Horolezectví

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Horolezectví

Příspěvek od Pepe »

Určitě zajímavé téma a mohlo by se hodit. Ať už pro překonávání překážek v terénu nebo třeba získání taktické výhody nad nepřítelem.

Základní informace např. zde:
http://www.vk-shop.cz/horolezectvi-a-metodika/

Zajímalo by mě jestli je zde někdo zkušeným horolezcem. Potřeboval bych poradit při nákupu jistítka, mám nějaké základní vybavení, ale tohle mi chybí a jistit osmou není nejlepší nápad, i když to jde taky. Zatím se mi, jako laikovi, jeví nejlepší reverso od fy Petzl.
http://www.landsmann.cz/petzl-reverso-3 ... 72517.html
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

noooo, sice nelozim po skalach, ale lozim po stromoch. A co sa tyka istitka, naco konkretne to chces? Kolko si ochotny na to vyclenit financii? podla toho viem poradit. Najuniverzal a najlacnejsie je osma, a rep snury z ktorych si urobis prusik, a aspon jednu HMS karabinu. A plnohodnotne s tym vystacis.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Horolezectví

Příspěvek od Pepe »

Osmu i HMSku mám, jenže pokud chci jít na stěnu tak u nás v Brně osmy zakázali. Kroutí lana a nechou je mít poničený. Za jistítko bych dal tak něco kolem 500,-
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

A kyblik (tomu sa tak nadava) chces na dve lana abo staci na jedno? Ak na dve tak lepsie aj lacnejsie mas ATC GUIDE, ak Ti staci na jedno tak chod do EDELRID JUL...

Edit: drobna oprava (som asi pisal z hladu)
Naposledy upravil(a) Venet dne 18.01.2012 13:44, celkem upraveno 1 x.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Horolezectví

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Lezení na skály mě neláká, ale celkem bych se rád naučil slaňovat, nicméně kamarád tvrdí, že to je často nebezpečnější, než lezení nahoru a že bych se měl nejprve naučit lézt nahoru po skále :lol: :lol:
Kde se to bezpečně naučit?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Horolezectví

Příspěvek od JimmyJazz »

v praze na brumlovce byvala lezecka stena a instruktori.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Horolezectví

Příspěvek od Karlos »

Tak nevim co presne kamos myslel ale slanovani je imho z horolezectvi to nejjednodussi, osmu jsem si sehnal nekdy v 15ti a s 25m kusem stareho lana (dnes bych mu svuj zivot nesveril ale mladi je mladi a take vaha byla jina :mrgreen: ) jsme sjizdeli z velkeho mostniho oblouku plynovodu (cca 15m), sedak udelany z autopasu, dve karabiny (z toho jedna z hasicskeho opasku), to byla nase veskera vybava... zadne kurzy, knihy, vedeni, to jak osmu pouzit jsem vydedukoval z toho ze jsem vedel k cemu ma slouzit :)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

presne tak. Zlanovanie je uz len ta pomyselna ceresnicka na torte.... odmena za vystup hore... Len je dobre si to parkrat vyskusat aby clovek vedel o com to je.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Horolezectví

Příspěvek od colek »

Pokud se jištění týká,naučít se jistit přes záda a slaňovat přes prdel.Mám toho vyběhnutýho dost a tohle byly v oddíle základy,které musel každý nováček zvládat.A nemá cenu tahat zbytečný železo,na přírodním šutru toho stejně moc nepotřebuješ.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Horolezectví

Příspěvek od Terminated Account »

Co se týče lezecké (horolezecké) metodiky je internet život ohrožující prostředí. Zejména diskuse jsou zdrojem dobrých rad jak se velmi rychle bezživotnit. Vertikální radovánky, ať jsou v současnosti s rozvojem umělých stěn velmi v kurzu a masovou záležitostí, jsou ve své podstatě a principu stále o partnerství, důvěře a spolehlivosti.

Co tím chci říci? Jednoduše nejlepší cestou jak začít s lezením je najít si dobrého instruktora, nebo zkušenou partu lezců a učit se od nich. To, že někdo dokáže někam vylézt nutně neznamená, že tomu rozumí a dělá to dobře. Horolezecká metodika, také není jedna jediná správná. Je mnoho způsobů a pojetí jak dosáhnout kýženého výsledku. Každá technika má své výhody i nevýhody.

Eschaia se ale ptal na jistítko. V dnešní době je jediná správná volba pro každého kdo začíná, jakékoliv jistítko na principu "kyblíku". Zmíněné Reverso 3 nebo ATC Guide jsou favority a patří mezi to nelepší co můžeš mít. Zkušenost v tomto ohledu je nepřenositelná a těžko radit, pokud nejsou známy tvoje touhy a představy co a jak by jsi chtěl lézt.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Horolezectví

Příspěvek od goral »

da se jedine souhlasit - lezeni je moda a skaly jsou plny pitomcu co si mysli ze internet je nauci bezpecnosti. Takovi klasici vetsinou konci na pate strane s titulkem "horolezec se zabil"

k jistitkum - upozornil bych na jednu novinku, kterou je Alpine up (priapdne jeho braska click up na jedno lano)

Prvni funkcni (polo)automaticke jistitko pouzitelne jak na jednoduche tak na dvojite lano. Jednoduchost sama, trosku slozitejsi prvnoti nauceni.
Click up jsem mel v ruce a testoval (libi se mi mnohem vic nez grigri - diky svoji totalni jednoduchosti), alipne up planuju na jaro. Kazdopadne je to zatim podle vseho dost bomba

http://www.climbingtechnology.it/en-US/ ... tails.html

K tomu slanovani - zavisi odkud ses, ale pokud to chces tip top naucit, da se casto domluvit na lezeckych stenach ze te to nauci - sam sem kousek za brnem delal na tohle tema kratky kurz a meli jsme domluvenou v noci stenu. Je to jednoduchy...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Horolezectví

Příspěvek od Terminated Account »

Jako všude platí zlaté pravidlo - Od jednoduššího ke složitějšímu. Níže uvedené je metodický standard instruktorů UIAA pro vedení kurzů.

