Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Hohepa »

Stejně funguje i pangamin.
Testováno již za Komančů :wasntme
Jen jsme ho začali brát tak čtrnáct dní předem a měl jeden vedlejší účinek.
Perfektně to po něm trávilo a člověk tak měl furt hlad, nebo furt žral.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Vzhledem k tomu, kolik piju nefiltrovaného a nepasterovaného piva, bych měl být chodící tabletkou pangaminu :-) Nějak to nefunguje. Klišťata mě s odporem míjejí, komáří milují, ovádi vyhledávají. Alespoň že komáři u nás nepřenášejí žádné nebezpečné choroby.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Hohepa »

Bohužel zklamu pivaře, protože pivo až tak výborným zdrojem vitamínu B1 není, jak se o něm traduje. Nefiltrované pivo sice obsahuje vyšší množství B1, ale alkoholismus obecně snižuje jeho hladinu, tedy i pivařství. U chronických pijáků piva se dokonce deficit B1 projevuje zvětšením srdce. Alkohol totiž spotřebovává větší množství vitamínu, než z piva získáme.
https://region.rozhlas.cz/katerina-cajt ... it-7250920

ale to jsme tu OT
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od proforma »

https://www.varusteleka.com/en/product/ ... loak/57470

Hodne zajimava vec: tarp/ponco/zdarak/termofolie, to vse v malem balicku, proste Finove :-) Prohlidnete spoustu fotek, jak to pouzivat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Bill Masen »

Piston píše: 01.02.2022 20:52 Vzhledem k tomu, kolik piju nefiltrovaného a nepasterovaného piva...
Kdysi mi jeden magistr vysvětloval, že aby to béčko v pivě fungovalo proti komárům, musel bys jich vypít tak 800.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Říká se tomu Jerven.
https://www.bushcraftshop.cz/jerven-bag ... al-forest/
https://jerven.no/

Finové jsou fajn, každopádně tohle je norský výmysl.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Tak ten text na stránkách výrobce mě pobavil.

Bo Covid, tak special Chinese batch (za special cenu), kterou už v budoucnu nechcou nikdy vidět :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Grunt »

lanshan1.jpg
lanshan2.jpg
lanshan2.jpg (35.81 KiB) Zobrazeno 32890 x
lanshan3.jpg
lanshan3.jpg (21.08 KiB) Zobrazeno 32890 x
lanshan4.jpg
lanshan4.jpg (75.83 KiB) Zobrazeno 32890 x
Tak vyzkoušeno Lanshan 2 Pro 4-season. Jak jste se bavili o ochraně před hmyzem. K tomu nemám co dodat. Testováno u vody v něčem co se dost možná bude v budoucnu jmenovat CHKO Soutok (jakási moravská Amazonie, komáři a jiné breberky tu mají domov - kdo ví, ten ví). Zvenku se plazily klíšťata, plachtili komáři, ale pokud si důkladně zavíráte ten mesh či síťku tak se není čeho bát. Vevnitř jediný komár a toho jsem rozpleskl. Nechápu jak někdo může spát pod širákem, tady by to šlo hodně blbě. Nebál bych se vzít si to fakt někam do deštného pralesa, protože ochrana proti otravnému hmyzu je naprosto na jedničku.
Určitě doporučuju sehnat si nějakou podlahu. Já si pod to podkládám tyvek a dost možná jsem si svůj Lanshan propchnul. Prostě smůla. Určitě to není na hrubé zacházení. Přesně naopak. Se stanama nemám moc zkušenosti, ale klidně si dovolím sepsat pár bodů. Prvně nevýhody:
  • Rozhodně to není blbuvzdorné. Spíš naopak. Na natažení člověk potřebuje trošku grif. Prvně mi to zabralo snad tři čtvrtě hodiny než jsem to napnul. Ale dá se to naučit. Když to člověk udělá několikrát, jde to rychleji, no roztažení vyžaduje svůj čas. Je potřeba s tím počítat a nedělat to třeba za tmy. Místo samozřejmě minimálně u dvojky musí být dostatečně velké (místa je potřeba hodně), rovné a pěkné.
  • Kvalita je taková dost rozporuplná. Je potřeba si zadělat švy, takže počítejte že si tím stan pěkně zhyzdíte. Lepidlo se mi už samozřejmě začalo drolit a jak dobře to těsní zjistím až začne pořádně pršet. Pak počítám že budu švy dolepovat dle toho kudy to poteče. Všechno příslušenství až na kolíky je z plastu, takže počítám že budu za životnost stanu nahrazovat něčím pořádným. Ze švů trčí nitě, takže ještě asi zastřihnu a něčím zadělám. Prostě Čína. Je to hodně takové dodělej si sám. Zase k materiálům použitým na stavbu a koncepci samotné nemám co dodat. Za ty peníze paráda a ani jsem to nečekal. Pokud potřebujete něco lehkého a funkčního a ne vyloženě pěkného, pak asi není konkurence. Možná to ještě doimpregnuju nějakým nátěrem.
  • Mám šílený problém s kondenzací. Možná je to dané místníma podmínkama. Za celé dopoledne se mi nepodařilo stan vysušit. Tolik kondenzace kolik zvenku i vevnitř. Jako půllitrovku zkondenzované vlhkosti bych z toho vytlačil. Nakonec jsem stan musel přehodit přes strom a musel vyschnout na slunci, jinak bych ho ani nezabalil. Nevím jestli má ještě někdo podobný problém nebo je to jen u mě.
  • Bacha na to, že k celkové váze plachty je potřeba přidat ještě tu podlahu a hole a to není málo. To nějaký prostor zabere a navíc ten kompresní vak na samotný stan není nic moc. Určitě ho nahradím.
Jinak ale jen samé výhody. Možnost otevřít si stan z obou stran a užívat si přírody naprosto k nezaplacení. Pokud máte rádi trávení času co nejblíže přírodě, určitě berte. Materiál je tenčí než papír, no úplně jsem na to čuměl.

