Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proforma »

Kacere, dik za info :-) Ja se oznacuju za "byvaleho nekuraka" :-) Na bezne noseni mam radsi jednorazovy zapalovace - mam po 1-2 v kazde bunde, kalhotech, batohu, sortkach... Se Zippem bych se nedoplatila :-) Zippo jsem myslela jako zalozni - zapik+benzin, v pripade potreby naplnit a pouzivat. Ale kdyz uz by doslo na jeho pouzivani, nechci nejakej cinskej shit, kterej bych musela plnit denne. Ten Mil-Tec se mi zdal jako slusnej kompromis mezi cenou (kdyz to bude ulozenka a kdyz bych to nekdy pri pouzivani zase ztratila nebo to nekdo ukradl, moje jedna zkusenost s evakuacnim centrem rika, ze drobnosti neuhlidas) a praktickou spolehlivosti.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Baca »

Len detail, pred ulozenim ho aspon raz napln a spotrebuj napln :-) Niekedy sa totiz stane, ze novy knot sa niecim zaserie (pri dlhodobom skladovani, ked nie je v niecom dokladne uzavrety) a nezapalis ho ani za dva dni. Ohoreny chyta aj zasraty ovela lepsie (system prachna).
Prežiť !!!
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Kúpil som si magnéziovú tyčinku, ku ktorej je pribalený zeleno nalakovaný pliešok so zúbkami. No nedokážem z toho dostať iskru, len sa z toho stružlikajú kovové piliny, inak nič. Čo robiť, aby som s tým založil oheň? Vie mi niekto poradiť? Podotýkam, som začiastočním, doteraz som to nemal v ruke.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od dolmar »

Mám to taky. Zkoušel jsem to a došel jsem k závěru, že ta pilka je na to aby sis udělal do té tyčinky zářez a tím získal magnéziové piliny, protože jiskru s ní fakt nedáš :-) Ta moje magnéziová cihlička má na jedné delší straně tyčinku po který se škrtá. Vyřešil jsem to tak, že jsem ten zelený lakovaný plíšek se zoubky vyhodil a místo něj používám stejně dlouhý kousek odlomený ze švédského plátku do pilky. Ten vytvoří jak piliny, tak jiskru :)
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ray »

Tak jsem se taky konečně dostal k reálnému odzkoušení svých schopností rozdělat oheň pomocí nekonvenčního vybavení a jelikož jsem na sebe hrozně hrdej tak se podělím o své subjektivní postřehy z praxe :)
Nejdříve co se týče materiálu:
Křesadlo - LMF FireSteel 2.0 scout (Švédsko, viz foto) = spokojenost, velké jiskry, troud chytal parádně (i přírodní, když jsem si to zkoušel dříve)
Troud (nesený, připravený) - Zvolil jsem osobně obyč babské tampóny, a to z následujících důvodů: Na rozdíl od jiné buničiny je každý balen zvlášť, což zaručuje relativně větší odolnost proti navlhnutí. Jelikož je hodně stlačený, dá se i z malého uřízlého kousku získat celkem slušný základ pro oheň (viz foto). V neposlední řadě jsou také výborně skladné a dají se i zvlášť nastrkat do různých míst, pokud by člověk náhle přišel o část vybavení (krom těch, ze kterých vyjdou nepoužitelné, samozřejmě :D ). V nouzi mohou navíc také posloužit k první pomoci.
fire.jpg
fire.jpg (31.33 KiB) Zobrazeno 12244 x
Níže už jen "Corpus delicti", v podobě oříškové kávy 3v1 s krémovou pěnou, která v chladném deštivém a větrném počasí přišla velice vhod :) Třísky na podpal pocházely z paseky přes kterou jsem prošel. (PS: všecko kolem bylo mokré, takže požární bezpečnost není třeba řešit)
hotcoffee.jpg
hotcoffee.jpg (91.23 KiB) Zobrazeno 12244 x
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Tohle ti závidím. Rovnou, jo tady rovnou du na svuj dvorek a budu to zkoušet.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Bill Masen »

Ray píše:... V nouzi mohou navíc také posloužit k první pomoci...
Tak na to pozor, to je sice rozšířený názor, ale mylný. :shake
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ray »

