Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od tygrsdrakem »

Když jsem jezdil v devadesátých se skautama, tak to byla taky taková klasika... celta, v báglu spacák, karimatka, ešus, bagr, smaltovanej hrneček, maskáče, jehličkový kongo a hurá... Dneska už to mám trochu jinak. Na klasické čundry moc nejezdím, nejčastěji s jeskyňářema hrabat se někde v zemi, což zpravidla obnáší minimum na přežití (spacák, karimatka, vařič, ešus, jídlo, voda, rum) a nějaké to vybavení - min. overal, přilba, holinky, světlo. Spíme většinou v podzemí.

Když jedu příležitostně někam do terénu, beru to zase jako příležitost otestovat a doladit svůj BOB, takže z něj akorát vyhážu to, co nebudu potřebovat - v drtivé většině případů jde ven CB radiosouprava a nabíjecí moduly. Takže to není úplně minimalistická oldschool výbava, ale zase si tím člověk prakticky vyzkouší, co všechno má smysl tahat.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

Pánové a dámy, jak řešíte na čundrech bordel? Dřív sem používal klasicky "bordel pytlík", prostě igeliťák, ale co vzrostla i u dětí obliba tuňákových salátů v plechovce, tak je to na prd, protože plechovka igeliťáček prořízne a zbytek rybí mastnoty pak teče do obsahu batohu, což je super. Navíc mám tendenci, když ne v lese, tak aspoň pod převisy, sbírat bordel po kokotech, co ho tam nechají a pak je toho někdy celkem dost. Přemýšlím o umělinovém pytlíku, vyloženém igelitem, nějak heftnutém na batoh, aby se neklimbal (nemám to rád). Ale libily by se mi nějaké silné, jednorázové uzavíratelné pytlíky od něčeho...ale nic mě nenapadá
Čili - jaký je váš "garbage management" na čundrech?
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Stenny »

štaflík: Používám svačinové sáčky, uzavíratelné plastovým jezdcem. Obvykle si v nich do lesa přinesu müsli/ořechy a ven vynesu bordel. Ale plechovka by to prořízla, i když je to o dost silnější materiál než klasická igelitka. Buď bych zmačkanou plechovku zabalil třeba do jiného brdelu, a nebo bych prostě na batoh připnul odhazovák a vystlal ho takovým tím zahradnickým silnostěnným igelitovým pytlem, abych měl dost prostoru a plechovky nemusel zplošťovat (pak nemají ostré hrany a neprořezávají se). Pokud by se odhazovák kinklal, tenké gumolanko to řeší.
Ale přesně z tohohle důvodu s sebou jen výjimečně vozím tuňáka/olejovky - je z nich spousta mastnoty a bordelu, navíc ten pach láká zvířata. Leda kdy je možnost tu konzervu po jídle vypálit v ohni, jinak beru méně aromatická jídla.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

Já teď na čundrech docela vyvařuju, kuskus a tak, protože děcka to milujou a je to pro ně motivační bonus.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od DeadMan »

Používám klasické sáčky do koše (2-3ks) a igelitku.

Tuňáka teda sebou neberu právě kvůli oleji a smradu, ale fazole, guláš atd. ano a ještě se mi nestalo, že by se to protrhlo.

Nevím jak bych musel tu konzervu otevřít, aby něco po vložení do koše rozřízla?

Pokud potřebuješ větší odolnost, tak potom asi pytel na stavební suť.
You cannot kill me as I am already dead!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od vrbodol »

Já se držim pevnější igelitky.Konzervy pořádně rozšlapu a případně zabalim do dalšího bordelu nebo rozfiklejch petek a klidně to ke konci navážu z venku na bágl. Za igelitku s bordelem se nestydím,to bych se spíš styděl,kdyby po mě něco zustalo.No a jelikož ji taky zdárně doplnuju bordelem po hovadech tak velkej pytel bych ani mít nemohl bo bych neodolal a naplnil ho po okraj a kdo se s tim potáhne.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od kregan »

Konzervy vypálit (pak z nich neteče bordel a na skládce se rychleji rozloží) a zplacatit (vypálené se dají zplacatit daleko líp).
Čím víc víš, tím míň neseš.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Hohepa »

