Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Vikinga 600 mám, stál mě asi 3800,-. Ale do mrazu není. Odečti mírnou ztrátu časem slehnutím (peří vydrží, ale ne 100% po X let), trochu navlhnutí a mínus 8 bude ve Viking 600 poměrně cool. 900 by byla lepší volba. Ve Vikingovi jsme spal v létě v horách v Norsku, pak i po Čechách a nějaké strašné vedro mi nebylo. prostě jsem se rozepl.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od donovanstangiano »

Tech minus 8 je akorat. Za to si klidne priplatim. Radeji budu mit rezervu...
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Spacák

Příspěvek od Bill Masen »

Jak myslíš, ta 900 je spíš pro holky. Někde na prodejně si ho vyzkoušej, normálně do něj vlez. Dělaj je 170, 180 a 195 cm a jestli seš prostorově výraznější, dělaj i verzi WIDE, takže máš na výběr z pěti rozměrů. Když jsem ho kupoval já, porovnával jsem ho s Rákoncajem. Ten neměl límec. Jo a když ho obrátíš naruby, tak má černej vnitřek. To přitahuje sluníčko, takže líp schne.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Spacák

Příspěvek od Haluziak »

Pánové a teď na to pojdmě z jiného soudku. Hledá se spacák:
Komfort na -5 až 0 popřípadě kousek níž - jaro, léto, podzim, v zimě sedím u radiátoru.
Využití Airsoft/LARP, (vozím sebou polní lehátko), běžná turistika, voda, jednou dvakrát za rok pětidenka mimo civilizaci - možnost brození etc.
Nenápadná barva.
Samozřejmě co nejmenší a nejlehčí.
A hlavně cenovka do 2000,- Kč takže žádná Carinthia.

PS: Průzkum. AČR za cca 1200-1500,- Kč vypadá dobře ale vypadá zbytečně teplý a hlavně velký.
PPS: Čase přibudne žďárák, zatím musí postačit buď dovezený stan, nebo na té pětidence nouzový přístřešek z větví a ponča.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od donovanstangiano »

Trimm - traper. Ja s nim byl spokojenej. Ale tak kolem 0. Niz uz nic moc. A ted ho delaji i v jakesi kamufláži. Ma příjemny vnitrek...
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Nechápu, proč by měl být Viking 900 spacák pro holky. Když chce spacák i do zimy, je V900 spíš pro odolnějšího jedince. Nějak mi uniká, proč je Carinthia pro kluky a Viking pro holky. Já jsem teď spal 4 dny v mrazu v Brentě a menstruovat jsem z toho nezačal. Jen jsem pak vyměnil Brentu za peří, protože se mi nechtělo chodit s velkým batohem, věřím, že ani tím se ze mě holka nestane. A Rakoncaj límec samozřejmě má a uvnitř může být (skoro) černý).
https://www.hanibal.cz/sir-joseph-rimo- ... E#images-3
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Spacák

Příspěvek od Bill Masen »

Tvrdí to sám výrobce, když si spacáky kupuje pár, bere on 600 a ona 900.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Bille, ale výrobce nikde nepíše, že Viking 900 je pro ženský. Píše, že tam, kde si chlap vezme V600, ženská si může vzít V900. Tam, kde si chlap vezme V300, ženská si vezme V600 - je tedy V600 pro ženský? Tam, kde si chlap vezme Carinthii Tropen, ženská si vezme radši Brentu - je Carinthia Brenta spacák pro ženský? Podle tebe ano. Je přeci normální, že ženské si berou spacáky s vyšší gramáží. Podle tvé logiky by ale každý spacák, kromě toho nejletnějšího, byl pro ženský. Co máš ty za spacák, vsadím se, že nějaký ženský ;) .
Já říkám, že v zimě, v mrazech, zvlášť na více nocí, mu bude ve Vikingu 600 zima.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Spacák

Příspěvek od Bill Masen »

Štaflíku Štaflíku. Ty se vždycky něčeho chytneš a pak nedáš pokoj. Spacák pro ženský se vyznačuje tím, že má víc zateplený nohy. To tenhle nemá, není to tedy spacák pro ženský. Spokojenej? :wasntme
Přesto pro mě by ta 900 byla moc.
Jo a nikde se nepíše, že spacák pro ženský nemůže používat chlap. Samozřejmě. :hi
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Spacák

Příspěvek od Haluziak »

Pánové po minulém autovíkendu s dekami a záklaďáckým dekáčem po fotrovi jsem dospěl k názoru, že okamžitě potřebuji nový spacák.

