Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Serža »

a celta, co neni na sračky po pár jiskřičkách a žhavejch uhlících...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Matěj »

Jasně, nic proti tradici samozřejmě nemám.

Jen jsem se na to díval z pohledu staršího pohodlného člověka (ne, že bych se už pohřbíval, ale mladší holt už nebudu). Když mi bylo kolem 20, tak jsem taky neměl problém se někde natáhnout na celtu a přikrýt dekou (prakticky kdekoliv i na tvrdé zemi :D , zejména s nějakou promilí v krvi to vůbec nebyl problém ;) ). Dneska si už nedovedu představit, že bych to dal. Čím je člověk starší, tím je pohodlnější (alespoň já).

PS: Moji celtu sežraly myši... A tele je už taky v nenávratnu, ani nevím vlastně, kam se podělo Byly to ale pěkné časy.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Hohepa »

no jak psal Serža.
Dnešní význam celty není ani tak ochrana proti vodě, ale ochrana proti ohni - tedy odletujícím jiskrám u táboráku.
Obzvlášť když se přikládá chrastí, chvojí , větvičky, šišky, zkrátka co se ještě najde v lese bez kácení soušek.

Také používám některé moderní textilní vymoženosti, konec koncům spacák dnes už ani jiný koupit nejde, ale k ohni jako vrchní vrstvu nééé. A protože jsem také déle na světě , tak je pro mne snažší hodit přes sebe celtu, než se převlákat.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Cim impregunujete? Dostal jsem doporuceni na nejaky prostredek od firmy Nikwax (ted si nevzpomenu ktery presne).
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Jo, nikwax je dobrej.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Super, mam ho objednanej a dneska ho snad vyzvednu. Diky! :)

Jelikoz jsem to jeste nedelal, tak se jste zeptam - píšou tam "Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud tkaninu nejprve očistíte (vyperete) v prostředku Tech Wash v odděleném pracím cyklu." Děláte to někdo? A je to vhodné, když je moje celta "nová", resp. nepoužitá (podle razítka rok 53)?
The Emperor protects ...
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Elishka »

já bych celtu asi vymáchala ve vaně/škopku, hlavně kvůli prachu. moje pračka by celtu stejně nedala, byla by moc těžká a asi bych urvala buben
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

To neper, celta se nepere. Jak píše Elishka, ve vaně. Taky jsem to tak dělal.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Prave, jsem mel strach, co by ta hromada udelala. Dik! :)

Takze to holt zitra vymacham ve vane, necham to trochu oschnout a pak to hodim doma (venku bych se upek LOL) na prosteradlo na zem, napatlam na to asi nejakou tou houbickou co se pouziva na auto ten cotton proof, za par minut to setru mokrym hadrem a povesim to ven ... pochopil jsem to spravne?
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Nepochopil. Nalej vodu do vany, přidej nikwax a vymáchej. Nech chvíli ležet a zase vymáchej. Vypusť vodu, napusť studenou čistou a vymáchej, a dělej to dokud voda nebude čistá. Pak dej sušit ven.
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Elishka »

houbičkou nebo kartáčkem se dá impregnovat taky, ale celta se vejde do vany, takže lepší bude ten postup, co psal Bill Masen. Kartáči a houbičkami jsem kdysi impregnovala tee-pee, to se do žádné pračky, škopku ani vany rozhodne nevejde :lol:
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Aha! Ja myslel, ze mi odpovidate jen na tu cast s cistenim pred impregnaci. :)

Ja totiz videl video o nikwaxu, kde impregnovali postaveny stan takovou tou "houbickou s nasadou" na myti oken. A bundu nejakou houbickou s tim, ze byla polozena na zemi na nejake podlozce.

