Přežití nemoci v přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Jason »

to: Toulavý medvěd mel bych k tomu par poznamek. Jako ucebnicovy priklad je to dobry ale:

2: ono najit v nasi prirode dobry ukryt je na trosku delsi cas, navic kdyz je clovek nemocnej tak se mu urcite nechce litat po lese a neco hledat. Co se tyce vody - kolik mas u sebe bezne nadob na vodu?! A jak pripadne osetrit vodu kvuli piti?!? Pokud bude cloveku vazne blbe tak pochybuju ze bude mit silu poradne prevarovat atd..
3: s kombinaci alkoholu a nemosi nechci moc polemizovat, osobne mam zkusenosti (ktere mi potvrzuje hodne lidi v okoli) ze je to spise ke skode. U sebe nosim radeji porad vybavenou lekarnicku s leky. Dle meho nazoru je nejdulezitejsi vedet ktery lek si vzit pri jakych priznacich.
4: myti v prirode. Zase narazime na problem s vodou a jeste k tomu ohrata. Jedna vec je leto a druha vec napr. ted jaky je venku pocasi. Ruku na srdce kdo bude vylejzat z vyhratyho pelechu s horeckou aby se svlikal a myl?
6: prani a nasledny suseni obleceni v prirode. Pokud to neni nezbytne nutny (ze by se clovek posral az za usima bo tak neco) tak mi to prijde jako blbost a zbytecnost.

Ono vsechny tyhle poucky je neco jinyho cist doma v lete za peknyho pocasi a pak vyrazit do prirody kdyz je napr. 7 stupnu a prsi... Realita byva casto jina a hlavne daleko horsi...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od kregan »

:yes Něco takovýho mě u čtení předchozího příspěvku taky napadlo.
Čím víc víš, tím míň neseš.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od tygrsdrakem »

@Toulavý medvěd: Mě tohle přijdou takové obecné nicneříkající hraběcí rady. Většina návštěvníků tohoto fóra asi ví, že když je člověk marod, má být v teple, odpočívat a hodně pít. Že je lepší mít někoho, kdo se o mě postará, než být sám. Že není dobrý ležet v průvanu...

Nosit s sebou malé množství univerzálních bylin je pitomost, protože žádná bylinka není univerzální a jakákoliv bylinková terapie vyžaduje rozhodně výrazně větší než malé množství, aby to nějak fungovalo – teda pokud se bavíme o sušených bylinkách. Navíc sušené byliny jsou strašně nepraktické na nošení (skladování v suchu a temnu) a po roce je stejně můžeš vyhodit. To už bych „pro strýca Příhodu“ spíš uvažoval nad placatkou nějaké domácí tinktury. Pro nejčastější respirační onemocnění bych volil třeba kombinaci šalvěje, mateřídoušky, lichořeřišnice a máty (co mě jen tak napadá na základě vlastní zkušenosti).

Informace, že „prášky můžou pomoci, ale také zhoršit stav“ je fakt k nezaplacení, ono asi záleží na tom, co je to za prášky. Dobrá rada neupadnout ve spánku do ohniště je taky nad zlato... Tímhle se tě nechci dotknout a už vůbec tě nechci odrazovat od užitečného koníčka i tématu. Jen by možná neškodilo napřed si o tom přečíst něco víc a ideálně si to vyzkoušet na vlastní kůži. Takhle to na mě působí jako „univerzální“ rady opsané z nějaké americké příručky.

Ale možná jsem tě jen špatně pochopil díky neobvyklému slohu, nebo mi něco uniklo, nebo jsi chtěl říct něco jiného někomu jinému... :)

Každopádně jsi na dobré cestě. Hledej a nalezneš, tluč a bude ti otevřeno :yes
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Jason »

Celkove je lepsi kdyz lidi popisuji svoje zkusenosti a ne co nekde vycetli (ted to nemyslim konkretne na nekoho). Staci kdyz cloveka skoli obycejna chripka a je doma v teple, v posteli atd... Pak to prozivat nekde venku a jeste bez vybaveni je peklo..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od kregan »

Jeden z nejhorších životních zážitků mám, když tehdejší přítelkyni chytly dvaačtyřicítky horečky uprostřed tádžickejch hor dva dny cesty horskými pěšinami od nejbližší civilizace. Žádná pomoc, žádnej mobilní signál. To bych nikomu nepřál. Celou noc jsem jí každou hodinu měřil teplotu a měnil studený obklady. Paralen moc nezabíral a byl sem rozhodnutej, že jestli teplota stoupne eště o stupeň, vytáhnu jí ze stanu a hodim do ledovcovýho jezera.
Jinak s tim hladem na tom něco bude. V Indii, mimo civilizaci jsem dostal akutní zánět střev, zvracení, průjmy a dva dny jsem nedokázal vůbec nic sníst. Jeden večer přišla horečka, propotil sem spacák naskrz a pak dostal obrovskej hlad. Od tý doby už to bylo výrazně lepší, ale do kupy mě dali až za dva měsíce v Praze na Bulovce.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Baca »

