Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

U nás jsem poslední, kdo má stan. Každý, kdo si hamaku kámošů vyzkouší, tak ji hned kupuje. Takže náš válečný tábor je plný pytlů a jeden stan :D Já v tom nevydržím z toho důvodu, že se to chvěje, ikdyž se to přiváže okolo, ale kluci si lebedí. Je fakt, že jsme nikde nebyli v kuse víc jak týden, ale myslím si, že s tím také problém mít nebudou.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

Mrvm píše:Bivak pouzivam velmi rad a leto i zima. ..........

A aky model mas ?? Mas aj zimny prehoz ?? Ako sa sprava pri dlhotrvajucom dazdi ?? A co podlaha, pretrhne sa ked je pod nou jemnejsi strk ??
Na mieste kam chodim sa pristresok tazko stavia, je to plosina v strmych svahoch a kamenite podlozie, takze stanove koliky sa tam zarazaju pomocou "predvrtania" ocelovym roxorom a 10kg kladivom :-) Navyse je to v podstate asi 50 rocny les, takze mladych tenkych kmenov je poskrovne a radsej ich tam kde rastu necham, aby sa nezosuvali svahy :-)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

Chlapi hamaka je dobrá do parného léta, nebo do džungle. Do chladnějšího počasí je absolutně nevhodná.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

V tomhle nesouhlas. Od dobře střižených karimatek až po kvalitní underquilty, možností jak zůstat v teple je dost. Ne každému to vyhovuje a není to do extrémů, ale s hamakou jde v klidu jezdit v poměrně širokém rozsahu teplot. U nás to moc rozšířené není, ale třeba v USA je celkem rozsáhlá nabídka nejrůznějších doplňků i koncentrace uživatelů a zkušeností. Samozřejmě to je všechno o podmínkách a vkusu každýho, ale rozhodně je to možnost.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

Hehe, za mna rozhodne davam prednost lozku ci posteli na ktorej ma po fazulovom prde nehojda dalsiu hodinu :-D
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Jako kluci v tom už ve sněhu někde byli, takže bych to také neviděl až tak nevhodné. Existuje pro to různé zateplení, nicméně pro sebe to vidím skepticky.
Na to zavěšení nejsou potřeba stromy, dá se použít cokoliv, včetně dvou aut atd.

Zajímavou alternativu jsem viděl kdesi na netu, byly to stany, ale také zavěšené, tedy na minimálně 3 body, to už by pro mne bylo zajímavější, nicméně ta cena byla astronomická.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

K jednomu cíli vede mnoho cest. Pokud chce jít někdo delší, nepohodlnější, komplikovanější je to jeho volba. Řešit hamakou situaci ve které existuje jiné daleko lepší, levnější, lehčí, jednodušší atd. řešení, je z hlediska survivalu nesmysl. Ale proti gustu žádný dišputát. Hamaka je skvělá věc do specifických podmínek. Snažit se ji naroubovat do všeho :? - sorry to neberu. Na to mám moc vlastních praktických zkušeností, které hovoří jasně.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Fabulous »

V hamace je mi zima i v létě. Chujovina :)
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Však já jen říkám, že to bez potíží jde, ne, že je to nutně dobrej nápad :)
Střídám stany, hamaky, spaní pod širákem, plachtou, whatever... Většinou podle nálady, akce, a společnosti, se kterou jedu. Všechno má něco do sebe.
Jo a pravda, že neřeším survival, ale běžné akce po Evropě.
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od SAW »

Riešení je dnes už mnoho ako sa vyspať niekde a osobne si myslím že každému vyhovuje niečo iné a je lepšie ak si človek vyskúša čo najviac spôsobov a potom si ľahko vyberie ten ktorý vyhovuje práve jemu.

