Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od kregan »

Kalhoty z Gorky mi nedávno prostřelili FXem. Člověk pak znervózní. S goráčem nebo ČS jehličím by se to určitě nestalo.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

Serža:
"konkrétně pro mě je člověk v gorce totéž, jako člověk v multicamu a taktický vestě"
-chlape, v mnoha ohledech nespadáš do kategorie 99% lidí :D

Rampa - tohle vlákno se jmenuje "Vybavení na čundry". Řeší se tu věci do lesa, ne do města. Když jdu na obchodní schůzku, do divadla nebo dělat shopping do shopping parku plného butiků, nechodím v Gorce a asi bych se v ní necítil. Jako se necítím ve společenských hadrech v lese, na lyžích, nebo při čištění septiku. Každá věc má své místo použití a účel.

A ano, Gorka je dost podobná některým modelům Fjallravenu a co víc - hodně hadrů z lovecké kolekce Decathlonu (Solognac) vypadá nápadně inspirováno Gorkou.

Kregan - moje czechmade Schwarzkopfka (dnes HighPoint, tuším) z goráče fatálně nedala celkem decentní prodírání šípkovým mlázím (hledali jsme šíp). Jen ta bunda stála jako tři komplety Gorka. A viděl jsem klasickou českou bažinu, drblou FXem. pravda, byla vypnutá a věku úctyhodného (ale zachovalá, ne řidká). Ono si nevybereš. Jde jen o to, jak tě bude poškození dané věci mrzet a jak je to opravitelné.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Fabulous »

Na Gorky a maskáče je tu jiné vlákno.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Serža »

DeadMan píše:V Praze zapadneš jedině jako hipster :rofl
v Praze chodím v jednobarevnejch kapsáčích (většinou pískovejch) a k tomu kryptek-mandrake bunda :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od tygrsdrakem »

Přátelé, nedá mi to a neodpustím si poznámku: Toto vlákno je o vybavení NA ČUNDRY. Má-li kdo pochychobnosti o smysluplnosti užívání maskovacího vzoru naší armády v rámci uvedených volnočasových aktivit, nechť zkusí navštívit restauraci U nádraží v Srbsku, nebo libovolnou jinou čundráckou hospodu. To, co uvidí, bude přehlídka různých oděvních součástek nejrůznějších armád, dosti často i těžko uvěřitelných kombinacích. Mimo to samozřejmě spousta vodáckých triček a široká paleta civilních hader. Každý nosí to, co mu vyhovuje. Já proběhal ve skautu Jeseníky v šedesátkovém kongu, dnes nosím převážně vz. 95. Osobně bych si dovolil velmi polemizovat s údajným "demaskujícím" účinkem maskáčů v civilních podmínkách, ať už v přírodě či ve městě. Jak řečeno výše, staré hadry naší armády nosí kde kdo, od čundráků přes stavební dělníky po bezdomovce. Přesně do těchto skupin si vás případný pozorovatel zařadí (v závislosti na ostatních proprietách a nevábnosti vašeho zjevu). Celkově mi tak nějak přijde přijatelnější chodit po Václaváku v maskáčích než po lese v červené šusťákovce.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Serža »

U Hulana už není co bejvalo, v Srbsku je teď lepší volba na levém břehu v zatáčce silnice (na vnitřní straně)
ani nevím, jestli tam furt Geospeleos dělá srazy...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Piston »

To je přeci právě ta pointa. Žádné oblečení - ani civilní, ani s kamuflážním vzorem - nezaručuje univerzální nenápadnost v davu, či na pozadí drsné přírody. Je třeba volit dle konkrétních podmínek a okolností. Zatímco mezi čundráky, nebo v zapadlých vískách na Vysočině či Bruntálsku, kde výprodejové zbytky snad všech světových armád už dávno nahradily montérky a džíny, se budu v kalhotách Bundeswehru a blůze s jehličkovým vzorem cítit na výši situace, na Václaváku či při návštěvě divadla budu za exota. Nebo za debila. A to není dobré, protože takových individuí si spíše všimnou bdělí občané, nebo dokonce policajti. O což nikdo, kdo alespoň někdy legálně nosí zbraň, nestojí…
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

