Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Chlapi já ve slehlém Hannahu s extrémem -17°C málem umrzl ve své chalupě při +10 (přijel jsem večer a než se kamenné zdi rozehřejí...). Když u teda mluvíme o těch heroických výkonech :lol:
Vzhledem k tomu, že se nám posrala sušička prádla a najednou jsme zjistitli, že už bez ní žít nemůžem, tak budu muset na nákupu spacáku trošku šetřit. Asi místo Carinthie to bude UK made Snugpak. Zřejmě Softie 12 osprey. I když možná i na tu Car. Brentu by bylo. Na ní mně jen odrazuje vnitřek z kombinave umělina/bavlna. sice příjemné a hřejivé, ale jak to zavlhne, je to v řiti. Aspoň myslím. na druhou stranu si na to u Brenty nikdo nestěžuje. defence 4 jsem zavrhl i kvůli tomu jejímu řešení hlavové části. já spím z 90ti% na boku a na to ta dirka pro čumák vhodná není. Funěl bych si celou noc do spacáku což není ideální.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

já jsem si koupil za 3 litry Vikinga 900 od Warmpeace a jenom si chrochtam :) ještě se mi nestalo, že by mi v něm byla kosa
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

Stafliku podle myho skormnyho nazoru nema smysl kupovat spacak z dutyho vlakna nad rekneme 2-5 papiru (spodni hranice letnak, vrchni zimak)..
Duty vlakno ti stejne do peti let odejde (respektive ze zimaku se stane letnak) a kdyz si to rozpocitas, proste tam neni navratnost.

Uznavam, ze ten Gloft od Carinthie je slusnej, ale v porovnani s Primaloftem, nebo tim Snugpak dutym vlaknem (Härdi), je vahova uspora tak maximalne 10-20%. A cena je dvoj az trojnasobna.
SIce G loft by mel mit pametovy efekt a vyssi odolnost, ale nevim do jake miry to neni marketing. Mam z G loftu izolacni bundu ("snugpak") uz bratru pet let (asi prvni kus v CR) a subjektivne si myslim, ze izolacni schopnosti za tu dobu klesly (ale nemam to jak zmerit ze ano).
Navic Carinthia ma dost prapodivny cislovani ty teploty. Konkretne u ty bundy- mela by byt papirove stejne vyhrevna jako Sleeka od Snugpaku, ale realne je Sleeka mnohem teplejsi (ale taky je vetsi a tezssi - poukazuju spis na jiny cislovani komfortu, nez na to, ze by neco bylo lepsi, ci horsi...).

Shrnuto podtrzeno: Spacak z dutyho vlakna je spotrebni zbozi a pokud opravdu nejsi velky bohac, vyplaci se kupovat znackova (nizssi)stredni trida a nic jinyho. Uspora par gramu a teoreticka vyssi zivotnost top tridy se nikdy nevrati.

Samozrejme neco jinyho je peri a neco jinyho jsou nakupy top-tridy za nizke ceny (Carinthii fasuje velka cast evropskych armad...)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Jenže cenový rozdíl není tak velký:
Snugpak 10 Harrier: 3300,-
Snugpak 12 Osprey: 3900,-
Carinthia Brenta: 4400,-
Carinthia Defence4: 4900,-
Lepší ceny jsem nenašel. Takže váhám mezi těmi Snugpaky a Brentou. Jinak spacáky Carinthie prý nejsou šité v Asii, ale v Rakousku. Tyhle řady Snugpaků jsou UK made.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

Aha, tak mlcim a soupu nohama, nesledoval jsem ceny a Carinthia sla vazne dolu...
(Zkus se domluvit s nejakym kamosem vojakem, davali 10% slevu, pokud vim)

S tou vyrobou mas asi recht - driv to nikde nepsali a tvrdilo se, ze je to asie, ale ted uz pisou vsude, ze to Asie neni. Napln je urcite Rakousko, kde se to sije realne nevim, protoze co jsem zaslech, cast vyroby maji na Slovensku...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Spacák