Co se týče jištění:

1. zvládání jištění polovičním lodním uzlem (ve všech možných situacích)
2. zvládání jištění jistítkem na principu kyblíku (ve všech možných situacích)
3. "automatické a poloautomatické" jistící vychytávky

Slaňování přes záda a jiné metody přes tělo - v dnešní době se jedná pouze o nouzovou techniku, kterou není radno zkoušet až v nouzové situaci, musí se vyzkoušet. Naštěstí situací, kdy se ocitnete při sportovním lezení nebo horolezectví kdy máte pouze lano a musíte slaňovat opravdu není mnoho.

Osma - má své klady i zápory a není nutné je rozebírat. Faktem je, že na jištění při sportovním lezení je již překonána.
Lanové techniky se samozřejmě používají v mnoha jiných oblastech, než je volnočasové nebo sportovní pojetí lezení a horolezectví. Každá tato oblast oblast má svá specifika.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Horolezectví

Příspěvek od Slick7 »

Osma je základ na slaňování a jištění při lezení. Ale není moc bezpečná, jak jí pustíš z ruky, tak letíš, jako zralá hruška :mrgreen: Já osobně, hlavně při běhání po stěnách hlavou dolů GriGri-Petzl. To stejné, pokud dělám na stromech, nemusím dělat zajištění na osmě a to je úleva, obzvlášť, když máte plné ruce práce, nebo pracovního nadobí. Pro ty, kteří mají zájem, se můžeme domluvit na případném rychlo kurzu, kde ukážu základní uzly, techniky jištění, slanění, atd.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Horolezectví

Příspěvek od alive »

Slick7 píše:Osma je základ na slaňování a jištění při lezení. Ale není moc bezpečná, jak jí pustíš z ruky, tak letíš, jako zralá hruška :mrgreen: Já osobně, hlavně při běhání po stěnách hlavou dolů GriGri-Petzl. To stejné, pokud dělám na stromech, nemusím dělat zajištění na osmě a to je úleva, obzvlášť, když máte plné ruce práce, nebo pracovního nadobí. Pro ty, kteří mají zájem, se můžeme domluvit na případném rychlo kurzu, kde ukážu základní uzly, techniky jištění, slanění, atd.
Naprosto souhlasim...obzvlaste pro zacatecnika, jedine grigri..:-)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Horolezectví

Příspěvek od Venet »

No donedavna som po stromoch lozil na "prusiku" resp. Distel uzol - nieco ako vymakany prusik,
http://www.animatedknots.com/distel/ind ... =&Website= (este sa tam pridava jedna kladka - tu tam oni nedali)
teraz mam genialny spiderjack od ART :
http://www.grube-shop.de/de/Fachkatalog ... Spiderjack
Ale je to ina cenova kategoria ako grigri. Ale zas distel je omnoho lacnejsi ako grigri a funguje presne tak isto
Uživatelský avatar
RudyGR
Příspěvky: 4
Registrován: 09.01.2012 22:34

Re: Horolezectví

Příspěvek od RudyGR »

Co se týče jistícího prostředku, myslim že vede HMSka a půloďák. Doporučená metoda UIAA, karáble se dá použít na další věci, váhu člověka udržíš na dvou prstech a hlavně ta cena :D Zamozřejmě grigri je bezpečnější atd. Pokud se týče slaňovátka používám klasiku Stopák od Petzlu (dneska je snad všechno od petzlu :head ) a nic lepšího nebo spíš použitelňejšího jsem nikdy v ruce neměl. Ideální do jeskyně, SRT, záchranařina. Samozřejmě někdo namítne že jsou lepší pomůcky. To je sice pravda ale stopák je myslím nepřekonaná klasika. Třeba grigri nebo ID jsou parádní věci ale třeba do jeskyně kdy se slaňuje v úzkám komínu se s tou pákou celkem špatně manipuluje. A třeba při lezení přes přepínky, uzle a jiné patálie je při zakládání a rozebírání jednou rukou nejrychlejší. Takže podle mě nejlepší volba je HMSka, osma a STOP Petzl. Toť můj názor. :hand
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Horolezectví

Příspěvek od Fjord »

Tak to je tedy frajer :yes :mrgreen:
Přílohy
kamzíci.jpg
kamzíci.jpg (20.49 KiB) Zobrazeno 25579 x
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Horolezectví

Příspěvek od alibaba »

Mountain goat dalsi takove zname zvire je Big horn co vypada jak muflon a jestli ste videli film Avatar jak domaci meli vystuzene kosti carbon fiber tak Big horn dovede seskocit z 10-12 metru vysky maji slachy daleko pevnejsi, nez srnec a o cloveku ani nemluve .......
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Horolezectví

Příspěvek od wild.peter »

A ja by som mal otázku ku lanu na zlaňovanie. Mám jasno, že statické. Ale dáko vždy špekulujem nad nosnosťou. A keďže nechcem, aby to malo pri 50 metroch veľkosť lodného kufra, prijal by som priemer 8mm. A tu býva uvedený údaj 12 kN. Koľko kg by to malo udržať (nepočítam pád, len statické zaťaženie pri zlaňovaní, či vyťahovaní záťaže)?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Horolezectví

Příspěvek od Fabulous »

1200 kg ;)
Odpovědět