Horolezectví

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od BlackList »

wild.peter píše:A ja by som mal otázku ku lanu na zlaňovanie. Mám jasno, že statické. Ale dáko vždy špekulujem nad nosnosťou. A keďže nechcem, aby to malo pri 50 metroch veľkosť lodného kufra, prijal by som priemer 8mm. A tu býva uvedený údaj 12 kN. Koľko kg by to malo udržať (nepočítam pád, len statické zaťaženie pri zlaňovaní, či vyťahovaní záťaže)?
Fabulous píše:1200 kg ;)
Ano, 1kg statické zátěže je cca 10N, ovšem tuším, že se může jednat o pevnost v čistém tahu.
Přehni to přes karabinu a už to lano namáháš o něco víc.
Přehni ho přes ostrou hranu skály a může to být klidně jen zlomek navržené hmotnosti.

Nejsem si ale jist, jak se to značení uvádí, takže raději odkážu nsa knížku Bezpečnost na skále a ledu od Pita Schuberta.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Fabulous »

Tak to je už druhá strana mince. Pokud někdo lano pověsí přes ostrou hranu, tak s ním pan Darwin provede přirozený výběr :)

Já osobně bych se na 8 mm lano nepověsil ;)
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od wild.peter »

BlackList píše:
wild.peter píše:A ja by som mal otázku ku lanu na zlaňovanie. Mám jasno, že statické. Ale dáko vždy špekulujem nad nosnosťou. A keďže nechcem, aby to malo pri 50 metroch veľkosť lodného kufra, prijal by som priemer 8mm. A tu býva uvedený údaj 12 kN. Koľko kg by to malo udržať (nepočítam pád, len statické zaťaženie pri zlaňovaní, či vyťahovaní záťaže)?
Fabulous píše:1200 kg ;)
Ano, 1kg statické zátěže je cca 10N, ovšem tuším, že se může jednat o pevnost v čistém tahu.
Přehni to přes karabinu a už to lano namáháš o něco víc.
Přehni ho přes ostrou hranu skály a může to být klidně jen zlomek navržené hmotnosti.

Nejsem si ale jist, jak se to značení uvádí, takže raději odkážu nsa knížku Bezpečnost na skále a ledu od Pita Schuberta.
Na toto delenie pevnosti pri prehnutí lana, či pevnosť v jednotlivých uzlom som už niekde videl... Preto sa pýtam na pevnosť podľa údajov na štítkoch a či by to udržalo aj pri oslabení v uzloch aspoň 150 - 200 kg...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

ja mám 11,5mm a 50m sa zmestí do batôžteka 20cm výška, 30cm priemer. Takže keď si zoberieš 10tku, ktorá sa už normálne používa na zlaňovanie, tak zas také veľké to nebude, a máš istotu že ťa to udrží. Ale aj tá 8čka ťa udrží, v konečnom dôsledku sa 8čky používajú na prusíky, a keď visíš na prusíku, a udrží ťa... Len pozor na tie uzle a ostré hrany... ktoré znižujú pevnosť. A druhé úskalie takého tenkého lana je - skús sa vyšplhať kúsok po 8mm lane. Tenké, zle sa drží, zarezáva sa. Už 10mm je na hrane keď to držíš v ruke.
Cogito, ergo armatum sum.
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od wild.peter »

oja otázka sa odvíjala od niečoho takéhoto...

http://yatesgear.com/en/military-exo-pe ... ape-system
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Horolezectví

Příspěvek od sigmark »

normálně 8mm používám, i jumary mi na něm fungují. jestli v tahu vydrží tunu, tak se fakt neni čeho bát. a když se k němu člověk chová slušně, tak vydrží leta
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od wild.peter »

našiel som v skrini 8mm lano staré 23 rokov... :-) Ale to už bude len do auta, na upevňovanie nákladov...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

od petzlu už nechcem nič. Nový pantin je sračka a nefunguje, nový grigri je sračka, zigzag praská... mě by jenom zajímalo, kde ti soudruzi v petzlu udělali chybu.
edit: Na tom Yates je technora lano. Technora je nehorľavá, takže môžeš sa prudko spúšťať, a brzdiť jak je libo. Akurát... je uv nestála, takže moc dlho nevydrží.
A ešte, skôr ako by som sa mal spúšťať cez HMSku a polloďák, asi by som si spavil Blake uzol a spúšťal sa cez neho. Pohodlnejšie a bezpečnejšie. (samozrejme, pokiaľ by nebol čas ani na poriadne zacvaknutie karabíny a nutná rýchla zdrhačka, tak cvakám polloďák, to je jasné)
Cogito, ergo armatum sum.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Horolezectví

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ahoj Rozpadlíci, pár poznámek:

K nosnosti lana: Pokud se jedná skutečně o lezecké lano (nikoliv repku) a výrobce udává nosnost 12 kN, pak bych se i na 8 mm lano v SRT bez obav pověsil. Osobně sice preferuju desítky, ale to je spíš psychologický faktor. Nicméně vždy je třeba uvažovat nosnost celé sestavy, resp. jejího nejslabšího článku (tj. kotvení – karabiny – lano – uzly – úvaz lezce atp.). Zejména uzly nosnost lana výrazně snižují (osmičkový na 55 %, motýlek na 51 %, nejlepší devítkový na 70 %). To v praxi znamená, že pokud je výše zmíněné 12 kN lano navázáno na kotvení osmičkovým uzlem, praktická nosnost takové sestavy je asi 6 kN (tedy 600 kg při statickém zatížení) – samozřejmě za předpokladu že sestava nezahrnuje další prvky s nižší nosností.

Docela podrobně je to popsáno zde: http://www.horolezeckaabeceda.cz/downlo ... _96dpi.pdf

Pokud jde o ostré skalní hrany, zde k ochraně lana slouží takzvané „tejřidlo“. Položit holé lano na ostrou skálu je skutečně výkon aspirující na Darwinovu cenu.

Lezecký materiál pro SRT (slanítka, blokaty apod.) se zpravidla vyrábí pro lana o průměru 8 – 12 mm. Pokud jde o slaňovací, resp. jistící pomůcku, záleží na účelu použití. Horolezci používají kyblíky, u jeskyňářů (českých) je nepsaným standardem stopák (Petzl), ale třeba zahraniční jeskyňáři, kteří často slaňují dlouhé úseky používají Petzl Simple (podobný jako stopák, ale bez samoblokujícího mechanismu) v kombinaci třeba se Shuntem. Obecně lze doporučit volit slaňovací pomůcku pokud možno co nejjednodušší konstrukce a vyhnout se moderním „multi-super-všecko-univerzálním“ aparátům. Rozhlédněte se, co používají ostatní pro činnost, kterou máte v úmyslu vykonávat, a pořiďte si pro začátek to samé. Standardizace (byť nepsaná) má tu výhodu, že když se dostanete do situace, kdy budete potřebovat půjčit něco ze své výstroje kolegovi (nebo naopak), pracujete pořád se stejným typem pomůcky, jejíž ovládání máte oba zažité.

Začátečníkům bych v každém případě důrazně doporučil najít zkušenější kamarády s podobnými zájmy a první zkušenosti nabývat pod dohledem.

Jinak Petzl je v jeskyňářských kruzích poměrně renomovaná značka, v podstatě etalon speleoalpinistického vybavení (nemluvím o čelovkách, ty jim fakt nejdou). Nicméně je pravda, že některá "inovativní" udělátka á la Grigri jsou na tom s praktickou použitelností dost bídně... pro SRT doporučuji klasiku: Stopák, croll a jumar.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

osobně bazíruji na kvalitě vázání uzlů, než na druhu jistítka, na kvalitní jistění stačí prusík
na občasné blbnutí v rámci survival stačí bohatě totok
Obrázek
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Horolezectví

Příspěvek od proforma »

Laickej dotaz uplnyho neznalce: pokud ma paracord udavanou nosnost 250 kg, lze to pouzit k nouzovymu slaneni? Samozrejme zadna ostra hrana a zadny skoky na tom. Je mi jasny, ze je vhodnejsi lano, uz treba tim prumerem, cili moznosti uchopu, ale jde mi o opravdu nouzovou situaci typu horici byt apod.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

když mně bude hořet kvartýr polezu klidně po prádelní šňůře
není problém v nosnosti šňůry ale problém je o kolik se sníží nosnost díky uzlům resp. způsobu uvázání....
uzel ti může snížit nosnost i o 50%
omotávka kolem velkého kulatého průměru nemusí snížit vůbec
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Horolezectví

Příspěvek od Alstratt »

Ano na paracordu se da slanovat ale je to jako nouzova posledni moznost kdyz musis a nemas lano. Neskakat na tom a pozor na ostre hrany + to nijak moc nenamahat ja mam u sebe paracord 750. Jinak pri rychlem slanovanovani pouzivam tu osmu co tu ukazoval Gall na 11.5 lane.
Jen pro zajimavost to je fofr https://www.youtube.com/watch?v=5964mi3YsYc 8-)
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

dělaj se i malé osmy do kterých lze s 8mm lanem ;-)
A 8 je plně dostačující na většinu přeživších aktivit ;-)
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

Kdyby někdo chtěl tak zhruba do následujícího září budu ještě v tomhle zmrdistánu a můžu o víkendech věnovat čas lezení se začátečníkama i pokročilejma.
Podotýkám že nehodlám učit techniky horolezecké, ale techniky vhodné pro kník.
Tedy vybavení pouze sedák, slaňovátko, jedna karabina a prusíky 6mm šňura 6 metrů délka kterou si na místě upravíte podle potřeb na jednou pro vždy, páč předpoklad že si po kníku půjdete koupit do krámu vybavení je nepravděpodobné. Tedy technika se kterou se v horolezectví začínalo v dobách kdy ani netušili co je dural.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Horolezectví

Příspěvek od Kocour »

Musím podotknout, že v době, "kdy ani netušili, co je to dural", určitě neměli sedáky.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

budeš se divit ale tušili i když to byly jen kožený opasky s ocelovým okem
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Horolezectví

Příspěvek od Dáda »

To Gall:
V 50. letech 20. století jsme v širokém regionu Ústí nad Labem (tj. Tisá, Labské pískovce, Českolipsko, Bořeň, čediče v okolí Ústí) používali při lezení pouze prsní úvaz. Bylo to oko tvořené vůdcovským uzlem a kšandičkami, kšandičkami proto, aby oko z lezce nespadlo. Na koncích lana se kšandičky vázaly ze zbytku lana za uzlem, uzel zůstával před hrudníkem, zbytkový konec se přes jedno rameno přehodil dozadu, za zády protáhl okem, přes druhé rameno vrátil dopředu a uvázal před hrudníkem do oka obyčejným uzlem. Uprostřed lana se kšandičky vázaly ze samostatného kusu provazu (horolezecké smyčky). Pražáky jsem viděl vázat popisovaný prsní úvaz z ambulančního uzlu jakožto základního.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Horolezectví

Příspěvek od Gall »

TO: Dáda
jojo, popisuješ mně podobné začátky mého snažení a ač sem původně jeskyňář tak je mi to blízké
v začátcích sem sedáky i šil a v padáčkárně ve Gbelích na trhací mašině testoval, dodnes mám schovaný zaplombovaný testovaný vzorky
jo a jeden vlastnoručně šitej dodnes mám, je mi malej ale při velké snaze se do něj narvu a klidně sním polezu ;)
Swist
Příspěvky: 8
Registrován: 04.11.2015 9:14
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od Swist »

Gall píše:Kdyby někdo chtěl tak zhruba do následujícího září budu ještě v tomhle zmrdistánu a můžu o víkendech věnovat čas lezení se začátečníkama i pokročilejma.
Zdravim. Z mé strany by zájem byl, pokud by se sešlo více lidí. S lezením nemám prakticky žádné zkušenosti, tedy kdysi jsme na skautu slaňovali nějakou skalku ale to se nedá počítat, to může být už nějakých 15let.. A před pár lety jsem byl párkrát na stěně, ale spíš mne bavil boulder..

Věci nemámm, ale není problém koupit, stejně jsem si říkal že bych si sedák a nějakou základní výbavu pořídil. Musím se začít zase nějak rozumně hýbat..
Odpovědět