Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od danny1691 »

Stenny: Mrkni na tento YT kanál Primitivní dovednosti
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 0edUWWpBJ6
Ještě jsem to všechno neviděl, snad to pomůže
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Heike »

Ten prach chce zamíchat do nějaké hořlavé látky, např. chuchvalce z nití z kapes, co se tvoří v bavlněném oblečení, nebo si pomoct jako při klasickém rozdělávání nějakým troudem. Dobré je přimíchat hlavičky sirek a prskavky, od toho chytne třeba kostka lihu nebo papír. Mimochodem, u nás je přes měsíc počasí, že spoléhat na propagátory lup coby zdroje ohně, dlabu v PA srnčí sushi. Ale na druhou stranu, tomu co by našel a zrecykloval vybavení zdobící mé zmrzlé a ohlodané tělo, by lupa sloužila ještě po generace, jak se uvádí coby argument.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od K4cer »

Já tady budu za kverulanta (zase), ale léty praxe se mi jako nejlepší zdroj ohně osvědčilo - mít sirky :mrgreen:

Nemám samozřejmě nic proti alternativním způsobům, bushcraft umění, atakdále. Sirky sou rozpadlicky nekorektní - ale fungují.
Přijde mi lepší, místo tahání kdejakejch potenciálně funkčních pazourků, vocílek, dříveček, piksly s troudem, a jánevímčeho, tahat prostě zápalky - elementary, Watsone.
Já mám (záložní) sirky snad všude, v "military" výbavě zpravidla doplněný tamponem. Když mi dojdou sirky, tak mám určitě ještě nějaký náhradní.

Veselá historka z natáčení:
Máte v petrolejce petrolej? Ano. Tak ji rozsviťte. Nemám zápalky. Jakto že nemáte zápalky? A je nějaká směrnice, že mám mít zápalky? Já vím jen o tom, že tu má být petrolejka s petrolejem.

Voják který nemá sirky je co? Voják který nemá sirky je bez sirek :nod
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Heike »

K4cer-No, já to myslel dobře, mě přijde, že jít do lesa se zapalovačem nebo sirkama a dělat oheň moderněji než v L.P. 1500 a něčím pod 300kč je ostuda. Jinak i kurzy AČR počítají s křesadlem-kdy se ti podaří utéct se zajetím a první, co pochopitelně najdeš je křesadlo ;) . Historka z natáčení? Podařilo se nám v lednu udělat koupel do půl těla, tudíž bylo na čase zapálit oheň, kolega zálesák vytáhl krabku zápalek, a pomocí jedné sirky se pokoušel podpálit nějaké klestí, a poučil mě, že správně by měl sirku ještě rozpůlit, aby se šetřilo, kdyby. Tak jsem mu asi po čtvrtém pokusu krabku vzal, zapálil půl sirek najednou a byl oheň.. Osobně tahám zapalovač-oheň udělám jednou rukou, v případě mé neschopnosti tím zapalovačem udělá oheň kdokoliv jiný, to u křesadel nehrozí. Rezervu mám sirky, taky lze zapálit jednou rukou. Výhoda, že oheň udělám potichu, okamžitě, nechci si představit dělat křesadlem desinfekci třeba ostří nože. Nůž a křemen nebo lupu mám čistě pro zábavu. K jistému a rychlému rozdělání ohně jako třeba po koupeli je fajn svíčka, líh nebo zmíněný prach-je to pro chvíle, kdy není možnost se vrátit ze zahrady domů k mamce na večeři :)
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Stenny »

Kregan: Trojúhelník do prkénka vyřezávám. S jakou kombinací dřeva se ti to povedlo, jestli si pamatuješ? Můžeš podle ohlasů doporučit konkrétní kurz?
Co se týká prachu, tak černý moc nefunguje, ale bezdýmný údajně hoří dost pomalu, aby něco zapálil.