A nějaké tipy:
  • Neberte hned to nejdražší. Nevím proč jsem bral verzi Pro a 4-season. Úplně bohatě by mi stačil i 3-season (na zimování v tom to fakt nevidím) a strašně, strašně rád bych si zkusil tu verzi pro jednoho. Verze pro dva má samozřejmě prostoru pro jednu osobu a výstroj habaděj, ale dva lidi se v tom opravdu pohodlně nevyspí. Možná tak dva průměrně velicí číňani. Opravdu si to dobře rozmyslete na co stan chcete a fakt neberte to nejdražší a o to větší užitou hodnotu stan bude mít.
  • Podlahu pod stan do přírody si určitě sežeňte. Klidně i něco lepšího než tyvek. Podlaha je hrozně tenká. Jinak s tím počítejte jen na anglický trávník na zahradě a v kempu.
  • Omylem jsem vzal provaz a náhradní kolíky. Není to potřeba, protože vše je přiloženo vevnitř v balení. Ale teď si škrábu hlavu, že jsem si jich nevzal víc. Určitě přijdou vhod. Ještě musím sehnat nějaké karabiny.
Pokud máte otázky, klidně se ptejete.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

Ulfhednar píše: 04.02.2022 19:22 Říká se tomu Jerven.
https://www.bushcraftshop.cz/jerven-bag ... al-forest/
https://jerven.no/

Finové jsou fajn, každopádně tohle je norský výmysl.
To Finské je IMHO na zimu, Norské na déšť.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 11.09.2023 21:23 Mám šílený problém s kondenzací. Možná je to dané místníma podmínkama. Za celé dopoledne se mi nepodařilo stan vysušit. Tolik kondenzace kolik zvenku i vevnitř. Jako půllitrovku zkondenzované vlhkosti bych z toho vytlačil. Nakonec jsem stan musel přehodit přes strom a musel vyschnout na slunci, jinak bych ho ani nezabalil. Nevím jestli má ještě někdo podobný problém nebo je to jen u mě.

Na to má extrémně velký velký vliv to, že to je 4 sezónní stan. Abys v tom nezmrzl, tak tam nesmí moc protahovat, ani když venku silně fouká. Takže ti skrz stan nefouká, tedy nevětrá. Následně máš ve stanu extrémní vlhkost, protože vše co vydýcháš a taky vypotíš se drží uvnitř. I to pocení je problém, protože za noc vypotíš docela dost vody. Kolik toho vypotíš poznáš, když se pokusíš zachránit před zmrznutím izotermickou fólií, která neprofoukne, ale vlhkost nepustí ani dovnitř, ani ven :rofl
Takže ve stanu máš skoro 100% vlhkost, vlhký vzduch zkondenzuje jakmile se to dostane do kontaktu s něčím chladným, což je jako napotvoru plachta stanu. (V zimě to namrzne na plachtě zevnitř, takže to asi není takový problém. U dvouplášťového stanu sice voda kondenzuje na tropiku a kape a stéká dolů, ale skrz vnitřní stan se to na spáče ve větším množství nedostane, takže to není tak hrozné jako jednoplášť.).

U stanu se sněhovými límci se upozorňuje, že v nezimních podmínkách je potřeba límce sbalit, aby to mohlo větrat. Pokud silně fouká z jednoho směru tak si vybereš které límce sbalíš a které naopak rozbalíš a tím si reguluješ míru větrání.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Grunt »

PeFi: Lanshan není úplně stan ale spíš tarp. Pokud to není ta PRO verze tak doslova, to pročko je sešité dohromady, ale nad podlahou (či spíš bazénem) je díra kolem dokola a ještě navíc to má větrací otvory u střechy. Navíc celou noc jsem chrápal s jednou stranou komplet otevřenou. S tím že to navlhlo nemám až takový problém. Jednoduše se dá otevřít aby přes to šel vzduch skrz, ale jak je to naimpregnované tim silikonem, tak je to něco jak ty lehké pláštěnky. Prostě i když nepršelo, tak to nachytá komplet všechnu vodu ze vzduchu a drží. Viděl jsem videa jak lidi vezmou hadr a normálně to z toho máchají a klepal sem si na čelo. No já to vidím tak minimálně na nějakou savou houbu. Prostě další nadbytečný krám.
A nebo se s tím má spát tak že je to komplet otevřené skrz, Já si nemyslím že by to pomohlo.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

Grunt: Variantu 4 season nemám ozkoušenou, takže neznám rozdíly, ale ohledně vlhkosti v Lanshanu má vliv několik věcí:
- Jak blízko vody ho postavíš. Když je všude kolem vlhko, bude ti ve stanu kondenzovat voda, takže je lepší ho stavět někde, kde je sucho nebo průvan. I padesát metrů od břehu rybníka do suchého hájku bývá dost poznat.
- Jak nízko nad zem stan postavíš. Když ho postavíš na krátké tyče, tak málo větrá, je odolnější proti větru... a víc to uvnitř kondenzuje. Když natáhneš hole na nějakých 125 cm, lépe větrá a míň se rosí. Ale vítr ho zas může podebrat zespoda.
- Jestli máš zavřené apsidy (předsíňky). Pokud máš zipy dopnuté až k zemi, budeš mít vevnitř vlhko. Lze sepnout apsidy jen na sucháč, aby líp větraly, ale já často spím s půlkou jedné apsidy úplně srolovanou. Můžu koukat na hvězdy, ve stanu není dusno, a když začne pršet, bubnování deště mě probere a já apsidu zapnu.

Když jsem stan postavil v relativní suchu a spal s otevřenou jednou apsidou, tak byl většinou ráno skoro úplně suchý a rovnou jsem ho sbalil (jde to řešit i obráceně - sbalím Lanshan vlhký, večer ho postavím, apsidy sroluju, moskytiéry otevřu a nechám ho hodinku dvě vyvětrat a doschnout). Když je vevnitř kondenzace, tak ji ráno setřu ručníkem (funkční ručník rozměru cca A3 s sebou běžně vozím, žádný zbytečný další předmět), otřu i vnější stranu plachty, stan sbalím a večer ho nechám vyvětrat. Jednovrstvé stany a tarpy se rosí všechny a je potřeba s tím laborovat, to je daň za malou hmotnost.

EDIT: co se týká stavby, chce to grif, ale pak už to jde snadno. Teď v létě jsem jeden večer stan ještě přemisťoval na lepší místo, a zboření+nové postavení bylo komplet hotové za osm minut.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Grunt »

No tak co jsem se tak díval/četl, tak Lanshan není jediný stan, který trpí na problémy s kondenzací. Ostatně co taky čekat, když to postavím někde v úvalu lužního lesa u vody a zrovna tam klesá veškerá vzdušná vlhkost.
Obrázek
Si nedovedu představit jak potom musí vypadat uvnitř za deště. Prostě houbu sebou.
Stenny píše: 12.09.2023 22:29 Variantu 4 season nemám ozkoušenou, takže neznám rozdíly,
Místo uzavíratelné moskytiéry na obou stranách je tam poloprůhledná látka co by měla udržet uvnitř teplo. A něco na tom bude, protože do 10°C to jde. Ale všemi průduchy solidně táhne, tak proto si rvu vlasy, že jsem radši nekoupil 3 season a radši ne nekochal výhledem ze stanu. Mám naplánováno to v pozdní podzim vyzkoušet (pokud nebude v říjnu zrovna mrznout a padat sníh), ale neslibuju si od toho vůbec nic.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

I když nestanuješ na Soutoku a máš jiný stan, tak i jen vydýchaná pára slušně zkondenzuje. Houba/hadra na utření se určitě hodí, když není čas sušit.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

Elementární fyziku lze oblafnout jen mimořádně obtížně - vydechovaný vzduch má teplotu přes 30 stupňů Celsia a relativní vlhkost bude kolem 80% nebo i víc, takže při kontaktu s chladnějším vzduchem nebo povrchem bude vlhkost kondenzovat a pokud je v lokalitě vysoká relativní vlhkost, tak to ani větrání nebo sebelepší konstrukce stanu nevytrhne.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Grunt »

Abych to upřesnil: Kondenzace z dechu ta k tomu byla navíc. Nad hlavou flek a stékal dolů, nad tím bazénkem/podlážkou je síťka právě proto aby to steklo až na kraj a ven. Něco málo samozřejmě zakáplo i do stanu. Ta vlhkost o které mluvím já je ze vzduchu. Plachta promočená uniformně jak zvenku, tak zevnitř. Prostě padající vlhkost, ne dech. Ten je k tomu ještě navíc. Mám to i na fotce.
Odpovědět