Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

Ahoj
hledal jsem na fóru kdo co sebou všechno tahá a netahá z vybavení (ne oblečení), stejně tak jako to sleduji u ostatních na vandrech abych se poučil co je potřebné a nepotřebné. Bohužel jsem zde nic nenašel.
A protože si myslím že vidět co kdo nosí je dobré pro rozšíření vědomostí o tom co může být potřebné a naopak nepotřebné, v kládám seznam toho co nosím na delší vandry (14 a více dní) a uvítal bych vaše seznamy pro rozšíření vědomostí.
Níže poněkud nekvalitní fotografie popis věcí zleva doprava jako když čteme.
Batoh poměrně malej ale traky se daj sundat a díky D očkám batoh zavěsit na přechodový silonový Háčka US armády.
Pánvička US army
Termo hrneček nerez
Hrnek na vaření nerez
Grélka na zimu ale i v létě do pouště kdy noční teploty umí zalomcovat s kdejakým drsňákem
Telefon s extra silnou baterkou s výdrží 28 hodin navigace.
Kompas US army
Papírové mapy, včetně pravítek a sady barevných tužek a mapy hvězdné oblohy
Šídlo
Extrémní velikost jehly ideální na šití plachet
Dvě Zahnuté jehly především na opravy bot, lepší úchop vejde se do menších prostor díky zaoblení
Klasické jehly a šídla na propichování nejen kůže
Odličovací tampony na rozdělání ohně křesadlem
Magnesiová kostka s křesadlem
Extra pevný najlonový provázek vhodný do největších jehel na opravy bot a plachet a i pro rybaření
Brousek 1000 v pouzdře na opasek
Hodinářská čočka
Dvoje brýle na čtení
Sada rybářských háčků a dalšího vybavení v zelené krabičce
Rybářská šňůra odolná proti oděru, vhodná i na šití sebe sama
Vak na vodu 2 litry
Příbor US army, v bufetech dávají plastový příbory, já se s tím neumím najíst
Levné multifunkční kleště, mnohokrát sem je použil a i když jsou to levný mrchy vždy pomohly
Lavinová šňůra 20 metrů
Pletená pružná šňůra na vyvázaní plachty 15 metrů
Taktické brýle s čirými skly, poprvé v písečné bouři sem pochopil proč kolem mně běhaj uprostřed léta lidi v lyžařských brýlích, tohle je slabá náhrada ale pomůže
Plynová kartuše
Papírový kapesníky
Velký trojcípí šátek používám na hlavu
Psí známky s krevní skupinou zároveň zavěšený rezervní škrtadlo, další rezervní na D kroužkách na batohu
Monokulár
Větrovka bunda a kalhoty
Baterka diodová dva výkony a strobo
Baterka Mag-Lite diodová s funkcí SOS a strobo
Automatické hodinky, natahuji pohybem, elektrika mně párkrát zradila
Malý zavírák vysloveně pracovní který se nebojím ztratit
Zavírák s dvojí pojistkou trvale v kapse den co den s šroubováky a otvírákem na koncervy
Mini nožejk, schová se do boty, nepoužívám ho ale je to skrytá rezerva
Sůl kamenná a sůl mořská jodidovaná
Cukr a kafe, bez něho se neprobudím nebo budu celej den kyselej
Vařič VAR maličkej s dostupností náhradních dílů
Goodys opravdu silnej Aspirin
Dvě zelená pouzdra původně snad na láhve, poberou většinu vyobrazených věcí, lze zavěsit kamkoliv díky Molle systému
Uton
Lovecký párací nůž podle typu vandru volím mezi loveckým a utonem
Poncho
Horolezecká lékarnička zaměřená na úrazy
Spáck zabalený v nepromokavém pytli nyní hrůzně připevnuje se na batoh pomocí Arvin popruhů ale používám spacák výjimečně
Ohromná ledvinka, zavěšuji na Háčka pod batoh nebo samostatně, používám jí samostatněna dvoudenní vandry.
US lékarna - taška na sběr plodů a nošení dalších potravin
Není vyobrazený filtr na vodu páč se mi rozpadl, ale úspěšně používám borovici jen k tomu je potřeba do výbavy jedna PET lahev a elastickou hadici.
Co není dál vyobrazeno:
Psí dečky tedy návleky na boty do půli lejtek nosím i vlétě než spadne rosa nebo v kamenném prostředí
Slabé kožené rukavice z jelenice
Sedák mám ho všitý do kalhot ale lez ho složitě dostat ven
Pásek s okem
Klasická a šroubovací karabina
Smičky pro prusíkování a třicet metrů 8mm lana.
Zippo zapalovač
Nádržka s rezervní náplní pro Grélku.
Termodeka - náhrada za spacák
US pytel na mrtvoly nahrazující Žďárského vak, používám výjimečně
Spot, tedy satelitního vysílač pro přivolání pomoci i hlášení OK stavu
Házecí síť na ryby, používám výjimečně resp. podle destinace
Druhý batoh vysloveně zimní
Solární deka pro nabíjení ale tu tahám vážně jen výjimečně, radši občas vpadnu do nějaký hospody a dobiji ze zásuvky
Přílohy
IMG_1150.jpg
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Frank »

Myslím, že si z nás děláš srandu, nebo máš armyshop a děláš si reklamu. Netuším, na co bych sebou na čundr tahal takových zbytečností. Nebo napiš, co to takový čundr v tvém podání je.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Marglin »

Jaisalmer Desert: nějaký svršky a spodky, hodně vody, něco jídla, kompas, vystřelovací nůž, foťák, žena (budoucí), "SPECNAZ" bágl s prasklým ramenem, prívěšek pro štěstí od domorodce.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Marglin »

A to jsem ještě táhnul tabla, které jsem nakonec ztratil v Pakistánu...
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

bych si nedovolil srandu dělat
poslední plánovanej byl 14 dní na Floridě s fotovýbavou fotit krokodýly ale nakonec sem tam byl jen týden
jinak tohle běžně nosím i na relativně krátký čundry, jenže jezdím výhradně sám a tudíž sem odkázanej pouze sám na sebe a jsem nucen být vybavenej tak abych byl zcela soběstačnej
pochopitelně jet v grupě lidí, domluvíme předem kdo má jakou výbavu, ale jak se znám stejně bych měl vše co vidíš resp. čteš
velkej čundr byl upraveným Jeepem z Kalifornie, přes Nevadu, Arizonu, Nový Mexiko do Colorada a zpět přes Utah, skoro 6000 mil ale autem je to zase něco úplně jinčího, páč tam narvu i co nepotřebuju.
V Čechách to je většinou Karlštejnsko, Brdy, Česko Saský Švýcarsko a Kokořínsko, v mládí Šumava hlavně oblast kolem Čenkovy pily a podél Křemelný.
Prostě když to jde sem někde venku, ale při množství reakcí zde začínám mít pocit že jsem na fóru o teoretických znalostech ;) tedy bez urážky....
PS: ono to vypadá jako hromada věcí, ale po letech už umím zabalit tak že to bezpečně poberu i do minibáglů a ani to moc neváží, hodně ušetřím na oblečení a spacích věcech páč většinou mi stačí deka a troje fusekle, smrad mi nevadí si vždy zvyknu a aspoň nežerou komáři ;)
jo s fototechnikou táhnu zimní bágl, tablet, notebook a tu fototechniku :evil:
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Reccol »

Za teoretika se úplně nepovažuju, ale přístup k výbavě máme teda naprosto odlišnej :) Jsem holt měkkej a mám rád komfort a věci z tohohle století.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

TO Recol, a dozvíme se tedy co, jaký?
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od sigurd »

To Gall-tá tvoja výbava je použiteľná tak pre teploty nad 15st,bez dažďa a vetra...
To malé "železářstvi" zodpovedá tak veku do 20 rokov,ale nič si z toho nerob,všetci sme tým prešli,a mnohých(hlavne na tomto fóre),to drží doteraz ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Desouza »

Ještě jeden nůž bych přidal . :lol:
Vincit omnia veritas .
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Reccol »

Nedostanu se teď k tomu, abych to nafotil, ale představivost/google to vyřeší. Je to zhruba to, co jsem teď nedávno měl na několikadenní procházce po Bílých Karpatech.