2 blackout - závidět můžeš těm, co to udělají pomocí dřívek, mě ne ;) S dobrým křesadlem a trošku solidním troudem to zas až takové umění není. Celkem příjemně mě to překvapilo, čekal jsem, že to půjde hůř. Vykašlal bych se osobně ale asi na takové ty malé mrchy v těch paracord náramcích. Tedy, bral bych to spíš jen jako druhé-třetí křesadlo navíc, rozhodně ne jako hlavní. Kolega se s tím u přírodního troudu celkem trápil, zatímco mě to chytlo snad už na třetí škrtnutí, a to jsem to dělal úplně poprvé. Je ale možné, že se mu na tom i trošku podepsal sílící vítr. Těžko soudit. Na buničinu už jsme to nezkoušeli, ale tam by to asi takový problém nebyl.

2 Bill - kvůli čemu? Tak to přinejhorším při přebytku použiju jako platidlo. V PA mi za to ženské urvou ruce :lol:
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Bill Masen »

Ray píše:...kvůli čemu?...
Mnoho lidí má představu, že tampon nacpanej do rány, především střelný, je to nejlepší. Pak jsou doktoři nadšený, když ho rozkvetlej vyndavaj ven. :shake
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od DeadMan »

Omlouvám se za OT, ale pokud není po ruce nic lepšího, tak proč ne?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše:...Pak jsou doktoři nadšený, když ho rozkvetlej vyndavaj ven...
Když jde rozkvetlej vyndat "vodtamdaď", proč by neměl jít vyndat ze střelného kanálu?
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Bill Masen »

Porovnej si velikost tamponu a svého bambéra... :wasntme
A myslím, že tu je za chvíli Fab s gumou.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

No pokud by rozkvetl na velikost toho mého v takové dvanáctileté dívce , tak by to bylo dost morbidní :wasntme :chuckle

Není to náhodou o tom jaký "tlak/sílu" ten tampon vytváří na okolní tkáň při zvětšování svého objemu ?
A pokud toho tlaku dosáhne dál svůj objem nezvětšuje ?
Představa, že ta dvanáctka ji má stejně velkou jak zasloužilá padesátiletá sociální pracovnice z E55 co má sedm dětí :head

Existují i naopak speciální tampony , kterým stačí běžná vlhkost "prostředí" a svůj objem přesně definovaně pomalu zvětší během 24-48 hodin , tlakem dostatečným aby okolní tkáň "povolila " a přizpůsobila se.
Určeno pro přípravu na lékařské zákroky, kdy tam pak doktor nemusí cpát inštrumenty násilím.


Není tampon jako tampon, pánové jsou i různé velikosti.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ray »

Šmarja, borci :o..... Měl jsem raději vzít březovou kůru :oops: Sorry admine. Tohle jsem nechtěl :lol:
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

:D :D :D Jasan že na zdravotní účely také - třeba rozbitej frňák :twisted:
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Bill Masen »

Škrtadlem se dá dobře zapálit nadrcenej Brufen a taky má lékařské využití. Osobně vyzkoušeno. Tedy to zapalování. :wasntme
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Sa chcu pochváliť v tomto gyneko vlákne - oheň brnknul našupu, jak som sa do tyčky dal nie tou zbytočnou zelenou škrabkou, ale opakom dýky. Do vaty, zatiaľ som nevyskúšal nič iné, pač nemám čo (pominu-li možnosti hore spomenuté :lol: )
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Serža »

taky škrtám hřbetem nože...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Napokon som rozdelal oheň hrbetom noža aj do papírové kuchynské utierky. I když to nešlo ochotne, pak prece chytla... doma v kuchyni. Moje rusovláska mi vyčinila, prý jsme všickni cvoci :rock . Čas zkoušet prírodní materiály. Na zahradě.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Lyster »

Musím uznat, že mě do teď tahle možnost výroby troudu nenapadla. :o A přitom taková blbost.
Výroba hoblinek na podpal pomocí ořezávátka na tužky.
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... N7vfzrN2fg

Jednoduché, geniální. Neváží skoro nic a je mrňavý. A když bude nejhůř, můžete si s ním ořezat tužku. :lol:
Odpovědět