Lesní úkryt

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Wilderness »

Josef píše:Já volím svah nad říčkou pod "Soudným vrchem", třeba zde 49.8344472N, 17.5903983E. Ale neznám hustotu porostu, což považuji při prosté volbě jen z mapy jako zásadní chybu. Letecký snímek nedává úplně ideální představu, v šikmém terénu klame, takže bych to ještě doplnil skutečným terénním průzkumem.
Co ostatní....
:hand vyborna volba.. Snad jeste vzit v potaz nedaleky hrad jenz by mohl byt azylem nejakeho jak jim rikate Warlorda?

Navic vicemene kryty ze severu..

Samozrejme osobni pruzkum nutnosti..
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Baca »

HEhe a tak sa vdaka vasim spekulaciam na tie miesta vyberu VSETCI :-D
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od malajizva »

takže příští sraz bude tam? :D
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Wilderness »

Baca píše:HEhe a tak sa vdaka vasim spekulaciam na tie miesta vyberu VSETCI :-D
Budiž aspon bude u me vylidneno :D
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Marglin »

Pokud jde o krátko/střednědobé ukrytí, doporučoval bych okouknout broumovsko. Je tam několik skalních komplexů. Moje oblíbené jsou samotné Broumovské stěny, které nejsou tak uhrabané jako nedaleký Adršpach. Hladové davy tam spontálně určitě nepotáhnou. Když jsem byl kluk, bylo to krásně zarostlé smrky, pak se do toho pustil kůrovec, teď tam rostou hlavně břízy. Objevil jsem dokonce i nějaké letecké snímky ať máte představu : http://www.shora.cz/index1.html
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Wilderness »

Takze sraz na Broumovskych stenach :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Fabulous »

Myslím, že úkryt v lese v ČR musí být jen krátkodobý. Snad nikde, kde jsem se kdy zašil, jsem neměl absolutní samotu. Vždy se dříve nebo později vyskytnul někdo všetečný :(

Bažina je samozřejmě pitomost, v tom vlhku se žít nedá. Možná v létě, ale to zase žerou komáři a breberky...
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Joezbrna »

Ještě další zdroje pro inspiraci (kromě Millise, který tyto zdroje jistě zná a čerpal z nich):

Úkryty ve svahu: Chlíbek, Záškodník, str. 60 a dál.

Sám v nepřátelském týlu http://www.uloz.to/hledej?q=s%C3%A1m++n ... +t%C3%BDlu
- nejlepší jsou vzpomínky partyzána, jak se celé měsíce a roky na obsazeném území nejen skrývali, ale navíc sami podnikali útoky
- podstatné je uvědomit si, že všechny živé bytosti se nestanou okamžitě nepřáteli na život a na smrt. Část se snaží přežít, část ti bude pomáhat, část bude kolaborovat a udávat (ta se dá uplatit, zastrašit či jinak umlčet), někdo se bude pokoušet na situaci vydělat. Úkolem rozpadlíka lesního je zorientovat se v této situaci a využít ji ve svůj prospěch.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Marglin »

Wilderness píše:Takze sraz na Broumovskych stenach :lol:

Já se pravděpodobně nezůčastním. Ale pro ty, co to nemají z ruky to je opravdu solidní úkryt, možná i na dobu několika měsíců aktivního "lovu" na vaši osobu. Abyste se tam dokázali schovat, musíte ty skály znát. Tím myslím mimo turistické stezky. Byl tam třeba jeden takový "sroubek" (dnes už vypálený) kousek od rozcestí, kde je studánka. Turistická stezka ho míjí o pár desítek metrů, pokud nevíte kam se dívat a kam jít, mužete ho minout a mít ho skoro na dosah ruky.

Jinak souhlasím s Fabem. Pokud po vás někdo aktivně pátrá všemi současnýmy prostředky (speciální jednotky, drony s termokamerama etc...) nemáte v přírodě (v ČR) šanci víc jak několik měsíců (možná ani to ne). Myslím, že na území ČR jsou ty nejlepší schovávačky pravě ve skalních městech. Hory jsou celkem pasé (pořádné nemáme) - málo krycího porostu + příliš malá plocha, lesy jsou malé.

Jsem k tomuto tématu trochu skeptický, protože ve většině případů, jako například zmiňovaná okupace, existuje mnoho lepších řešení: Schovat se ve městě a fungovat jako sabotér nového režimu vaše šance na přežití výrazně zvýší, stejně jako emigrace a služba vlasti v cizí armádě - legích, kolaborace (pokud vám jde jen o přežití rodiny.) monou se ale vyskytnou okolnosti, za kterých je výhodné se na krátkou dobu skrývat a je dobré, že mi to Wǐll připomenul.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,
jedna zkušenost. O prázdninách, když rostou houby, borůvky nebo jiné lesní plody, tak jsou lesy fakt plné lidí i citované Broumovské vrchy. Navíc je to chatová oblast.
Ale mimo sezonu, od dubna do června a od září do října se dá v každém větším lesním masivu dobře zašít.
V zimě, pokud je v lese sníh, tak je to v pytli. Byl jsem teď pár dní na Šumavě. Bez běžek nebo sněžnic se nehnete a zamést stopy v mokrém sněhu patří do oblasti science fiction.

Momentálně jsem podlehl kouzlu bývalého vojenského prostoru Ralsko, je tam naprosto vše. Máme tam vytipovaná/připravená dvě místa. Pod skálou pod listím složené kmínky na rám a starou plachtu. Když tam přijdeme, během pár minut uvážeme kmínky mezi stromy, přehodíme přes ně plachtu a máme domeček jako klícku. V obou lokalitách jsme na špagátě pověsili kovové padesátikoruny. V dubnu to budou dva roky, co jsme je tam pověsili a zatím (doufám) nezmizely. Naposledy jsem je viděl vloni v říjnu.

Hezký večer
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od the.marek »

Co se týče skalních měst apod. Broumovské stěny a Adršpach znám celkem dobře, jezdili jsme tam na prázdniny a později i co by horolezec a musím říct, že schovka tam a nedej bože delší (řády týdnů, měsíců) je podle mě dost nereálná, je tam zima a vlhkost jako kráva, sníh se tam drží pomalu do léta, i v létě se tam drží zima, kór v těch pískovcových skalách. A ohníček = prozrazení. Takže podle mě by tam odsaď každý vylezl po pár dnech zmrzlý na kost s nudlí u nosu. Ale zní to pěkně "rozpadlicky romanticky" až partizánsky, ale za mě teda děkuji, nechci :-D
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Joezbrna »

Milli píše:... V obou lokalitách jsme na špagátě pověsili kovové padesátikoruny. V dubnu to budou dva roky, co jsme je tam pověsili a zatím (doufám) nezmizely. Naposledy jsem je viděl vloni v říjnu.
To je dobrý vědět. Doufám, že tam necháváš i nějaké dobroty. Až uvidím v lese viset padesátikorunu, budu vědět, komu poděkovat za večeři :lol:
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od cipis »

Ty chroupeš kov? Té padesátikoruny se moc nenajíš :)
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Joezbrna »

Nene, stačí si přečíst Mýty a omyly v survivalu, a když uvidíš někde v přírodě padesátikorunu, stačí se rozhlédnout a zamyslet: "být Millisem, kam bych si tu asi schoval krabici s jídlem?" :lol:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Terminated Account »

Tak ještě prostuduj kapitolu a nástražných systémech ;) :D
Drak
Příspěvky: 12
Registrován: 01.11.2014 19:02
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Drak »

Přesně tak. V případě když při hledání skytých zásob potravin dupneš na minu tak postupuj následujícím způsobem : Vyskočit metr do vzduchu a rozpyl se po okolí :)
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Marglin »

:yes :rofl
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 15:13

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Bezhlavy »

K té namátkou vybrané mapě bych si dovolil poznamenat, že většina v turistických mapách ČR vyznačených zřícenin hradů jsou jen hromádkami sutě, případně malými dolíky někde na vršku, které laik jako já v podstatě není schopen odlišit od těch přírodních. (http://www.hrady.cz/)

V Adršpachu si prý šlo hrát dobře na schovku až do 18. století, než prales skalního města schvátily plameny. Místní ho jako útočiště před vojsky, která čas od času táhla krajinou údajně využívali, ačkoli se tam jinak chodit báli. I dodnes je okolí Vlčí rokle zajímavou lokalitou trochu mimo hlavní trasy davů návštěvníků. Psanec na útěku, který by to tam víc než dobře znal a připravil se předem, by nebyl bez šancí i proti mnohonásobně větší přesile pronásledovatelů. Ale nerad bych rozvíjel nějaké hollywoodské scénáře, jen mi tamní bludiště prostě učarovalo.

I bez nějakého sofistikovaného geodetického softwaru jsem schopen určit vhodnou lokalitu v ČR pro zde probíraný scénář poměrně "přesně". Budou to nejspíš Sudety.

Vyjdu-li z předpokladů, že splynout s davem ve městě nemůžu, či nechci, musím si položit otázku, zda se hodlám někam na čas pouze zašít před případnými problémy, nebo jestli už po mně jdou.

V prvním případě zjevně platí, co zde předeslali jiní. V teoretické rovinně bych doplnil snad pouze to, že vhodné zašívárny, kam nepáchne ani noha, by se zřejmě i u nás našly, akorát k vodě by to bylo trochu z ruky. Prostě by z mého pohledu bylo potřeba takové místo vybavit nejen dostatečnými zásobami potravin, ale i vody, protože časté opouštění úkrytu a dlouhé vycházky by neúměrně zvyšovaly riziko prozrazení. Neboli jinak - pokud bych bral jako nutnou podmínku blízký zdroj vody, jsem tím nucen vyřadit některá čupr místa, která by byla jinak téměř dokonalá. Ale stejně si to vlastně nedokážu moc dobře představit, že bych já osobně seděl někde jen tak na zadku pár týdnů, neřkuli měsíců.

V onom druhém případě, kdy mi už jdou tvrdě po krku, budu ještě víc planě teoretizovat. Myslím si totiž, že ačkoli to není mým koníčkem a mám s tím jen mizivé zkušenosti, že bych musel asi jedině někam pod zem, a to nejlépe do regionu, který se mnou není nijak spojený. Obyvatelných větších jeskyní je u nás asi jen málo a navíc jsou dobře známé a zmapované. Nevím. Některé regiony jsou však poměrně zhusta provrtané štolami. Například komplex lomů Amerika, který jediný malinko reálně znám, nepovažuju zdaleka za k jakémus takémus životu zcela nevhodný. Jenže je hrozně provařený a domnívám se, že v případě nějakého PA scénáře tam bude i dost rušno. Z doslechu vím ještě i o jiných lokalitách, o nichž kromě pár místních stařešinů, kteří si tam hráli jako děcka, než byly štoly zasypány, a ještě hrstce nadšenců, moc dalších lidí zřejmě neví.

Každopádně bez nějaké předchozí základní přípravy jsou obě verze toho, jak v české kotlině přežít v přírodě jako psanec jedno velké romantické sci-fi. Ale zas kdyby bylo nejhůř a nebylo už moc co ztratit, proč to vlastně nezkusit, ne?
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Marglin »

Bezhlavy hezky sumarizoval věci, které mi na počáčátku nedovolovaly brát toto téma vážně. Abychom se mohli seriózně bavit o ukrytí v lese, musíme nejdříve jasně definovat před čím se ukrýváme (policie-armáda, hladoví zombíci, věřitelé, exekutoři) čas po který je třeba zůstat ukrytý a velikost pátrací akce (očekáváte drony s termokamerama, vojáky v rojnicích, nebo dva poldy co klepou na dveře sousedů a ptají se na vaše zdraví?) následně můžeme řešít kde se schovat a jak.
Anachron
Příspěvky: 3
Registrován: 15.02.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Lesní úkryt

