Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Jj, za ty roky stavění jsem jich už zničil několik. A výsledkem je, že ty dražší (resp. ty, co jsem měl) nemají smysl, nevydrží adekvátně vyšší ceně. Poslední jsem už kupoval vyloženě nejlevnější, co jsem našel a počítal s tím jen na kompletní výměnu střechy. Že to přežila, bylo jen plus. Ten materiál vypadá bytelně, bohužel ale stačí hřebík, tříska nebo prostě něco ostrého a čím větší plachta to je, tím je to snadnější poškodit a zničit. Ale to už jsme maličko odbočili. Jistě to svoje uplatnění najde, ostatně jeden z nás si z toho taktéž udělal přístřešek a v pohodě.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

Už té debatě moc neruzumím, ale zkus použít na stavbě jakoukoliv outdórovou plachtu, přístřešek, vojenskou celtu, žďárák atp. ke stejným účelům k jakým jsi používal levné plachty. Myslíš, že budou ty držší speciálnější věci s tou odolností na tom lépe? Kurňa každý druhý tady o mě ví, že mám oudórový krám a spím víc venku v mzazu, sněhu, ve stěně, v bahně, džungli, poušti atd. než doma v posteli. Proč bych jako vychcaný obchodník posílal lidio do stavebnin? :roll: ;) Protože chci být v první řadě odborník.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

A proč bych to dělal? Nehledě na to, že ta dražší věc několik dávek vydržela s přehledem (mluvím o tom pinguinu stanu Echo2). Doporučoval jsi tu něco na ven, s čím moc nesouhlasím, protože se to moc neosvědčilo a napsal jsem také proč se mi to neosvědčilo. A to jsem ještě nenapsal, že ta většinou modrá (a lesklá) je nápadná jak blázen a ten charakteristický zvuk třepotající se plachty taky zrovna nemaskuje.
Tak ať si to každý přebere, k čemu to chce použít a jak. Uznávám, že moje použití je dost specifické, nicméně zkušenost je to také.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Fabulous »

Plachta z Bauhausu se dělá i maskáčová, takže jako nouzovka do auta je více než dostatečná.
Rusák
Příspěvky: 23
Registrován: 28.07.2014 13:38
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Rusák »

Ahoj Všichni, koukal jsem že většina lidí používá plachtu, je lehká, skladná, vodotěsná ...
Ale zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s její odolností vůči ,,jiskrám" .
Celta je sice těžší a méně voděodolná ale je mnohem odolnější.
Jaké jsou vaše zkušenosti?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

odolnost minimalni. teplota tani materialu velmi nizka. propali ji kazda jiskra. z tohoto pohledu je lnena ci bavlnena tkanina podstatne lepsi. vzdy je neco za neco
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Z toho důvodu odmítám nosit na akce do 2500 m n. m. plastový oblečení.
Plachtu si postavím dál od ohně. A pokud do něj ňákej debil nenasype hrst ostrejch (už se taky stalo) přežije to bez úhony.
Osobně se mi dlouhodobě finančně vyplácí dražší plachta.
Mezi trempama aktuálně frčí plachty od Condora kvůli hmotnosti ty už mi ale taky přijdou drahý.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

tu od Condora mam. koupil jsem ji za 50% ceny od borca na knifu, jeste zabalenou nepouzito, takze dobry... Kdybych si já kupoval ted, tak i prez vyssi cenu byc si koupil od jurka. liby se mi, ze z ni dá udelat oboustranne uzavrene acko
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od jaromir »

pro inspiraci pár přístřešků:

První basha + celta a klacek, kolíky z větví.
místo pro dva + bágly v nouzi i pro tři

Druhé závětří u ohně.

Třetí 2x basha + 2x zákopová plachta britské armády. velké pohodlně pro čtyři.


Nakonec po všech zkušenostech bude, pro jednotlivce skončím u ponča od jurka + bivak
pro dva plachta basha + zákopovka, na delší náročnější akce stan asi od jurka.
na statické nenáročné akce stan hight peak. nebo dva.

dále jsem zkoušel áčko z celty čsla. a plachty pod sebe a pro dva s bágly z nouze malé, pro mě zase krátké..
Přílohy
DSC_0561.JPG
DSC_0453.JPG
P1010138.JPG
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

cipis píše:A proč bych to dělal? Nehledě na to, že ta dražší věc několik dávek vydržela s přehledem (mluvím o tom pinguinu stanu Echo2). Doporučoval jsi tu něco na ven, s čím moc nesouhlasím, protože se to moc neosvědčilo a napsal jsem také proč se mi to neosvědčilo. A to jsem ještě nenapsal, že ta většinou modrá (a lesklá) je nápadná jak blázen a ten charakteristický zvuk třepotající se plachty taky zrovna nemaskuje.
Tak ať si to každý přebere, k čemu to chce použít a jak. Uznávám, že moje použití je dost specifické, nicméně zkušenost je to také.
Proč? Protože srovnáváš jabka s hruškama.

- věřím, že napnutou plachtu ze stavebnin prostřelíš kuličkovkou
- souhlasím s tím, že šustí jako kráva
- napsal jsem že polypropylen je velmi citlivý na teplo, tudíž se velmi snadno propálí

- nesouhlasím ale s tím, že kvalitní a přitom levná polypropylenová plachta je na tom s výdrží hůře, než origo outdoor plachty. S každou věci je potřeba totiž zacházet podle toho jaké má silné a slabé stránky ;)

Pokud zakrývací plachtu srovnáme s armádní celtou, nalezneme velmi mnoho silných i slabých stránek, které jdou u obou materiálů proti sobě. Při srovnání se syntetickými outdoor plachtami už těch rozdílů nebude tolik.

Ať si každý spí v čem chce ;)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

zhruba na konci stranky je ukazka, jak se da z Jurka udelat Acko. Je to sice drahe, pro mnohe zbytecne, ale me se to liby :)
http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.ph ... ul#p355349
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Macu, já ale nesrovnávám jabka s hruškama. A už vůbec jsem nerovnal cenu.
Jen jsem prostě konstatoval, že pro moje použití je ta plachta k ničemu. Max. jak psal Fabulous, záloha do auta.
Dokonce i na stavební použití je ta plachta na štíru, prostě to beru jako věc na jednorázovou akci a jsem rád, když to přežije i na další. Když souhlasíš s těmi výtkami, tak jak pak nemůžeš souhlasit s tím, že to prd vydrží? Pro moje účely to prostě prd vydrží, a je tu i příspěvek od kregana, že mu to také nic moc nevydrželo. Tobě to zase vydrželo asi násobně více než se čekalo, ok, třeba jsi trefil na zvláštní kus, třeba to jen prostě jinak používáš.
Nevím, proč se o tom dále bavit. Pro mě zkrátka zakrývací plachta ne, max. jako záloha do auta.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

Zakryvacie plachty pouzivam uz roky ako strechu nad jednoplastovy bigmarketovy stan. Zalezi od gramaze "tkaniny" kolko vydrzi. Tie bezne 80g/m2 vydrzia pendrek. Po vacsej burke (a ze ich v case ked kempujem je) a debilnom uchyteni sa prederu o kazdu troska drsnejsiu plochu. Zacal som pouzivat 200g/m2 a jednu, ktoru sa nepodarilo prepalit mam uz 7 rokov. Je sice tazsia ako tie tenke, ale auto odvezie. A ani tak nesusti :-) . za tu cenu nie je problem ani kazdy rok vymenit :-) .
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Koukám na ní. Ta už by mohla snést víc. Jako slabinu bych viděl oka na uchycení. Ten kroužek při namáhání nemůže v tomhle materiálu dlouho vydržet. Pokud s sebou nemám kolíky, bude se hůř improvizovaně kurtovat k zemi a šustit bude.
Pro účely zde probírané použitelná určitě je. Já bych jí nevozil, protože je v lese esteticky hnusná :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

