Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
proud
Příspěvky: 3
Registrován: 14.03.2019 13:39
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proud »

Zdravim:-). Pro zabavu moc pekny,pro opravdovy preziti takovy "ruzny" :-). Zkusim dat do placu muj v praxi odzkousenej zpusob. Nedesim se takzvanejch barevnejch reklamaku(zapalovacu) a urcite bych je nemenil za par sirek,byt vodeodolnejch:-))),nebo luk se spagatem a podobne,kdyz mi pujde o preziti,budu mit jiny starosti nez blbnout a casu spis malo nez dost na shaneni neceho k jidlu a piti. Tedy co se ohne tejka,mam jako zaklad firesteal a hromadu lehkejch reklamaku,co nic nevazej,dve poradny svicky(slouzej k zapaleni reklamakem) a s nima teprv zapaluju ohen,abych reklamak setril,kdyz mi dojdou smotky vaty napusteny cistou vazelinou z lekarny.Vsechno ostatni beru jako bud pokusy obchodniku vyrazit ze me nejakej peniz,nebo jako hracicky pro zabavu,ktery si kdyz pujde o hubu uziju i bez nich habakuk :-).To se radeji ucim co jde v prirode snist a cim se neotravit.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fabulous »

Pokud píšeš, tak zásadně k tématu. Jinak tvé příspěvky zase skončí v koši.
proud
Příspěvky: 3
Registrován: 14.03.2019 13:39
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proud »

Fabulous píše:Pokud píšeš, tak zásadně k tématu. Jinak tvé příspěvky zase skončí v koši.
Se omlouvam,jsem tu spatne,neni to o rozpadu,ale o buzeraci,jdu hledat diskusi kde jde skutecne o preziti po pruseru.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fabulous »

OK, jdi.
proud
Příspěvky: 3
Registrován: 14.03.2019 13:39
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proud »

Nic ve zlym,ale nejspis si neuvedomujes ze v zajmu poradku(velice relativni pojem),mazes dobry rady co nekomu muzou pomoct jen proto,ze ac souvisejici,byly v jinym tematu,cimz mi pripominas ze se naopak za zachovani EU s jejim otrokarskym systemem volovin spis primlouvas,proto si tu pro tvou osobu lez: "EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.",oprav! ;-)

OK, jak chceš. Ban. Fab
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od DanBlack »

Je komické jak si někteří neuvědomují, že "srát někomu na dvorku" vyvolá jejich expresní odchod... :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

proud píše:mazes dobry rady co nekomu muzou pomoct
Jestli v tomto vlákně má být dobrou radou spoléhat se pouze na jednorázové reklamní zapalovače :rofl :rofl
a ještě si arogantně a sebestředně myslet, že to někomu může pomoct :rofl
tak dobře jsem se už hodně dlouho nepobavil....


a proč vlastně rozdělávat oheň , vždyť je to nebezpečné ještě může něco chytit a způsobit požár...
Vždyť stačí tablet a tohle video https://www.youtube.com/watch?v=wEe1KKgy7SY

když trváte na čaji či grogu, vemte si ho jednoduše v termosce z domu. :rofl :rofl :rofl
:angel
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Apokalyptik »

Chcem sa opýtať na vaše obľúbené sirky.
Kúpil som krabičky od SOLO (už dávno sa nevyrábajú v ČR) a potom nejaké v Lidli propagujúce EU. Majú modré hlavičky :roll: a sú o niečo väčšie ako SOLO. Teda väčšia je hlavička aj drievko je o niečo hrubšie.

Sú ešte mohutnejšie klasické zápalky na trhu?
Alebo len kúpiť krbové, skrátiť ich a napchať ich do malej krabičky? Tam vychádza jedna sirka cca 30x drahšie ako obyčajná, ale aj tak to je super cena. (oproti UCO, kde vyjde jedna sirka cca 1 euro :lol: )

Podľa jedného českého videa na youtube som začal sirky tuniť kúskom kuchynskej papierovej utierky a namáčam ich do parafínu. Rád by som mal vstupný materiál čo najkvalitnejší.
Zápalky do vetra a vlhka s dlhou hlavičkou mám tiež, ale zdá sa mi to také nedotiahnuté. Dohorí zmes a obvykle chcípnu s nedohoreným drievkom. Tie doma tunené sú ako sirka a podpaľovač v jednom. Skúšal som aj obaľovať do brezovej kôry, do smesi vosku a pilín z fatwoodu alebo do bezdymého prachu, ale samotný parafín + papierový obrúsok je asi najlepší.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od JOBU »

Najlepsie boli stare origo pyrotechnicke, tie horeli furt,dnes už boužiaľ nezohnateľné... a novovýroba má tenké ddrevo a hlavička sa rozpadá..
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Apokalyptik »

Podarilo sa mi nájsť slušné sirky. V Lidli predávajú krbové, 2 krabičky po 50 ks za jedno euro od Nemeckej značky, samozrejme vyrobené v číne.
Táto značka predáva aj zmienené európske s modrými hlavičkami. Tým sa tie modré hlavičky sa po zaliatí do vosku a následnom oškrabaní drolia a nejdú škrtnúť.
Pri krbových tento problém nebol. Zápalnej zmesi je tam veľa, zapálenie pôsobí ako sirka s forsážou :D
Drievka sú dostatočne hrubé. Už som si ich pokrátil a do malej krabičky ich vojde 30.
Po obalení servítkom a zaliatí do vosku skvelá alternatíva kupovaním vodeodolným sirkám. Jedno UCO stojí až 100 násobok tejto sirky (cena je pre verziu vo vodeodolnom púzdre)