Spaní
karimatka Thermarest Prolite
spacák SJ Koteka 500
jako přístřešek tarp, značku si nepamatuju, váha cca 400g
pod sebe kus Tyveku

Oblečení - na sobě nebo nesený v báglu
boty Inov-8 race ultra 290 + inov-8 gaiters
injinji ponožky (typ z hlavy nevím)
lehký nylonový kalhoty
powerdry tričko od Zaja
záložní triko, taky powerdry, jen jiná gramáž
Devold Expedition rolák
SJ Apron (takovej péřovej svetr)
nepromokavá bunda od Berghausu, nějakej lehoučkej běžeckej active-shell

Vaření
MSR Pocket Rocket vařič
100g bomba
titanovej hrnek
nějaký Travellunch a mix dalšího jídla, nic extra
camelbak
filtr Sawyer mini + platypus flaška

Drobnosti
peněženka (základní doklady, platební karta a něco hotově v pytlíku, kvůli váze netahám celou peněženku)
lékárnička (základní prášky, obinadlo, trocha desinfekce a náplasti, vazelína)
nůž (tentokrát jsem měl RAT-1)
zapalovač
mobil

Všechno v batohu Osprey Exos 48. Celková váha i s jídlem a vodou byla někde okolo 9 kil.

Asi jsem na něco zapomněl, ale to podstatný tady je. Aspoň pro inspiraci...
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Marglin »

No, sorry, že jsem si z tebe trochu utahoval, ale tohle je opravdu divná směsice. Spousta nožů (nechápu ten Uton, asi nejhorší nůž co jsem kdy koupil), ohřívač na ruky (nepotřeboval jsem ho ani v poušti ani v himalájích, ale jestli často jezdíš na sibiř nebo za polární kruh, proč ne...), mapa hvězdné oblohy, kompas je ok, ale co třeba ručník, zubní kartáč? Dva hrnky jsou zbytečnost, dokonce i pro dva lidi. Šídlo a šití bych se vyprd. Na nouzové opravy v terénu beru vázací drát a americkou pásku (po celodením pochodu si potřebuji odpočinout, ne si hrát na švadlenku), křesadlo je fajn, taky ho tahám, ale jenom kvůli děckám, protože rozdělat s tím oheň je celkem náročné a obyčejný plyňák poslouží mnohem lépe a je praktičtější než tvoje zippo, ale děcka mají rády ty jiskřičky, takže zapaluju ohně tím firestickem (samozřejmě do vaty napuštěné líhem abych se nepředřel ;)

To je jen pár věcí co mě napadly takhle zpatra. Možná je název tvého vlákna poněkud zavádějící protože to co popisuješ rozhodně není výbava na čundry ani na ty dlouhé, je to opravdu divná směska a situace se komplikuje tím, že se nedržíš vlastního zadání. Třeba jak píšeš: "Ne oblečení" a potom tam je šátek, větrovka, bunda a kalhoty. Taky na tahání těch věcí ve dvou báglech (tedy, bágl a maxiledvinka) bych se mohl vybodnout. Akorát to zvyšuje možnost poruchy, ztracení, zapomenutí.

Každopádně, neber si můj pokus o "konstruktivní kritiku" zle. Naopak oceňuji, že máš "koule" jit s valastní kůží na trh. To se počítá... :hand
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