KEd z nej v zriedkavych pripadoch staviam iba pristresok, okami pretiahnem 5mm snuru a vypinam na koliky cez nu. Trosku sa sice zkrabati okraj, ale zatazenie je ine a oka sa az tak nevytahuju. Je potrebne este pripomenut, ze vdaka 100% nepremokavosti, nieje potrebne plachtu vypinat ako blanu na bubon :-) Problemom byva vsak to, ze pri niektorych rozmeroch nie su oka umiestnene po dlzke strany plachty sumerne (oko v strede strany) takze je nutne laborovat - vycentrovat stred na dve oka. Vtedy pouzijem namiesto ihlanu obluk (bud stanova vyztuha zo stareho stanu, alebo trebars lieskovy prut vyviazany cez oka plachty do tvaru obluka a zaisteny zapichnutim v zemi). Pozdlzne vypnutie zaisti zakolikovana snura vpredu aj vzadu tak ako u klasickych ackovych stanov. Vzniknuty tunel sa zozadu zavetri bud dalsou plachtou, alebo oblozenim vetvami, tak ako u vyrabanych pristreskov ala Bear Grill :-D Predok sa da zavetrit takisto :-) s medzerou pre vchod :-)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Mezi trempama se tomu řiká "Brdská výbava". Tj. šňůra, plachta a čtyři kolíky. Fajnšmekři přidávaj ještě dva gumycuky právě na to krabatění po stranách. Na vodu je zase fajn přibalit dva kolíky navíc pro systém upevnění země-dvě nahoře spojený pádla-dvě nahoře spojený pádla-země.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

Z trampingom som skoncil uz velmi davno :-) Teraz skor bivakujem na jednom mieste zhruba mesiac :-) Takze vybava privezena autom sa moze viac specializovat a samozrejme rozrast :-) Ale aj tak sa zatial snazim zopar veci vyrabat a pouzivat z miestnych zdrojov :-) Preto som spociatku tohoto vlakna chcel vediet a poznat skusenosti z rybarskymi bivakmi :-) Pocas toho mesiaca totiz zhruba dva tyzdne takmer denne prsi a nie je vzacnostou dazd aj tri stry dni v jednom kuse :-) Takze improvizovane pristresky su dost napi*u :-) v tomto kontexte. Dokonca uvzaujem o lahkej skladacej chatke zhruba 2x3m a vyske okolo 2.5m :-D prave s pouzitim 200g/m2 plachty. Na miesto nie je velky problem ju doviezt na voziku za autom spolu z clnmi a kuchynskou vybavou :-) Mame to tam uz tak vymakane, ze si na mieste vieme udit chytene ryby, nakladat ich nakyslo a podobne vychytavky na tuto letnu sezonu sa uz chysta stavba "sporaku" z miestnej hliny a udiarne. Takze je mozne ze sa bude udit aj nalozene masicko :-D Ale uz som dost OT :-)
Pandaren
Příspěvky: 4
Registrován: 30.03.2015 21:35

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Pandaren »

Zravím.
Dokazali by jste mi prosím poradit nějaký šikovný stan?
Nechci do žadných extrému nebo do zimy.
kdosi mi doporučoval od Pinguinu nebo od Jura věci. Jiní zase, že mi stačí na kliné dny bohatě z Decathlonu nějakou tu quechua. Kdyby šlo čistě jen o mě, tak si vezmu celtu provaz a gumicuky, ale jelikož byhc chtěl chodit s přítkyní tak naní nesmím hned tak "tvrdě" :D.
Popřípadě, ještě pak doporučit nějaký z těch šikovnějších na nějaké i náročnější výlety, zas kdosi doporučoval gemini 150 nebo Vega, a nebo od Jurka
Díky za informace
Naposledy upravil(a) Pandaren dne 12.06.2015 12:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

Podla toho, co som zatial preluskal (ale osobne neskusil) na take to bezne stanovanie pocas dovolenkovej sezony by dvom mohol v pohode vyhovovat quechua vo vyssej cenovej :-) Niektore samorozkladacky, alebo nafukovacky :-) U nich ale bacha na blizky ohen alebo zurivych indianov s nebezpecne prekliato nizko zavesenymi lukmi :-) Inak zasyci a mas kua drahy a velky spacak :-D
Prežiť !!!
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

Tak jsem se na quechua podíval tak je to vymoženost, ale samorozbalovací bych nechtěl..
Odpovědět