Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od goral »

Tak to chapu :)

Kazdopadne original diru uprostred nema. Proc taky.
Takze asi zaslepit? :))
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Jj pokud to nevykoumám nějak při stavbě tak duct tape to jistí ;)

Doteď jsem si vystačil s plachtou z hobby marketu za kilo, takže to bude luxus i tak :mrgreen:

Jinak se mi líbí tahle, ale pro moje potřeby už zbytečně moc drahá http://www.bullarmyshop.cz/celty-stany/ ... er-shelter
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Alstratt »

Hamaku nesnasim vubec v ni neusnu netvrdim ze je spatna ale pro me je to utrpeni v hamace spat. Kdyz je leto tak mi staci si udelat pristresek z ponca a na zimu volim bivakovaci pytel se spacakem.
Jinak pouzivam stan (Observer Plus) i spacak od Carinthia:
https://www.youtube.com/watch?v=rF8Puy98bpo
https://www.youtube.com/watch?v=ZiIORo4vjW0
https://www.youtube.com/watch?v=xFoU7Tymigc pro porovnani s jinyma dodam ze Carinthia ma zespoda ucha k pridelani karimatky, nerosi zevnitr, male pro jednoho staci a da se to treba i zamaskovat je odolny a vic vam ve videich ukaze Tom
To vam rekne asi vic nez to tu jen popisovat + zase dodam vyssi cena a radsi neco co mi dele vydrzi i kdyz to bude vazi o neco vic nez neco lehkeho co vydrzi mene.
Kde budu spat si to vetsinou podestelu necim mekkym jako je treba jehlici, vetvicky apod.
A pro rodinu mam vetsi rybarsky stan.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Mám tu olive
http://www.army-shop.cz/produkty/celty- ... /3172.html
a žádná díra uprostřed neni. Navíc je to zatim nejlepší plachta, co sem měl. Velká, lehká, pevná, nepropustná, velká oka v rozích a vprostřed strany.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Lehká? Vždyť to váží víc jak stan :)
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kiwiisek »

220x300cm ?
Na koho se počítá s tou pláštěnkou ?
Na koně ? :)
jasp
Příspěvky: 31
Registrován: 30.07.2015 6:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od jasp »

Ty jo, mam 3x3 m plachtu nad hamaku ktera vazi 800 gramu a doted jsem myslel ze je zbytecne tezka. Ultralehke maji v tomhle rozmeru asi 450 gramu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Před tim sem jezdil s celtou a pak s BW pončem. Oproti tomu je hmotnost plachty v přepočtu na plochu příjemná. Samozřejmě bych ocenil i lehčí, tam bych se ale bál, že je to na úkor pevnosti. Vlastní zkušenost s jinými materiály nemám. Rád si je přečtu.
Jinak rozměry jsou pompézní. Tři lidi se vyspí pohodlně. Už nás pod ní spalo i pět. Když jedu sám, řešim to spíš žďárákem.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Pevnost a odolnost se imho přeceňuje, skoro ve všem outdoorovým vybavení. Spousta lidí má pocit, že jejich bágl nebo cokoli jinýho musí bejt neprůstřelný :) Myslím obecně, nemusí se to týkat zrovna tebe.
Jinak k odolnosti plachty - nevím, co s ní děláš, ale na tu moji obvykle padá maximálně déšť nebo jehličí. To není zrovna něco, co by jí mohlo poškodit.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ibex »

já koupil tohle:
http://www.decathlon.cz/pristresek-tarp ... 63223.html
bez tyček to váží kilo, ale má to 2,9x2,85m a navíc přišité dlouhé špagáty v rozích a na bocích. Osvědčilo se mi to hned při prvním čundru za nočního slejváku.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Já už rozerval kde co, takže pevnost je u mě jedna z hlavních priorit. Např. si plachtu dávám pod sebe při spaní v jeskyních, kde sou ostrý kameny.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Hmm, tak to borci z nějakého nepochopitelného důvodu změnili technologii výroby.

Tady to jde krásně vidět:

https://m.youtube.com/watch?v=716yfk6v1UA
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od goral »

Alstratt:
Obavam se, ze v pripade toho observera se priplaceni nerovna vetsi odolnosti.

Obecne z mych ne uplne malych zkusenosti s timhle stanem tvrdim to, ze je to takovy zvlastni prasopes, jehoz pouziti je velmi uzkoprofilove.

Na chozeni po stredni evrope je to prilis tezke a extremne predrazene.

Na fungovani ve snehu je to nevhodne, protoze proste vlhkost se ven nedostava zrovna snadno a vetsinou treti den je uz mokry spacak.

Dovedu si to predstavit jako pristresek do extremniho pocasi a do mist kde je omezeny prostor. Ale pro vetsinu vojenskyho pouziti je to taky mimo misu...