Jak na skládce ?
Ty netříďíš ? :roll:
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od K4cer »

... jak řešíte na čundrech bordel? ...
Hm, možná jsem divnej, ale v podstatě nijak. Ne že bych se vyloženě snažil, já tak nějak přirozeně téměř žádnej bordel nemám. Mám docela averzi k plastům a vyhejbám se jim seč můžu, takže třeba zeleninu/brambory nebalím vůbec a salám/maso/slaninu do papíru.
Chleba si nesu v báglu v igelitce a tu i donesu domů, buřty/slaninu v papíře, ten spálím, cibuli volně, slupky do ohně. Slupky z brambor pohřbím. Sóc z kafe vyleju do keří, co ještě? Kosti z kuřete zahrabu pod listí nebo je stroví ohniště. Jediný co mě napadá je plechovka vod játrový paštiky, a tu buď vemu domů (nezmačkanou, zavřenou víčkem na kočičí žrádlo) nebo vypálím v ohni a pohřbím. Když mám náhodou něco co se do tý přírody nehodí (třeba igelitovej pytlík) tak ten sežmolím a odnesu ho v oddělení pro žrádlo tak jak jsem ho i přines.
Plastový flašky netahám, mám na vopasku polní láhev a v báglu dvoulitrovou jako rezervu, tu ale nevyhazuju, jen ji pokaždý u studánky doplním.

Pokud nás výjimečně jde více (než já) a dejme tomu se vaří guláš, tak se založí jedna pevnější igelitka, ale stejně v ní toho moc není. Ale guláš se většinou vaří na nějaký chatě a tam už to votpadový hospodářství nějaký vždy je.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

Já normálně (když jdu sám) taky moc bordel nemám. Ale s dětma prostě nějaký pišingr, pytlik od kuskusu, tuňák, vepřovka... jsou. A navíc sbírám, s dětmi zvlášť - aby to bylo edukativní. Ne, většinou sbírám i bez děti, bordel pod převisy mě vytáčí.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od kregan »

Hohepa píše:Jak na skládce ?
Ty netříďíš ? :roll:
Třídim téměř všechno. Jen na vandrech se odpadu zbavuju v nejbližší vesnici a kontejnery na kov tam nemívají. Proto jdou plechovky do směsi.

BTW třeba v Praze si kov vyseparujou z popela ve spalovně automaticky.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

Jdu z vás tahat rozumy. Po mnoha a mnoha letech se chystám v lednu na 4 denní čundr v mrazu (bude-li). Zatímco jaro-podzimní čundry a chrápání venku pěstuji celkem intenzivně, v mrazech a na dýl jsem byl naposledy.... no, to asi bylo minulé tisíciletí. Od té doby už mi asi tělo netopí jako dřív, byť otužováním jsem to zlepšil.
K věci: zadání čundru je mít až na výjimky staré či přírodní hadry. Takže ano, je mi jasné, že péřovka od Rakoncaje za 10 tisíc a k tomu bunda od Fjalravenu za 13 by mě zahřály, ale to není v podmínkách akce.
Myslíte si, že rozumná skladba oblečení v případě mrazu by byla:
A.) Za pohybu:
-merino tričko Icebreaker
-silná zimní dlouhá tělňaška Flot (pro případ, že bych se zadýchal, tak je právě pod ní to merino, abych neměl bavlnu na kůži
-britský armádní svetr (nemůžu sehnat nikde extra teplý rakouský Alpin)
-Gorka
S tím, že v menším mraze bych vypustil svetr a přidal jedno merino s dlouhým, naopak v případě velkého mrazu bych měl druhé merino i svetr (tedy 2x merino, tělňaška, svetr, Gorka)

B.) Zastavení:
totéž, ale pod Gorku holandskou Softie bundu

Kalhoty asi Gorka a pod ní všechny podvlíkačky, co najdu, na tělo asi Crafťácký.

Na řepu nějaká normální čapka s tím, že na noc či v zastávkách mimo civilizaci bych asi nahodil klasickou beranici vzor 85 a na spaní si vzal kuklu přes obličej.

Spaní: listí, větve apod. / Tyvek v případě vlhka / Therm-A-Rest Z-Lite karimatka / Carinthia Brenta.
přístřešek/závětří z tarpu DD Hammock a možná bych spacák zabalil do:
A.) - klasická celta bažina
B.) - britský Goráčový fusak na spacáky, jetý.

Tady si nejsem jistý, co použít. Chci to jednak jako vrstvičku zateplení a ochrany před proudícím vzduchem navíc a pro udržení suchého spacáku. Celta dejchá solidně, možná bude lepší než goráčový žďárák? Podotýkám, že zeshora bude tarp a zespoda Tyvek.
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Sofi »

Asi bych na pohyb zvolila merino triko, flísovou mikinu a bundu, to by mohlo stačit. Svetr do báglu pro případ fakt velké zimy a na noc.

A samozřejmě dobré ponožky, rukavice, šátek na krk a přibalila bych i záchranářskou fólii a mastný krém.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Nuwara »

Možná je to knížecí rada, ale jestli si najdeš čas ještě na jedno přespání, tak to dopředu vyzkoušej, než vyrazíš na čtyři dny. Dvou trik se neboj, to se unese. Hlavně nepodceň ponožky, tedy alespoň já osobně musím v zimě (klidně i jen na tůře bez přespání) tohle řešit nejvíc. Prostě od země je zima :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Žádná bavlna, ta zastaví průchod vlhkosti. Raději víc tenčích vrstev, než jednu silnou.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od štaflík »

No, ta tělňaška se jednak nechová jako klasická bavlna. Schne sice stejně blbě, ale docela hřeje i mokrá, což normální bavlna zcela jistě ne, ba naopak. Navíc zimní flot je z poloviny vlna. Je to směsovka 50% vlny a 50% bavlny.
Nemám jí odzkoušenou za vlhka, ale hřeje parádně.

Ráno jsem šel do práce (-6°C) v tenkém bavlněném tričku, tělňašce a britském svetru. Rifle. Batoh na NTB na zádech. A přestože jsem vyrazil hned po ranní studené sprše, bylo mi fajn. Pravda, jde jen o chvíli pochodu, ale vím, že bych tak ustál dost dlouho. Jenom ruce bez rukavic jsem neohřál. Vždycky po studené sprše (2-3x denně) je mám studené a moc se mi neohřívají. Ale nějak zvlášť mně to nevadí.
Asi začnu zobat něco na prokrvení periferií. Mám prostě studené ruce a nohy, ale nějak mně to nevzrušuje.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Zkus viagru, ta ti periferie prokrví pořádně. :devil
Bavlna, když se zpotíš, tak nasákne vlhkost a nepustí ji dál. Takže plejtváš tělesný teplu na vyhřejvání tý vody.
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Jirinka »

bavlna je sice fuj, ale když si vzpomenu, co jsem v ni kdysi davno všechno zazil, kolik jsem na sobe mel propocenych skoro ciste bavlněných vrstev při minus deseti i vice, snehu po kulena a vetru, ze vytrhaval ze zmrzle země stromy :mrgreen: , a všechno jsem to propotil a vlastním teplem ususil opakovane a prezil ve zdravi (třeba na běžkách s baglem a spaním venku)….tak to tak uplne zle s tou bavlnou nebude....ted teda taky uz radeji merino nebo něco takoveho, ale bavlne se urcite nevyhybam, akorát uz se prej blbe shani ta puvodni jak ji sbirali ti...no jak se jim říká...uz nevim
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Bill Masen »

Jenže kdybysme věděli jak to dopadne, tak jsme si tu bavlnu česali samy. :chuckle
Já už se dnes bavlně vyhejbám, obzvlášť v zimě. V extrémech se to dělá obráceně. Na tělo nepropustnej materiál a na něj izolační. Zapotíš se, ale vlhkost nejde ven, kde by zmrzla.
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Jirinka »

tak tak...a pod koleny sberne nadoby, at je vecer z ceho varit polivku
Odpovědět