Danny: mrknu se, díky

K4cer: Ať zvedne ruku ten, kdo s sebou běžně k použití na vandru nosí ohňová dřívka, lupu nebo pazourek a ocílku, že ano :D . Taky mám radši kombinaci sirek a zapalovače. Ostatní metody mají IMHO smysl pouze v případě, že
a) požaduju dlouhodobější udržitelnost metody s minimálním/žádným opotřebením materiálu (lupa, některá křesadla)
b) můžu ten oheň rychle vydupat z improvizovaných prostředků, a to relativně spolehlivě, protože proč to neumět (chemické slože, rozdělávání ohně výstřelem atd.)
c) chci to umět jako dovednost, jen tak (tření dřev, pazourek/ocílka/troud atd.)
Jasně, že sirky nebo zapalovač jsou nejpohodlnější, proto se používají. Pokud je venku větší zima, mívám s sebou i takové ty škrtací podpalovače na gril (dvě tři kostičky), kdyby šlo do tuhého a oheň byl potřeba okamžitě.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Heike »

Lidi co dělají historické bitvy tahají kovaná křesadla, tam to má smysl, vytáhne podkůvku, choroše a jede...u lupy je šíleně problém použitelnost, jen malá část dne a ještě k tomu malá část roku-bohužel léto, kdy díky suchu a teplu funguje kdeco. Problém některých metod je časová náročnost, u stabilního tábořiště to není problém, ale kdo taky trčí na jednom místě. Ani nevím co do pirátů sypou, možná nějaká směs.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od vrbodol »

Stenny-Určitě vyřezávat ten trojůhelník a pod něj ohnovou destičku na zachycení uhlíků.Mě se na spodek nejlíp osvědčila olše a lípa a jako vrták smrková tyčka ze starý dětský postýlky co jsem našel ve dřevníku :D sice to nebylo nejstylovější ,ale perfektně to fungovalo. Takže jako vrták tvrdý dřevo.Jinak mám zkušenost že pokud se ke žhavýmu uhlíku neprovrtíš během 1-2 minut,tak to nemá cenu a chce to dát si voraz,vyřezat novej trojůhelník s dírou upravit vrták a zkusit znovu.Když jsem si s tim hrával a měl grif,tak to bylo žhavý opravdu za chvililinku.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Stenny, hlásim sa. Na vandre vždy nosím pazúrik a kresadlo. teda ono ehm, aj sirky a zapalovač... a nie vždy použijem to kresadlo, ale rád ho mám na opasku, a z času na čas ho použijem...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od kregan »

Mě se osvědčilo měkký prkýnko a tvrdá tyčka. Čas nekonečných 15 min. Na kurzy se přeptám.

EDIT: Tak prý největší odborníci u nás jsou kluci z Ligy lesní moudrosti
https://www.woodcraft.cz/index.php?righ ... d=287&sid=
Ale nevim, jestli berou na kurzy i lidi "z venku".
Čím víc víš, tím míň neseš.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Stenny »

Venet: To je úžasný - co používáš jako troud? Práchno, choroše?

Kregan: Dík, napíšu jim. Pravidlo "tvrdý vrták, měkké prkno" už jsem taky slyšel a od doby, kdy jsem spotřeboval při jednom pokusu půl vrtáku, se ho snažím dodržovat :D
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Stenny, na choroš sa ešte len chystám... Napriek tomu že s nimi prichádzam často do styku (pracovne) tak ešte som si žiadny neutrhol. To vieš, pri práci to tak nejak nepríde na myseľ.
Používam doutnák v mosadznej trubičke "indiánsky zapaľovač", od neho zapálim kúsok spráchnivetého dreva a to dávam do "hniezda" na rozfúkanie
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proforma »

Zdar, nasla jsem tenhle benzinak od Mil-Tecu:

https://www.armed.cz/benzinovy-zapalova ... /d-107042/

Klasicky Zippo, jen to neni Zippo :-) Nemate ho nekdo? Jak funguje? Cena je velmi prijemna a kdyby byl spolehlivy (hlavne tesny, aby se z nej porad neodparoval benzin jako u tech cinskych kopii), mit na tom vyrazeny logo za 600 Kc navic nepotrebuju. Konec koncu Zippo jako vojensky zapalovac zacinal, ze... Takze...?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Baca »

Hehehe. Pokojne si kup aj ten cinsky paskvil :-) Aspon ta nebude srat, ze ma nejaku znacku na sebe. MilTec uz davno nevyraba len "spickove"veci. A k historii, USA vojaci v europe ci kdekolvek na svete si v pripade znamej nudze ( nikdy ju nejak velmi v suvislosti so zapalovacmi nepocitovali) o benzin, tesnili ZIPPA klasicky - na rozhrani puzdra a veka (zavrety zapalovac) bud namotali nejaku izolacku, alebo natiahli nejaky pas gumy ( odztrihnuty pasik bicyklovej duse, prezervativ ci nieco podobne). Aj Zippo vysycha, aj ked je vyrabany s mensimi tolaranciami ako cinske srackokopie :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od proforma »

Baco, dik. Ze Zippo taky vysycha, vim, mela jsem, nez jsem ho nekde ztratila. Ale ty cinsky fejky neudrzi benzin ani den, to uz je zase druhej extrem. Udrzi to ten Mil-Tec rekneme alespon tyden? To uz by mi prislo prijatelny.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

Ale to není těsností to má spíš na svědomí ta buničina co je nacpaná uvnitř.