Každý spôsob má svoje výhody a nevýhody ako každá vec je len potrebné nájsť si to pravé a to čo nám najviac vyhovuje alebo najmenej prekáža.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reiser »

Zajímavý setup z plachty 3x3m: http://youtu.be/yMAtpWQdVbY
Mrvm
Příspěvky: 11
Registrován: 13.12.2014 7:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Mrvm »

to Baca: ja používám US goretex bivak. A na tve dotazy; no byl jsem s nim na Mt. Blancu italskou normálku a v pohodě. A jinak nedoažu si dnes skoro představil spat bez něj. Zatím nemám problém s protrhnutím na žádném materiálu co jsem spal.
Mrvm
Příspěvky: 11
Registrován: 13.12.2014 7:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Mrvm »

To je on.....
Přílohy
pic2_full.jpg
Mrvm
Příspěvky: 11
Registrován: 13.12.2014 7:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Mrvm »

jinak jak tu byloo napsane. Hamaka je dobra do tepleho pocasi. Spal jsem v ni u nekolikrat a i v zimne kdyz jsem si do ni dal karimatku to nebylo to prave hrejive. A i kdyz jsem pod ni spal v lete tak nad ranem jsem byl plny rosy. Pokud jsem chtel bych v suchu tak jsem si musel nad sebou pristavet plachtu a to uz muzu jen postavit plachtu a spat. jo hamaka ma sve spec. podminky po kterych bych sel ale jak uz tu pisou, na jeden cil vede hodne cest... vyzkousej a sud. 8-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Baca »

Hamaka sa yvinula ako prostriedok na nocny odpocinok v oblastiach, kde je nocny zivot hojnejsi ako vo dne. Predovsetkym v druhovej oblasti hmyzu, plazov a inej povecsine hrubo jedovatej ci zravej havedi lezucej po zemi. V nasich podmienkach tato podmienka velmi neobstoji a neobstoji ani fakt, ze clovek nelezi priamo na zemi, kedze zvacsa pouzivane hamaky su z lahkych neizolujucich materialov, takze cloveku ktory v hamake nema karimatku ci aspon deku pod chrbtom fuci na ladviny :-)

Ja osobne sa pocas doby v prirode (za poslednu dobu) nepresuvam, ale "hnijem" v tabore :-) Rozne stany ktore som predtym pouzival bud neboli velmi kvalitne prenokali pocas pardnovcyh dazdov a predovsetkym su nizke, takze sa v nich da maximalne klacat. Preto som toto vlakno vlastne zalozil, aby som sa dozvedel osobne skusenosti ludi, ktori pouzivaju RYBARSKY BIVAk, ci podobne prenosne obydlie po dlhsi cas na jednom mieste. :-)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

Plachta ze stavebnin za 120 Kč a pro fajnšmekry pár gumicuků (nesou nutné) je nejlepší řešení na kryté spaní v našich podmínkách. Rozměr dle každého volby. Ideální je 3 x 3 metry. Jde se do ní vodotěsně zabalit ak do žďáráku, dá se z ní udělat přístřešek, závětří, stan, nosítka a barc co. Cena směšná. Odolnost a výdrž vzhledem k ceně obrovská.
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kusna »

souhlasím....jen mi u ní vadí to šustění-tak jsem to vyřešil britskou DPM bashou a ideálka
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Tu Bauhaus plachtu sem vždycky po pár akcích oddělal. Strašně rychle se do ní dělaj díry. Poslední rok sem fakt spokojenej s touhle
http://www.army-shop.cz/produkty/celty- ... /3172.html
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Tu plachtu ze stavebnin prostřelí kuličky, vyzkoušeno na několika akcích (naštěstí ne na svých plachtách :D ).
Na poslední víkendovou akci jsme vzali tohle: http://www.decathlon.cz/pristresek-tarp ... 63223.html, ale přestřelka se našemu obydlí vyhla, tak zatím nemohu soudit.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Terminated Account »

Stavební zakrývací plachty jsou různé kvality a gramáže. Strašně záleží na konkrétním výrobku. Z tohoto materiálu se dělají i podlážky u větších kempingových stanů osvědčených výrobců.Je nutné vybrat gramáž a kvalitu podle toho co potřebujeme. Nízká hmotnost vs. dlouhá životnost. Stále se bavíme o výroku v řádu desetikorun. Samozřejmě existují lepší a držší řešení. Každý si to musí zvážit podle toho co potřebuje.
Odpovědět