Příspěvek od viktor »

při cteni tohoto vlakna jsem se dost pobavil.
No nic. Izofolie je sice dost dobra a uzitecne věc ale pokud ji někdo povazuje za spacak tak je hodne mimo.
Osobne povazuji spacak za zaklad vybavy. Nahradit lze skoro vse, ale pokud nemas zarucen kvalitni odpocinek tak rychle koncis a muzes mit na sobe deset kulometu a ten nejznackovejsi nuz na svete.
Mam asi 4 spacaky, protože všechno postupne degraduje az je i z toho nej deka a potom konci v popelnici.
Na zimni spici je ARMY od Husky, koupen v akci za cca 2 tis, stary cca 2 roky a zatím v pohode.
Pak něco na jaro a podzim ani nevim co to je, koupen zas v akci za cca 1 tis. Letni spacak pro pruzkumniky ACR. Zvenci zelenej, zevnitř oranz, moskytiéra. zip sikmo, takovy ulet, ten zip . Ale byl dost dobrej, dalo se v nem prezit ještě tak při 4 C ale uz je také dost starej a tak je fakt letni.
Potom ještě dekac army jako deku na chalupe, na nic jiného dobrej není.
Hodne prima je US army obal na spacak, takovy betelnejsi zdarak.
Kdybych nebyl vybaven sel bych do setu US ARMY co se da občas sehnat na netu , tj kompresni obal, zimni spacak, letni spacak a obal na spacak ( zdarak ) vypada a hlavne funguje to fakt dost dobře.
viktor
lopez39

Re: Spacák

Příspěvek od lopez39 »

Za mě jednoznačně tento typ. Super materiál, cena i design.
http://www.sportsexo.cz

Spam-Ban. Fab
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Spacák

Příspěvek od cipis »

Jaký máš podíl na prodeji?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Díky Lopezovy za prozření. Při debatě o spacácích do chladu a težkého nasazení není nad to doporučit letní čínský spacák.

Mohl by nám pan prodejce vysvětlit, proč zrovna konkrétně tuto sračku a ne jinou sračku z jeho nabídky? :lol:
Přihlášen
Příspěvky: 8
Registrován: 31.03.2015 20:28

Re: Spacák

Příspěvek od Přihlášen »

Můj první post... Už chvíli sleduju tohle fórum, a do některých vláken bych taky měl pár vlastních tipů, třeba o spacácích.

Do našich podmínek jsem nikdy o péřáku neuvažoval, tedy zatím (časem budu obnovovat některé vybavení a zřejmě budu trošku gramařit a koupím první péřák + ultralehký stan). Dosud jsem vždy kupoval dutá vlákna a po vyzkoušení několika značek jsem zakotvil u značky Prima. Nenosím stan, ani žďárák, většinou řeším přístřešek jinak (na to jsou zde jiná vlákna), občas taky zmoknu.

První zkušenosti:
(1) Condor za 1500 Kč/1,5kg odešel za rok (na začátku -2°C, za rok +7°C, škoda se s tím někam tahat. Darován pryč.).

(2) Coleman Bambusa m10 za asi 1800 Kč /1,35kg odešel za 2 roky (na začátku jsem v něm dokázal přespat v -5°C, zkoušel jsem jednou v -8°C jsem již celkem dost mrznul, ale měl jsem ho rád. Nicméně po necelých dvou letech z něj byl hadr, +7°C by se snad ještě dalo, ale nesmělo by foukat. Darován pryč.)

(3) Prima Tulák 2000Kč/1,2kg (na začátku -5°C, po dvou letech 0°C, po 5letech hadr do +7°, ale slouží na léto již 10.rok a někdy ho tahám jen tak jako přikrývku k ohni nebo do něj balím děti v krosně. Spokojenost s tímhle střihem mě vedla k nákupu zimáku od Primy. Tehdy jsem ještě neměl jistotu jestli Polarguard3D opravdu vydrží dýl, jak to tvrdili v reklamních letáčcích.)

V roce 2005 jsem si tedy konečně koupil první zimní spacák:
(4) Prima Extrem3D 4900Kč/2,4kg (na začátku v -20°C nebyl problém, po roce -17°C, po 4letech -15°C, po 9 letech stále dobře slouží, ale to i díky tomu, že není tak intenzivně používán, kolikrát na něj celé noci sněžilo, a zmačkal se - v batohu již zabírá viditelně o 1/3 méně místa, než na začátku. Ale pořád to funkčně ujde. Na zimní použití hmotnost náplně nejde ukecat marketingovými žvásty - prostě tam ten materiál musí sakra být.)