PS: Na YouTube chlapík namočil UCO Titan do vody a nič. Ani si neškrtli :chuckle
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fantozzi »

Tak ty EU sirky z Lidlu stoji za h...o. Používám je ke krbu a snad se mi ještě nepodařilo zapálit na první škrtnutí. Hrozně se drolí, navhlé nejsou mam je v bytě kde je normální vzdušná vlhkost. Připadá mi že se jedná o "skutečně" bezpečnostní zápalky, tím myslím ze jsou udělané tak aby snad nešly ani jednoduše zapálit při škrtání o škrtátko na krabičce. :-) Jinak význam označení "bezpečnostní zapalky" je mi znám. Ta EU už to stou bezpečnostní fakt přehání :-)
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Woody Crafty »

Co může být bezpečnější než nehořlavá zápalka? :lol:
Proto řada lidí používá "kovbojské" sirky které ani nepotřebují škrtátko.

Já mám akutně problém s bezpečnostními nehořlavými svíčkami. Nemůžu už 2 roky sehnat čajové svíčky co by hořely jak normální svíčka normálním plamenem. Když to zapálím tak se to rozhoří a když to dojde k vosku tak se z toho stane skomíravý plamínek. Naprosto k nepoužití kdekoliv jinde než v kuchyni na stole. Jakýkoliv závan to hned zfoukne.
Zcela k nepoužití kdekoliv venku, byť by to bylo ve stanu apod.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proforma »

Ty svicky, nejsou bezpecnostni, to jenom vyrobce setril na knotu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Woody, hľadaj také tie vyššie plechové čajové kahance. Mávajú ich v DM. tie nízke sú khovnu, presne tak ako píšeš
Cogito, ergo armatum sum.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Woody Crafty »

Jenže už jiné prakticky neseženeš. Ve všech drogerkách, lidlech, hobbymarketech, vždy jen s tím nehořlavým knotem. Prostě zoufalství, co se sem vozí za odpad.

Koupil jsem balení těch vyšších svíček, průměr jak čajové, v hliníkovém kalíšku, ale 3x vyšší. Bohužel je tam stejný nehořlavý knot.

Máte tip na nějaký řetězec nebo značku kde prodávají ještě ty s hořlavým knotem?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Germanik1 »

Zkus Jednotu, tedy Coop.
Udělám co musím
Jizva
Příspěvky: 15
Registrován: 07.07.2020 0:42
Pohlaví: žena

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Jizva »

Když ta svíčky zapalujete, zkuste při samotném zapalování rozpustit sirkou nebo zapalovačen i ten vosk kolem těsně knotu, mělo by to pak hořet normálně. Jinak to dělá to co zde popisuje Woody. Jde o to že se ten pidi knot "upálí" než se začně spalovat vost samotné svíčky a pak to na tom funkčním nezuhelnaťělém zbytku co tam zůstal nechce hořet. U normální svíčky kde je knot nasáklý dostatkem vosku, který může hořet než se začne rozpouštět vosk svíčky tento problém jaksi odpadá.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Woody Crafty »

Ty knoty jsou nanic celkově. Samozřejmě že jsem zkoušel natavit celou vrchní vrstvu svíčky. Někdy ani to nezabralo. Spolehlivě funguje je roztavit celou svíčku aby to bylo v tekutém stavu. Pak knot nasává relativně dobře. On to ale není opravdový knot, jen trapná řídká šňůrka s mizerným kapilárním efektem. To je ta potíž.

Asi zkusím přejít na "bakelitové" hřbitovní.
Není nad večerní romantiku s přítelkyní u hřbitovních svíček :-)
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

IMHO kdysi se to už asi někde tady řěšilo.
Ten knot má z nějakých fysikálních důvodů výroby lepčí zlínavost jedním směrem a druhým nefunguje.
Prostě pokud je "vzhůru nohama" tak svíčka nehořííý.
Mám dvacet metrů svejčkového knotu v klubku ještě od komančů a před lety,
když ještě můj děd žil a včelažil a měl jsem domácí včelí vosk k hraní,
tak jsem to zkoušel a zkoušel ( domácí výrobu svíček) a fakt to tak funguje podle orientace.

Dá se to i vyGooglit na fórech fčelařů a ekodomotvořitelů svíček.
Prostě ten knot vytrhnout a nahradit szprávně/zsprávně orientovaným poctivým, práce na dvě minuty.
A s náklady 0,000prd kaček je z fejku funkční věc.

ano chápu, že našinec si tu funkci chce rovnou koupit, ale když není kde ?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od bivoj »

Hohepa píše: 15.01.2021 19:46 ...Ten knot má z nějakých fysikálních důvodů výroby lepčí zlínavost jedním směrem a druhým nefunguje....
Vzlínavost (jako obecně) v tom není. Je to tím, jak pak funguje samotný hořící konec knotu. Viz třeba: https://www.svicky.net/novinky-kulaty-knot-prumer-1-mm

Jde o to, že pokud je daný knot správně ve tvaru pletení V, tak v plameni rozvádí vosk ke spalování korektně a dostatečně. Pokud by byl opačně /\ , odhoří vnější vlákna knotu a ten pak nedokáže na svém vrcholu správně distribuovat dostatek vosku do plamene.

Jo a nepiš pod vlivem... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět