Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od skagerak »

Rozdelavat benzinem ohen v mistnosti je uz pokrocilejsi level...

Terminy jako taborovy ohen, masnak,atd no proc ne.... (trampske,forum?)

uricte je dobre byt schopen rozelat ohen z minimem vybaveni, (a ruzne varianty) a ob cas si to potrenovat, ale mit dostatek phm a nechuti mrznout, proc si nepomoci...
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

No jako kluk jsem chytil oživení Skauta v 68, celý život čundroval a rybařil. Ale otevřeně, na tři sirky bych ten oheň ze dřeva obaleného ledem fakt nedal (a nemyslím, že vůbec někdo)... A žvýkat syrové buřty mne nebaví... papír proto neberu jako mastňárnu, ale cestu k cíli.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od bivoj »

Rozdělávat oheň benzínem je poukaz na darwinovu cenu. Jedině nafta (v nouzi též petrolej ap.). Nafta i petrolej je (oproti benzínu) celkem bezpečná i v kamnech či krbech.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od skagerak »

"Nejlepsi" je kdyz uz ohen trochu hori, ale mas pocit ze malo, do jej zacit lit benzin....
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Germanik1 »

Sedím na rybách a přiběhl ke mně 3 letý syn. Tatínku, maminka vybuchla. Oči navrch hlavy. Sprintem 100 m k chatě. Moje léty prověřená squaw chtěla pálit mokré větve a když se jí nedařilo a oheň jen čoudil, vypátrala téměř prázdný kanistr s palivem do motorové pily. Stoupla si nad čadící oheň a jala se oživovat plameny litím benzínu. Plamen prošlehl až do prázdného kanistru. Z plastového kanistru byla koule, energie výbuchu naštěstí abonentku Darwinovy ceny odhodila 2-3 m od ohniště. Vzal jsem to pozitivně. Kluk se má vzdělávat od mala. Jinak se naštěstí nikomu nic nestalo..
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Germanik1 »

Abych byl spravedlivej, i mně se povedl "kousek". Nedlouho po zakoupení pozemku s chatou jsem objevil va skládce v rohu parcely sršní hnízdo. Bylo v ocelové rouře tak 150 mm průměr, že země koukal asi 1 m, dále mizela v zemi. Neodolal jsem pokušení a rozhodl se je vystěhovat. Byl červenec, vedro. Do trubky jsem opatrně napumpoval tak 300 ml benzínu, nalil zapalnou glajzu 3 m dlouhou a sezval rodinu na představení. Až sem dobrý. Po zapálení glajzy oheň prošlehl do trubky, ozvala se rána jako z kaňonu. Až sem pořád dobrý. Drobná chyba byla moje poloha před otvorem trubky. Ve vzdálenosti asi 4 m před ústím děla mi pár centimetrů před obličejem pochodoval šrapnel z kamení, sršňů, jejich hnízda etc. Opět se nikomu nic nestalo. Přes všechnu opatrnost jsem podcenil souhru okolností a třaskavost benzínových par. Taky Darwin
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Majkl Night »

No to znám. Položený betonový elektrický sloup(dutý). Vosy, biolit a sirky. O naštěstí dobry, odnesly to jen řasy, obočí a ofina. :roll:

Jinak jsem byl minulý týden v krasu na víkendové procházce. Ráno - 12°,přes den tak - 6°.
Akonec jsem ohníčku věnoval jednu kostku pepa. :oops:
Když má člověk totálně zkřehly ruce, má v nich problém cokoliv udržet. Natož nožem dělat hobliny z jádra větve.

Podcenil jsem látkové rukavice mechanix, které po pochodu zvlhly od potu a pam jak jsem se zastavil, tak totálně promrzly.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

Pokud už musíte vystěhovávat vosy nebo sršně ohněm, použijte lampový olej nebo tekutý podpalovač. Funguje spolehlivě, jen tedy chybí ty atraktivní efekty :lol: .
Jen pozor na letadla, co byla v okamžiku zásahu mimo hangár. Některá se chovají dost nasraně, když zjistí, že jsou z nich bezdomovci. Nejlepší je zásah brzy ráno po rozednění, to bývají všichni doma.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Grunt »

PaF: Zrovna jsem to chtěl dopsat. A místo benzínu (když už teda) něco co hoří pomalu. Třeba ethanol v podobě lihu do bio-kamen. Nevybuchuje to a když už se tím podaří adeptovi pošplíchat aspoň neuhoří. Akorát jde ve dne samozřejmě blbě vidět.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Starken »

S tím lihem no nevím, vyprávěj to mýmu obočí, vláskům a flísce.
Už ho nemám, ale měl jsem Dakona DOR 24, takže každodenní zapalování, když se člověk vrátil z práce domů.
Docela jsem zapalování měl vymakaný s minimem dřeva. Jen jsem si původně vypomáhal LTO (dostal jsem kdysi dva rezavé kanystry se špinavým LTO z likvidovaný sušky) a stačila mi stříkačka (20ml).
LTO došlo, ale dostal jsem nějaký lihový čistič. Stříkačky byly potřeba 2-3 a fungoval jsem, ale jednou mi to nechytlo, tak jsem přidal asi decku dvě a foukal dole u dvířek a foukal. Ten ohnivý obláček z dvířek mě docela ožehl: obočí a vlasy se mi pokrátily a flíska na prsou ztvrdla i obličej do červena chvilku měl jsem.

Pravda s benzínem to by byl jiný level.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Rafael »

Líh, jeho nepitné frakce, tekuté podpalovače apod. používám už léta.
Ale chce to dodržet zásadu studeného topeniště. Aby nevznikly výbušné páry.
(V tekutém stavu hoří líh celkem lenivě a nemá šanci vybuchnout).
*
Anebo u horkých, teplých, kamen pro jejich znovu roztopení zapálit v nich nějaký papír a až pak na plamen chrstnout líh - nikdy ne naopak!!!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od TomSmith »

Líh fakt není moc dobrý nápad, odpařuje se fest a plyny hoří velice dobře.
Používám v lihových punčoškových "petrolejkách".
A ty nepitné frakce jako metanol už vůbec, páč metanol se odpařuje ještě rychleji (64,7).
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od drigon »

S benzínem mám jednu docela "hustou" zkušenost.
Na čarodějnicich se dva dobrovolní hasiči rozhodli podpořit zapálení vatry benzínem. Do vatry ho nalili cely kanystr. Po zapálení následoval prudký několika metrový vysleh plamenů. Jeden z chlapů v plamenech zcela zmizel, po vybehnuti z nich se válel v trávě. Druhého to jen oslehlo. Výsledek: 33 a 18% spálenin 2 a 3 stupně.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Rafael »

Lihové plyny nejenže dobře hoří, ale hlavně jsou výbušné!
Vždyť jsem o tom psal.
*
A nepitné první frakce z destilací kvasů obsahují metanolu zanedbatelné množství. Nelze to brát podle bodu varu. Prostou destilací nejde metanol ani získat a ani oddělit!
*
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Grunt »

Starken: Jo, jo. Zrovna si popsal přesně jak ethanol či jiný lihový podpalovač udělat nebezpečný. Ethanol sám o sobě hoří (narozdíl od benzínu) velmi líně. Nebo aspoň v běžné atmosféře pokud se k němu dostává vzduch cirkulací. Ale dostaň do něj vzduch (třeba foukáním), začni ho odpařovat a nebo ho stlač a uvidíš co dovede.

Rafael: Jenže v běžné atmosféře se odpařuje tak pomalu že čistý ethanol je problém za pokojové teploty i zapálit. Proto se do něj stříká trochu benzínu aby se třeba v případě použití v motorech vůbec odpařoval a měl nějaký tlak par. Samozřejmě je něco jiného pokud někdo provozuje pokoutnou neodvětrávanou palírnu a výpary mu blafnou. To už je na tom hodně podobně tomu benzínu. :D

Ale jestli někdo zná bezpečnější tekutý podpalovač, rád si poslechnu.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Lyster »

Koukal jsem na nějaká Zippa, že bych si udělal třeba radost... a najednou jsem narazil na tyhle inserty, docela zajímavá věc, jak ty plynové, tak třeba ty na USB dobíjení... třeba tím nějakého vlastníka Zippa inspiruji... vůbec jsem netušil, že tohle existuje.
Přílohy
Insert do Zippo zapalovačů.jpg
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od bivoj »

Rafael píše: 21.02.2021 19:55 ...Prostou destilací nejde metanol ani získat a ani oddělit!...
OK, je vidět, že neumíš nejen matematiku, ale ani chemii...

Právě že (pečlivou) destilací je poměrně snadné methanol (a také aldehydy, estery, ap.) oddělit, protože má o cca 13°C nižší bod varu jak ethanol.

I z toho to důvodu se nechává tzv "úkap" při destilaci lihovin na vylití, neboť díky náběhu teploty je v úkapu velké množství methanolu.

Ale asi zde hážu perly sviním...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

Nemyslím, jen z pochopitelných důvodů někteří své praktické znalosti v oboru neinzerují. A nejde o chemii, ale o lásku. ;)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Germanik1 »

Jj👍
Udělám co musím
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

Evidentně je velký rozdíl mezi prostou destilací a pečlivou destilací
Odpovědět