Další 2 spacáky od Primy jsem koupil v roce 2010, kdy už mi Tulák dosluhoval:
(5) Prima Tulák 2000Kč/1,2kg (už jsem věděl co kupuju... mě se osvědčil tento model jako letní ideál - někdy i v létě mrzne, a vydrží oproti konkurenci. Krajnosti v něm už nezkouším, protože v listopadu už obvykle ven beru model Trek.)

(6) Prima Trek 3500Kč/1,6kg (žádné krajnosti jsem v něm nikdy nezkoušel, protože když hlásí počasí kolem -10°C, vezmu si do batohu prostě model Extrem, takže do -10°C mi v něm bylo vždycky teplo.)

(7) Prima Trek "130" 1,2kg - na zakázku ušitý dětský spacák do tělesné výšky 130cm. Tedy zkrácený o 45cm a o něco zúžený. Jsem nadšený z toho, že mi výrobce vyšel s tímhle vstříc, protože jsem na trhu nebyl schopný najít nic slušného. Ty dětské spacáky jsou všechno takové zmetky... A taky proto jsem dost ochotný tuhle firmu doporučovat.

Shrnutí a tipy:
- Dutá vlákna mi odešly při častějším použití za 1-5 let, a kvalita toho dutého vlákna je celkem zásadní věc.
- U primy jsem většinou využil nějaké akce, líbil se mi ten střih, taky že je to z Česka, a tak podobně. A jako bonus jsem vyřešil zapínání L+P zipů, když jdeme někam ve dvojko s manželkou (manželka spí vždy v teplejším z dvojice*).
- Nenechte se ukecat marketingovými bláboly (letní Tulák do -16°C je samozřejmě v kategorii science-fiction) a uvažujte hlavou, jak teplo může asi být ve spacáku s hmotností 1,2kg?!
- až budu mít péřák, jsem ochotný si hodně připlatit za kvalitní vnější materiál a nosit k němu i ultralight stan. Péřák chci jen čistě na zimu, takže počítám s hmotností okolo 1,7kg, něco jako Looping900. K němu chci dát ultralight stan (okolo 1,4-1,6kg), ultralight batoh (do 1kg), a ultralight nádobí (titan nebo něco), ... a dostat tak batoh na zimní přechod Nízkých Tater na poloviční váhu (cca 15kg -> 7,5kg). Ale gramaření na treky by asi mohlo být v samostatném vláknu.

(*) Dvojice spojuju takhle:
Léto: Starý tulák + Nový tulák
Léto-podzim: Trek + Nový tulák
Podzim-Zima: Trek + Extrem

Ještě teda dodatek k tomu dětskému Treku:
S 3,75letou dcerou jsem spal v 0°C, a bylo jí příjemně. Další 2 noci spala už v lepších podmínkách +8°C, a v +12°C už jsem se neobtěžoval ji v noci strkat ručičky zpět dovnitř do tepla spacáku, měla je teplé, i když je měla mimo spacák. Děti celkem nechápou nutnost uzavření kapuce. Minimálně do 3,5 let to nechápou vůbec a dá se s nima ven jen v létě...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Spacák

Příspěvek od viktor »

tohle funguje fakt dobre a jde to sehnat i lacineji od 2 do 3 tis komplet http://www.e-armyshop.cz/armyshop/spaca ... 3v1-detail
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Spacák

Příspěvek od kusna »

řekl bych,že novější verze u.s. gore bivaku je makanější...sice ACU maskování,ale spacáky lehčí a materiál gore bivaku také funguje lépe
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Spacák

Příspěvek od viktor »

jo s tim se da souhlasit, jako vse ma svuj vyvoj, ale i tohle je dost dobre. samozrejme plna sestava je do extremu,
pouzitelne kombinace je letni plus gorac a zimni plus gorac. Oba spacaky plus gorac tak to je fakt u nas jen pro hodne velke zmrzliny.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Spacák

Příspěvek od kregan »

To by mě zajímalo, jak velký je to po sbalení. Armáda si většinou s velikostí moc hlavu neláme.
Čím víc víš, tím míň neseš.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Spacák

