Čundry, vandry, toulání po přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Kocour »

optim píše: Není lepší si do batohu spíš než nějakou velkou garderóbu raději přibalit pytlík s nastrouhaným mýdlem a lahvičku octa?
Ono nejde o velkou garderóbu, ale opravdu jenom o to tričko a trenýrky. Místo různých moderních kalhot, co se do nich nachytá akorát pot nebo bordel, jsou do hor nejlepší tenké šusťáky, co, když se zmuchlají, se téměř vejdou do kapsy (akorát je vhodné přidělat vpředu obšité dírky a ke gumě, protože základní provedení má v pase akorát gumu, provléknout ještě nějakou zavazovací tkanici, jinak mají tendenci při pohybu sjíždět pod bederákem). Takové kalhoty na sebe moc smradu nenavážou a pokud ano, dají se vymáchat ve vodě a usušit na sobě během několika minut.

Debordelizace s vyvářením a jádrovým mýdlem může taky trvat den. to za ten čas podle mě nestojí.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od miki »

peteres píše:@Miki: nepodělíš se o návod na domácí výrobu mýdla?
Zdravím.
Tak to mýdlo jsem dnes zaslal adminovi a ten to již vylepil na rozpadu tak stáhnout a přečíst je toho 29 stran textu. Zatím I. díl, pracuji na dokončení druhého.
Zde to je :
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=1501
Miki.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Dan.te »

Už to mám stažené :yes
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od jaromir »

k praní a mytí v našich podmínkách na vandru
použil sem:
Vanisch Oxi Action
klasické mýdlo (hotelové)
a mycí houbičky z Kauflandu - skoro stejné jako odkaz. (na ešus i skvrny)
http://eshop.compact-servis.cz/produkt/ ... -22481.htm

dá se tím vyprat z normálního oblečení všechno... nebo jen fleky atd..
na praní je lepší igelitovej pytel než ešus... nebo kotlík
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

Víkendové toulání po Brdech s mejma třema miláčkama, který mě dohromady stály celou vejplatu.
Přílohy
DSC_5046 – kopie.JPG
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Karlos »

Revolvery moc nemusím ale uznávám že na toulání přírodou je toto (nůž a colt) hodně stylové :yes
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Frank »

Usárna měla takovéhle olivky? Jsem myslel že měla takové provlíkátka?
Uživatelský avatar
Musi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.03.2014 5:59

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Musi »

No to me privadik nostalgii, kdyz jsem byl na kurzu zimniho preziti v jesenikach. A to byla kosa. Firemni spacak do -35st nestihal, ale ty poplachy. Hodinu a pul po zalehnuti pistalka a hlaska " maji vas, mate minutu na odchod" zbalit co slo a presunout se jinde. Klidne jsme byli 3 dny bez jidla a v cutorach si roztapeli snih. Do toho slanovani a evakuace raneneho. Pak konecne chytani kralika a peceni nad malym ohnem. Druhy den prisel prujem a dvakrat vice snehu na vodu. Hubnouci kura super. Ale par poznatku. Boty mejte vzdy na nohach, i ve spacaku, ohen vas psychycky vzdy povznese a ususi, maso je lepsi varit nez opekat ( mete vyvar i maso) a poncho nebo celta udela komfort pri spani. Pokud pouzijete provaz vzdy vazejte na smyce neboli zadrhovacky. Zatahnu a mam volno. Gumicuk je jeste o level vic. Pokud jde tak delam zahrab. Normal do snehu. 15min. kopani a neni co resit. Good je zdarak napr.http://www.armed.cz/prevlek-na-spacak-g ... 13-c-1498/ Akorad v nem spacak navlhava ze srazeni vody z tela ( potu), stejne potrebujete poncho,plachtu na bagl a cajk co se do nej nevleze.
Psycho to par dnech je, ale pak se to zlomi a jde to. Kazdy mysli na ten prepych u tv a na bramburky. Ja si po 14ti dnech dal 0,5L kofoly (cukr) a sel spat na cely den.
Pokud nekoho to vic zajima at si sezene info o spankove deprivaci apod. Halucinace atd. Super stav. Kazdemu preji zazit. Ale ne samotnemu. Vzdy v min. ve dvou. Letargie je pak rychla. Hlavne v mrazu. A kontrolovat se navzajem. Znate ty filmy jak velitel kontroluje nohy podrizenym. Tak v mrazu to je dvojnasob. Sam jsem mel omrzliny 2 az 3 st. a stale to citim. Kazdou zimu. :devil
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Heike »