Ono obecne tenhel typ stanu je takova prazvlastni vec. A jejich hlavni deviza-vaha u ty Carinthie proste neni.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Alstratt »

Me ta vaha nejak netrapi setrim vahu na necem jinem a ono to neni ani tak stan ale spis spaci pytel ale jinak ok. Observer me zatim nesklamal opravdu je odolny oproti jinym lehkym ktere vetsinou nekde znicim + libi se mi a to uz dostal i zabrat jelikoz co mi prijde pod ruku vetsinou znicim co se tyka stanu tak tohle zatim drzi na snehu to celkem taky dychalo i kdyz to nebyl buhvi jaky zazrak kdyz si ale necham moskitieru tak to jde pokud teda venku nemrzne a mohu do toho lezt dvouma vchody coz oba vchody vyuziju pri akci. Ja velke stany moc nemusim me to na prespani bohate staci. To spis pouvazuji o lepsim spacaku misto spacaku od Carinthie neni spatny ale neprijde mi nejak lepsi nez jine prijde mi to stejne jako jine zadny zazrak. Jelikoz casto sleduji a strilim odstrelovaci puskou tak ten stan i vyuziji kdyz neni venku hezky atak mi to bohate postaci. jMam radsi obycejny pristresek z ponca coz mi staci a jsem na cerstvem vzduchu. Ale tak kazdy at si preferuje to sve pokud mu to vyhovuje a umi to vyuzit.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od goral »

No rikejme tomu treba bivak to je jedno.
Ja jak nosim pruty, uz tomu rikam stan :)

Jak rikas, je to o pouziti, ma v mem portfoliu pristresku a stanu misto.

Ale ve chvili, kdy bych za to mel platit, trikrat si rozmyslim nakup. No jinak, nekoupim si to :)

Ale pokud mas penez nazbyt, coz podle postu soudim ze mas, tak proc ne. Je to fajn hracka.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
yorkin
Příspěvky: 23
Registrován: 27.07.2014 21:25
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od yorkin »

Mně se Observer Plus dost líbí (i na základě té Krakenovy recenze), ale cena je vážně šílená. Koupil jsem si originální použitý goráčový UK bivy bag (1000 Kč), k tomu BW protichemickou igelitovou plachtu (150 Kč) pod karimatku a batoh, když je bláto, a nad hlavu si vypnu pončo od Helikonu (600 Kč), abych mohl v klidu dýchat ven. Takže mám spaní ve větším komfortu (pohodlně můžu i vařit v suchu, batoh je taky v pohodě) a s nižší váhou za desetinu ceny. Pravda, baleni trvá o 3 min déle. Ale tak trochu iracionálně mi ten Observer přijde fajn a kdybych na něj narazil na použitý za rozumnou cenu, asi bych neodolal...
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Count »

Dej odkaz na tu protichemickou igelitovou platchu. Jaké to má vlastnosti?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
yorkin
Příspěvky: 23
Registrován: 27.07.2014 21:25
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od yorkin »

Odkaz jsem dávat nechtěl, protože i když fórum čtu už přes rok, první příspěvek jsem napsal až dnes a nechci si rovnou vysloužit banána... Ale když člověk zadá do googlu BW protichemická plachta, mělo by to vyskočit hned jako první. Váha 225g je uváděná i s těmi závažíčky, které jsem samozřejmě ustřil, takže teď je to spíš 125g. A to se vždycky unese. Je to takový zpevněný igelit. Ostrému kamenu by to asi podlehlo, ale když to hodím na rozmočenou trávu, funguje ideálně a z karimatky pak nemusím oškrabávat bláto, mám kam hodit batoh a když nejdu sám, na šířku ve volném prostoru se vejdeme dva (i když to chce trochu přitulit).
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Kocour »

Bundeswehr plachta se dělá ve dvojím provedení: taková silnější nešustivá se zalitými silnějšími nitěmi do čtvercového vzoru a tenčí šustivá s velmi tenkými nitěmi a závažíčky ve dvou rozích. (Po pravdě řečeno, myslel jsem si, že tou tenčí se přikrývají mrtvoly na bojišti, ale zjevně mylně.)

Používám tu tenčí (samozřejmě s odstraněnými závažíčky) pod spacák, ovšem igelit je opravdu velmi slabý a na mnoha místech se už propíchl. Jelikož mám přes spacák gore-texový návlek, beru to spíš jako ochranu návleku ne jako ochranu proti vodě. Ovšem bez závažíček to váží nějakých 320g. Těch 225g se závažíčky není reálné, jedině snad, že by se vyrábělo ještě víc tlouštěk.

Hodně kolegů používá tu tlustší jako regulérní podložku na spaní. Vyrovná se poctivému silnějšímu tkanému igelitu a nešustí. Ale pokud někdo hlídá váhu v batohu, zdála by se mi dost těžká.
yorkin
Příspěvky: 23
Registrován: 27.07.2014 21:25
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od yorkin »

Jasně, ta tlustší je ale už vážně docela těžká, tu lehčí používám jen na blátě, kde není možnost spát třeba na větvičkách smrku, které by sice fólii propíchly, ale kde jsou, zase není fólie potřeba.
Odpovědět