Mně se třeba na originál Zippo ztupilo škrtací kolečko natolik, že přestal škrtat.
Tak jsem tam nacpal kolečko právě z fejku za 90 kaček a to drží a škrtá už léta.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Baca »

ZIppo by som normalne poslal do materskej fabriky a do mesiaca ho mam spet uplne zgeneralovany :-) Zippo predsa GARANTUJE dozivotnu zaruku na svoje zapalovace. Sice to trva relativne dlho, ale mam zapalovac takmer ako novy :-) Opravia a zgeneralkuju aj tie svoje najlacnejsie kusy. Dokonca viem aj o tom, ze zgeneralkovali FEJK s tym, ze nazad sa vratil zgeneralkovany a s popisom, ze je to sice velmi slusna kopia, ale nie je to original aj s popisom, ako sa od originalu odlisuje. :-)
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

Jo dnes bych se s tím také nepatlal. To kolečko jsem měnil někdy v půlce devadesátých let :wasntme
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Serža »

tak zase pokud máš nějakej historickej kousek zippáka, tak se vyplatí udržovat ho v pěkném stavu...
mám jeden starej asi 30 let s pomníkem US Marines (aka Iwo Jima monument) a opečovávám si ho :)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Baca »

Hohepa píše:Jo dnes bych se s tím také nepatlal. To kolečko jsem měnil někdy v půlce devadesátých let :wasntme

Inak ho mozes pokojne poslat na repas aj teraz :-) Nemaju s tym problem :)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od K4cer »

Fungovat bude stejně, tam není nic co by mohlo bejt odlišnýho. Spíš bych se vobával možný poruchovosti, zejména pantík víčka nebo čep kolečka.
Pokud kouříš tak je Zippo dobrá volba, za předpokladu že ti nevadí benzínovej smrat (většině lidí ne, ale vobčas se najde někdo fajnovej komu se to ekluje), viz taky níže o benzínu. Jako záložní zapalovač pro nekuřáka je ale nevhodnej, protože se vypaří a musíš ho průběžně tankovat. Na nošení v báglu ve věci rozdělání vohně je daleko lepší plnící plynovej, mě se velmi vosvěčil "jet lighter", nevím jak se to správně jmenuje česky.

Co se týče výdrže, je to votáska hlavně dobrého naladění, a pak taky použitým benzínem: Vatu používám naprosto vobyčejnou, ale klíčový je nacpat ji tam akorát, většinou maj lidi tendenci ho spíš přecpat a pak nevydrží tak dlouho a musí se častěji tankovat. Dobře (akorát) naplněný Zippo vydrží silnýmu kuřákovi 10 až 14 dní - pokud použiješ origo zippáckej benzín, s levnějšími náhradami mi vydrží výrazně méně, tak zhruba týden. Nevím čím to je, používám zippo benzín a neřeším to. V nouzi samozřejmě funguje na jakejkoli benzín, technickej je použitelnej akorát trochu víc smrdí, automobilovej benzín funguje taky ale cigáro smrdí jak víčko vot nádrže, to jen v oprafdový nouzi a nejde se toho smradu zbavit, jedině kompletní výměnou vaty i knotu.
Knoty používám vobyčejný levný, a dávám ho do zapalovače asi 10cm, zbytek cikcakovitě překládám vatou - osvědčilo se mi to líp než vorigo zippácký. Ty drátky v origo knotu sou imho naprosto zbytečný a myslím že s tím čistě bavlněným funguje líp.
Kamínky taky běžný levný, nepozoroval jsem žádnej rozdíl a zippácký sou zbytečně drahý, na to že se chovaj naprosto stejně. Kdysi sem koupil nějaký aušusový a ty teda škrtali blbě, je potřeba experimentovat a koupit nejdřív jen jednu krabičku a vyzkoušet.

Já teda věci neztrácím takže sem si kdysi udělal radost a koupil origo Zippo, tehdy za docela dost peněz, dneska už stojí daleko míň. Mám hladkej chromovej bez jakýhokoli loga, mě je to protivný.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět