Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Fabulous »

Rád bych upozornil, že nové stany Quecha mají dvouplášťovou konstrukci, takže už jsou mnohem použitelnější, než-li předchozí generace.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Pandaren: Jakej máš cenovej strop?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Jurek a Pinguin jsou držáci a maj solidní pozáruční servis.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

V obecný rovině bych se vykašlal na Pinguin a asi i Jurka, sáhnul hloubějc do prasátka a koupil něco pořádnýho. Dneska není problém koupit stan pro dva s vahou kolem kila (a to není nějak extrémně UL), dobrým stavěním a komfortním prostorem.
Pro začátek si pročti tohle téma na outdoorforu, najdeš tam hodně slušných tipů víc než dost. http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=16243
Pandaren
Příspěvky: 4
Registrován: 30.03.2015 21:35

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Pandaren »

Mám v planu koupit jeden fakt obycejny z decathlonu apanaz xl je to dvou plastak za ty peníze na obyčejné kempovani v kempu si myslím ze dostačující. Jako druhou možnost bych chtěl něco solidnejsiho tak za 4-7 tisic. Bohužel mám jen prohlédle věci z pinguina a lehce z jurka který se mi ale moc nezamlouvá na první pohled. Kamarad mi radil ze pokud se chci jen vyspat a nejsem zatím moc rozmazleny tak mi bude stačit zdarak od hightpointu ze je s nim maximalne spokojeny ale představa ze jsem třeba jen někde týden a furt v tom vaků me celkem děsí už ted.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Já mám Echo2 od Pinguina, už je to asi mnou psaný, zatím drží v pohodě, ustál i přestřelku. Sice je vidět, že to dostalo zásah, ale kuličky nešly skrz a neponičily to :)
A hodně, opravdu hodně, se osvědčil z Decathlonu ten přístřešek. Nějak nechápu, jak jsem mohl bez toho přístřešku fungovat. Už to maj všichni kluci z naší as party :)
tigmar
Příspěvky: 17
Registrován: 03.01.2015 21:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od tigmar »

cipis píše:Já mám Echo2 od Pinguina, už je to asi mnou psaný, zatím drží v pohodě, ustál i přestřelku. Sice je vidět, že to dostalo zásah, ale kuličky nešly skrz a neponičily to :)
A hodně, opravdu hodně, se osvědčil z Decathlonu ten přístřešek. Nějak nechápu, jak jsem mohl bez toho přístřešku fungovat. Už to maj všichni kluci z naší as party :)
Jo s tim Tarpem z Decathlonu souhlas. Akorat jsem si od tchyne nechal prisit vic poutek a je fakt super. V zime v Brdech jsem ho porovnaval s kamosovym origo DD hamock, kterej je jednou tak drahej a rekl bych, ze je to srovnatelny.
Jinak u toho z Decathlonovyho je matouci vaha 2kg, ale jsou tam dve ocelovy sladaci tyce a bez nich je vaha luxusu. Jo a taky jsou tam sice bytelny, ale pomerne tezky koliky. Ja k Tarpu a i ke stanu pouzivam sadrokasrtonovy draty 25cm a to ocko ohnu.

Na vodu, autem a na motorce vozimj stan, kterej mi slouzi uz 20 let. Tenkrat stal asi 4 tisice, je asi pro tri lidi, dvouplast s konstrukci venku a sklada se jak destnik komplet i s konstrukci. Vzdycky mi ho vsude zavideli, jak jeprostornej a mam jako prvni poisdtaveno a zbaleno. Jedina vada je ze neni na tahani v batohu a diky konstrukci je sdbalenej 70cm dlouhej. Fakt ho se zernou mamer radi a porad ho nechceme vyhodit.

to Pandaren>
Jinak loni jsme si pujcili do Gruzie kvuli letadlu Quechu Quickhiker 3 a docela spokojenost. Uz jsme premejsleli, ze si ho asi taky koupime. Ma trochu nezvykle vchody z boku, takze kazdej ma svuj a ma docela dobry vetrani. Dvouplast, jen dva pruty zvenku, takze stavis celej najednou. Je pro tri, takze pro dva dost mista i na veci, na motorce to je potreba.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ahojte, plánuju pořízení nějakého rozpadlického stanu a řeším dvě záludné otázky:

1) Áčko nebo kopuli?

Názory odborníků se různí. Milli například doporučuje áčko z důvodu nízké hmotnosti a taky proto, že případný defekt rovné tyčky lze snadno nahradit jakýmkoliv méně křivým klackem. Na druhé straně je argument lepší stability a tepelných vlastností (uvažuji dvouplášťový stan), který hovoří pro kopuli. Případný defekt prutu lze řešit výrobcem dodávaným vybavením, případně nahradit vhodným drátem, prutem, atp...

Co vy na to? Máte z vlastní zkušenosti nějaké srovnání tepelného komfortu pro dvouplášťový vs. jednoplášťový stan (áčko) ? Vzhledem k zamýšlenému určení (stan pro rodinné použití využitelný v případě potřeby i v PA situaci) bych spíš upřednostnil lepší tepelný komfort. Předpokládám, že případná PA situace nemusí nutně nastat v půli července či srpna. Otázka je, zda je ten tepelný komfort dvouplášťového stanu nějak výrazně lepší, aby ta úvaha měla smysl.

Následuje otázka z logistiky (na ty z vás, kteří už to řešili): Je lepší pořídit si v situaci 2 + mrně na cestě rovnou stan pro tři, nebo dát přednost univerzálnějšímu stanu pro dva s tím, že pro dítě (resp. děti) se v budoucnu pořídí stan samostatný? Osobně mi bych se klonil ke druhé variantě, protože 1) zdaleka ne vždy bude v terénu pobývat celá rodina, 2) s malým dítětem se do stanu pro 2 vlezeme, 3) rodinné akce budou stejně spíš na pohodu = já můžu spát venku, 4) pro dvě děti se stejně bude muset pořídit samostatný stan.

Co soudíte o tomto? https://www.4camping.cz/p/stan-msr-carbon-reflex-3/
Resp. varianta pro dva: https://www.4camping.cz/p/stan-msr-carbon-reflex-2/

Díky
-tsd-
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

S mrnětem se do stanu pro dva nevlezete ani omylem, obzvlášť s jeho příslušenstvím, do stanu pro dva se totiž nevlezete ani sami dva. A to mluvím jen o obyčejném výletě, ne nějaké krizovce, kdy budeš mít u sebe všechno.
Kupoval jsem si teď v Decathlonu tento http://www.decathlon.cz/stan-2-seconds- ... 00005.html# stan, a je to tak tak pro mne samotného s batohem, vestou a puškou. No možná bych se na nějakou slečnu namáčkl :)
Defacto to platí pro všechny stany, co jsem kdy měl, vždycky je potřeba připočíst min. 1 pro udávané počty.
Jo, jasně, i ve třech se dá přespát ve stanu pro dva, ale to všechno musí být venku ...

Edit: koukal jsem se na ty odkazované stany, no a ehm, cena trochu vyšší ...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od the.marek »

Na Áčko zapomeň, stará, archaická záležitost k ničemu. Navíc Áčko koupíš snad jen jako "party stan" a nebo dětský na zahradu. Navíc jednovrstvý stan je absolutně k ničemu, né ani tak z důvodů tepelné izolace, ale hlavně kvůli dešti.

Ten tvůj stan trošku dražší koukám :-D. Seženeš kvalitní stan za třetinu, pro tvé účely je tenhle asi k ničemu, pokud nemáš v plánu jezdit na expedice :-D.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Count »

Áčko má snad jen jednu výhodu a to rychlou opravitelnost, pokud ti praskne nosná tyč. Pak už jen samá negativa a nevýhody. Pár dní zpět jsme ho stavěli s děckama v obýváku. Ještě bych ho tak vytáhl na zahradu, ale dál už ne.

V UKZ mám Coleman Oregon AL. Starší kousek, oficiálně pro tři, ale vejdeme se tam dva dospělí a dvě děti. Boty a batohy jsou v předsíňce. Je samonosný, takže stačí jen přehodit přes vnitřní stan tropiko a můžu zalézt, místo vypínání a zatloukání kolíků. Když je horko, spíme jen pod vnitřním stanem, coby moskytiérou. Nehrozí, že nekdo ve spánku podkopne nosný kolík, nebo se, nedej bože, dotkne v děšti stěny stanu (ve stanu s podsadou na táborech to byla dobrý kratochvíle u stanů sousedů a taky byl za to lynč) :-)

Kdyby bylo opravdu deštivé peklo, mám připravenou tu zakrývací plachtu s oky. Zatím nám propršel jen jednou, to peklo bylo. Během dvou minut bylo ve stanu pět čísel vody. Naštěstí jsme stanovali u babičky, takže úprk do sucha netrval dlouho.

Cipis má pravdu, pokud chceš komfort, počítej +1. Ale bavíme se o PA a tam by se mi stan pro 5 osob pořádně pronesl.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od tygrsdrakem »

@cipis: Uložení věcí (a v případě potřeby i mně) venku se předpokládá (autoplachta 2x3), stan je hlavně kvůli tepelnému komfortu rodiny.
@the.marek: No jo, ale kolik bude vážit? Právě že nevylučuju ani to ježdění na expedice a hlavně se snažím sestavit maximálně odlehčenou výbavu – právě kvůli tomu, že kromě stanu a svých věcí ještě musím myslet na výbavičku pro rodinu...
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Tepelnej komfort stanu je tvořenej hlavně neprodyšností a neprofouknutelností. Izolace zas takovou roli nehraje. Při silnějšim dešti ale ty nejjemnější kapky projdou svrchní vrstvou a do stanu se dostane aerosol, kterej právě může zachytit vnitřní vrstva. Vnitřní vrstva taky chrání tu vnější před otěrem ze spodní strany (Pokud se spodní strana za mokra otře, ztrácí nepromokavost. A takový dítě se určitě bude dotýkat stěn v jednom kuse.). Kopule neni tak náchylná k poryvům větru.
Jestli nebudeš se stanem podnikat expedice do velehor, doporučil bych spíš větší. Počet osob je udávanej bez věcí a ty zaberou uvnitř stanu překvapivě hodně místa. No a pro oblíkání a svlíkání dítěte se taky hodí mít kolem sebe víc prostoru (třeba si k tomu moct pohodlně kleknout).
Kouknul bych se třeba na Pinguiny a Jurky. Mívají dobrej poměr cena/výkon.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Fabulous »

Pár zkušeností svátečního stanologa:
1. Tvar "kupole" s pružnými tyčemi a oddělenou předsíňkou - super komfort pro úschovu batohů, přezutí, atd. Navíc není leckdy nutné ani zatloukat kolíky.
2. Velikost - větší je jasně lepší ;)
3. Vrstvy - jednoznačně dvě. Vnitřní prodyšná pro páru a vnější s dostatkem větracích otvorů. Není nic horšího, než-li malý, dusný stan s kondenzovanou vodou kapající na uživatele.

Řídě se těmito radami jsem v solidním komfortu strávil již pár příjemných dní pod stanem i s celou rodinkou :)

No a do PA si člověk vystačí spíš s nějakou šikovnou celtou :)
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Z toho jsem už taky vyrostl, univerzální stan na všechno a zároveň co nejlehčí.
A výsledkem je, že mám stanů několik a k tomu plachty.
Pinguin Echo2 - parádní mrňavý a hlavně lehký stan, pro jednoho plus výbava
už ho nevozím, je v záloze na zlé časy, protože jsem zjistil, že všude tam, kde stanuji, tak dojedu autem, tak se nebudu omezovat
Ten 2seconds easy mám dvakrát, váží to víc, na batoh by asi byl trochu divný tvar (má to po složení disk), ale je to jednadvě postavené a prostorné, nicméně jak jsem psal, 1+ věci, případně ta slečna by se vešla :)
No a pak mám přístřešek Tarp, taktéž z Decathlonu, vynikající věc.

Bych vzal nějaký větší rodinný stan, na společné kempování, no a pak třeba jeden-dva ty 2seconds, podle počtu a velikosti dětí. Taky musíš počítat s tím, že to mohou ty děti zničit ... Tam ten stan za 15 tyček, no, to ne.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

kregan píše:Tepelnej komfort stanu je tvořenej hlavně neprodyšností a neprofouknutelností. Izolace zas takovou roli nehraje. ...
Kouknul bych se třeba na Pinguiny a Jurky. Mívají dobrej poměr cena/výkon.
Neprofouknutelnost - u nás to tak klíčové obvykle není, ale v zemích kde fouká a je chladno, je to naprosto kritické. V dobrém počasí vyhoví jakýkoliv stan. Když přijde počasí mizerné, tak se rozdíly mezi stany projeví naplno.

90 léta: Levný stan Salewa (dvouplášťová kopule, plastové tyčky) - probudili jsme se uprostřed louže o hloubce 4 cm, leč podlážka k mému úžasu nepustila dovnitř ani kapku. Většina ostatních nocležníků ždímala spacáky. Slabina tohoto stanu se ukázala v silném větru, kdy nás stan mlátil po hlavách - tyčky nepraskly, ale celou noc jsme byli fackování stanem, který byl v agónii. Uvnitř stanu foukalo poměrně málo. Stan "pro tři" byl pro dva lidi a zavazadla tak akorát.

Jurek Beskyd (nyní Jurek MIDI Duo 2.5) - dvouplášťová kopule, duralové tyčky, dvě předsíňky. Je-li podlážka ve vodě, jeví se uvnitř lehce vlhká, ale neprosákne. Salewa v tomto byla lepší. Jinak Jurek ve všem vede. V silném větru se duralové tyčky rovněž pořádně prohýbaly, ale vydržely a odolávaly mnohem lépe, než výše zmíněná Salewa s plastovými tyčkami. Dvě předsíňky jsou vynikající. V silném větru a velmi mokré valící se mlze se ukázala slabina - nemáme na stanu sněhové límce. Mokrá mlha a velmi studený vítr se tudíž valily skrz stan způsobem, který nás nepříjemně zaskočil - vlhko a celkem silný vítr i uvnitř stanu. Podobně při stanování na pobřeží moře, kde silně fičel vítr, byla ve stanu rovněž pěkná zima, protože foukalo i uvnitř. Když máte ve stanu maroda, tak je nemožnost zateplit stan celkem průšvih - běžné spacáky celkem snadno profouknou.

Na další letní (!) akce v zemích, kde v léto neznamená teplo a sucho, ale vlkho a vítr, budu asi zkoušet Jurka upgradovat o lehký sněhový límec.

Nevýhodou tohoto Jurka je, že se napřed staví vnitřní stan a na něj se pokládá vnější nepromokavá plachta. V silném dešti to není zrovna ideální. Naopak dvě předsíňky (DUO) a velikost 2.5 je pro dva dospělé lidi vyhovující a dá se v něm slušně přežít nepříjemné počasí, není to jen na pouhé přespání, dá se v tom strávit i trocha víc času a ukuchtit jídlo.

Z Jurkovy nabídky pro mě vypadá zajímavě TRIP 2.5 DUO - nevýhodou je snad jedině hmotnost. Je trochu větší (delší) než můj MIDI, ale dá se stavět najednou, tedy i v dešti lze postavit "suchý stan", dá se přiobjednat límec, dá se připlatit za lehčí materiál Extreme-lite. Odolnost na vítr bude průměrná, podobná MIDI 2.5, který v tomto neoslnil, ale obstál.

Druhou možností je TOP 2.5 DUO - je skoro jako MIDI 2.5 DUO, ale dá se přiobjednat límec, dá se připlatit za lehčí materiál Extreme-lite a stejně jako u MIDI a TRIP neprší otevřenou předsíňkou do stanu.

V ČR sněhový límec asi běžně nutný není. Nicméně letní skotské hory i letní norský horský průsmyk, kde teplota v noci klesá k nule a kde fouká, jsou trošku náročnější na schopnost vytvořit a udržet teplo.

Jurek uvádí u MIDI 2.5 vnitřní rozměry 220 x 160 (délka x šířka). Měřím 180 cm a délka 220 je tak akorát, abych se nemusel krčit.

V případě zájmu o lehký malý stan "pro dva" velmi zajímavě vypadá britský VANGO – Banshee 200. Především hmotnost je celkem oslnivá a cena taky není špatná.
Surdikat II
Příspěvky: 19
Registrován: 26.08.2015 23:40

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Surdikat II »

Zdravím, před třemi měsíci se mi rozpadl stan ( měl jsem ho od taťky ve dvanácti ) staré áčko a na narozeniny jsem dostal ferrino mtb. Jaký máte na tento stan názor spal jsem v něm dvě noci v Beskydech ale nepršelo, mně se nelíbí akorát ty kolíky protože se ohýbání ale jsou lehké. Váží asi třetinu a zabírá polovinu místa toho áčka. Stavba mi zabere cca 15 minut. Diky za Vaše případné rady a názory k mému stanu. Surdikat II
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Tak jsem dneska koupil novou "celtu" od Miltecu:

http://www.army-shop.cz/produkty/celty- ... /3171.html

Chtěl jsem sice olive, ale na krámě měli jen tuto jednu.

Celkově vypadá dost dobře a už se těším až ji vyzkouším v lese, ale nepochopil jsem jednu věc, proč je přímo uprostřed kromě poutka taky kovové očko, které je skrz plachtu?

Vždyť tam musí zatékat, nebo je na to nějaká finta jak to postavit (asi je to na tyčku pokud bych se rozhodnul pro "stan")?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od goral »

Asi ti zkazim radost, ale original (predloha) Basha stoji pouzita min a uplne nova jen mirne vic.

Ocko tam je, protoze panove od Miltecu neumi okopirovat dokonaly vyrobek.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Radost mi nezkazíš, protože vše ostatní bych musel objednat někde na netu, což jsem prostě v tomhle případě nechtěl, ale i tak díky za reakci ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět