodou a EDC kapsou. Kosu přes rameno. Pod Čečolou jsem našel ohniště a opekl slaninu. Druhou noc jsem spal v pohodlí v hotelu :-).

Poznatky:

Unést 25 kilo 13 kilometrů se dá i v hodně hodně špatném terénu (sníh, led). Sice to není 35 kilo 20 km jako římští vojáci, ale při troše tréninku...

Merino prádlo funguje při denních teplotách mírně nad nulou a nočních mírně pod nulou naprosto skvěle. Měl jsem kalhoty a triko ve vyšší gramáži a i když spacák podle mě už stojí za nic (asi 10 let stará Prima původně s extrémem do -20), prádlo to jistí.

Rovněž byl overkill s jídlem a vodou. V chladu jsem neměl žízeň (a musel se nutit do pití) a ani hlad.

Co jsem podcenil byly boty. Promokly. Nemít náhradní a muset se přesouvat dělší vzdálenost více dní, asi by mě čekaly dost velké problémy, nebo bych musel sušit na ohni.

Z výbavy mi nic nechybělo, pár věcí spíš přebývalo, ale byly to jen dva dny.

Pokud jste mnoho hodin v lese sami, začnete si povídat nahlas – jednak máte potřebu mluvit, ale také nějaký hlas (i když vlastní) slyšet.

Doporučuji to každému.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Serža »

to ohniště je takhle imho dost prasárna...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Heike »

Já se letos poprvé v životě zesrabil a vzdal bivak venku, byla to dobrá zkušenost-vzhledem k místu se mi nechtělo dělat nějaký velký oheň, bez kterého bych to asi do rána nedal, kolega měl začínající omrzliny, necítil ruce-Jměl modení rukavice, nějaké značkové, já staré palčáky vojenské, tuším vz. 80. Tahám spacák do -7C, kdys jsem začínal s dekáčm :) pokaždé ho něčím nastavím, tak se dá, ale v tomhle případě bylo -29,5C a asi by to byl hazard se zdravím.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

Jsou lidi, kteří takhle jezdí každý víkend (ten poslední to byly Rychlebský hory). Stan podle mě neni v českých podmínkách vůbec potřeba.

Zaráží mě batoh o váze 20 kg. Tolik jsem měl na desetidenní trek v Himalájích. Na víkend se dá jet i s 5 kg batohem. Jen to chce záměrně vzít co nejmenší batoh a ce se nevejde, to neberu. Dokud je volný místo, člověk má tendence ho zaplňovat blbostma.

Co se týče mokrejch bot, někdo používá goráčový ponožky. Mě funhuje mít suchý náhradní fusekle do kterejch se převleču na spaní, zásyp na nohy a mokrý většinou uschnou přes noc hozený do spacáku.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Leto II. »

Serža píše:to ohniště je takhle imho dost prasárna...
To ohniště tam takhle bylo, já ho nezakládal. Když jsem odcházel, vypadalo takhle:
Obrázek
kregan píše:Zaráží mě batoh o váze 20 kg. Tolik jsem měl na desetidenní trek v Himalájích. Na víkend se dá jet i s 5 kg batohem.
Já jsem si tam záměrně dával "zátěž", aby to bylo jako na "never get home" přesun. Normálně bych s sebou dva nože a mačetu, 300 kusů střeliva, tolik náhradního oblečení a konzervy fazolí (které jsem ponosil a pak přivezl odmů) taky netahal.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Serža »

ohniště uklizené pěkně, ale spíš bych měl obavu za provozu - foukne ti do toho a už to neuhasíš....
já se obvykle snažím to trochu zahloubit, ve směru po větru dva větší placatý kameny nastojato (nahoru se dá postavit kotlík) a z těch odkrytých stran menší kameny, nebo odhrábnout
přikládáš pak ze strany odkud fouká, nehrozí že se spálíš, ohýnek je malinkej, přitom dobře hoří, super se na tom vaří a skoro není vidět

typy ohnišť:
http://www.hununpa.cz/modules/news/arti ... storyid=75
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Leto II. »

Ono to na té fotce je blbě vidět, ale bylo to mírně zahloubené.

Z požáru jsem fakt strach neměl, protože všude kolem bylo nasněženo a i ty nejjemnější smrkové větvičky, trávy a březová kůra chytaly jen velice neochotně. To dřevo bylo dost mokré a bylo rádo, že vůbec hořelo.

Jinak není nad drn.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

Jedna z nedávného táboření v Jizerkách
Přílohy
DSB09728.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
qarter
Příspěvky: 6
Registrován: 09.02.2017 16:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od qarter »

to se to kutaj iglů,když tam rostou hlinikový lopaty! :shock:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od štaflík »

Máte někdo zkušenost s tímto?:
https://www.army-shop.cz/produkty/celty ... /1938.html
Líbí se mi, že je to malé, asi pevné, neklouzavé, zelené a levné. Ale nevím, kolik to váží. Do mokra by to nemuselo být špatné.
Líbí se mi i TYVEK:
http://www.nalehko.com/Tyvek_maly_eshop
ale barva moc svítí.
Odpovědět