Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

hej hej, fire piston, mam ho v stadiu rozpracovanosti. Trubicka medena klasika kurenarska s jednym koncom zacinovana koncovka, ako piest, hlinikova tycka (zatial, a aj tak to bude len pracovna verzia) akurat este nemam v tycke drazku na tesnenie... uz mi to v dielni trci vysse pol roka a neviem sa dokopat k tomu aby som to dokoncil. furt je nejaka ina robota. A Josef, tu dierovacku na tigre od pedersoliho Ti tisko zavidim (samozrejme v dobrom) Aky mas kaliber?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Aby vzniklo při kompresi co nejvíce tepla, je dobré, aby se předčasně neodvádělo stěnami a komprese byla tzv. adiabatická. Proto, jak jsem si všiml z různých videí na webu, mnohem snáze chytaly zapalovače vyrobené ze dřeva ve srovnání s kovovými. Možná by mohla být docela zajímavá kombinace - ocelová tyčka běhající ve vystružené díře tělesa z pertinaxu nebo texgumoidu nasyceného olejem, takže by byl do jisté míry samomazný.
Naposledy upravil(a) Josef dne 24.05.2011 8:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

hmm, dobry napad, skusim spravit dreveny. Len najst dost tvrde drevo :-)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Musí to být nepórézní dřevo, aby tlak póry neunikal. Tím ze hry vypadává dub. Jen mě tak napadlo, že by nejspíš dobře fungovalo bukové dřevo. Je hladké a hlavně - jeho polotovary jsou k sehnání za pár korun i pro ty, co nemají za humny sto hektarů lesa. V některých železářstvích prodávají za pár korun hladké dřevěné bukové tyčinky průměru 6, 8, 10 a 12mm. Stejně tak se někdy prodávají dřevěné násady pro smetáky a hrábě z buku, ze kterých by šlo udělat těleso válce. Aby se dřevo moc neopotřebovávalo a snadno se zasouvalo, bude ho asi potřeba něčím namazat (možná včelí vosk + sádlo 1:1 nebo něco takového).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od MRAK »

zajímavý článek

křesadlo, pazourek, troud

http://www.zbroj.info/rozdelavani-ohne-kresanim

;)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od alibaba »

No neco takoveho bylo pouzivano v kazde domacnosti pred vynalezem sirek tak asi v dobe napoleohske a kazda hospodinka umela doma rychle rozdelat ohen stejne jako rytiri za stredoveku a tim se nahradilo treni drev pomoci luku co je trochu pomalejsi ,ale nezda se mi to vysvetleni autora . Je treba ocilku a pazourek co v Cesku neexistuje a tak musime jet az nemecky ostrov Rujanu a tam jsou cele plaze z pazourku a okolni skaly, pak asi nejlepsi jsou latky z bavlnene kosile a tak nastrihame asi 10 ctverecku zavreme je do plechovky do ktere udelame asi 3-4 male diry treba nozem do ni naskladame ctverecky a hodime na ohen za 10-15 na ohni zuhelnati potom ctverecek dame pres pazourek a kresame ocilkou az ten cerny ctverecek zacne doutnat a pak se hodi do rozfoukavaciho hnizda a rozfoukava se az chytne plamenem ,zkucenemu staci 3x az 4x kresnout a rozfoukava ohen a to tak trva 1-2 minuty co je asi o 2-3 minuty nez vrtet lukem ......
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Maximus »

"Klasického" glacigeního pazourku (stejného jako na Rujáně) je v severních částech státu (Šluknovský, Frýdlantský výběžek a na Moravě pronikl až do Moravské brány) docela dost, protože až tam zasahoval kontinentální ledovec během glaciálů a pazourky sem doslova dohrnul spolu s mnoha dalšími severskými horninami. U nás je ale i spousta podobných materiálů místního původu - tzv. silicitů (například v Českém krasu, východní část Vysočiny, v Brně na Stránské skále, etc.).
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Presne jak napisal Maximus, staci kremenec, rohovec, hnedy opal - ktory je celkom bezny na celom uzemi, alebo uplne obycajny keramicky izolator z vysokeho napätia(aj ten funguje), namiesto ocielky staci pilnik s obrusenou hladkou hranou, a vobec to nemusi byt karovana rozstrihana kosela, staci stara bavlnena plachta. A staci jedna dierka do plech. krabicky (najlepsie sa mi osvedcila plechova krabicka od diaboliek). Prvorade je vyskusat a naucit sa to.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od alibaba »

Ja jasne souhlasim a musim se smat sam sobe ,kdyz jsem nenasel stipaci kamen v jiznich Cechach jel jsem na Rujanu a dovezl si kameny v batohu ,tam jich bylo dost ,cele plaze a okolni skaly . Pokud pouzivane stary pilnik tak ten musi byt poradne tupy a nemusi byt hladce obrouseny a take to funguje ,ale nejlepe je si koupit ocilku ta vam vydrzi cely zivot .....
Musim se smat ,ze i izolatory funguji ,tak tech je dost na jihu jak jej smetly tornada a urcite budou i Japonsku jak je smetla tsunami .....
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Alibaba, ale izolatory musia byt keramicke, lebo v USA sa casto pouzivaju sklenene (neviem jak v japonsku) ;)
Tie sklenene nefunguju ;)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od alibaba »

