Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Ja nebudu nic spinat ani sesivat :-)

Stavet budu z jedne celty lean-to nebo plow-point (nevim ceske nazvy). Ale kdyz udelam treba ten plow-point, tak bych si chtel nadzvednout stred, abych mel vic mista. A na to tam potrebuju nejak prichytit provaz zvenku ... a proto tam chci prisit knoflik. :-)
The Emperor protects ...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Hohepa »

Stará bavlněná stanová plátna s klasickou impregnací měly tu nectnost že se na ně za deště nesmělo zevnitř sahat.
V místě kde se člověk dotknul začalo protékat . Psal o tom E.T.Seton ve dvou divoších a fungovalo to i v osmdesátkách na táborových stanech s podsadou. No vono to tak moc nevadilo , protože to po té šikmé plátěné "střeše" stékalo zase mimo dřevěnou podsadu. Celta přetvořená do pláštěnky měla ramena a šíji zdvojené - podšité druhou vrstvou. Přesto pokud si pamatuji tak když jsem ji používal cobi pláštěnku , tak byla zevnitř vždy navlhlá - lepší než být od deště durch a konec koncům v moderním igelitu se člověk zase potí :wasntme

Jak byly impregnované armádní celty to je IMHO otázka . Klasika od dob Setona , tedy kamenec a jádrové mýdlo http://lesnizelva.blog.cz/1206/impregna ... em-kamence
se asi používala i v těch padesátých letech. Kdy ji začala vytlačovat modernější impregnace na bázi silikonů a jinech ..konů no to je hádání z kávové sedliny 70tý , 80tý, 90tý léta?
Používala se na vojenské celty vůbec někdy ?
V těchto ohledech bývala ČSLA dost konzervativní :angel

Dnes prodávané impregnace asi bude vše na bázi těch silikonů , teflonů atd.. , kompatibilita s kamencem&jad.mýdlem bude dost pofidérní.
Takže když už, tak přemáchnout/přeprat v ruce a přeimpregnovat celé.

P.S. : jedno pravidlo , na co sáhne silikon , tam už nic jiného nedrží ...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Diky obema za info. :)

V tuhle chvili je ta celta naimpregnovana pekne. Tak mam obavy, kdyz do ni doprostred nasiju tu olivu/knoflik, jestli tamtudy pak nebude zatekat ...
The Emperor protects ...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Matěj »

Když máš strach, tak to našij na mezikus a ten tam vhodnym lepidlem přilep. Stejně tak se opravovaly celty, na díru se nalepilo kolečko z jiné celty a fungovalo to. Např. Chemoprenem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

dirky v celte se vzdycky opravovaly zažehlovací záplatou. Ta by tady pomohla taky, jenom si myslím, že ti to žádnej knoflik neudrží. Než upravovat starou celtu, raději si jí ušít.
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Elishka »

RedneckBear píše:Diky obema za info. :)

V tuhle chvili je ta celta naimpregnovana pekne. Tak mam obavy, kdyz do ni doprostred nasiju tu olivu/knoflik, jestli tamtudy pak nebude zatekat ...
já myslím, že bude zatékat . nešila bych tam nic.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Stenny »

Staří trempové mi tvrdili, že šitá celta nezatéká, když se šije bavlněnou nití a tenkou jehlou. Oproti nešité celtě mi ale spoj zatékal vždycky, pokud jsem ho nezatřel voskem a nebo rovnou ševcovským lepidlem.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od PaF »

Ševcovský lep je správná volba.
Odpovědět