Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Spacák

Příspěvek od surikata »

Lampasáckému jsme říkali angíňák. A jak zvlhnul tak bylo po srandě.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Spacák

Příspěvek od herman »

Nezlob se, ale nějakou tu noc pod spacákem a celtou nad sebou i v zimě opravdu mám. Mám za sebou i spaní v pěchotním srubu našeho opevnění v zimě. No a mám revma, což je asi to, co čemž si mluvil
Uživatelský avatar
kennyjirkoff
Příspěvky: 54
Registrován: 25.07.2014 12:24
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní čechy

Re: Spacák

Příspěvek od kennyjirkoff »

ja pouzivam na jaro/leto/podzim (0-xx stupnu) tenhle mikrospacak a naprosta spokojenost...
http://www.ebay.co.uk/itm/New-British- ... 2ecd8b5e2b

byl se mnou uz leckde, nedky sem v nem klepal kosu (v dolomitech 2500m vyskoko ve 4 rano) ale stacilo se priobliknout a pohoda ... jinak v lete v nem spim jen v trenkach, na jare a podzim v termopradle, teply fusky, kulich, pripadane dalsi vrstvy obleceni (mikina, kalohoty, dalsi fusekle) ... v botech do spacaku nelezu, je to hovadina

nejlepsi na nem je cena (cca 500,- v armyshopu/netu kdyz budete hledat), vaha pod kilo a skladnost ... prilozeny obal se da zmacakat na velikost maleho mice, pripane v mym baglu se mi to vejde do kapsy na spacak i spolu s nafukovaci karimatkou

http://www.winwood-outdoor.co.uk/acatal ... tress.html - obrovsky dulezita vec, vic nez samotnej spacak, me vysla z anglie vc. posty na 600

a GTX zdarakem (vyslo me na 700 na ebay jety ale jako novy)
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-GENUINE-U ... 43c92d3d2a

cca za 1800 mam kvalitni pohodlny kompletni spaci system od brezna do listopadu, vaha cca 2kg :yes
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

On je ale bohuzel ne kazdy tak odolny. Toho brita mam nekde taky, ale vim ze dost lidem v nem byla zima na jare i na podzim.
A kdyby clovek sel jeste vic po vaze a cene staci koupit britsky bivak :)
Uživatelský avatar
kennyjirkoff
Příspěvky: 54
Registrován: 25.07.2014 12:24
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní čechy

Re: Spacák

Příspěvek od kennyjirkoff »

podle me je to vzdy o rozhodnuti co je pro me podstane a jak to budu pouzivat ... ja chodim pomerne dalky / kombinovany s lezenim (na tezko) proto je skladnost a hmotnost dulezita i za cenu nizsiho komfortu ... BTW otuzovat se se opravdu vyplaci :hi

nepopiram ze se v mym zimnim spacaku HuskY Army (extrem -18) se na podzim kdyz je kolem nuly nevyspim lepe a to sem jen v triku a trenkach, ale zas je hodne neskladnej. To misto v baglu potrebuju na jiny veci a spacak priplej na bagl nosim nerad kvuli prostupnosti terenem

a k tomu Husky ... mam ho 4 roky a vyrazne ztratil na tepelnejch vlastnostech, to je pocitova zkusenost ze zimnich bivaku (-20 az 0stupnu pres noc)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Nalezl jsem ne příliš lichotivou diskuzi na téma teplotniho určení prima spacáku http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.ph ... ma+spacaky :(
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Spacák

Příspěvek od RAD »

Přečetl jsem jen část diskuze ale jakožto cca 2letý vlastník spacáku od této značky mohu s klidným svědomím říci že když jsou ostatní nabalený jak veky ,já spím jen v tričku a trenkách a k ránu se ještě musím rozepínat abych se neuvařil. Jediné co snad mohu hodnotit negativně je že do zipu ráda leze podšívka a že i sbalený je opravdu obří . To však považuji za nutné zlo , přeci nemůžu chtít po termofolii aby mně v tričku a trenkách zahřála při -10°C . Mně samotnému připadá že lidi na to jdou moc vědecky ,že ty izolace sou dneska prašť jak uhoď a tak spíš než nějaký čísla na kompresním obalu by měly spacák vybírat dle velikosti. Pak je jasné že ostatní s válečkem velikosti litrové petláhve klepou kosu a já se spacákem o oběmu 10L kbelíku se div neupeču.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Spacák

Příspěvek od cipis »

Asi bys to měl přečíst celé. Srovnávalo se to s podobnými velikostmi, ne tak extrémní, jak píšeš ty.
Prostě tvrdí, že ve spacáku obdobné konstrukce, podobných rozměrů a hmotnosti jim je v Primě zima a v jiném ne.

