Lov za účelem obživy

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Runda
Příspěvky: 3
Registrován: 06.01.2018 23:44
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Runda »

Jasný, jednostranná strava není dlouhodobě ok.

Ani jsem neměl v plánu rozjíždět akademickou debatu na téma jak chutná tygr 8-) ale myslím že i v případě těch nejlehčích forem rozpadu, kdy v COOPu na návsi prostě řízky nebudou, tak všichni kdo mají tu možnost si zkusí něco upytlačit. Běžně lovená zvěř bude za chvilku pryč. Proto mě zajímalo jestli někdo nemáte tipy/vlastně zkušenost s něčím míň obvyklým? Co si člověk teď běžně v sobotu na oběd nedá, nicméně by se tahle znalost přípravy mohla hodit v případě že zásobování bude z jakýhokoliv důvodu váznout, přijde mi to dost relevantní k tématu.

V historických kuchařkách se uvádí že ptáky co nemají dobrý maso (kvůli tomu že žerou kde co) je dobrý nechat pár hodin v roztoku ocet-voda-sůl, tady konkrétně pro racky - http://www.theoldfoodie.com/2015/07/how ... -gull.html mělo by to z nich vytáhnout nepříjemný chutě a zápachy a pak lze připravovat jako normální drůbež. Ale netestoval jsem

Tady šéfkuchař smaží havrany https://www.youtube.com/watch?v=Jen1thTH7f4&t=698s :D myslím že to nevypadá vůbec špatně.

Argument že mají větší riziko přenosu parazitů a nemocí mi tu právě moc nesedí, protože krabí maso ( u nás raci?) není problém sníst a přitom žerou zbytky a mršiny. A podobně je na tom víc zvířat co se běžně gábluje.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Serža »

jenže u divokýho králíka (kor v PA, kdy už budou obezřetní) vydáš na jeho ulovení a přípravu víc energie, než pak získáš z masa :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Runda
Příspěvky: 3
Registrován: 06.01.2018 23:44
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Runda »

Králíky budeš v PA lovit do pytláckých ok, nebo jiných pastí. Běhat s puškou/lukem/prakem a chytat takhle malý zvířata nemá smysl. Myslím si že je to ekvivalent rybaření na udici, jde to, ale strávíš tím hodně času s nejistým výsledkem. Pokud teda nemáš opravdu dokonale vytipovaný místa a dávku štěstí.

Jsou efektivnější způsoby vhodný pro PA. Pasti stačí párkrát zkontrolovat a jinak u nich člověk nemusí dřepět celý den
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od bivoj »

Pasti mají jednu velkou nevýhodu - musí být na území, které je výhradně tvoje - resp tam nejsou jiný lidi (tudíž to jde provozovat třeba v Sibiřské tundře, Na severu Kanady na klasických traplajnách) nebo na území pod kontrolou "tvého klanu". V brzké PA (tj ještě moc lidí, nerozparcelované sféry vlivu ap.) je lov do pastí bohužel nepraktický, páč než traplajnu obejdeš, někdo jinej ti může pasti vybrat. A při lovu do pastí platí, že nestačí jich mít jen pár, ale aby to bylo alespoň základně efektivní (zvlášť pro lov na jídlo), opravdu jich musíš mít spousty.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Baca »

Na druhej strane, pasce bude vediet klast malokto :-) Aj ked videli kdeaky dokument :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od bivoj »

Ano, klást je umí málokdo, ale vykrást je umí každý! Proto platí co jsem napsal výše...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Patrol »

Obecně se dá říct, že každé masožravé zvíře je větší potenciální riziko nějaké nákazy či nemoci a horší zpracovatelnost.Maso bíložravců taky tolik nesmrdí. K tomu rackovi: Babičce kdysi vletěl do špajzu racek ventilačkou, a protože babička byla praktik, nepustila už maso uletět.Bohužel i po dlouhém vaření byl prej racek tuhej jak podešev z boty a chuťově nic moc. Jinak drobné ptactvo se jistě dá v PA době chytat do sítí i na vlastní oplocené zahradě, což je výhoda.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od bivoj »

Patrol píše:...i po dlouhém vaření byl prej racek tuhej jak podešev z boty...
Nevařit! Péct nebo dusit! A to hodně dlouho (tj. klidně 10 a více hodin). Jinak za mlada jsme měli s kamarády záchvaty napodobování období divokého západu (taková ta falešná romantika) a můžu žíct, že sníst se dá (masitého) opravdu cokoliv. Až se dnes za to občas stydím... :D

P.S. A nafackuj si za ty bíložravce...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Serža »

bivoj píše:Ano, klást je umí málokdo, ale vykrást je umí každý! Proto platí co jsem napsal výše...
navíc kde jsou pasti, je jistě i ten, co je nakladl = dá se na něj počkat v záloze
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Patrol »

To Bivoj: :roll: No tak jsem je asi nechal žrát bílý býlí, nebo se u nás říkalo bejlí, ale bejložravec by znělo ještě hůř. Tak sorry. :wasntme
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Lyster »

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

https://hobby.idnes.cz/nemilosrdna-lovk ... zlicci_mce
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od dracekvo »

Tak v ČR to praktikovat jde, ale jen do té doby, než vás někdo napráší.

https://www.novinky.cz/krimi/491127-pre ... alska.html
Hatamoto
Příspěvky: 44
Registrován: 09.11.2012 9:59

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Hatamoto »

Zdravím,
narazil jsem v novinách od Andreje na jeden celkem i zajímavý článek o lovu drobného ptactva. Třeba si jej také někdo rád přečte.

https://www.5plus2.cz/?e=DA-PARDUBICE&d ... 8#strana=8

Ať se daří...
H.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Lyster »

To samé dnes vyšlo přímo na iDnes.
Čižba. V Česku je to vymizelý lov, který však jinde v Evropě kvete
Zdroj: https://hobby.idnes.cz/cizba-lov-drobny ... zlicci_bma

To navazuje na starší článek:
V Krkonoších nebylo chalupy, kde by neměli klec s ptákem
https://hradec.idnes.cz/vystava-ptaci-a ... zpravy_the
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Bill Masen »

Zajímavé vlákno, tedy až od chvíle, co se přidal Lupus (myslím tím uživatele Lupus, ne chorobu Lupus) :chuckle
Dobrý jsou poznatky typu lovit býložravce, potom šelmy a nakonec mrchožrouty. Chytat ryby umím, nějakou tu past bych taky zvládl, síť na ptáky taky dobrý, ale když se podívám do trezoru, tak nejsilnější náboj je luger. Když jsem viděl u kamaráda lesního hospodáře (je spíš hospodář, než myslivec) jaký používá náboje, tak mi to přišlo, že je to spíš na lov ultralightu, než do lesa. Neberu to z pohledu zákonů, beru to z pohledu doby, kdy už neplatí. Co a za jakých podmínek se dá lovit s lugerem? nebo dalo by se lovit nábojem 7,65 ze škorpíka?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Maximus »

9 mm L je v případě dobrého zásahu tak na zvěř o velikosti srny, případně bych si v případě nouze dokázal představit "ustřílet" menšího medvěda v rámci sebeobrany (ten je na ránu docela měkký - kamarád lesník z Rumunska má většinu svých medvědů ulovených brokovnicí s SG broky). Pokud se bavíme o lovu, tak limitem krátké zbraně je přiblížit se ke zvěři dostatečně blízko, abych se s krátkou trefil opravdu přesně.

7,65 mm ze škorpíka tak na lov drobné - FMJ střelivo v této ráži je k lovu něčeho většího je bída. Soused, bývalý policajt (fajn chlap, který si zasloužil respekt R.I.P.), několikrát za bolševika utrácel zdivočelé psy pomocí Sa vz.61 a i rozběsněný vlčák s několika průstřely od této zbraně ve vitální zóně stále ohrožoval zasahující příslušníky VB.

Standardní FMJ střelivo do pistole/revolveru má v porovnání s loveckou střelou do kulovnice mizernou zastavovací schopnost a i když se "pistolníkovi" podaří smrtelně zranit nějakou zvěř, tak pokud netrefí mozek či páteř, tak ho čeká náročné dohledávání a bez dobrého psa zdlouhavé až bezvýsledné. Podobně mizerně jako FMJ se chovají i polopláště pro krátké zbraně, které se deformují velmi málo.

Střelivo se zvýšeným ranivým účinkem by situaci zlepšilo, ale s aktivním lovem jelenů či divočáků s "devítkou" opravdu nepočítejte.

Něco jiného je ovšem dostřelná rána zvěře lapené do pasti či postřelené zvěře. To se dá i kráva utratit malorážkou či i 100 kg divočák dostřelit "za slecho" pomocí FMJ střeliva v ráži 38 Speciál a s 3" hlavní.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Václaf »

Tak né že bych chtěl lovit,chovám offce,tak proč se ještě courat po lese. Ale mám tu kdyžtak k dispozici .303 British a to dle výrobce má energie dost,pak samozřejmě povinnou kosu atd. :clap :hand Jinak samozřejmě je možnost vyměnit nějaké maso za službu/pomoc/zednickou práci,což dělám a nestěžuji si na jednotvárnou stravu. Směnný obchod je asi vždy výhodnější nežli platba penězi které mají hodnotu podle toho jak se v ČNB vyspí :rofl :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Bill Masen »

S tím škorpíkem jsem si to myslel, že to tak bude. Ten luger z desetipalcový hlavně karabiny nějakou přesnost má, ale nedostatečnýho výkonu pro lov jsem se obával. Takže mi nezbude nic jinýho, než lugrem ulovit myslivce a pak jít na srnce. (nadsázka, pochopitelně) :chuckle
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Václaf »

Nebo ho poprosit o rozdělení se,výměnou za něco :hand :beer
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lov za účelem obživy

Příspěvek od Bill Masen »

To nevím, jestli by se někdo takto zbavoval zbraní v časech, kdy bude každej podezírat každýho. Nepředpokládám ale, že bych zůstal sám, takže nějaký ty lovecký pušky by se ve skupině našli. S tím lugerem to byla čistě teoretická úvaha. Ono by to jistě šlo a byl bych na tom líp než ten, co si bude z topolu vyřezávat luk.
Odpovědět