42 teploty?? To si ju uz do toho jazera hodit mal. Nad 41 sa uz zacina koagulacia bielkovin v neuronoch. Obrovske riziko ciastocnej demencie az smrti. Jasne, niekto vydrzi viac ( lepsi pritok chladnejsej krvi do mozgu, respektive vlasocnice v hlave dokazu teplotu troska zrazit). Zda sa vsak, ze prezila v pohode (dufam). UZ pri 40ke by mala ladove obklady na polovici tela ( co si asi aj urobil a tym jej zachranil zivot a intelekt).
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Serža »

kregan píše:Jeden z nejhorších životních zážitků mám, když tehdejší přítelkyni chytly dvaačtyřicítky horečky uprostřed tádžickejch hor dva dny cesty horskými pěšinami od nejbližší civilizace. Žádná pomoc, žádnej mobilní signál. To bych nikomu nepřál. Celou noc jsem jí každou hodinu měřil teplotu a měnil studený obklady. Paralen moc nezabíral a byl sem rozhodnutej, že jestli teplota stoupne eště o stupeň, vytáhnu jí ze stanu a hodim do ledovcovýho jezera.
Jinak s tim hladem na tom něco bude. V Indii, mimo civilizaci jsem dostal akutní zánět střev, zvracení, průjmy a dva dny jsem nedokázal vůbec nic sníst. Jeden večer přišla horečka, propotil sem spacák naskrz a pak dostal obrovskej hlad. Od tý doby už to bylo výrazně lepší, ale do kupy mě dali až za dva měsíce v Praze na Bulovce.
zásadní problém asi je v tom, že jsi lezl do oblasti, na kterou tvůj organismus není přizpůsobený
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Toulavý medvěd
Příspěvky: 9
Registrován: 23.09.2017 12:49
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Toulavý medvěd »

Každý máme svoje zkušenosti a všichni se máme co učit. Co je pro jednoho běžná praxe, druhému může připadat jako sci-fi.
Žiješ jenom tak dlouho, dokud neztratíš pozornost.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Patrol »

Ještě přihodím jednu zkušenost, která teda není z naší přírody, ale to přežití nemoci to splňuje a třeba se do podobné situace dostanete někdy taky.
Před několika lety jsem se v Severním Irsku nechal najmout na rybářskou loď. Jakožto suchozemec jsem s mořskou nemocí neměl nikdy problémy, protože výletní lodě pro turisty, ani trajekty vám neudělají s žaludkem takovou paseku, jako malá rybářská bárka.Přeskočím detaily, prostě zvracel jsem asi tři dny, než jsem se srovnal.Byly to fakt náročný chvilky, protože už nebylo co zvracet a nemohl jsem pořádně polknout ani trochu čisté vody. Jenom jsem pravidelně dávil a občas ze mně šly takové zelené hleny. :puke Pak mi jeden Litevec řekl, ať se najím, i kdybych to měl za minutu vrhnout. Je lepší vrhnout něco, než ty křeče, když nemáte co. Pak taky ať zkusím dejchat v rytmu houpání lodě. Opravdu to pomohlo.
Takže půjdete-li na loď, doporučuju se střídmě najíst, dobře vše rozkousat, dát si nějakej prášek na žaludek(na moři je to spíš jen placebo), ale hlavně srovnat dejchání s rytmem houpání lodě.
Když jsem pak přešel na jinou trochu větší loď trvalo mi zase asi půl dne, než jsem si zvyknul na jinej rytmus. Čím větší loď tím míň(pomaleji) houpe.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od bivoj »

Patrol píše:...výletní lodě pro turisty, ani trajekty vám neudělají s žaludkem takovou paseku, jako malá rybářská bárka...
Jen upřesním, že s žaludkem to primárně nedělá nic - to až náš mozek donutí naše tělo zvracet a to z cela banální příčiny - nesoulad informací polohových čidel (teda zejména vnitřního ucha) a vizuálních vjemů. Z pradávné minulosti je naše tělo nastaveno tak, že k tomuto stavu (nesouladu vnímání polohy a vizuálu) docházelo primárně při toxických otravách neznámou/zkaženou stravou - a při takovéto otravě dochází právě k onomu rozhození vnímání stability a rozhození vnímání vizuálu. Tělo se tomuto pak jednoduše brání pokusem vyvrhnout veškerý obsah žaludku a zbavit se tak jeho otráveného obsahu. Bohužel, úplně stejně naše tělo reaguje při nausee (či kinetóze) přestože nesoulad pohybových a vizuálních vjemů přichází čistě fyzicky, ať už pohybem dopravního prostředku, na kolotoči, na lodi, nebo naopak jen pohybem vizuálu a statickou polohou - virtuální realita, atp., tak tělo reaguje způsobem, který si v rámci boje o přežití vypěstoval náš druh v předchozích desetitisících letech.