To Marglin:
Uton je srdeční záležitost, tenhle sem vyfasoval na vojně a jde se mnou celej život, o kvalitách či nekvalitách se dohadovat nehodlám páč kvalita je věc diskutovatelná, ale díky pilce a pilníku u mne stále vede.
Proč tolik nožů, nikdy nevím co se kdy posere, kdysi jsem musel zdrhat a vytratil jedinou kudlu od té doby mám minimálně dvě u sebe a další v báglu.
Grélka, jak ty říkáš ohřívač rukou, se v Rusku vyráběla jako ohřívač do bot, možná je to zhýralost ale vandr v zimě i po Čechách týden a více je Grélka víc než užitečná.
Ručník? Na co, stačí šála. Kartáček na zuby, tak ten vážně nepotřebuju, používám Koregatabs a když dojdou tak povařím zuby ve vodě s jemným popelem :rofl
Když se mi začaly kdysi párat boty za 13 klacků, tak věř že drát bylo to poslední co bych použil, tehdá sem je složitě zašil normální jehlou na šití knoflíku. Izolačka na botě vydrží sotva 5 kilometrů, když se utrhne podrážka nemáš jinou možnost než to poctivě přišít.
Dva hrnky? No ten malej mám na to aby to teplé pití vydrželo déle teplé déle a ten velkej je na vaření, pobere přesně jeden sáček rejže, velikost je ideální na porci brambor, zasunu do něj plynovou kartuši a zaberu jen jedno místo a vejde se přesně do toho kulatého pouzdra. Pánvička je trochu srdeční záležitost a taky se v ní docela dobře rýžuje žlutej prášek ;)
Zapalovač plynovej je fajn, lepší jak Zippak, ale Zippák je srdeční záležitost ten můj mám 20 let 6 měsíců a 7 dní a je na něm cosi vygravírované před dvaceti lety. Plyňák už nenosím po té co mi praskl na prdeli když sem na něj sedl, ta prdel byla dobře spálená od zamrznutí no i když nejspíš by se v batohu nějakej našel, jinak zapaluju většinou jen škrtadlem a jak říkáš vopruz to bejval dokud sem nechyt techniku.
Oblečení nepopisuju, je to větrovka a kalhoty jako větrovka s bočním zipem, daj se obléct bez sundání bot, tohle tedy beru jako to Poncho tedy výbavu technického rázu. Šátek na hlavu mám v KPZ, ona ta čepice když je 46 ve stínu do té KPZ prostě patří....
kdybych popisoval čepici tak v zimě nosím leteckou koženou kuklu s kožíškem v létě koženej klobouk...
Dva bágly resp. bágl a ledvinka. Když někde zakempuju a dělám krátké výšlapy po okolí je nesmysl sebou tahat vše, a právě od toho jsou ty "HÁČKA" protože ledvinka pobírá i pár věcí z batohu a abych jí nerval na pásku je pověšené na "HÁČKÁCH" Háčka jsou božská věc....
K tý směsce řeknu tolik, je to přesně to co potřebuju pro absolutní soběstačnost a je to výběr za tu dobu co jezdím ven.
Není tam píšťalka pískám nejraději na žaluda....ale jde to i na minci....
No a za tvojí reakci děkuju, nějak tak sem si to představoval že by mělo to vlákno bejt, probrat kdo co nosí a proč.
PS: nepozastavil jsi se nad barevnejma tužkama a pravítkama, když je někde místo něčím zajímavým kreslím si plánky, případně v mapě odměřuju místa jako studánky, skalní rpůrvy, převisy, nebo kam sem zakopal batoh nebo zásoby či kde sem položil oka.
Monokulár, asi sem pidlovokej ale do klasickýho dalekohledu neumím pořádně čumět.
US lékarnička, tři fochy šitá tak že po otevření jsou vždy zipem nahoru. Na cestě sbírám vše i klasy, zmrzlý nebo čestvý jablka (rád je rozvařuju a mýchám s rýží) mimochodem jablko na stromě najdeš i v lednu a pořád je žratelný. Bukvice se dají sbírat taky v zimě, pokud tě nepředběhnou prasata a stejně tak ořechy. Tohle je mošna co je pořád v permanenci se snahou mít jí neustále plnou.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

To Sigur:
je mi 50, ve dvaceti sem tahal spacák i v tropickejch vedrech a UTONa, dnes vím že spacák netřeba dokud není pod 5° a i tak ho občas nevezmu a zjistím že je -12° a stejně je na spaní teplo. Jinak oblečení jako takové sem neřešil....
TO Reccol:
MSR Pocket Rocket nevylamujou se ti ty nožičky?, Mně se buď ohnuly nebo za čas povolily v čepech, teď mám VAR a nedám na něj dopustit.
Ještě k těm umělinám co v nich chodíš, já v tom vždycky smrděl jak bolavá noha, ale dotaz spíš jak to řeším s ohněm, ať sem dělal co sem dělal neustále sem to měl propálený.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Reccol »

Nevylamujou, po 3 letech je max trošku očouzenej. Je lehčí a má vyšší výkon než VAR, celkem mi vyhovuje. Není teda dělanej na větší hrnce. Kdybych vařil jen vodu, jdu určitě do něčeho ve stylu Jetboilu, ale rád občas něco ukuchtím.
A u uměliny hrozně záleží, co vybereš - ty levný smrděj i po 10 kilácích běhu, powerdry mi funguje skvěle, z umělin rozhodně nejlíp. Samozřejmě, že ohledně smradu to není tak dobrý jako merino, ale celkově mi to jako první vrstva vyhovuje víc. Rozhodně se mi to ještě nepropálilo a to mám oheň rád ;)

Jinak celkově to mám poskládaný tak, abych (v rámci současných finančních možností) co nejvíc srazil váhu se zachováním co největšího komfortu, rád chodím celkem rychle a daleko a pokud mě k tomu okolnosti nenutěj, netahám těžký bágly/boty :)
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

Já jsem tu umělinu už skoro úplně vyřadil, vrátil sem se ke starému osvědčenému a i když je to ve směs těžší tak v porovnání s moderníma materiálama nesmrtelný.
Rychlý chození už sem taky zavrhl, víc se dívám okolo ale to není na povídání tady...
Váha je důležitá proto netahám nesmysly typu spacák, karimatka či hromady náhradního oblečení atd. tedy pokud to jde v rámci teplot.
Mně se u něj noha právě vylomila s větším ešusem, jinak mám ještě stařičkej ruskej benzíňák ale ten vozím jen v autě...

