Horolezectví

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Horolezectví

Příspěvek od Alstratt »

Myslim ze tu vec ani vubec nepotrebujes, o nic neprichazis. Ale chapu, taky jsem hracicka a bavi me nektere takove blbustky ktere dokazou neco ulehcit. Je to jen fajn doplnek ktery usnadnuje praci. Me nekdy pomaha, ale nepovazuji ho vubec za neco duleziteho.

Jinak me boty prosly pred nejakyma tema mesicema dalsi upravou, uz nemaji ty pyramidove tupe bodliny na lezeni, ale maji dole na boku primo ty spicate bodliny jak maji nektere horolezecke blbustky. Zatim tak moc nevyzkouseno, jen malo a to na vedlejsich lanech na vedlejsi pouziti. Na sve horolezecke lana s kteryma lezu normalne po skalach a slanovaci, na takove tyhle blbustky s bodlinama nepouzivam.

Prodavaji i neco podobneho primo blokant na nohu ktere si stahnete na botu. Napriklad blokant na nohu Petzl Pantin. Ale pred kazdym takovym koupenim, opravdu doporucuji si precist na co to je urcene, co to zvladne, neni to na delani prasaren na lane. Blokant je i na hrudnim uvazku R3 ktery mam k sedaku, hrudni uvazek ale nevyuzivam.

Zaujalo me jedno lano, podle recenzi super, nizsi vaha, super odolnost jak nejake cca 10 - 10.5 lano a stale je to splnujici dynamicke lano ktere po par dnech zlepsi sve vlastnosti. Tak me napadlo ho vyzkouset nedavno. Da se drzet i mokre v pohode, neklouze, drzi se dobre diky aramidu v opletu. Ano Edelridu se podarilo udelat lano ktere je stale dynamicke a ma v sobe aramid a to cast v opletu. Ano tez osetrene proti vysokemu nasaknuti vlhkosti a spine. Jedna se o lano Edelrid - Swift Protect Pro Dry (8,9mm). Souhlasim docela s recenzema. Ze zacatku to lano nebylo tak super, ale po par dnech pouzivani se zmenilo k lepsimu. Za me zatim spokojenost. K nemu DMM - K-Pro Rope Protector. A zkousim k nemu nove karabiny se zvysenou odolnosti proti opotrebeni, taky od Edelrid. Casy mit tlustsi silne lano, me nejak presly a cimdal vice prechazi postupem casu jak u dynamickeho tak u statickeho.

Sincerely, Alstratt
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Horolezectví

Příspěvek od Stenny »

Není to úplně horolezecká otázka, ale: občas se toulám terénem, kde by se mi hodilo být schopný se jistit při sestupu ze skal a srázů. Není to přímo vertikální terén, spíš hodně strmé srázy, které bych v dobrých podmínkách dolů i slezl, ale batoh+horší počasí+občas ne úplně spolehlivá půda pod nohama=riziko. Experimentálně jsem vyzkoušel, že s lanem jde v naprosté většině případů sestoupit improvizovaným slaněním "na andělíčka" (brždění omotáním lana přes rozpažené paže) bez další výstroje, a když chci jít dolů v plném pohodlí, bohatě stačí půlloďák na karabině. Vertikálu slaňovat nepotřebuju a ani nezamýšlím.
Jenže sestupovat takhle na dynamickém laně není ideální (jednak pocitově nepříjemně pruží, jednak ho poškozuju brnkáním o různé hrany, jak "piluje") a statická lana o běžně dostupném průměru 9mm+ váží nesmysl. Mám vyzkoušené, že tenhle terén ubrzdím i na zdvojené 6mm repce, ale nechtěl bych z toho dělat standard, takže: dají se někde (nejlépe v ČR) sehnat pro tohle využití vhodná statická lana průměru kolem 7,5mm? To je pocitově průměr, kdy se mi s lanem ještě docela dobře zachází, ale už je vhodně lehké do batohu. Hledám vlastně statický ekvivalent lan typu Beal Gully, Tendon Master a podobně.
Je mi jasné, že takováhle tkanička půjde do koše mnohem rychleji, než normální silné lano, ale radši jednou za rok dva vyměnit lano, než se tahat 20+ km s arboristickou statikou. Preferuju slaňovat na dvojitém laně, různé stahování pomocnou šňůrou atd. nemám moc rád.
Lana typu Beal BackUp nebo Petzl RAD jsou taky možnost, ale 5-6mm už je na můj vkus málo.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

