Horolezectví

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

sedáky na půjčení mám jen maličký "Ska" ostatní mám v mnoha kusech
takže pokud je zájem, můžeme Srbsko u Berouna vápenec ideálně lom Alkazar, nebo Kokořínsko pískovec prakticky kdekoliv v okolí hradu a kdyby šlo jen o absolutní základy stačí přemostění vlečky ve Stromovce.
Jít někam na placenou stěnu odmítám
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

Páni a dámy, keď chcete vidieť majstrov lezeckej techniky, tak 20.8 v parku v Tachove (západné Čechy) kolegovia z Čiech organizujú majstrovstvá Českej republiky v stromolezení. Budem tam. Ak by sa tam niekto chystal podrobnejšie info cez ss.
alebo gúgl
Oplatí sa to vidieť, aj s rodinami, a budú tam stánky so stromolezeckou výbavou...
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Horolezectví

Příspěvek od Atraidis »

V lezení se docela vyznám a dělám ho už poměrně dlouho, tak se pokusím sem dát pár tipů jak to udělat aby se úplný amatér nezabil.

Spousta lidí se zde chtěla věnovat pouze slaňování. Na slaňování je potřeba lano ( je jedno jestli statické nebo dynamické). Už pouze s lanem se dá slaňovat pouze na Dilfera (pojmenováno podle člověka který toto slaňování vymyslel a první se při tomto druhu slaňování první zabil) ale je to hodně nepříjemné a je potřeba na to cvik. Je ale dobře použitelné na sjíždění prudkých svahů a nebo krátkých skalek a podobně.

Na delší slaňování už doporučuji sedák a nějaký jistící prostředek.( Proberu níže) Sedák je možné koupit pokud se někdo lezení bude věnovat více nebo bude provádět nějaké výškové práce. Jinak pro ty co si ho kupovat nechtějí se dá udělat i provizorně z pár pevných plochých smyc (popruhů, autopásů apod).

Na nouzové slaňování bych doporučil HMS s polovičním loďákem. Je to velice účinné na slaňování a lehké na přenos. Ke všem ostatním jistíkům stejně tu šroubovací karabinu potřebujete tak proč si nevystačit pouze s ní.
Osma je na slaňování taky dobře použitelná nepohodlná se stává až pro osoby kteří mají nad 90 až 100 kg. (špatně se potom drží)
Proto bych doporučil spíše Reverzo nebo kyblík. Je to asi nejvíce blbuvzodrná pomůcka při lezení.(aspoň mám zkušenost že s ní nováčci nasekají nejméně chyb).

Pokud se chcete věnovat lezení a ne jenom slaňování je potřeba vědět pár věcí. První a nejdůležitější je: lezení na umělých stěnách a skalách je velice rozdílné Pro lezení na umělé stěně stačí průměrně inteligentnímu člověku hodinový až dvou hodinový kurz a může bezpečně lézt. Lezení po skalách je co se technické stránky týče podstatně složitější a je vhodné navštívit nějaký horolezecký oddíl a nechat se od někoho zkušenějšího potahat po skalách. Nepodceňujete to už jsem párkrát na skalách zachraňoval pár nezkušených lidí co šli lezení vyzkoušet. Dokáže to člověku pokazit den. Horolezecké oddíly většinou pořádají lezecké kurzy nebo jako u nás v oddíle k vám přiřadí nějakého zkušeného lezce který s vámi poleze.

O lezeckém materiálu se můžu rozepsat také bude li o to zájem.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Serža »

špagát, tři úvazky s prusíkama a dostaneš se všude :-) jen to trochu trvá, no....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Horolezectví

Příspěvek od Desouza »

Také horolezím :) , krom lana používám sedák , osmu , blokant a pár karabin . A hlavně kvalitní rukavice .

Pro nováčky ,rozhodně chce dobrého učitele nebo nějaký slušný kurz . Fakt jde o život .