Jinak já mám teď od mekáčka Pinguin Blizzard a nemůžu si zatím vůbec stěžovat. Teďka v těch vedrech jsem to použil jako deku, takže paráda.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Spacák

Příspěvek od RAD »

Aha tak to sem potom napsal nesmysl , něco podobného nedokážu posoudit. Asi před 14 dny sem sice ještě pořídil pinguin micra ale to je jiná kategorie. Ještě sem neměl tu čest v praxi ale zdá se že docela hřeje ...zatím (držím ho naplno skompresovanej v BOB) Sám sem zvědav co to s nim po pár rocích udělá. Ale takhle od stolu a na první pohled na mně působil výrazně levněji než co stojí na krámě.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Spacák

Příspěvek od cipis »

Tak co se týče lehounkého spacáku, tak jsem popisoval Karma+ od boll.cz pár stránek zpátky.
Oba spacáky mám rozložené, pověšené na skříni, balím až večer před odjezdem a po příjezdu na místě ihned rozbaluji, ikdyž někdy nevím, jestli nebude lepší nenavlhlý a sbalený, než rozložený a navlhlý. Balím až těsně před odjezdem.
Víceméně mi to vychází tak, jak jsem dříve psal, lehounký do batohu, ten těžší do auta.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

spis bych to daval za vinnu en norme, která je po evropsku na h...o a umoznuje takove rozdily v realnem pouziti (asi jako spotreby u aut).
Ja mam treka, kterého jsem kupoval tusim 07. celou dobu jsem s nim byl spokojen, az ted zacaly jeho vlastnosti degradovat. dostala se mi moznost koupit z primy za par susnu bike xp. Co se tyce degradace izolacnich vlastnosti spacaku, muzu ted rcit ze muj stary trek se svými vlastnostmi zhruba rovná novému biku, ale při téměř dvojnasobne hmotnosti.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Problém je v tom, že izolační náplně se vyvíjí rychlým tempem. Nové mají perfektní vlastnosti, které si udrží po určitou dobu - životnost. Výrobci poměrně často mění použitou náplň. V praxi pak dva totožné modely spacáku mohou mít rozdílnou náplň. Počáteční vlastnosti mohou být téměř identické, ale jejich chování v čase se může velmi lišit.

Doba je taková, že kupovat si spacák z "duťáku" s tím, že mi bude sloužit 5+ let je mýtus. Sebelepší spacák z duťáku to nedá. Respektive nezachová si 100% svých původních vlastností. Existují výjimky, která ztrácí své vlastnosti velmi pomalu, ale to člověk zjistí až vlastním testováním.

Můj nejoblíbenější spacák je k mému vlastnímu úžasu Hannah Straton, který jsem koupil v roce 2000. Pořizovací cena byla tehdy necele 4 tis. Objel se mnou celý svět, spal jsem v něm nepřetržitě několikrát 4 měsíce v kuse. Je několikrát praný a stále funguje velmi slušně. V roce 2000 se Hannah orientoval na kvalitu, buhežel se to v následujících letech dost změnilo. Ten samý spacák jsem koupil pro ženu v roce 2004. Proti mému původnímu to byl chudák, který šel velmi rychle z domu.

Vlastním asi 8 spacáků. Primu Treka jsem v testu odrovnal velmi intenzivním používáním 70 - 100 nocí za rok v různých podmínkách cca za 6 let. První tři roky sloužil skvěle. Největší hendikep je ztráta loftu. Pokud si spacák koupí někdo normálnější, a dobře se o něj stará, musí mu vydržet podstatně déle.

Při koupi spacáku je podle mě důležité hledět v první řadě na co spacák potřebuju, kde jej budu používat a jak často. Z toho se dají odvodit materiály, výrobce, cena atd. Kupovat spacák podle designu a papírových parametrů je cesta ke zklamání. Recenze jsou dobré, ale musejí je dělat lidi, kteří mají nějaké jméno a objektivitu. Před koupí je ideální vše vyzkoušet. Kupovat naslepo z katalogu může být také zklamání.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

u mě byl hlavním problémem v životnosti můj systém úschovy. Vzhledem k tomu, že jsem poslední 4roky žil na bytě 1+kurník, kde nebylo místa na zbyt, musel být spacák po celou dobu v kompresním obalu pod postelí. Kdybych měl lepší podmínky a mohl být spacák lépe uložen, tak věřím, že bych obměnu ještě řešit nemusel. V současné době, po přestěhování do většího, řeším uložení spacáků tak, že je mám v pracovně na volno pod odklápěcí palandou (nevím jestli je to ideál a volné zavěšení ve skříni by nebylo lepší).

Co se týče hannahu, naprosto s tebou souhlasím. Jeden mám doma, kupován v tescu, sportisimu, nebo někde tam před cca 13lety. je to k nevíře, ale stále má hodně výrazný loft. Já ho už nevyužívám (používá ho žena), protože jsem za ty roky vyrostl do šířky a jeho střih mi nedovoluje pohodlné spaní.

Letní spacák jsem vyřešil zmíněným bikem. I přesto, co jsem zde dával tak jsem to riskl. Jak jsem psal výše momentálně se vlastnosti starého treka zhruba rovnají novému biku. Tím pádem se z treka stal chlastací a automobilový spacák.

I přesto, že jsem to vždy odmítal a bál se toho, tak jako teplejší spacák zkusím peří. Zatím ještě nemám úplně jasno o typu a výrobci, ale zatím je v nejužším výběru warmpeace a opět prima, kdy se většina lidí schoduje na tom, že konkrétně u jejího péřáku (polar) odpovídají teplotní určení jednak konkurenci tak i praxi.

A propo, praktikujete někdo společné používání spacáků alá us sleeping modular system?
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Spacák

Příspěvek od Joezbrna »

MacGyver píše:Problém je v tom, že izolační náplně se vyvíjí rychlým tempem. Nové mají perfektní vlastnosti, které si udrží po určitou dobu - životnost. Výrobci poměrně často mění použitou náplň. V praxi pak dva totožné modely spacáku mohou mít rozdílnou náplň. Počáteční vlastnosti mohou být téměř identické, ale jejich chování v čase se může velmi lišit.
...
Já bych řek, že silonová vata se po čase slehne vždy do stejného chuchvalce. Zatímco nejlevnější jednodutinky (v akci za 500-700 korun v tescu se dají koupit spacáky s gramáží i 400g/m2) téměř nestárnou a do těch -5°C jsou použitelné celé roky (problémem je ale kvalita zipů, šití, a pro větší lidi taky velikost spacáku, protože v rámci katování kostů i pár cm látky a vaty hraje roli), tak drahá vlákna (7-komory) a mikrovlákna mají obrovský loft, tedy při stejné gramáži velkou izolační schopnost (např. -25°C), ale za 1-2 roky intenzivního používání se slehnou na těch -5°C odpovídajícího slehlé silonové vatě v gramáži 400g/m2. Ale prvních třeba 50-100 nocí je takový spacák fantastický, teplý, po namočení se prostě příležitostně na sluníčku vysuší. Je to jen otázka toho, kam jedu, co tam potřebuji, a kolik na to mám peněz.
Pak jsou orientovaná vlákna (např. thermolite micro), které prý tolik nedegradují praním a mají delší životnost. Druhá věc je cena takového materiálu. Tam je různými způsoby zajištěna vzájemná poloha vláken, takže se podobají spíše peří nebo zvířecí srsti než chuchvalci vaty. Jak vidno, pořád ještě se snažíme napodobit a dohnat největšího výrobce s nejlépe vybavenou laboratoří a miliony let testování: Přírodu ;)
Já jsem po letech experimentování dospěl k tomu, že jednou za pár let koupím na léto něco levného ve výprodeji (Prima, Condor, Hannah), přičemž z toho nedělám vědu, a kupuju něco, co váží asi dvě kila a je to přiměřeně tlusté, a na zimu mám spacák, který mi ušil v roce asi 1987 můj táta, a jednou za čas v něm vyměním peří.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Někdo by mol mou výše napsané pochopit špatně. Věta "V praxi pak dva totožné modely spacáku mohou mít rozdílnou náplň."

Je myšlena tak, že konkrétní model spacáku XY může mít v určitém časovém úseku náplň značky Z přičemž v dalším časovém úseku může mít náplň značky W. Výrobce zachová model ale změní náplň, což samozřejmě u konkrétního spacáku uvádí. V praxi pak stejné spacáky s jinou náplní mají diametrálně odlišné vlastnosti a životnost. Nelze je tedy srovnávat.

Diskuse o tom co je lepší peří či umělé vlákno je podle mě postavená špatně. Není to o tom co je obecně lepší, ale o konkrétních požadavcích uživatele. To samé platí o hmotnosti, skladovatelnosti, prostornosti a dalších parametrech. Průnikem parametrů je pak cena a užitná hodnota pro konkrétního uživatele. Umělá "válka" mezi materiály je zcela nesmyslná. Je to jak srovnávat kožich vs. hustě tkanou bavlnu vs. membránové materiály atd.

Můj osobní názor, je že, peří je peří a vždycky peřím bude se všemi +/-. Chemická úprava peří je podle mě slepé ulička, která způsobuje v čase více problémů než užitku. Když peří, tak přírodní.
Umělé materiály mají podle mě daleko větší perspektivu, rozvoje, což ale neznamená, že musí bojovat s peřím.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Spacák

Příspěvek od kregan »

Mám to podobně. Ve spacáku spim cca těch 100 nocí do roka a zhruba po dvou letech kupuju za přijatelnej peníz novej. Někteří kamarádi jezděj s péřákama, který vydržej dýl a po sbalení jsou menší. Já bych se u peří bez stanu bál navlhnutí, i když někteří výrobci už na nich dělaj membránu (cenově je pak jinde). Jeden péřák s membránou mám na pár akcí do roka a opravdu funguje jak má.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Spacák

Příspěvek od Joezbrna »

McG: V okamžiku, kdy vybíráš mezi spacákem péřovým a umělovláknovým, tak spolu tyto dva materiály resp. jejich výrobci vedou minimálně konkurenční boj.
Naopak bych řekl, že pro náročnější použití málokdo má v okamžiku koupě jasné zadání jednoznačně implikující nákup jednoho nebo druhého.
I s péřákem do velkých mrazů po opuštění ledovce mohu spát několik dní v nížinách v monzunu nebo blbém přechodu fronty v Evropě bez možnosti vysušení. Naopak umělé vlákno určené do -20 nebo -30 bude mít buď krátkou životnost nebo velkou váhu v porovnání se stejně teplým peřím. To je imho nejčastější dilema zájemců o spacáky v této kategorii. Samozřejmě, internetoví teoretikové a marketingové materiály vždy jednu vlastnost zdůrazňují a druhou bagatelizuji :mrgreen:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Reaguješ už podruhé na mě, ale absolutně nevím na co. Napadá mě jedině, že v mých příspěvcích vidíš napsané něco, co tam není. Nepochopil jsem o čem je diskuse.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Spacák

Příspěvek od Joezbrna »

Omlouvám se za nešikovné použití citací.

V prvním dnešním příspěvku (19 srp 2014, 10:22) bagatelizuji Tvé tvrzení, že syntetické materiály se v posledních letech nějak dramaticky vyvíjejí. Řek bych, že co se týče outdoorových tepelných izolací se tak od roku 1998 (thinsulate, thermolite micro a následně duotherm) nic zásadního nevymyslelo.
Podle mých zkušeností (3 zimní spacáky: thinsulate, duotherm a peří, nepočítaně letních a třísezonních, plus tři dětské) je to silon jako silon, jen ty dražší jsou na počátku více "načechrané", ale postupně se slehnou všechny. Ostatně, rouna všech mnou viděných vláken - mimo Duothermu -, jsou okem vzájemně nerozlišitelná vrstva bílé vaty. Dokážu si živě představit nechtěnou nebo i záměrnou záměnu materiálu ve fabrice. I proto kupuju co nejlevnějc, maximálně vyhraju jackpot v podobě lepšího materiálu :mrgreen:

V druhém (19 srp 2014, 12:03) nesouhlasím, že by mezi peřím a syntetikou nebyl boj, resp. že by byl umělý ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Ad. bagatelizace - Výrobce nereaguje pouze a jen na aktuální výzkum, ale především na cenu a dostupnost materiálu. Ta se mění velmi dynamicky. Starší materiály zlevňují a stávají se masovější a tržně zajímavější. Na univerzitě v Liberci by s tebou nesouhlasili. Výzkum jde mílovými kroky kupředu. Nicméně jeho praktická aplikace má z mnoha důvodů zpoždění. A to poměrně značné. Aplikaci určuje cena a dostupnost - tedy trh.

Ad. Válka peří/syntetika - nikde jsem nenapsal, že není. Psal jsem, že je umělá z následujících důvodů. Když se podíváme co deklarují výrobci o svých používaných materiálech, tak zjistíme, že jsou velmi zdrženlivý a nedělají kategorické prohlášení, které by deklasovali konkurenci. Naopak vyzdvihují přednosti svých řešení. Za válku Peří vs. Syntetika si mohou sami uživatelé a jejich často militantní názorové subjektivní boje o malichernostech. Osobně jsem nikde nepsal co je lepší. Na tuto otázku není v podstatě správná odpověď. Vždy je to kompromis pro konkrétní použití.

Můžeme tímto slovíčkaření ukončit? Myslím, že opouštíme již značně informační hodnotu vlákna.
Odpovědět