Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od MarS »

Spíše 3x. Hubba ~12k, NH Mongar 15D ~4k. Osobně stan zatim nepotřebuju, ale kdybych sháněl, tak do toho asi jdu.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Jardaxyz »

Znáte Turka Cemala? [youtube]https://youtu.be/JdIGXsyZ69Y[/youtube] Ten už je vyzbrojenej, viz 1:18 jak bere flintu :-))

No, folii bychom měli https://obalyostrava.cz/potravinarske-f ... -300m.html a ty stojky z lesa a je to, ne? :-))

Hele proč ten tag nefunguje
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

MarS píše: 27.06.2021 13:01 Co jsi nakonec pořídil a jak si případně spokojený?
Zatím nic: pořídil jsem si lyže a lyžáky a dovolenou jsem vyřešil lyžováním na ledovci :lol:
Se stanem stále váhám, ale Naturehike Mongar 2P se líbi.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

J-e-n-n-y píše: 26.04.2021 17:35
DeadMan píše: 03.08.2016 17:50 Jedná se o Tarp 2 od Jurka a je to naprosto geniální věc.
DeadMan: Prosím kolik je pod tím tarpem reálně místa? Dovedeš si představit, že se tam vyspí 2 dospělí a 2 děti?
Našla jsem velký, kvalitní a lehký tarp pro 4 lidi. Cena je ale poněkud vyšší :?
MSR FRONT RANGE ULTRALIGHT TARP SHELTER
https://www.nalehko.com/produkt/msr-fro ... rp-shelter
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Jenny:
Váha stejná, kvalita rozhodně ne horší, cena méně než poloviční:
https://m.natura-nuova.cz/p/224/bivakov ... d-hammocks

Mám od nich vyzkoušeno několik plachet, některé velmi důkladně.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ale je výrazně menší... tam se 4 lidi pohodlně nevejdou
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Pokud tam chcete tančit tak ne. Pokud je to jen na spaní, tak úplně v klidu. Typická karimatka má 52 cm na šířku. Nás tam spalo pět bez problémů.
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

PeFi píše: 18.11.2021 21:42
MarS píše: 27.06.2021 13:01 Co jsi nakonec pořídil a jak si případně spokojený?
Zatím nic: pořídil jsem si lyže a lyžáky a dovolenou jsem vyřešil lyžováním na ledovci :lol:
Se stanem stále váhám, ale Naturehike Mongar 2P se líbi.
Tak nakonec zvítězil Zajo Litio 2 WUL. https://www.zajo.net/cz/ultralehke/liti ... 241-4.html

Jediné co bych na něm chtěl jinak je trochu méně nápadná barva. Staví se rychle, snadno a zatím na něm nevidím nic, co bych chtěl mít uděláno nějak jinak.

Všem děkuji za cenné rady a tipy, níže nabízím pár prvních dojmů ze Zaja:

Oproti Naturehike Mongar (a MSR Access 2), kterému je dost podobný, tam vidím podstatný rozdíl k lepšímu.
Druhá hliníková tyčka, která je u Mongaru jen na první tyčce zavěšený krátký držák tropika nad vchody, u Zaja tato druhá tyčka začíná a končí zapřená do země. Takže odolnost na vítr by u Zaja mohla být o podstatný kus lepší než u Mongaru.

Sice i u Zaja se v recenzích dá dočíst, že vítr přímo proti dveřím nedělá stanu dobře, ale Mongar na tom nutně bude ještě o dost hůře.

Také jsem (po zkušenosti z letního skotska) chtěl stan se sněhovými límci - a i to mi Zajo Litio2 WUL splnilo jako jeden z mála stanů na trhu. Existuje i varianta bez sněhových límců (Zajo Litio2 UL), já jsem však pro skotské počasí zvolil WUL s límci.

Nikde na webu se nedočtete, že Zajo má v balení 8 ks velmi slušných profilovaných "hliníkových" kolíků, které mě svým provedením příjemně překvapily. Čekal jsem nějaké low-cost řešení, jako má v základu Jurek (duralová jehla - tzn. ohnutý drát kruhového průřezu). Už od počátku jsem počítal s tím, že low cost kolíky nejspíš rovnou vyhodím a pořídím si Jurek tripeg, ale ty kolíky od Zaja vypadají velmi slušně.

Na kompletní vypnutí je potřeba 12 kolíků, dodáno se stanem je jen 8 ks, které na postavení stačí. Rovnou jsem ke stanu přihodil 4 ks lehkých low-cost kolíků z Decathlonu, které jsem měl k Jurkovi jako náhradu těch příšerných jehel od Jurka: https://www.decathlon.cz/p/neanodizovan ... 10-g-5-ks/

V porovnání s kolíky z Decathlonu jsou ty originální kolíky od Zaja o poznání delší, jsou masivnější (jeden kolík Zajo by měl mít cca 18-19g) a jsou profilované (profil je buď X nebo Y - nevím, už je to zase sbalené a uskladněné). Každopádně mě Zajo těmi kolíky velmi příjemně překvapilo. Čekal jsem "Trabanta" a dostal jsem Oktávku, to se často nestává :yes

Stavět se dá i bez vnitřního stanu (tj jen podlážka + tropiko), vnitřní stan se dá vestavět dodatečně zevnitř, tzn i balit se to v případě deště dá tak, že se jako první sbalí vnitřek. V případě stanování na travičce se dá nechat podlážka doma. I s podlážkou (350g) to má celkem cca 2700g. Varianta bez vnitřního stanu (tj. podlážka + tropiko + tyčky + kolíky) pak má být cca 1,8 kg, vnitřní stan má mít cca 870g.

Stan plní všechny body mého původního zadání.
PeFi píše: 18.08.2020 16:18 Požadavky:
- Stavba naráz nebo od vnějšího stanu (tím pádem kompletní Jurek a hromada další jsou mimo)
- Pro dva lidi, šířka ložnice minimálně 120 cm.
- Hmotnost pod cca 3 kg.
- Rozumná odolnost proti větru.
- Prostor pod "střechou" na uskladnění batohu a vaření v dešti.
- Cena do cca 10 kKč.
Že se podaří najít 3+ sezónní (neexpediční) lehký stan ve variantě i se sněhovými límci, jsem po průzkumu trhu nepovažoval v rozumné cenové hladině snad ani za splnitelné.

První dojem je vynikající, časem se uvidí, jak se osvědčí v Skotských kopcích a ve větru:yes.
----
Nevážil jsem - všechny uvedené hmotnosti jsou převzaté od Zaja.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od MarS »

až na barvu dobrý, ale aspoň vás pak najdou :lol:

2.7kg je taky už celkem dost, ale pokud se chodí ve dvou je ta hmotnost /2.

elixir je vynikají ve větru a má jenom krátkou tyčku, mám odzkoušeno. Hubba (mongar) tim, že ta příčná tyčka je podepřená jen v jednom bodě a ne ve dvou jako u elixiru,, bude mít odolnost asi opravdu nižší, viz i tohle video. Samozřejmě pořád jsou tam provázky na stabilizaci, nevim proč je nemá ten chlápek natažený.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ulfhednar »

Pro rodinu máme Huskyho Felen
https://www.huskycz.cz/stany-extreme-felen-3-4-zelena
Konstrukční návrh je geniální, provedení je na Huskyho silně nadprůměrné (takže průměr ve srovnání se zbytkem).
Pro dva by pak byl Flame 1 nebo 2.
Série Extreme stanu Husky je na ně opravdu nadstandardní a návrh je jeden z nejlepších, co se dá běžně a za dobrý peniz sehnat.