V pripade vany ale nevim, jake dat mnozstvi vody a pripravku. Na lahvi pisou
- na 6L vody a 1ks obleceni 1 vicko (to ma kolik, safra? 50ml?)
- na stan pisou pomer 1:9, a pouzit 50ml na 3m2 (u celty 180x180 to tim padem vychazi na 54ml)
The Emperor protects ...
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Elishka »

hmmm. v půl litru vody asi celtu nevymácháš... koukám do návodu, pro ruční aplikaci doporučují 6 litrů vody a 50 ml na jeden kus oděvu, impregnace bych dala víc, klidně těch 100 ml a postupovala dle návodu (vymáchat, nechat chvíli ležet, znovu vymáchat a propláchnout čistou vodou...)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Matěj »

Je nutné celtu impregnovat? Z vyroby by měla být, my je fasovali taky snad půl století staré a vybavuju si, že by protekla.
A soukromou celtu, co jsek měl za mlada na čundry jsem taky nikdy neimpregnoval a ok. Třeba ten sajrajt, ve kterém to tehdy neekologicky impregnovali, vydrží víc než nové prostředky. :)
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Eliishka: Oni to na ten stan nanaseli houbickou, takze je mozny, ze by stacilo 50ml roztoku: 450ml vody na tu celtu ...

Matěj: Ja ji mam nove, ale dost by me nekonecna impregnace potesila. :)
The Emperor protects ...
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Elishka »

já to chápu, ale považuji za důkladnější systém to vymáchání v impregnaci, houbička je dle mého náhradní řešení, když se impregnovaný předmět nevejde do vany či není vana k dispozici.

jak moc je celta impregnovaná bych si vyzkoušela... stéká voda po povrchu? nebo se okamžitě vsakuje? jestli máš k dispozici zahradu, tak bych zkusila, jak se bude celta chovat, když na ní chvilku poteče voda z hadice. takový simulovaný déšť
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Matěj »

Nemyslel jsem to tak, že by impregnace byla "nekonečná", ale tak, že by ještě mohla být původní impregnace funkční a bylo by tedy zbytečné hned nově impregnovat.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

Elishka píše:já to chápu, ale považuji za důkladnější systém to vymáchání v impregnaci, houbička je dle mého náhradní řešení, když se impregnovaný předmět nevejde do vany či není vana k dispozici.

jak moc je celta impregnovaná bych si vyzkoušela... stéká voda po povrchu? nebo se okamžitě vsakuje? jestli máš k dispozici zahradu, tak bych zkusila, jak se bude celta chovat, když na ní chvilku poteče voda z hadice. takový simulovaný déšť
Dobry napad!
Akorat jsem to zkusil asi dve minuty u vany sprchou (celta sikmo) a steka to ok.
Takze to o vikendu udelam, jak rikate - ji zkusim napnout na zahrade a zleju ji z hadice.
Jestli bude ok, tak super, jestli ne, tak holt dam neco jako 3x 6 litru vody a 4x 50ml nikwaxe a udelam to tak, jak rikate.
Diky! :)
Matěj píše:Nemyslel jsem to tak, že by impregnace byla "nekonečná", ale tak, že by ještě mohla být původní
impregnace funkční a bylo by tedy zbytečné hned nově impregnovat.
Ja vim, ja to tak jen placnul, ve smyslu "dlouhodobe funkcni" ... :)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od RedneckBear »

BTW pokud do "teziste" celty prisiju navic velky dalsi olivu (zvenku), abych pomoci ni moh vypnout stred plachty, mam ocekavat, ze mi tamtudy bude zatekat? Sorry za blbou otazku, ale fakt netusim - ve stanu jsem spal naposled nekdy v 8 letech ...
Naposledy upravil(a) RedneckBear dne 08.07.2019 10:08, celkem upraveno 1 x.
The Emperor protects ...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Matěj »

Celty jsou dělané tak, abys je sepnul a postavil jednoduché Ačko, takže podle mě zbytečnost sešivat, ale jestli by to to vyhovovalo, tak proč ne? Zatekat nebude, když to udeláš pořádně, popř. Podlepíš
Odpovědět