Keramicke co oko dohledne jsou keramicke dokonce jsem to zjistoval a jine okolo nejsou a ani nekde v Maine projel jsem vlastne cele vychodni pobrezi az na Floridu ,tam jsem nebyl ,za to jsem nebyl na zapade za hranicema tedy za horama a ted tam nepojedu ,tornada a radi tam ta reka a je cim dal vetsi teplo a roztavaji snehy kterych napadlo neuveritejme mnoho a tak je vsechno rozvodnene......
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Ja som tie sklenene videl v Cincinneti Ohio, som myslel ze su vsade po statoch.... hmm, tak asi nie :)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Čistě náhodou jsem zkusil pro rozdělání ohně kombinaci ARMY-Firesteel (tlustá švédská tyčinka) a hajzlpapír (úplně obyčejný, rozčepýřená utržená hrana). Blaflo to plamenem hned na první pokus, bez doutnání a rozfoukávání. Protože je toaleťák poměrně rozšířená a dostupná surovina, neodpustil jsem si to sem jako perličku poznamenat :lol: .
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Max »

VYčerpávajícíc návod na rozdělání ohně třením dřev:
http://skwbushcraft.wordpress.com/2011/ ... bow-drill/
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Objevil jsem návod na drobnou úpravou firesteelu, ale abych nenarušoval vlákno podrobnosti jsem přesunul přímo do diskuze o křesadlech. (http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 9442#p9442)
Naposledy upravil(a) Josef dne 23.11.2011 5:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Terminated Account »

Zajímavé články:

http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1083 ... ani-ohne-i
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1083 ... ni-ohne-ii

Cituji - Ochrana zápalek a nouzový knot:
Souprava se skládá ze zápalek uložených ve vatě nasáklé voskem. Pro výrobu použijeme vatové tampony, které pokapeme voskem ze svíčky. Tampony musí být voskem zcela prosyceny, aby se po vláknech do vaty nemohla dostat voda. Tím jsme vyrobili velkoplošný knot, který po zapálení nesfoukne ani vítr. Knot vydrží hořet minimálně 10 minut.
Pro zapálení si připravíme zápalky. Abychom nemuseli používat škrtátko, použijeme např. zápalky „Cowboy“ (samoškrtací zápalky, které škrtátko nepotřebují). Lze je zapálit o libovolný drsný povrch. Vezmeme čtyři zápalky a jejich hlavičky obalíme do alobalu. Tím je chráníme proti teplému vosku, který by se do nich vsáknul a zabránil by jejich zapálení. Zápalky položíme na voskem prosycenou vatu a tu přeložíme na polovinu. Vznikne tak vosková kapsa, která zápalky chrání. Nad plamenem voskovou kapsu zahřejeme, aby rozteklý vosk spojil okraje a kapsu neprodyšně uzavřel. Pak už zbývá jen seříznout voskovou kapsu v místě hlaviček. Vznikne tak nesymetrický tvar, a tak víme, kde se hlavičky nacházejí.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Zápalky "Cowboy" jdou škrtnout i když jsou skrz naskrz i s hlavičkou navoskované, ale pravda je že to jde hůře (na druhý či třetí "škrt") a ještě je zapotřebí nadbytek vosku z hlavičky nejprve oloupat. Výhodou je však absolutní voduvzdornost, krabička se sirkami úspěšně plave. Nezanedbatený je také fakt, že řádně voskem nasycená zápalka hoří intenzivněji a déle než když je jen ze suchého dřeva.
(Problém je spíš v tom, že se špatně voskují. Používal jsem klasický bílý "vosk" co jsou z něj čajové svíčky. Ale nesmí se moc zahřát, jen tolik, aby se rozpustil. Pak uchopit zápalku pinzetou a celou ji namočit. Chce to rychlost a opatrnost, protože, když bude ponoření příliš dlouhé nebo teplota vosku vysoká, zápalka se samovolně vznítí pod hladinou vosku a to je pak docela mazec.)
Naposledy upravil(a) Josef dne 23.11.2011 5:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Terminated Account »

Diskuse na téma bioplyn a bahenní plyn oddělena do sekce Palivo a zdroje energie - do téma Bioplyn - bahenní plyn http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=783
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ježura »

Sqělý odkaz... Měl jsem doma pytlík parafínu(cca 0.5kg..stojí cca 40kč)a koupil jsem k tomu velké balení tampónů od ISEREE 120ks v balení. V plechvce od kitekatu jsem to rozpustil a pokusně udělal 10 napuštěných oplatků. Spotřeba parafínu prakticky nulová a oplatky hoří jak ďas při správné poloze až 8 minut. Z toho půl kila parafínu takových oplatků udělám bezesrandy snad i 1000 ks. Takže doma začínám dělat velkovýrobu. Jen bych doporučil.. pokud budete dělat samotné oplatky nechte si nenamočený okraj který potom snáz zapálíte. Chci ještě vyzkoušet jak chytne samotný tampón s magneziovým škrtadlem
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Terminated Account »

Hřbitovní kontejnery jsou plné nedopálených svíček a zbytků vosku. Při ceně svíček, nebo vosku je sice nesmysl bufetit, ale... :)
Odpovědět