Používáme stan jen výjimečně, v podstatě jen když hrozí mračna hmyzu, nebo je extrémní nečas. Jinak je plachta vždy lepší
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

MarS píše: 20.01.2022 6:14 Hubba (mongar) tim, že ta příčná tyčka je podepřená jen v jednom bodě a ne ve dvou jako u elixiru,, bude mít odolnost asi opravdu nižší,
MSR Hubba má tu druhou tyčku fakt jenom v jednom bodě, ale i to je lepší než naturehike StarRiver, který to má zavěšeno.
MSR Access 2, který je Zaju hodně podobný, to má taky zapřené do země ve dvou bodech, ale tato druhá tyčka u MSR kopíruje tvar vnitřního stanu, u zaja kopíruej tvar tropika. U MSR budou víc sil přebírat napínací provázky a pokud se na ty provázky někdo vykašle, tak neudělá dobře, protože pak na stan působí obzvlášť velké síly. Navíc ta tyčka u MSR je varovaná a tím pádem není snadno nahraditelná. V recenzích lidi zmiňovali, že je trochu problém ji sehnat jako náhradní díl. Rovná skládací tyč jako u Zaja, se dá sehnat mnohem snáz, byť bych třeba považoval za rozumné, aby u verze se sněhovými límci, měla ta druhá tyčka větší průměr než 8,5 mm.

Pokud na videu u MSR neměli použité napínací provázky, tak je celkem možné, že podobně jako Zajo, tak i MSR ke stanu nedává plný počet kolíků, ale pouze základní.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Díky za report k tomu Zaju. Vypadá to dost schopně, a za slušné peníze. Jurek dělá dobré stany, ale nechal si hrozně ujet vlak v inovacích, hlavně tedy snižování váhy. Nejsem gramař, ale nosit stan, ve kterém se s bídou vyspí dva lidi, má jen jeden vchod, a váží tři - tři a půl kila, mi nepřijde jako dobrý nápad.

Sám teď uvažuju, jestli si neobjednám na německém Amazonu tarptent Lanshan, a pokud jo, tak jestli ve verzi pro jednoho, nebo pro dva. Rozdíl ceny a váhy malý, pohodlí neporovnatelné…
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

Piston: Jezdím s Lanshanem 2Pro, klidně se ptej. Osobní názor - vnitřní moskytiérový stan klasické verze nemá smysl, leda možná do mrazu (stejně přes něj jinak otřeš kondenzaci z plachty) a verze pro jednoho je akorát pro liliputány a/nebo lidi s opravdu malým batohem :))

Nějakou dobu jsem zvažoval nechat si ušít Jurka Nano v lehčí verzi, ale ušetřilo by se tím pár deka a Jurek by si to nechal krutě zaplatit. Takže mám svoje klasické Nano když neřeším váhu nebo čekám velký vítr a Lanshan na všechno ostatní.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

Já jsem uvažoval, že po dlouhodbém užívání Jurek Midi 2 (Jurek Beskyd 2 ) se dvěma vchody bych zkusil zase Jurka, ale abych se přiblížil svým představám (UL materiály, dva vchody, sněhový límec), tak bych musel nechávat upravit Jurek TOP 2.0 extreme lite na zakázku tak, aby měl dva vchody, což by cenově vylezlo dost nesmyslně.

Vnitřní moskytiera je super, když jsi někde, kde je fakt dost hmyzu - třeba ve skotsku jsem vnitřní stan ocenil, protože jejich hmyz tam dokáže obtěžovat ikdyž fouká tak, že český hmyz už by to dávni vzdal. Navíc partnerku komáři hodně žerou (já jsem dost nechutný, takže mě pouze budí zvukem, který vydávají).

U Zaja jsem čekal, že vnitřní stan bude celkem minimalistický (optimalizovaný na hmotnost), ale ve skutečnosti je vnitřní stan stejně poctivý jako byl u toho Jurka. Navíc mě Zajo příjemně překvapil třeba tím, že ventilace na tropiku se dá ovládat skrz vnitřní stan (v dešti člověk nemusí ven, aby otevřel nebo zavřel větrání). Na Zaju bych dokázal najít kde ušetřit na ceně i hmotnosti, ale upřímně řečeno, ty moje změny by k lepšímu nebyly - výsledek by byl o trochu lehčí, o trochu levnější a o dost horší.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Nejsem zrovna trpaslík, a navíc jsem dost aktivní spáč, který se všelijak vrtí, obrací, atd. Takže Lanshan ve verzi pro dva by podle toho, co píšeš, byl akorát. Je to na typické třisezonní použití. Důležitá je pro mě funkční moskytiéra, komáři mě milují, i když jak se mi ve středním věku zhoršuje sluch, alespoň mě nebudí jejich bzukot :-) Rovněž bez hlodavců, přebíhajících po obličeji, se obejdu.

Bral jsi to rovnou z Aliexpressu?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

Stenny: Podlážka je Nylon 20D - nemáš strach, že ji protrhneš o zdřevnatělé "stonky" nbeo větvičky? Subjektivně mi 20D na omak přijde hodně jemné a ne všude se dá najít hebký trávník, tak by mě zajímalo jak moc při vybírání místa pro stan musíš zkoumat podklad.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

Lanshan Pro je taky komáruvzdorný, akorát že nemá celý vnitřní stan - přišitou moskytiérou je krytá jen větrací mezera mezi podlážkou a svrchní plachtou. To je pro mě ideální řešení, protože komár se dovnitř nedostane, ale vnitřní prostor je plně využitelný a orosený vnitřek plachty můžu jednoduše utřít. Jinak se dovnitř vejdu pohodlně já (skoro dva metry, XL karimatka) i batoh libovolné velikosti a necítím se stísněně. Nevýhoda je, že Lanshan potřebuje opravdu velké rovné místo na postavení (samotný stan je velký a k tomu ještě nějaké místo na šňůry). Jurek Nano jsem postavil leckdy na absurdně malých místech, vmáčkl jsem ho mezi křoviny atd., to u LS nehrozí ani náhodou. Je to palác, ale výběrem místa se za to platí.

Podlážka je jemná, ale spávám většinou na nafukovací karimatce (i pod širákem), tak jsem zvyklý výběr místa dost řešit tak jako tak. Pokud bych šel třeba Island, určitě budu brát něco pod stan, minimálně pod tu půlku, na které budu spát. Dá se říct, že tam, kde bych se nebál propíchnutí karimatky, se nebojím ani o podlážku LS. Jsem ovšem smířený s tím, že jako každé ultralight vybavení ho odepíšu dřív, než festovní a těžký stan. Zatím je bez děr.

Bral jsem přímo z Ali.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

Díky: Tam kde ve Skotsku stanujeme jsem se bál i o poměrně masivní podlážku Jurka - kamenitý okraj vřesoviště, případně místo mezi keříky vřesu, balvany a kalužemi. A to je to nejlepší, co se tam v okruhu pár km dá najít :lol:
Východ a západ slunce tam ale nemá chybu :yes
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Po jistém váhání nakonec koupím Naturhike Cloud Up 2, i u vědomí mírně vyšší hmotnosti. Letos pojedu kromě hor a vandrů i na vodu, i na kolo, kde s sebou nebudu mít trekingové hole, takže chci něco samonosného, kde budu mít soukromí i v kempu. Posloužit by to nějakou dobu mělo.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

Piston píše: 20.01.2022 18:43 Důležitá je pro mě funkční moskytiéra, komáři mě milují, i když jak se mi ve středním věku zhoršuje sluch, alespoň mě nebudí jejich bzukot
Zkus B-komplex repelent - spoustě lidí to funguje. Aby to mělo šanci zafungovat, tak se musí začít brát 5 dní předem, (1 tableta za den), efekt vyprchá za cca tři dny po ukončení konzumace.
(Klíště jsem si donesl domů, ale zakouslo se až čtvrtý den po návratu z přírody).

https://www.drmax.cz/rosen-b-komplex-repelent
Odpovědět