Obrázek
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Reccol »

Trika bez problémů pár let vydrží. Zbytek oblečení bez jakýchkoli náznaků problémů. Obecně je mi fakt buřt nějaká nesmrtelnost a nerozbitnost, u těchto věcí je pro mě mnohem podstanější komfort a jednoduchost použití, s klidem tomu obětuju o něco nižší životnost (která je beztak mnohem vyšší, než si většina lidí myslí, většinu moderních materiálů prostě rozumným použitím jen tak nezničíš.) A mám v tomhle oboru rád moderní a vymakaný věci, takže milerád jednou za pár let ty věci dobrovolně obměním za něco lepšího ;) Jak jsem říkal, v tomhle jsme na opačným konci spektra.

A spacák s karimatkou pro mě nejsou možnost, ale nutnost. Překlepávání nocí jen v hadrech jsem si užil dost a pokud chci pořádně fungovat, chci se v klidu vyspat. A takhle v civilu a v klidu, nevidím jedinej důvod, proč si to nedopřát - dohromady ty dvě věci maj cca 1200g a to mi za to stojí, váhu srazím jinde.

A k tý rychlosti - spíš než rychlost je doba, kterou strávíš chůzí, takže kolem sebe se dívám taky :)
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

Třeba k tomu taky jednou dojdeš že spacák a podobný je víceméně zbytečnost, pochopitelně ne vždy ale většinou ano
K té životnosti hadrů, preferuju hadry kde se nemusím bát sjet po prdeli škvárovej kopec, nebo lézt po čtyřech v bahně či se dokonce plazit v bahně a nemuset se před tím převlíkat do něčeho co to snese
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Alstratt »

V lete taky spim bez spacaku ale jakmile je chladno tak je spacak fajn nez mrznout. A pri me praci neni ani cas vymyslet nejake blbosti jak se zahrat kdyz pujdu spat (pokud je zima) vemu spacak a hotovo. Recoll tu zminoval Power Dry tak mam z Flame Retardant Power Dry od Polartec materialu castecne kosily a taky naprosta spokojenost a vydrzi docela slusne. Stejne jak se znam to za nekolik let vymenim a koupim jinou i kdyz bude stale v dobrem stavu. Nebojim se ze by to nevydrzelo dlouho. A hlavne klid kazdy material ma neco jak syntetika tak prirodni nic neni dokonale ja to kombinuji a naprosta spokojenost. Neda se rict co je lepsi kazdy se pohybuje jinde a ma jine vyuziti tak kazdemu bude vyhovovat neco jineho. ;)
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Reccol »

Já mám spíš pocit, že čím jsem starší, tím vic klidu a komfortu potřebuju, takže se toho asi nevzdám - navíc mám rád vybavení obecně, přece se o to nepřipravím :lol:
A štěrkový svahy většinou nesjíždím, alespoň ne dobrovolně. A rozhodně nehodlám po kopcích začít chodit v bavlněným triku :)
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Vybavení na čundry

Příspěvek od Gall »

Ač sem oblečení nechtěl rozebírat páč to se řeší jinde, tak mně se osvědčuje bavlna základ, teplá vrstva fleec nebo vlna, vršek aktuálně silné plátno co se pouzívá například na fáračky vyztužené na prdeli, bocích, loktech, ramenou a částečně lopatkách kůží 2mm a zvažuju 3mm měkčenou. Nevýhoda je praní, protože se kůže musí vždy po usušení složitě promazávat aby nezrtvrdla. Navíc se to nedá prát v prášku ale jen v mejdle, naštěstí mám ještě dvě bedny starého Jelena kterého stačí nastrouhat. Fleecu se teď chci zbavit, sice to hřeje ale moc to nevydrží uvazuju o něčem přírodním.
S těma spacákama, mám 28 let starého Kajčáka různě posešívaného, ale zatím většinou se spaním nebyl problém, skoro vždy se najdou prostředky aby bylo teplo.
To Reccol, většinou vrchní část nesundavám, ale odkládám to co mám pod tím, vršek mám šitej tak aby vydržel víc než co jsem kdy mohl zkusit a zatím se daří.
Taky nerad jezdím po prdeli, ale mám místa kde to tak většinou skončí....
Odpovědět