Stenny, a čo teufelberger sirius Hitch Cord? 8mm... čierno zelený - napr. tu:
https://www.worksafety.cz/1788-teufelbe ... mm-metraz/
Cogito, ergo armatum sum.
ropas
Příspěvky: 109
Registrován: 11.01.2014 18:11
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od ropas »

https://scontent.fksc2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=61E9CC4B

len taká inšpirácia na zlanovanie
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Serža »

tvl...imho se to hyper vybavení hrozně přeceňuje
pamatuju si, když jsem byl malej, jak můj táta vyráběl horolezecké věci (osmy, malpy) ze surových kusů hliníku pilníkem, popruhy si sešíval z pásů do aut...a pak s tím vybavením lezli věci, ze kterých by se dneska 3/4 "horolezců" posralo...například udělali světový prvosestup do kráteru Cotopaxi (1972)....ale i řada propastí a sestupů. kam dneska lezou borci jen se super truper kosmickým vybavením. Ostuda.

btw pak vyhrál v jeskyňářské soutěži šplhání na 50m kdy používal starou metodu "píďalku" na 2 malpy, která je sice mnohem fyzicky náročnější, zato o poznání rychlejší...a rozsekal ty přetechnizovaný mlaďochy 1-2
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Horolezectví

Příspěvek od GOD »

Serzo: a aka bola spotreba horolezcov? Doba sa posuva.
Ropas: je popis k obrazku? Diky velkej ploche to je na dlhe/nalozene zlanovanie? Velky objem to ma ale hlavne pri odlahceni sa moze vyvliect z rury (ak neni dalsia karabina odzadu). Preto Bonatiho sposob / splahovadlo sa v clenitom terene a planovanom odlahcovani neodporuca
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Serža »

co vím, tak na akcích kterých se táta účastnil byly nějaké kritické situace, ale úmrtí 0
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
ropas
Příspěvky: 109
Registrován: 11.01.2014 18:11
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od ropas »

god: je to technika z 60tych rokov nikdy neschválená uiaa. dal som to tu len ako zaujímavosť s ktorou ale nemám žiadne praktické skúsenosti. je to zlanovatko a pohár v jednom. len pre núdzové (preperské) použitie tak som to tu pre zaujímavosť dal. volá sa to oficialne zlanovací polliter rappelstein
https://scontent.fksc2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=61ED4173
https://scontent.fksc2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=61ECF457
ropas
Příspěvky: 109
Registrován: 11.01.2014 18:11
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od ropas »

GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Horolezectví

Příspěvek od GOD »

Ten posledny je zaistenie a este cez hranu!.
Podla mna hms aj osma su bezpecnejsie ako ten politer.
Jedna vec je vymyslet, vyRobit a sam pouzivat a druha vec je pre komunitu a uplne ine pre masy.
Informácia je v časopriestore.
ropas
Příspěvky: 109
Registrován: 11.01.2014 18:11
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od ropas »

samozrejme, že bezpečnejšia je osma, ale osma ti počas zlaňovania nezahreje čaj :rock
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

serža "na píďalku" asi myslíš foot-Lock však?
Ale malpy fakt neviem čo sú...
A k tým zlaňovátkam a udělátkam, tak dajú sa doma spraviť zaujímavé veci - stačí si pozrieť z čoho vyšiel "rope runner" alebo "Hitch hiker". Alebo Bulldog bone :D ;)
Ono, niekedy je vhodné sa posúvať aj smerom hore, nielen dole 8-)
Cogito, ergo armatum sum.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Horolezectví

Příspěvek od Stenny »

Venet: ten Sirius cord by byl taky možnost, ale je zbytečně těžký.
Po poradě s kamarádem od jeskyňářů jsem zjistil, že to, co chci, se zřejmě jmenuje Beal Antipodes. 8mm, cca 40g/m, dostupné v metráži.
Odpovědět