Způsoby slanění
http://firepatch.blog.cz/0904/zpusoby-slaneni
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Horolezectví

Příspěvek od Joezbrna »

Na nouzové slanění stačí i jediná karabina, není třeba osma. Slaní se na jednom (či dvou tenčích) pramenech přes půlloďák. Není to kdovíjaký komfort, pravidelné slaňování by ničilo lano, ale je to bezpečné.
Na nouzové jištění či slanění stačí tři metry špagátu na francouzský úvazek nebo pevný opasek (kolem hrudi) a tkanička ("ramínka" zabrání sklouznutí úvazku). Oboje je prsní úvazek, k jištění se moc nehodí, pád větší než pár centimetrů může skončit zlomením žeber. Takovýto jednoduchý hrudní úvazek lze použít i jako doplněk k sedáku při lezení s batohem.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Horolezectví

Příspěvek od Atraidis »

Joezbrna:
Obvykle se slaňuje na dvou cárech lana aby bylo lano možné pak stáhnout a znovu použít. Jen poznámka k prsnímu sedáku: Je nepohodlný na delší sezení - vysení proto se nedá moc použít ke slaňování a je lepší uvázat sedák ze dvou plochých smyček nebo z jedné dlouhé jak je to na konci tohoto návodu: http://horolezeckametodika.cz/ucebnice/uzly/navazovani. jinak jedna karabina opravdu stačí stejně jako jeden sedák na dva lidi dá se poslat po laně po skončení slaňování.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Horolezectví

Příspěvek od Stenny »

Když se to tu trochu vzkřísilo, tak těm znalejším položím otázku - byly zmíněny horolezecké kurzy atd. Za poslední roky jsem se několikrát dostal do situace, kdy by se mi základy bývaly značně hodily, ale:
- Obvykle se nepohybuju v čistě horolezeckém terénu ve smyslu "víceméně kolmá skála", ale spíš někde, kde se dá s mírnou pomocí rukou kráčet, ale kde jsou svahy občas tak příkré a skalnaté, že je to bez lana o zdraví.
- Obvykle mívám batoh 10+ kg, se kterým je nutno počítat - buď musím pracovat s batohem na zádech, nebo ho musím dostat na místo odděleně od sebe, ale neobejdu se bez něj.
- Obvykle se potřebuju dostat spíš odněkud dolů než někam nahoru, případně nejdřív dolů a pak po tom samém laně zas nahoru (to méně často)
- Často bývám sám (ne, že bych plánovaně šel na skály bez parťáka, ale stane se mi, že v jinak snadném terénu je úsek, který už chce lano, a jsem zrovna sám).
- Preferuju postupy, které mi umožní brát s sebou kromě lana minimum další výbavy, protože táhnout s sebou plnotučný sedák a osmu jen pro případ, že bude nějaký svah moc prudký, se mi nechce.

Hledám kurz (nebo nějakého nadšence), který mi za rozumnou cenu zprostředkuje základy, které v těchto situacích potřebuju; párkrát jsem slaňoval na osmě, ale reálně vzato jsem úplný začátečník. Mám dojem, že kdysi tu někdo něco podobného organizoval, ale bylo to pro mě z ruky (Praha a Středočeský kraj jsou ideální). Hledám přesně takové věci, které byly v příspěvcích a odkazech výše - takhle se váže lano na kotevní bod (a dobrý kotevní bod poznáš takhle), takhle se váže sedák z popruhu,takhle se slaňuje na karabině, takhle jde na svahu slaňovat třením lana o tělo... nechce se mi to zkoušet bez zkušenějšího, už jsem párkrát odněkud spadl a mám z výšek docela respekt.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Horolezectví

Příspěvek od Kocour »

Hans Dülfer nezahynul při slaňování, ale v 1. světové válce.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Horolezectví

Příspěvek od Joezbrna »

Atraidis píše:Joezbrna:
...je lepší uvázat sedák ze dvou plochých smyček nebo z jedné dlouhé jak je to na konci tohoto návodu: http://horolezeckametodika.cz/ucebnice/uzly/navazovani. jinak jedna karabina opravdu stačí stejně jako jeden sedák na dva lidi dá se poslat po laně po skončení slaňování.
Ten posledni sedak bych bez alespon nouzoveho prsaku nemel odvahu, ma navazovaci bod strasne nizko. A s batohem je to nemyslitelne. Jednoduche pravidlo: nemas uvazek - nesmis spadnout ;)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

Atraidis. Mýliš sa, okrem Dulfera, sa dá použiť lano aj spôsobom: pri konci lana - z lana sedák, a z konca lana spraviť Blake - ov uzol. ;)
Takže, kto vie, stačí mu na núdzové zlanenie len lano...
Cogito, ergo armatum sum.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Horolezectví

Příspěvek od Atraidis »

to Venet: ano jen lano stačí :) i když je to dost nepohodlné. Ale na menší skalky a prudké svahy bohatě stačí jen lano.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Horolezectví

Příspěvek od tygrsdrakem »

Stenny: Na tohle je ideální jednolanova technika (SRT) běžně používaná jeskynari. Základy můžu naučit pripadne mam i přístup ke trenazeru. V Českém krasu, lokalita dostupná vlakem. Kdyztak se ozvi.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Serža »

myslíš tu kladku na traverze v lomu Na Chlumu, kde se dělávaly jeskyňářské závody? :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Horolezectví

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ty jeskynarske zavody se tam delaji porad, kazdy rok 1. Kvetna, timto jste srdecne zvani. Vice viz speleo.kuk.cz zalozka chlumochod. Ale uvnitr v zakladne je jeste jeden trenazer, na kterem cvici hasici nebo speleozachranka. Za drobny prispevek na vybaveni nebo vypomoc v dire muzu zaridit.
D
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Serža »

zajímavý - na těch stránkách píšou, že v r.2016 byl 15. ročník
ale co já vím, tak ty soutěže tam byly už před víc jak 30 lety...možná 35
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

Tak rok sa stretol s rokom a opäť sa konajú mistrovství České republiky ve stromolezení. Park Jezerka Praha.
http://www.arboristika.cz/stromolezecke ... /index.php
Tak kto chce vidieť stredoeurópsku stromolezeckú špičku, srdečne Vás pozývam. Budem tam.
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

Nejak tu je ticho...
Tak to tradične aspoň raz za rok oživím.
V Kolíne - Kmochův ostrov tento víkend. České stromolezecké majstrovstvá.
http://www.mcrvestromolezeni.cz/
Kto chce vidieť najlepších stredoeurópskych stromolezecov, pozrieť si techniky aké používajú na pohyb v korune, nielen hore a dole ale aj do bokov :-) , tak ste srdečne vítaný. Tradične budem tam aj ja. (ako rozhodčí... na súťaženie som už tak nejak pohodlný :-) )
Cogito, ergo armatum sum.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od Nuwara »

Jo, vřele doporučuji všem, co po stromech lezou. Loni jsem se byl podívat a bylo to super. Letos se mi to bohužel kříží s jinou mojí akcí, tak to snad vyjde příští rok...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od MrPorter »

Nováčkovská otázka - co vše potřebuji, abych měl kompletní výbavu pro jištění při práci na střeše? Když vidím, jak už se čtvrt roku nadarmo snažím někoho sehnat na jednoduchý úkon na střeše, tak si říkám že to už si to radši udělám sám než nějakejm diletantům volat týden co týden a poslouchat že tentokrát už určitě přijedou :roll: A to je za současné pohodové situace...scénář lednový blackout plus lednový Kyrill, ve střeše díra a nikdo mi to neopraví...to si ani nechcu představovat.
Aktuálně mám v seznamu toto - lezecký úvaz (cca 1000-1500 Kč), lano 11mm 30m (1500 Kč), Singing rock locker (zachycovač pádu/polohovač 1500 Kč), karabiny. Co dál?

P.S.: Je mi jasné, že zkušeným se otvírá kudla v kapse a nechtějí nikoho učit přes internetové fórum, ale jak říkám, je to nouzovka pro případ, že na to dojde a radši bych tedy měl seznam od někoho, kdo tomu rozumí. ;)
Odpovědět