Příspěvek od Anachron »

Aby člověk byl schopen přežít na jakémkoli místě, včetně lesa, musí si být schopen zabezpečit dokola omílané základní potřeby - vodu, jídlo, odpočinek. A možná něco málo zábavy, aby člověk nezmagořil a přístup k informacím. I když, pokud člověk nemá schované rozsáhlé zásoby, zajištění těch základních potřeb mu zabere tolik času, že moc času na zábavu mít nebude. Já jsem příznivcem toho být v pohybu mimo dosah. Takže rozsáhlé vnitrozemské i pohraniční lesy.

S dobrým spacákem a aspoň celtou není odpočinek problém, ve vhodně vybraných lesích ani voda není problém. Ač se to nezdá, tak pokud člověk zrovna netahá na zádech několik desítek kilogramů potravy, tak v lese bude největší problém jídlo. Takže si buď člověk udělá zásoby (plánuje to dopředu), tahá něco na zádech (útěk neplánoval, ale má použitelné zásoby do začátku), nebo sbírá a loví. Poslední možností jsou krádeže, ale tím se vystavuje nebezpečí odhalení.

Sběr v lese vás sotva uživí v letní sezóně (když nepočítám, že se člověk "odváží" někam na pole, zahrádku nebo podobně), natož pak v zimě. Takže zůstává lov. Velké zvěře není tolik, abyste na ní narazili každý druhý den. Pokud máte štěstí a zkolíte srnu, tak budete mít problém maso udržet poživatelné (jediné dostupné řešení je uzení a to zase přítáhne pozornost). A to nespekuluji o různých breberkách v mase, které vás mohou poslat, z dlouhodobého hledoska, i pod drn. Můžete zkusit lovit malá zvířata - zajíce, ptáky, hlodavce, ale tady se bez tréninku neobejdete. Pak zbývá ještě rybolov. Ten je podle mě nejslibnější možností. Ale musím přiznat, že v zimě to taky nebude žádná sranda.

A výběr lokality v ČR, kde se tohle vše dá provozovat je velice omezen. Když kouknete na mapu, tak najdete jen pár opravdu rozsáhlých lesů (tedy aspoň na české poměry, Aljaška to není :lol: ) - Křivoklátsko, Brdy, Slavkovský les, Český les, Jeseníky, Beskydy a pár dalších. bez předchozího průzkumu je šance na úspěch minimální, stejně tak jako bez předchozího tréniku.

Na druhou stranu v době po globálním SHTF to bude jedno z nejbezpečnějších míst (při troše štěstí). Záleží na scénáři samozřejmě. Ale pokud bude scénář takový, že na počátku bude počet lidí víceméně stejný jak před globálním SHTF, tak po čase dojde k boji o zdroje, nejdříve ve městech (v řádu dnů až týdnů) a později na venkově. V lesích bude pár tisícovek rozpadlíků, kteří mohou společně nebo samostatně tento počátek přežít a pak se vrátit kam uznají za vhodné. Ovšem za předpokladu, že je rabující bandy nepřipraví o všechno.

Takže jak je vidět, je v tom hrozně proměnných. Jak už zmínili rozpadlíci přede mnou, záleží na důvodu, období, přípravách, tréninku a zkušenostech. A určitě i na štěstí. Protože i když jste připraveni a máte smůlu, tak jste zkrátka v háji (Jak dokládá příběh otce mého kámoše. Ten se v šedesátých letch rozhodl, že zdrhne za kopečky. Makal na fyzičce, mapoval terén a připravoval se. A pak, když přelézal dráty, skočil přímo na spícího pohraničníka a putoval do basy.).
Odpovědět