Získání pitné vody

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Získání pitné vody

Příspěvek od Karlos »

Pitná voda je základní předpoklad pro delší přežití ve volné přírodě.
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od jigssaw »

Jedno základní pravidlo - převařit převařit převařit.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od alibaba »

Voda z reky se necha prefiltroval treba pres ponozku a provadet to treba 3x podle toho jak je voda spinava a pak jasne prevarit nebot to je zakladem -----treba v piti syroveho mleka to dnes ani nikdo nevi,ze pokud bylo mleko primo od kravy hlavne detem se prevarelo ,jasne necha se 200 litrovy sud ze zdola naplnit kameny a pokracovat piskem a pres to prefil trovat vodu a prevarit a tak ted chcipaji v Haity na choleru, nebot se nesnazi prevarovat vodu a proste jak jsem rikal kdo neposloucha zakony dzungle chcipne jako pes .
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od hanpari »

Klasická technika pro přirozené filtrování pitné vody z potoka dle zakladatele skautingu:

POkud nechce pít vodu přímo z potoka, můžete vykopat jámu ve vzdálenosti 1 m od břehu, kde bude natíkat voda filtrovaná přes zeminu a štěrk (záleží na podloží). První (bahnitou) várku je třeba vhodnou nádobou odčerpat a další voda už by měla být pitná. Alespoň tolik se praví v Setonově Dvou divoších.

Já bych měl jen několik poznámek:

Pít vodu z potoka pokud možno takovou, kde se voda čeří, je mělká a má rychlý průtok. Takovou vodu čistí dva přirozené mechanismy:
1/vyšší obsah kyslíku, který má antibakteriální účinky, a hlavně napomáhá aerobnímu odbourávání nečistot (zčeřená)
2/ sluneční (UV) záření, které má antibakteriální účinky (mělká)

Filtrace zbaví vodu zejména mechanických nečistot. Nejsem si jistý, do jaké míry odstraní mikroorganismy. Proto je důležité vodu převařit.

V každém případě doporučuji nastudovat něco o obyčejné čističce odpadních vod, kde jsou tyto principy pěkně a logicky použity.

Je důležité si uvědomit, že zejména chemické znečištění (např. jedy, pesticidy, atd) se z vody odstraňují velice obtížně a většinou jen chemickou cestou. Proto pokud byste měli podezření na otravu vody, pak filtrace i převaření vám nijak nepomůžou, a je proto lepší se poohlédnout po jiných zdrojích.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od alibaba »

Nemam rad Setona protoze pise blbosti a to delaji V Africe zvirata kdyz se jim zda voda moc spinava ,vyhrabou asi metr od vody diru a cekaji obycejne ne moc dlouho az se jim natahne voda do diry--- co v pisku moc dlouho netrva ....
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od hanpari »

alibaba píše:Nemam rad Setona protoze pise blbosti a to delaji V Africe zvirata kdyz se jim zda voda moc spinava ,vyhrabou asi metr od vody diru a cekaji obycejne ne moc dlouho az se jim natahne voda do diry--- co v pisku moc dlouho netrva ....

Nechci to rozporovat, ale myslím by bylo dobré, kdybyste své tvrzení něčím doložil. Za sebe vím, že T.E. Seton měl velice pestrý život a zkušenosti se životem v přírodě určitě velké, i když třeba poplatné své době. Proto bych vás rád poprosil
o jiný přístup k věci. Buď se vzdal paušalizujících a nepodložených pravd - a nebo vždy uvedl alespoň jeden příklad, který dokládá vaše tvrzení.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od alibaba »

Ale urcite vsechno to co Seton popisuje o lukostrelbe a vyrobe luku je prakticky nesmysl ,jak si jelen leha na ranu od sipu a tim si jej do tela vice zarazi ,ano rozmery luku co popisuje maximalne dosahnou 30 liber tahu mozna dobre pro ty vyrostky ,ale ne pro loveni treba vetsi zvere a strasne nevzpomina to co se ve Virgini skutecne vyskytuje, jako ze si clovek nemuze sednout na zem ,anihz by nebyl napadem temi cerviky co se zavrtavaji pod kuzi a tak Setonova kniha se stava bibli tech vasich indianu a kdyz se clovek zminuje o indianech evropskeho typu clovek je hlupak, ale my mame kostry indianu co tehdy tady zili a navic nektery preklad je spatne jako hickory co prekladaji jako oresak a co nejblizsi k tomuto stromu je v Evrope liska ....Seton rozhodne pise zajimave pribehy o zviratech ,ale to je vse.....
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od hanpari »

Čistě ze zájmu. Co je to za červíky? Nějaký druh parazita?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od alibaba »

http://www.google.com/search?sourceid=n ... q=chiggers

Dejte si na to prekladac a tihle neviditelni mrzaci jsou vsude kolem a jasne na nekoho jdou vice na jineho mene. Mel jsem jich sam mnoho a ja je opijim denaturovanym alkoholem jinak se to necha osetrit lakem na nehty a jasne jsou tu rostliny jako poison ivy a treba poison oak co vlastne vypada jako liany ale rostou ze spoda a udusi strom .
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od hanpari »

alibaba píše:http://www.google.com/search?sourceid=n ... q=chiggers

Dejte si na to prekladac a tihle neviditelni mrzaci jsou vsude kolem a jasne na nekoho jdou vice na jineho mene. Mel jsem jich sam mnoho a ja je opijim denaturovanym alkoholem jinak se to necha osetrit lakem na nehty a jasne jsou tu rostliny jako poison ivy a treba poison oak co vlastne vypada jako liany ale rostou ze spoda a udusi strom .


POkud jsem pochopil správně, tak jsou spíš nepříjemní a způsobují svědění. Možná proto Seton nepovažoval za nutné se o nich zmínit, protože je považoval za běžnou věc, asi jako my tady komáry.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od PaF »

Ja bych Setona nezatracoval. Prvni boty, luk, sipy, pasti apod. jsem vyrobil podle Dvou divochu. Byly primerene funkcni, coz mne motivovalo v tom, ze jsem v prirode zkousel vse pozorovat, vyrabet, zkouset. Byl vynikajici motivator. Skoda, ze dnesni kluci ho ani neznaji. Moje dospela dcera v detstvi nejradeji poslouchala pohadky Z lesniho kralovstvi. Dodneska ma k malym zviratum uzasny vztah. Vzdyt to byli v Setonove podani takovi fajn kamaradi...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od GloryToSunTsu »

A jak získat vodu z mírně radioaktivní vody?
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/2 ... andem.html

Pomocí reverzní osmózy?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Reverzn%C3%AD_osm%C3%B3za
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Karlos »

Krásný výlet, na který si nemusíte brát vodu. Napijeme se ze stromů

Každý tulák ví, jak na výletě přijde k chuti dobrá pramenitá voda. Pojďte se s námi podívat na místa, z nichž některá ani nejsou na mapách a kde se napijeme z výborných pramenů tak, jak to po staletí dělali naši předkové...

Obrázek

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/krasny-vylet- ... gcechy_tom
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Fjord »

Tak někdo už začal vyrábět udělátka na destilaci vody..šikovné . Jen ale nechápu, kde se ta voda vlastně shromažduje, aby se pak dala vylít- z toho videa jsem to moc nepochopila. Vypařená voda zůstává na stěnách, a ta se pak sleje?
Aha, koukla jsem na to ještě jednou..dole jsou obloučky, kde se to zachycuje..jo, už asi rozumím :mrgreen:
http://www.workonwire.net/napady-pro-zahradu/watercone-
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Ježura »

Něco podobného jsem už viděl v nějakém pořadu o přežití už před lety. Vyrazili s jachtou na moře kde se potopili. A něco podobného jak je na videu bylo součastí zachranných pomůcek.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Josef »

To Fjord:
U průhledného kuželu je dole z vnitřní strany po obvodu okapní žlábek. Tam voda ze stěn stéká, ve žlábku se zachytí, ale dolů na černou misku už nemůže. Ze dna žlábku vede směrem ven zazátkovaný otvor. Až je žlábek přiměřeně plný, vytáhne se špunt, plastový vrchlík nakloní a vyleje se celý obsah toho žlábku do nějaké připravené skleničky. Doplní se chybějící špinavá voda na černé spodní misce a pokud svítí sluníčko, destiluje se dál... Taková věc se dá udělat i z průhledného igelitu, když se plachta uprostřed zdvihne na tyčce zapíchlé v písku (jako Týpí), po obvodě zatíží kameny a dole se podhrne dovnitř do předem vyhloubeného "příkopu". Bohužel v takové situaci se to většinou musí obejít bez té černé misky a spoléhá se jen na vodu, která se odpaří z písku nebo obnažené hlíny v podloží. Samozřejmě je dobré takové místo předem řádně polít. Protože je zapotřebí vodou šetřit už při její výrobě, zbylé kapky, co samy nestečou z krytu nebo plachty do spodního žlábku se setřou trampským šátkem, který se pak vyždímá do skleničky a hned je o nějakou tu decinku pitné vody více.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Fjord »

jj, tak nějak jsem to pochopila též, díky :nod

Cestovatel Ray Mears ukazuje, jak na to v poušti. Ale moc vody tam tedy holt není..
http://www.youtube.com/watch?v=WWC7saDw ... re=related

No a tady, jestli to dobře chápu je destilace slané vody?
http://www.youtube.com/watch?v=LOCGjXtTNoc
KarolinaSt

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od KarolinaSt »

Možný to znáte, ale nedávnou jsem narazila v lékárně na prostředek, který dezinfikuje vodu, která se posléze dá pít. Podrobnosti si nepamatuji, ale vím, že to bylo trošku dražší, ale pro případ nouze se to může hodit. Ta sada se jmenovala trump. Třeba to někomu pomůže.[url=http://www.my***boutique.cz]Outlet[/url]

Pro komerční příspěvky tu máme jiná vlákna - eschaia (link upraven)
Naposledy upravil(a) KarolinaSt dne 01.12.2011 5:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Terminated Account »

Roky používám a vidím kolem sebe používat spoustu lidí k dezinfekci vody Sanosil. Na základě zkušeností mohu jen doporučit.
http://www.sanosil.cz/cs/sanosil-super- ... tAodfE1bFQ
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Získání pitné vody

Příspěvek od Fabulous »

Sanosil je dobrý, mám ho velké zásoby a hlavně je dlouhodobě stabilní. Jeho účinnost klesá o 1% ročně, takže třeba po deseti letech stačí do vody přidat o pár kapek více a je vše v pohodě.
Odpovědět