Odolnost oproti "mořské nemoci" je silně individuální - ve zkratce je to o tom, jak rychle si daný jedinec (byť nevědomky) dokáže vytrénovat mozek k tomu, aby potlačil jeho výše popsanou automatickou reakci.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od Ctesibius »

Vzhladom na moje povolanie si niekedy musim vyberat, ci budem zachranovat svoje telo, alebo hlavu. Obcas sa stane ze idem na vander zachranovat si psychiku napriek chorobe (za zivot uz asi 5x), Dva krat z toho som bol v relativne tazkom stave. (chripkove priznaky, prehltanie bolelo tak, ze som sa snazil neprehltat sliny a nehovorit, teplota, slabost ...)

Zhodou okolnosti ten druhy tazky pripad bol pred dvomi tyzdnami - slubil som kamaratovi pomoc pri oberani vinice a isiel som tam napriek infekcii v plnom prude. Strava - gulas a burciak u nich doma. Vecer sme dostali napad, ze prespime po cundracky pod celtou vo vinici asi 1 km od jeho domu. Urobili sme ohnik, pridali sme nejaky ten burciak a okolo polnoci isli spat. Celta zvnutra krasne kondenzovala, dost z toho som poutieral do spacaka (us modular zeleny), takze rano o 7 hod som sa prebral na slusnu kosu. Rano som si dal brufen primarne na utlmenie bolesti v krku (nevladal som prehltnut kafe uvarene na ohniku) a tochu aj kvoli tomu burciaku. Okolo obeda som sa citil nie sice zdravy, ale pojazdny a do druheho dna uplne ok.

Ten predchadzajuci pripad bol tazsi, to som lezal cely den na horskej bude v spacaku na paralene.

Tiez som zazil a prezil jeden vaznejsi uraz v prirode, ale o tom inokedy.

Som 40 rocny 195/130 rocny s dobrou imunitou, nesportovec so zlou kondickou, ale mam slusnu odolnost voci chladu.

Zhrnul by som to tak, ze ak je to len klasicka viroza, tak najpodstatnejsie je neprepinat sily, byt v teple a prijimat tekutiny :) a choroba trva rovnako dlho v prirode aj doma.

Nepodcenoval by som to, ze aj relativne lahka choroba vam moze skomplikovat cinnosti spojene s udrzovanim tabora:
- uz pri 38 - 39 stupnoch teploty mozete mat taku zimnicu, ze nebudete schopny vyliezt zo spacaka a nachystat si drevo/vodu/jedlo
- mozete si prepotit saty a spacak predtym, nez dosusite nahradne a pri kombinacii z predchadzajucim bodom si koledujete o hypotermiu.
- pravdepodobne budete mat len nudzovu lekarnicku a lieky dojdu po 1 - 2 davkach

Na zamyslenie:
-Verim, ze choroby nie su z "ofuknutia" alebo od zimy, ale pochadzaju zasadne z bakterii a virusov. "Ofuknutie" si vysvetlujem tak, ze niekto v sebe moze nosit spiacu infekciu (prechodena predchadzajuca choroba) ktora sa aktivuje v momente, ked je telo vystavene neobvyklej namahe - obvykle kombinacia zima/hlad/fyzicke vycerpanie. Z toho vyplyva, ze ak ste uplne zdravi, tak v lese neochoriete ani po pade do ladoveho potoka, pretoze chyba infekcia, ktora by sa mohla rozbehnut. Cital som nikde na nete o partizanoch ktori neboli chori ani v zime/hlade/vycerpani za predpokladu, ze sa dlhodobo vyhybali kontaktu s ludmi.
Uživatelský avatar
tibet
Příspěvky: 70
Registrován: 10.12.2014 12:24
Bydliště: ✌ ČSR ✌

Re: Přežití nemoci v přírodě

Příspěvek od tibet »

kregan píše:... V Indii, mimo civilizaci jsem dostal akutní zánět střev, zvracení, průjmy a dva dny jsem nedokázal vůbec nic sníst. Jeden večer přišla horečka, propotil sem spacák naskrz a pak dostal obrovskej hlad. Od tý doby už to bylo výrazně lepší, ale do kupy mě dali až za dva měsíce v Praze na Bulovce.
jó tak to s tebou spolucejtím...
jako zážitek mi stačilo jít v Bodh Gaye na zašití roztržení ruky, nebo nonstop prospanej a problitej tejden v kuse v Dharamsale po otravě hub:-) občasný sračkový smrště ani nepočítám:-)
ale stejně bych se tam chtěl jednou vrátil na dlouho...
(¯`·._.·[Good Coffee Is A Pleasure, Good Friends Are A Treasure]·._.·´¯)
Odpovědět