Zrovna ta spánková deprivace je zajímavý postřeh. Já chodím ven převážně sám, a po dvou dnech beze spánku jsem měl skutečně problém rozlišit zda slyším skutečnost. Tak jsem koukal do tmy, a viděl i to co neexistuje-nakonec jsem se donutil to zalomit. Jak to řešit v ostré akci? Třeba nestřílet na přelud, neplnit rozkaz který nikdo nevolal...jinak příspěvek :yes
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od viktor »

jsem se pred par hodinama vratil zrovna z vandru ...
Kdysi davno jsem cetl realny pribeh z II.sv jak se skupina "partyzanu" snazila prejit dost dlouhe uzemi a dostat se do neutralni zeme. Asi 50 % se to povedlo. Jedna z jejich hlavnich zasad bylo nikdy se nenech chytit unaveny a s kondice. Proste presun pobihal tak pomalu a s prestavkami s dostatecnym odpocinkem, aby v pripade odhaleni mohli okamzite prejit na co nejvysši tempo a rychle zmizet. Rekl bych ze to ma svoji logiku.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

Frank píše:Usárna měla takovéhle olivky? Jsem myslel že měla takové provlíkátka?
Usárna je prvoválečná, medivak zřejmě novodobá samodomo výroba. Originál se blbě shání, ale nevzdávám to.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

ad zima:

Jezdíme na víkend do Jizerek, kde bývá sněhu po prsa. Stavíme velký iglů cca pro pět lidí s úzkym vchodem (skoro plazivkou) a je v něm docela teplo. Už sem to zkoušel i s letnim spacákem a taky se dalo.
http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/1/1832 ... .jpg?ver=2
Pokud se mám v průběhu akce přesouvat, tak beru zmíněnej US ž'dárák a dělám záhrab. Asi míň odpařuju, ale spacák mi v něm nevlhne.
Uživatelský avatar
Musi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.03.2014 5:59

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Musi »

:( Tak nevim, na unik moči bych to netipoval. :D
Uživatelský avatar
Musi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.03.2014 5:59

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Musi »

Zkousel jsi tan zdarak i v lete? Spal jsem v nem ted v lete. Nechtel jsem se nechat v noci budit destem, protoze bylo tak vselijak. Sice neprselo, ale rano jsem citil u noh, ze je spacak trochu navlhnuty. A uz jsem to slysel od hodne lidi. V zime v Jesenikach na snehu to bylo ok.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Stenny »

Myslím, že hodně závisí na tom, jestli máš tu vrchní chlopeň žďáráku (tu, co kryje obličej) přiklopenou nebo ne. Teď v létě jsem ve žďáráku spal tři noci po sobě, spaák jsem nesušil a navlhlý ani poslední noc pocitově nebyl. Ale nechával jsem volný obličej.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od kregan »

Jezdim s nim celoročně a jak píše Stenny, vrchní chlopeň mám v oblasti obličeje odklopenou.
Uživatelský avatar
Musi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.03.2014 5:59

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Musi »

Je mozne, ze v tom je ten problem. Ja ji nad ranem prehazuju pres hlavu kvuli rose.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Hohepa »

Už jsem to tu někdy myslím uváděl . Na propustnost goratexu má zřejmě vliv i rozdíl teplot uvnitř a venku.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Kocour »

Tohle se tu už někde probíralo v rámci oblečení, tak jenom stručně:
- Goráč má pro vodní páru jenom omezenou propustnost. Pokud je hlava uvnitř, odvádět vlhkost téměř určitě nestačí (a dost často taky od nohou, které se více potí a jsou na míň odvětrávané straně vaku).
- Goráč je nepropustný pro vodu v kapalném skupenství. Vzduch s určitou absolutní vlhkostí (v důsledku pobytu člověka vyšší, než vně vaku) může při ochlazení vylučovat (typicky na vnitřním povrchu vaku) vodní kondenzát. Jakmile je na vnitřní straně voda, dostává se ven jenom minimum, které se stíhá odpařovat v důsledku nižšího obsahu vody ve vzduchu vně vaku. Navíc odpařování je tepelně náročný proces, což odvod vlhkosti ještě ztěžuje.
- Pokud je navíc vnější povrch vaku mokrý (100% vzdušná vlhkost), odvod vlhkosti se zcela zastaví.
- Goráč je tedy spíš něco na způsob celty (v suchu) a igelitu (v mokru). Výhoda je a) v tom, že stačí nést jen jeden obal, který mění svoje vlastnosti (i když občast nedokonale) a b) může se vyskytnout situace, kdy je povrch mokrý jenom na některých místech, zatímco na jiných dál odvětrává.
Uživatelský avatar
Musi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.03.2014 5:59

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Musi »

:yes souhlasims tebou.
Odpovědět