Uzly

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Uzly

Příspěvek od Fjord »

http://www.netknots.com/
(snad to už sem někdo nedal :D )

Zatím asi nejlepší stránka s uzly, co jsem našla -vodácké, horolezecké, rybářské a námořnické. Jsou tu barevné animace s konturami, takže je pak poznat, jestli je šnůra vedená shora, či zdola-to u ostatních animací nebylo možné rozpoznat. A hlavně se dají zastavit a i vracet zpět. Geniální pro laiky, jako jsem já :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Fjord dne 22.08.2011 1:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Uzly

Příspěvek od Karlos »

Moc pekna stranka, diky.
pirat
Příspěvky: 16
Registrován: 11.12.2011 15:58

Re: Uzly

Příspěvek od pirat »

docela pekne zpracovane:
http://www.animatedknots.com/
matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Uzly

Příspěvek od matoa »

Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Uzly

Příspěvek od Hohepa »

Osobně na učení uzlů doporučuji českou knižní klasiku
Uzly a laso od F.A.Elstnera
napsané cca v šedesátých letech,
sehnatelné oskenované na uložišti a podobně
Jako kluk jsem ji měl půjčenou z městské knihovny , bohužel pár listů chybělo a byla dost " dodrbaná ",
ale v které jiné příručce se například naučíte uvázat sám sebe na lano dračí smyčkou, jednou rukou, visíc na tom samém laně za druhou ruku ?
Zrovna tak uvázat loď jednou rukou není k zahození.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Uzly

Příspěvek od Terminated Account »

Kniha je to dobrá, nicméně upozorňuji, že vývoj nelze zastavit. Zejména v oblasti materiálů a vhodných uzlů, které se používají v záchranářství či horolezectví. Z tohoto pohledu je tato kniha v některých ohledech značně zastaralá. U nás v ČR zatím nikdo ve svědomité metodické práci nepřekonal Radomila Matýska a jeho dílo Speleoalpinizmus. Budíš mu země lehká. Například kniha Horolezecká abeceda od Franka, Kubláka a kolektivu, což je nejnovější (2007) komplexní český počin na našem trhu, pro mě byla obrovským zklamáním.

Takže pokud uzlům hodláte svěřovat život. Pečlivě si vybírejte zdroje a svědomitě studujte a hlavně trénujte. Garantuju vám, že když se jich jeden týden deset perfektně naučíte a nebudete trénovat, tak za dva týdny uvážete z těží tři.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Uzly

Příspěvek od Hohepa »

Ano, Elstner je prostě proklatě dobrá Základka
pro začátečníky co s uzly začínají od člověka, co fakt uměl z praxe.
Ale i když je to jen základ, tak například já osobně si ho pamatuji 30 let.
(Narozdíl od různých přírůček pro táborníky )
Speleoalpinizmus to už asi je Vyšší Dívčí .

Koukal jsem že Elstner se dočkal v 90tých letech znovuvydání a je na uložišti.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Uzly

Příspěvek od Kocour »

Viděl bych to spíš jako MacGyver. Třetina uzlů z Elstnera jsou ozdobné serepetičky. Další třetina bude špatně fungovat na moderních syntetických lanech. Naopak se mezi tím vyvinuly uzly, které řeší nějaké specifické situace přišlé až s moderním vybavením.

Pro většinu lidí, pokud jejich koníčkem není speleoalpinismus, horolezectví, jachtařství nebo něco podobného, by na 90% všeho užití (když pominu zavázání balíčku a podobné provázkové aplikace) stačil osmičkový uzel. Ale je nutné jej umět uvázat na všechny možné způsoby - smyčku na konci lana a to i zpětným provlečením volného konce, uzavřenou smyčku, spojení dvou lan a tak.

Mimochodem, dračí smyčka je sice někdy dost šikovný uzel, když se ví, jak ji správně použít, ale jednak se může bez napětí sama rozvázat (což se řeší nějakým druhem pojistného uzlu), a jednak se může při nesprávném zatěžování různě převracet a vyvlékat. Takže rozhodně není pro začátečníky, i když se to tak zpravidla v různých dětských kroužcích děje.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Uzly

Příspěvek od Marglin »

Ahoj,

Přispeji minirecenzí na aplikaci Knots, kterou jsem si nedávno stáhnul na iPad.Jedná se o encyklopedii a příručku k vázání uzlů. Uzly jsou rozděleny do kategorií podle nejčastějšího použití (scouting, yachting, climbing atd..) u každého uzlu je krátký popis jeho vlastností a doporučení ke vhodné aplikaci spolu s animací tvorby uzlu. Animace (přestože ne 3D jak slibuje podnázev) jsou jasné a názorné,jsou rozděleny do časových sekvencí, mezi kterými je možno přepínat. V případě uzlů navazovacích, prodlužovacích jsou lana pro větší názornost barevně odlišena. Malý nedostatek je nemožnost rotovat uzly ve 3D (ačkoliv defaultní pohled mi připadá plně dostačující) poněkoud více mi vadí někdy až príliš stručný popis vlastností a možných použití spojů oproti jiným appkám. Na druhou stranu, tenhle prográmek je na appstore ke stažení zadarmo, je jenoduchý a plně použitelný k samostatnému naučení většiny uzlů které někdy můžete upotřebit. Prográmek je v jazyku anglickém pro systém iOs.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Uzly

Příspěvek od kregan »

Nemáte někdo návod na upletení týhle šňůrky?
Přílohy
023-17.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Uzly

Příspěvek od Bill Masen »

To budou nejspíš úplně obyč autíčka, ale nejedou k sobě, ale za sebou.
Já hledal nějakej symetrickej uzel pro tyto účely, ale diamantovej uzel mi přišel moc velkej, tak jsem si vymyslel svůj, a vážu ho na všem. :hi
DSC_3546.JPG
Ale vůbec bych nebyl překvapenej, kdyby ho vymyslel už někdo přede mnou. :wasntme
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Uzly

Příspěvek od venca_h »

Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Uzly

Příspěvek od Bill Masen »

Aha, tak nejsou to autíčka. Tohle vypadá taky dobře. :yes
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Uzly

Příspěvek od štaflík »

Ať se učím co se učím, vždy skončím u nějaké kreativní varianty na loďák, vůdcák, ambulančák nebo škotovou spojku...
Ale nevzdávám se, učím se, opakovaně začínám znovu. V horokurzu jsem uměl i milion variant autíček, alpských motýlů a podobných...a za pár dní si zase všechno motám těmi pár uzly, co mám v krvi. :(
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Uzly

Příspěvek od Rafael »

Nevím jak moc je to odborné nebo přínosné, ale v knize, lehce dostupné, kterou jsem nedávno avizoval:
Vosátka, Mirko: Encyklopedie táborníka, 1971, je taky všelijakých uzlů a uvazků spousta.
Ale posoudit to odborně neumím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Uzly

Příspěvek od Kocour »

Štaflík: Už jsem to tady psal před 5 lety: když jde o život a člověk si není dost dobře jistý s jiným uzlem, co přesně dělá - OSMIČKU!

- Například vůdcák, pokud se zatěžují prameny vycházející z jedné strany od sebe, může pod větším zatížením klouzat po laně, až se dostane na konec a z lana vypadne. Takže třeba člověk hodí kus lana kolem stromu /hodin/, pak by vzal do ruky oba konce souběžně a udělal na nich vůdcák, načež by se do vzniklé smyčky cvakl karabinou - ono to sice bude držet, ale ne už při větším zatížení. Ještě by scházelo, cvaknout do toho přes karabinu slaňovací lano a pokusit se slaňovat!
- Nebo ambulanční, tam když se vezmou konce vycházející po jedné straně a trhne se s nimi od sebe, uzel se přehodí v něco, co vypadá jako jednoduchý prusík na rovném laně stejného průměru - čili nosnost 0.
- Škotová spojka je vlastně varianta na dračák, takže při jiném zatížení, než na které je uvázaná, se samovolně přesmykne do polohy, ve které nenese.

Lezecká veřejnost je plná lidí, kteří už sem tam na něčem podobném viseli - tím si projde každý. Ale není od věci si přiznat, že se nic nepřihodilo jenom náhodou, a od různých jednoúčelových konstrukcí upustit ve prospěch univerzálního uzlu, který jde navíc snadno poznat a zkontrolovat, třeba i ve stavu unaveném, nevyspalém, nemocném, prostě jak to tak vypadá, když začne jít o život.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Uzly

Příspěvek od RobertK »

Já osobně pokud je dostatek lana dělám devítkový uzel jde pak po zatížení líp rozebrat.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Odpovědět