Příspěvek od viktor »

no podle toho jak moc si brutalni, ma to samozrejme kompresni obal :-))
ale vse se to vejde bez prilisne brutality do spodniho fochu molle II.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Kraken z knifu na to delal nedavono Youtube recenzi, je tam i vidět, jak je celý komplet velký při sbalení
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Spacák

Příspěvek od kusna »

kregan píše:To by mě zajímalo, jak velký je to po sbalení. Armáda si většinou s velikostí moc hlavu neláme.
v klidu to vleze na dno batohu...a pokud se jedná fakt o komplet léto+zima+goráč tak také...jen to je trošku těžší-myslím 4 kg-ale zase je to výkonné...jen je trochu pakárna zapnout 3 zipy najednou a ve tmě zatahnout ty správné šňůrky
Přihlášen
Příspěvky: 8
Registrován: 31.03.2015 20:28

Re: Spacák

Příspěvek od Přihlášen »

Mám takový dojem, že o goretexu a kvalitním dutém vlákně si můžete nechat akorát tak zdát při ceně 3690Kč za dva spacáky+žďárák.

Ale i kdyby to byl opravdu goráč, umíte si představit tu vlhkost, když vlezete do gore-žďáráku ve dvou spacácích? Já měl v zimě vlhko ve spacáku dost, když jsem spal na zimní akci s dvěma spacáky (i bez žďáráku!). Jezdil jsem tak dřív, když jsem neměl prachy na normální zimní spacák. Dalo se to přežít na 1-2 noci. Pak už bylo nutné to někde vysušit.

Objem asi klasika ne? jako 1,0 a 1,7kg spacáky

Edit: Na jiným fóru psali, že to goráč je, tak asi OK. Ale ohledně vlhkosti v týhle kombinaci mám fakt velký pochybnosti.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

Ta cena je tak nizka, protoze armada za to davjno uz zaplatila mnohem vic

a ano dovedu si predstavit spani v goracovem bivaku. Dokonce mam v nem naspano urcite uz pres 1000 noci. A to ve vsech moznych i nemoznych pocasich a teplotach.
Ano neni problem ho zaparit zevnitr, ale pokud dodrzujes nejaky zakladni zasady, neni problem i pri 5+dennim prespavani kolem -10 stupnu.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Přihlášen
Příspěvky: 8
Registrován: 31.03.2015 20:28

Re: Spacák

Příspěvek od Přihlášen »

Žďárské pytle mají asi vlastní vlákno a rozebírat to zde je lehce off topic, pardon, ale... Přes 1000 nocí ve žďáráku?! :shock: Come on! 1000 nocí, kdy foukalo, pršelo, a nikde nebyla žádná jiná možnost spaní?!

Chápu, že ne vždycky je sluníčkově, abys spal pod širákem. Ale vážně, co tě motivuje upřednostnit žďárák před jinýma formama spaní, jako jsou dřevěné stříšky, skalní převisy, kůlny, seníky, posedy, krmítka, stodoly, půdy chat, záhraby ve sněhu, jeskyně, ...případně obyčejné celty a stany? Protože situace, kdy bych opravdu potřeboval žďárák nebo celtu (a mohl bych mít problém), se mi v ČR/SR stává tak jednou za uherský rok, proto jsem se se žďárákem/celtou nikdy neobtěžoval.

Ale to byl off-topic. K věci technická poznámka: Abys to udržel v suchu, dodržuješ své zásady, samozřejmě. Ono to jde, prostě to odvětráváš. Jenže ani když máš pootevřený žďárák, abys to odvětral, stejně ty dva spacáky nebudou nikdy tak dýchat jako jeden rozumný spacák. Navíc tím trošku snížíš teplotní limity toho kompletu. To je první, co mi vadí na dvouspacákové variantě (jak jsem uvedl, dříve jsem tak taky spával).

Když nebude zrovna mrznout jen pršet, máš sice jen 1 spacák, ale mokrý goretex výrazně sníží paropropustnost (ad mnohé diskuze na téma goretex, ačkoliv výhody goretexu jsou mi naprosto jasné). Je to druhá věc, co mi vadí - proč bych osobně preferoval (a vyhledávám) jiné řešení spaní než ž-pytle.
Odpovědět