V současné cenové realci to vychází na:
Trimm Trapper - doporučoval donovanstangiano
Trimm Balance
Grand Canyon Fairbanks (dánská firma výroba v Číně prodej Lidel) - už přišel, recenze na špatné zipy, 190 je paradoxne větší než 205 - ta je asi špatně ušitá.
Decathlon Forclaz 500 Light 0 stupňů

Máte někdo něco z toho odzkoušeno?
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Spacák

Příspěvek od kregan »

IMHO vyhozený peníze.
Určitě se vyplatí tisícovku připlatit a koupit třeba Boll.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Spacák

Příspěvek od kregan »

Případně má teď Alza v akci Hannah Whippet 120 za 1190 Kč
https://www.alza.cz/sport/hannah-whippe ... 266237.htm
Sice nic extra, ale o třídu výš než vybrané.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Cep »

O třídu výš než vybrané ? To tam mají uvedeny špatné parametry?
Hannah Whippet 120 ... jednovrstvý , 0.950 kg , komfort 9 st.
Trim Trapper .... dvouvrstvý, 1.65 kg , komfort 0 st.
Obojí mikrovlákno...
*Edit: tak Traper duté vlákno, což je +
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Spacák

Příspěvek od kregan »

Je pravda, že na parametry jsem nekoukal. Vycházím z obecné zkušenosti s těmi značkami co se kvality týče.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Spacák

Příspěvek od Bill Masen »

Trimm Ballance jsem koupil dceři na tábor. Dobrej poměr mezi hmotností, tepelným komfortem a cenou.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Spacák

Příspěvek od PeFi »

Bill Masen píše:Tvrdí to sám výrobce, když si spacáky kupuje pár, bere on 600 a ona 900.
Chlap je většinou větší a těžší a tedy mu stačí menší izolační vrstva. Podobně tlouštíkovi stačí tenčí spacák, než hubeňourovi, přesto se nedá říct, že tenký spacák je pro tlustý lidi. Kdyby jeho parnerka měla o 30kg víc než má on, tak by to s těmi spacáky měli naopak.

Podle odhadu tepelného výkonu metabolismu se hodnoty komfort/limit/extrém uvedené na spacáku a platné pro normochlapa (muž 25 let, 70 kg, 173 cm) dají úpřibližně přepočítat na konkrétního člověka. Existuje i normožena (žena 25 let, 60 kg, 160 cm). Podle BMI je vidět, že se uvažují normoosoby v horní polovině normálního BMI, takže hubeňourům hrozí, že jim bude při "komfortní" teplotě zima.

Údaj "comfort" platí pro normoženu, údaj limit je pro normochlapa, nejspš za nějakých lehce optimistických předpokladů (nový neslehlý spacák, nenavlhlý, nefouká vítr, spáč nemá hlad atd ...).

https://www.svetoutdooru.cz/serialy/naj ... tabolismu/
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Cep »

PeFi píše:
Bill Masen píše: Údaj "comfort" platí pro normoženu, údaj limit je pro normochlapa, nejspš za nějakých lehce optimistických předpokladů (nový neslehlý spacák, nenavlhlý, nefouká vítr, spáč nemá hlad atd ...).
Jasně, že za těch nejoptimističtějších...
Zajímalo by mne, jak moc velký vliv dělá to BMI. Jednou jsem v 6 let starém spacáku dost solidních parametrů (když byl nový), klepal kosu v posteli v dřevěnici při 6 stupních.
V tom samém spacáku o 13 let později s jednou starou dekou z URNY nahoře se mi spalo celkem dobře, venku 2 stupně a ta neizolovaná chata na pilotech tomu asi moc neubrala..
Rozdíl, možná 5 kg (76 vs 81)
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Cep »

Bill Masen píše:Trimm Ballance jsem koupil dceři na tábor. Dobrej poměr mezi hmotností, tepelným komfortem a cenou.
Dá se odhadnout jeho odolnost proti 'splaskávání' (snížování loftu) ?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Spacák

Příspěvek od PeFi »

Cep píše:Zajímalo by mne, jak moc velký vliv dělá to BMI. Jednou jsem v 6 let starém spacáku dost solidních parametrů (když byl nový), klepal kosu v posteli v dřevěnici při 6 stupních.
V tom samém spacáku o 13 let později s jednou starou dekou z URNY nahoře se mi spalo celkem dobře, venku 2 stupně a ta neizolovaná chata na pilotech tomu asi moc neubrala.
Zásadní rozdíl mohla být vlhkost vzduchu - pokud je vzduch vymrzlý, je to lepší, než když je kolem nuly a vlhko.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Spacák

Příspěvek od Haluziak »

Nakonec jsem vzal ten z Decathlonu.
Mám ho úplně přesně jak na výšku tak na šířku (tam by mohl být ještě o 5 cm širší). Sbalený v "kompresáku" není moc velký tak jsem zvědava jak se bude tvářit v chladu. Pokud je pod nulou tak venku nespím a až si do něj na fesťáku nabliju tak mě to tolik nebude štvát jako kdybych měl něco dražšího.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Odpovědět