Obecně je výhoda Čech, že tu nikdo moc neřeší hadry, nože apod. Prostě jsme dost svobodná a svobodomyslná země.
Jako dobrý kompromis použitelnosti v přírodě a určité nenápadnosti ve většině prostředí mi přijdou přijdou věci ve stylu lesnicko-lovecko-turistického oblečení.
Takže v drahém provedení něco jako Fjallraven, Sasta, v levném jako věci z Decathlonu od Solognacu a v ultralevném jako Gorky (nemyslím verze s panelama v maskáči). Procento lidí, kteří ví, o co jde je minimální. Kamarád hydrolog je tahá na měření po celé zemi a zatím dva lidi (z toho jeden Rus) poznali o co jde. Ale řada lidí, kteří dělají v terénu je chtěla taky. Ne jako statusový symbol, ale jako laciné a pohodlné lesní montérky.
Ještě malý postřeh - vždycky působí poměrně "necivilně", pokud má člověk na sobě komplet. Tj. v komplet Gorkách vypadáte dost divně. V turistické bundě (klidně zelené) s kalhotama z Gorek vypadáte jako turista. S riflema a Gorkou prostě vypadáte jako něco mezi bezďákem, Schimanskim, zdivočelým lesníkem, geodetem...Ale ne jako člen elitní ruské jednotky ;)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od vrbodol »

Přesně tak.V životě jsem nikde nebudil rozruch aď už na čundrech nebo při hledání když jsem měl splácaný dohromady různý maskáče.Většinou nosim jednobarevný kapsáče a woodlandovou bundu, ale párkrát v životě jsem měl na sobě komplet (z nouze nemám rád uniformy) a pokaždý jsem narazil na někoho kdo se ptal jestli jsem voják a je tam ve vokolí nějaký cvičení či co.Ani nůž v životě nikomu nevadil , myslim že u nás lidi ještě berou úplně normální že to k trempovi prostě patří.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Rafael »

Díky psaní od vrdobola jsem si na něco vzpomněl. Bohužel to není zážitek můj, ale bráchy.
(Vím, že je to trochu OT, že hodně lidí mě bude považovat za tláchala, ale nedá mi to. A taky jsem nevěděl kde, do jakého vlákna by to pasovalo líp. Přišlo mi, že tady...).
Potřeboval se s kamarádkou dostat rychle na západ Čech na nějakou čundráckou akci a dostali se do nějaké časové tísně. Tak je napadla taková šílenost. Na dnešní dobu asi těžko uvěřitelná.
S klobouky, v čundráckém oblečení a vybavením, m.j. s velkými noži, malou sekerkou, ešusy apod. bez problémů odletěli z letiště Ostrava Mošnov.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Rampa »

Štaflík:
Ještě malý postřeh - vždycky působí poměrně "necivilně", pokud má člověk na sobě komplet. Tj. v komplet Gorkách vypadáte dost divně. V turistické bundě (klidně zelené) s kalhotama z Gorek vypadáte jako turista. S riflema a Gorkou prostě vypadáte jako něco mezi bezďákem, Schimanskim, zdivočelým lesníkem, geodetem...
vrbodol:
párkrát v životě jsem měl na sobě komplet (z nouze nemám rád uniformy) a pokaždý jsem narazil na někoho kdo se ptal jestli jsem voják a je tam ve vokolí nějaký cvičení či co.
Přesně to ,co jsem psal několik příspěvků výše... ;-)
Celkově se mi nelíbí chodit v jakémkoliv kompletu (vršek a spodek dohromady), většinou vždy nosím jen půlku v kombinaci s něčím jiným a není problém ani ve velkoměstech, ale celý komplet je vždy velice nápadný.
EDIT: Citace.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Lyster »

Také trochu OT, ale je to vtipné:

Když jsem ještě asi tak před 10 lety hrál s kamarády Airsoft, tak jsme nosili Neměcký Flek.
A při jednom přesunu, když jsme procházeli nějakou malou obcí, tak se z jednoho baráku z plna hrdla ozvalo od nějaké stařenky: "NĚMCI SE VRÁTILI!!"

Chudák, snad jí z nás neklepla pepka. :)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Rafael »

Lyster, já se té babičce vůbec nedivím...
*
Jednou, kdysi, jsme se u mně na samotě u lesa hrozně ožrali. Nevzpomenu si už teď přesně kdy, ale probíhal v té době ve světě nějaký konflikt. Nevím už fact jaký, neumím si to teď časově zařadit, ale...
jak jsem ráno, ještě hodně podnapilý vylezl ven...
uviděl jsem na polní cestě uprostřed zahrady a sadu kolonu amerických džipů s US vlajkami velmi rychle jedoucích.
No, šíleně jsem se v té opici vyděsil a běžel jen k rádiu. Ostatní ještě spali, tak jsem si žádnou ostudu neudělal...
*
(No, některé vzpomínky z dětství se vymazat nedají. Tanky spřátelených států, jejich rachot, nabourání a vytlačení našeho auta, jeho prohlídka - hledali tranzistoráky, a pak s ním šup do škarpy..,
tank který mířil na školu a kolem něho jsme do ní chodili.., atd., ač tehdy jako dítě zapomenout nemůžu...).
*
Byl to tehdy nějaký, nějaká, Army sraz, akce...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Hohepa »

Pokud chce někdo zavzpomínat 100 let trapingu ve fotografii
https://www.trampsky-magazin.cz/blog/100-let-trampingu/
Český tramping je takový raritní fenomén a na těch foto je zřejmé , že vychází z hraní na "divoký západ"
Velmi typickým byl širák a kostkovaná košile. Sám jsem si k trampingu přičichl až v osmdesátých , tak velkej pamětník zase nejsem, ale i tenkrát třeba vzor 60-sátek byl pro mnohé staré trempy symbolem režimu a nevzali by si je ani kdyby jim platili. Jsem mladší a pro mně mají naopak nádech nostalgie a retro i když jsem coby záklaďák sloužil u stavební jednotky ( PTPé i když se to už jmenovalo jinak ) jakožto politicky nespolehlivý.
Třeba kongo je :yes
( však když jsem narazil na XL v armyshopu vzal jsem tři )
Popravdě našel jsem tam jen dvě fotky s někým v maskáčích.
Obrázek
Obrázek
Ale třeba jsem některou přehlédl.. :angel
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od vrbodol »

Já měl kdysi pujčenou knížku o trempingu a tam toho bylo v maskáčich mraky .Ještě od německejch až po to co kdo sehnal.Konkrétně u hodně starejch trempů jsou různý německý doplňky vidět ještě teď.Bylo toho všude hodně a za pár korun.Kámoš taky tahá lámačku ještě teď a mě to trhá srdce,že to má mít doma jako sbírkovou věc.No von řiká že si to hodlá užít ,že až bude po něm ,tak to hatanti stejně někde prošustrujou.Kámoš byl taky u těch stavebních jednotek jak ty a když vzpomíná ,tak to je masakr,horši hovada než někde v base a přesto na ty jehličky taky nezanevřel.Já se setkal s čundrákama jako malej kluk ve Mšeně kolem radnice a nejvíc si pamatuju jejich kudly a šátky kolem krku kde byla misto uzlu krabička od sirek. To mi přišlo neskutečně drsňácký. :D A taky jsem toužil takhle jezdit.
Nevíte někdo jak to bylo za kmoušů s těma jehličkama ,když se to vlastně nikde neprodávalo jak moc po tom fízlove šly?
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od PaF »

Po jehličkách nešli cajti vůbec, z vojny jsme si je dovezli skoro všichni. Po trempech občas jo, neměli rádi tu nezávislost.
Navíc, občas byl v nějakém bazaru i vojenský výprodej, fungovaly burzy a výměnný obchod. Nejen maskáče ale i kanady, ešusy, deky, spacáky, kádéčka, celty apod.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Šedesátkový kalhoty jsem míval kdysi, ale velmi rychle (v pubertě) jsem si uvědomil, že džíny a šedesátková bunda mi sluší víc. :angel
Stále mám doma nějakou spešl bundu, která nemá vepředu vnitřní kapsy, jen náprsní a tu vzadu na kapucu. Druhá, má jednu náprsní kapsu zdvojenou, sněžný pás a dvojitý zapínání.
Nejlepší, ale už nesehnatelná je černá tanková bunda z takovýho supr pevnýho materiálu. Vlevo uvnitř měla všitý pouzdro na pistoli.
Tele mám u roku 1940.
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Jirinka »

knihy, knihy....
ja si to pamatuju...hodne jehlici, pak ruzne divne maskace, co dodnes nevim , co byly
a i ten co skladal "zvlastni znameni touha" tam vsunul neco o maskacich po vsech armadach co tu lezly, ale mozna se mu to jen hodilo do basnicky :-)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od kregan »

Ohledně zlatých časů trempingu doporučuju Fredyho Stopou toulavou. Nejen, že tam podrobně popisuje trampskou výbavu i jak se v průběhu let měnila, ale i zbytek trampskýho života a navíc je to hodně čtivý.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Kámoš do usárny kdysi zabalil i přeskáče.
Jó to jsou doby, když člověk přišel na nádraží vysypal hrst drobnejch a řekl. "Prvním vlakem pro nás pět, kam až to za to dojede" A pak jsme seděli na schodech panťáku u otevřených dveří, kouřily a popíjeli lahváče.
Odpovědět